Harmónia Centrum
Felfekvési seb gyógyulásáért
1055 Budapest, Markó utca 11
H-P: 8.00-19.00
Mi fáj? Mi a panasza?
Hatékony gyógymód kereső...
Főoldal / Felfekvés kezelése
Ügyfél vélemények

„Szép napot kívánok. Sikertelen kísérletek után érkeztem a Harmónia centrumba gyulladt, elhaló szövetű mély sebemmel és igen nagy, állandósult fájdalmakkal. Judit mesterien tette a dolgát. Közben vígasztalt, mert bili füle efektusom volt.
Legyen áldott érte, mert igaza volt. Néhány kezelés után új szövetek jelentkeztek, a fájdalom szinte megszűnt. Mostanra teljes új szövet alakult ki, és nagy rész bőr nőtt. Jó szívvel ajánlottam a klinikát munkatársam anyukájának, aki 2 év kísérletezésén volt túl. Mostanra szépen gyógyul. Össze foglalva a centrumba lépve kellemes hangulat, baráti segítőkész dolgozók fogadnak. A szakmai tudás minden vitán felül álló. Szóval megfogalmazhatatlan mennyi hálával tartozom nekik.” Csóti Mihály e-mailje 2021. január 22-én, 17 óra 45 perckor érkezett

„Nagyon nagy szeretettel és tisztelettel köszönöm a Harmónia Centrum dolgozóinak, különösen az engem meggyógyító Emesének az odaadó, szeretetteljes kezelést. Meggyógyult az 5 éve beteg lábam. Amíg élek el nem felejtem a hozzám való jóságukat.
Bauer Ferencné

„Kedves Galsa Emese!
Hálásan köszönöm, hogy már többször megmentette édesanyám lábát. Jó egészséget és minden jót kívánok.
Hálás köszönettel: B.H. Róza

„Kedves Harmónia centrum!
Az önök címét az interneten találtam. Transzplantált vese műtét után kialakult sebem másfél év után sem igazán gyógyult meg. A terápiás kezelés után 2 hónap után gyógyultan távoztam az intézményből. A kezelés időtartama alatt rendkívüli ellátást köszönöm, jó emlékekkel távoztam.”

„Köszönöm a Harmónia Centrumnak a közreműködését! Külön Darabos doktor úrnak, a lábaimat megmentette az amputálástól. És Emesének a kezeléseit, ami eredményesnek bizonyult. Még egyszer köszönöm! Áldja meg az Isten Önöket! Tisztelettel
Szeles Imre (Kerekegyháza)

„Kedves Harmónia Centrum!
A feleségemnek lábszárfekélye volt, a bokájától majdnem a térdéig. Az SZ.T.K.-ban évekig kezelték, ám javulást sajnos nem tapasztaltunk. Itt néhány lökéshullám kezeléssel már látható a javulás, azaz új bőr keletkezése látható, és a fájdalom is elmúlt. Még néhány kezelés és már is plasztikai műtétre érik meg.
Köszönettel, Papp János

Felfekvés kezelése Budapest központjában

tartós ágyhoz kötöttségTartósan ágyban fekvő hozzátartozója van, és aggódik az állapota miatt?

Aggodalma jogos. A felfekvés kezelése és gyógyítása nehéz. Nagy kitartást és folyamatos odafigyelést igényel a betegtől és az ápolását végző hozzátartozójától is.

  • Ugyanakkor lelkiismeretes ápolással egyáltalán nem lehetetlen feladat.
  • Járóbeteg ellátás keretén belül örömmel adunk segítséget, és gondos ellátást a felfekvési sebek kezelésében.
  • Érdeklődő és aggódó hozzátartozóként, ha nem tudja elhozni ágyban fekvő betegét, egy konzultáció keretén belül felvilágosítást is tudunk adni a felfekvés otthoni ellátásának szabályairól. Tudnia kell, hogy a speciális sebgyógyulást gyorsító sebellátás hiányában nem lehet ugyan olyan hatékony az otthoni ellátás. Azonban a folyamatos gondoskodásnak és odafigyelésnek is nélkülözhetetlen szerepe van a sebgyógyulásban. A speciális sebkezelés otthoni gondoskodás nélkül nem lehet teljes értékű.

Tartós ágyban fekvésnél gyakran kialakuló szövődmény a felfekvés, amit decubitus néven is ismerhet. A nyomási fekély a tartós nyomásnak kitett bőrfelületeken alakulhat ki az ágyban fekvő betegeknél. A decubitus nem egyszerűen egy bőrbetegség, hisz komoly fájdalommal jár, és súlyos fertőzést is okozhat a magatehetetlen, ágyban fekvő, mozogni is alig képes, idős embereknél.

