Főoldal /
Reumatológia /
Alagút szindróma /
Könyök alagút szindróma / Guyon alagút szindróma
Guyon alagút szindróma
Guyon alagút szindróma esetén az alkar belső oldalán a csuklóig futó ideg, a singcsonti ideg (nervus ulnaris) egyik ága, a mély vagy a felületes ág kerül nyomás alá a csuklóban található szűk alagútban, a Guyon alagútban. A szűk Guyon alagútban, az inak duzzanata miatt kerül nyomás alá a nervus ulnaris ideg, és ezért jelentkezik a kisujj és a gyűrűsujj perceiben a zsibbadás, amely kisugározhat a kisujj alatti izompárnára, és az alkarra is.
Az ulnaris alagút szindróma kiváltója lehet
-
Az alkart túlságosan terhelő, megerőltető fizikai munka. Például fekvőtámaszok, húzódzkodások rossz kéztartással végezve, vagy rosszul tartott szerszámok megerőltető markolászása közben.
-
A kisujjpárna tartós nyomása például biciklizéskor, amikor a kormányra támaszkodik.
-
Bizonyos foglalkozásoknál foglalkozási ártalomként is meghatározhatjuk. A kéziszerszámokkal dolgozó szakmákban, például a cipészek, kertészek, a hentesek, vagy a kőművesek fokozottan veszélyeztetettek. Például az építőiparban dolgozó kétkezi munkások sokszor olyan szögben tartják kézben tartott szerszámaikat, amivel túlzott nyomást gyakorolnak a képen is látható Guyon alagútra.
-
A singcsont törése is okozhatja a guyon alagút beszűkülését a nervus ulnaris ideg nyomódását.
A leggyakoribb tünetek lehetnek
-
A kisujj és a gyűrűsujj zsibbadása. Ez az alkarba is átsugározhat.
-
A zsibbadással járó érzéskiesés mellett a csukló és a tenyér kisujj felőli részének fájdalma, nyomásra való érzékenysége is jellemző tünet.
-
A panaszok kezeletlenségekor idővel a kisujj és a gyűrűsujj izomzata valamint a tenyér kisujj felőli izompárnája is sorvadásnak indul és meggyengül. Ekkor alakulhat ki a jól ismert eskütartás. Ekkor már a legutolsó pillanatban van a kezelés megkezdésére, mert a kisujj és gyűrűsujj izmainak illetve a kisujj alatti tenyéri izompárnának a sorvadásakor már alig-alig lehet a kisujj és gyűrűsujj izmainak korábbi erejét visszaállítani.
Guyon alagút szindróma kezelése hogyan történik?
A panaszok kezelése az érintett területek gyulladásának csökkentésével és fizikoterápiával, személyre szabott gyógytornával történik.
A gyulladás csökkentése
A nem szteroid tartalmú, gyulladást csökkentő és izomlazító krémek, valamint a kineio tape felragasztása segít a gyulladás csillapításában, a fájdalom mérséklésében.
A gyulladás csökkentésére a reumatológus szakorvos szteroid tartalmú injekciót is használhat a megfelelő területre befecskendezve.
-
Ezeknek a szteroid tartalmú szereknek mellékhatásai is lehetnek. Például nem megfelelő helyre adáskor merevítik az izmokat, inakat, és emiatt akár még a szakadásuk is előfordulhat.
-
Ezért hacsak lehet, akkor kerülje el ezeknek a használatát. Az érintett területek izmainak és izületeinek gyulladása csökkenthető mellékhatások nélküli kezeléssel is.
A gyulladás minél hamarabbi visszaszorítása lehetővé teszi a célzott gyógytorna, az érintett izmok nyújtásának és megerősítésének korábbi megkezdését.
Célzott gyógytorna perifériás idegmobilizációval
A gyulladás csökkentése és az érintett terület fájdalmának mérséklése után kezdődhet meg az izmok és ízületek célzott gyógytornája, nyújtása, lazítása, illetve az elgyengült izmok megerősítése.
A kellő bemelegítés után a feszülő izmok óvatos nyújtása fokozatosan adhatja vissza az érintett területeken a gyűrűsujj és a kisujj, valamint a kisujj alatti tenyérpárna és az alkar izmainak és inainak korábbi rugalmasságát és mozgásterjedelmét.
Hány alkalomra van szükség?
Ezt előre, az alkar, a tenyér kisujj felőli részének mozdulatelemzéses vizsgálata nélkül nem lehet megmondani.
-
Minél régebben érzi a zsibbadást, annál tovább fog tartani a gyógyulás folyamata is.
-
Emellett egyénenként is változik a gyógyulás üteme.
-
Attól is függ a kezelés időtartalma, a gyógyulás folyamata, hogy lelkiismeretesen végzi-e otthon a meghatározott feladatokat.
Kell-e otthon tornázni?
Ha minél hamarabb szeretne meggyógyulni, tünetmentes lenni, akkor igen, kell. A gyógytornász személyre szabott gyakotlatokat állít össze Önnek, amelyek végzésével gyorsabb és teljesebb lesz a felépülése.
Ezek a torna gyakorlatok a gyulladásban lévő izmokat és inakat kellő bemelegítés után óvatosan nyújtják, és ezzel pedig meggyorsítják a gyulladt, feszülő izmok, megvastagodott inak regenerálódását.
Eljön hozzánk zsibbadó kisujja és gyűrűsujja tünetmentességéért?
Kérdése van alkarja, keze, kisujja zsibbadásáról, és szeretne választ kapni rá?
-
Konzultációnkon 30 perces gyógyító figyelem várja. Beszélni szeretne Dr. Szeles Flórián reumatológus szakorvosunkkal a zsibbadó karjában a nyomás alatt lévő nervus ulnaris ideg felszabadításáról?
-
A rendelésre előzetes bejelentkezés alapján várjuk.
-
Munkaidőben hívja a +36-1-269-2946-os telefonszámunkat.
-
Vagy töltse ki az űrlapot. Az űrlapon adja meg elérhetőségét, és kollégánk visszahívja Önt!
-
A konzultáción reumatológus szakorvosunk megvizsgálja zsibbadó karját, és teljes körűen tájékoztatja Önt guyon alagút szindrómája pillanatnyi állapotáról. A vizsgálat alapján panaszait enyhítő kezelést, fizioterápiás (gyógyszer nélküli) természetes kezelési módot, gyógytornát, ha pedig már elkerülhetetlen, akkor a műtétet javasolja.
-
A műtét olyan esetekben lehet elkerülhetetlen, amikor már sorvadnak kisujja, gyűrűsujja izmai, illetve az ujjai alatt lévő kisujj alatti tenyérpárna. Vagy pedig egy esetleges sérülés miatt valamilyen csontos képződmény nyomja a nervus ulnaris ideget.
-
Minden más esetben jó eséllyel el lehet kerülni a műtétet zsibbadó keze időben elkezdett, célzott gyógytornájával.
Reumatológusunkkal közösen döntenek a kiválasztott kezelési megoldásról zsibbadó alkarja, kisujja, gyűrűsujja panaszmentességének biztosításáért.
Gyógyulásához kérjen információt most, mert egészsége a legdrágább kincse, és így tudunk segíteni