Mi a felfekvés?

Felfekvés a nyomási fekély

felfekvés a sarkonA felfekvés vagy dekubitusz a nyomási fekély. A tartós ágyban fekvéstől a bőr és a bőr alatti szövetek sérülése. A szövetek sérülése annál súlyosabb, minél mélyebbre hatol a sérülés.

Nyomási fekély a szövetek vérellátásának romlása miatt

A hosszas fekvéssel járó mozdulatlanság következtében egyes bőrfelszín alatti területek állandó nyomás alatt vannak, és emiatt a szövetek vérellátása romlik. Emiatt az állandó nyomás miatt nevezzük nyomási fekélynek a felfekvést.

Az állandó nyomás azért jelent problémát, mert a sejtek működéséhez nélkülözhetetlen tápanyagokat és oxigént a vér szállítaná, ha rendben lenne a nyomás alatti területek vérellátása. Mivel azonban az állandó nyomás miatt nincs rendben, ezért a fokozott nyomás alatti testrészeken sebek és fekélyek jelennek meg. Innen ered a dekubitusz nyomási fekély elnevezése is.

A felfekvési sebnek, a fekélyek megjelenésének pedig a már korábban említett oka van: a mozdulatlanság miatti állandó nyomás miatt elégtelen a szövetek vérellátása.

Kiknél alakul ki a felfekvés?

1. Felfekvési seb tartósan ágyban fekvő betegeknél

Ha Önnek hosszabb ideje ágyban fekvő, idős hozzátartozója van, és figyelmesen olvasta eddig az oldalt, akkor tudja is, hogy a felfekvési seb leggyakrabban a hosszú ideje ágyban fekvő, idős, magatehetetlen embereknél fordul elő. Azoknál, akik magas életkoruk, valamint fizikai vagy szellemi leépülésük miatt az ágyban fekvés mellett is mozdulatlanságra vannak kárhoztatva.

2. Balesetben megsérülteknél

Emellett azonban hosszabb időre ágyhoz kötött baleseti sérülteknél fiatal korban is fennáll a sebesedés veszélye, ha a balesetük utáni kezelés megköveteli az ágyhoz kötött mozdulatlanságukat. Ilyen sérülések lehetnek a medence vagy gerincsérüléssel ágyhoz kötött, kórházi vagy otthoni ápolásban lábadozó betegek.

3. Nyomási fekély lebénult embereknél

Az agyvérzést kapott és időlegesen lebénult emberek is veszélyeztetettek.

4. Felfekvés kialakulása legyengült embereknél

A kórosan sovány, alultáplált és emiatt legyengült embereket is fokozottan veszélyezteti a decubitus kialakulásának kockázata.

5. Tartós láznál

A tartós láz is ágyba döntheti úgy az embert, hogy számolni kell a dekubitusszal.

6. Vizelettartási probléma esetén

Az inkontinencia, a vizelettartás problémája is melegágya a felfekvés kialakulásának. Ez nem véletlen, hisz a tartósan nedves bőr védekezőképessége csökken, ezért jóval könnyebben megtelepednek rajta a különféle kórokozók.

7. Felfekvés cukorbetegeknél

A cukorbetegeknél is fokozottan fennáll a veszély, mert náluk is romlik a bőrfelszín alatti területek vérellátása.

Ezek után már nem is olyan nehéz összegyűjteni a dekubitusz lehetséges okait.

Mik lehetnek a felfekvés okai?

Az állandó, mozdulatlan fekvéstől a test nagy nyomásnak kitett pontjainál, az ágy felülete és a kemény csont között a bőr alatti kiserek állandóan összenyomva vannak. Ezért az összenyomott erekben a tápanyagokat és oxigént szállító vér nem áramlik a bőr és a bőr alatti területek szöveteibe. A vérellátás leállása nemcsak oxigén és tápanyaghiányt okoz, hanem a méreg és salakanyagok felszaporodását is előidézi, mert a véráramlás leállásával ezek sem szállítódnak el a sejtekből. A tápanyaghiányos és salakanyaggal telített, fuldokló sejtek megfelelő ápolás hiányában előbb-utóbb elhalnak, és a sejtek elhalása pedig fekélyek kialakulásához vezethet.

A tápanyaghiány és a felhalmozódott salakanyagok miatt a fuldokló anyagcseréjű szövetek nemcsak működésükben akadályozottak, és fekélyesedésre kárhoztatottak, hanem jóval sérülékenyebbek is, mint a bőséges tápanyag és oxigéndús vérhez jutó társaik. Ezért a kényszerű forgatáskor, mozgatáskor a bőr jóval könnyebben sérül meg. Ha pedig ezt még a vizeletvisszatartás problémája is súlyosbítja, akkor fokozottan fennáll a fertőzés veszélye is.

Éppen ezért van jelentősége annak, hogy a kórházi ápolásban dolgozó nővérek lelkiismeretesen, az otthoni ápolásban résztvevő hozzátartozók pedig megfelelő hozzáértéssel és betanítással végezzék beteg hozzátartozójuk forgatását, tisztába tevését. Egyszerűen mutassák meg a hozzátartozóknak a betegek forgatásának, ápolásának szakszerű mozdulatait. Azért, mert nemcsak a forgatás a lényeg, hanem gyűrődésmentes lepedőt is biztosítani kell a nyomódó bőr alatt.

Vannak hajlamosító tényezők, amelyek fokozzák a dekubitusz kialakulásának veszélyét

  • Magas életkor.
  • Mozgáshiány vagy tartós mozgáskorlátozottság, például baleset miatti tartós ágyhozkötöttség.
  • Legyengült szervezet, rossz fizikai állapot alultápláltság vagy tartós láz miatt.
  • Valamilyen protézis viselése, a kerekesszékben való állandó ülés.
  • A vérkeringés zavara, érbetegségek, szívelégtelenség.
  • Súlyos krónikus betegség.
  • Valamilyen idegsérülés, például agyvérzés vagy sclerózis multiplex.
  • Cukorbetegség.
  • Inkontinencia, a széklet és vizelettartás problémája.
  • Korábban már előfordult felfekvés is fokozza a dekubitusz veszélyét.
  • Tartós fekvésnél fokozottan irritálja bőrt a helytelen ágyazás.

Annál nagyobb a decubitus kialakulásának a veszélye minél több kockázati tényező előfordul az ágyhoz kötöttség miatti magatehetetlenség mellett.

Az Ön hozzátartozójánál az előbb felsorolt veszélyek közül melyikkel kell számolni?

Idős, leromlott fizikai állapotban lévő, magatehetetlen betegeknél, ha a mozgásképtelenség még vizelettartási problémákkal is párosul, akkor nem megfelelő ápolásnál biztosan fennáll a nyomási fekély kialakulásának kockázata.

  • A kórházi ellátásban a ma általánosan jellemző nővérhiány fokozza a felfekvéses sebek kialakulásának veszélyét.
  • Az otthoni ápolásban pedig a hozzátartozók ápolási tapasztalatlansága jelenti a legnagyobb kockázatot a segítségre szoruló hozzátartozó ápolásában.

Hozzáértők becslése szerint a kórházi ellátásban, az ágyhoz kötött betegek 5-10%-ánál alakul ki felfekvés. Különösen idősebb korban, ha a mozgásukban is korlátozottak, például bénult személyek, gerincsérültek, szklerózis multiplexben, agyvérzésben legyengült betegek esetén.

Melyek a felfekvés tünetei?

A felfekvéses sebek és fekélyek megjelenése jelenti a tartós ágyban fekvés veszélyét. Az állandó nyomás alatt lévő bőrfelületeken sebek, fekélyek jelenhetnek meg.

felfekvési sebTartós, mozdulatlan ágyban fekvésnél előbb csak a nyomás alatt lévő bőr pirossága jelentkezik. Ezt követheti a nyomás alatt lévő terület gyulladása, hólyagosodása, amely már fájdalommal, viszketéssel jár. Ha a viszketést vakarással próbálja megszüntetni a beteg, akkor a meggyengült bőrfelületen megjelenik a sebesedés. A vérkeringés elégtelensége miatt pedig a nem vagy nehezen gyógyuló sebek előbb-utóbb elfekélyesednek. Nézze meg, hogy mit tehet a fekélyesedés ellen.

Ha pedig a sebes bőrfelület még vizelet vagy széklettartási problémákkal is társul, akkor fokozott a felfekvési seb fertőzésének veszélye.

A jelentkező tünetek súlyossága attól függ, hogy milyen mélységű és kiterjedésű sebekről van szó. A sebesedés veszélyét még tovább fokozhatja az érzékelés kiesése, a neuropátia, amelynek révén a beteg nem is érzi az egyre súlyosabb bajt, ezért nem is tudja felhívni a sebesedéssel együtt járó neuropátiás problémájára a környezete figyelmét. Különösen fokozott veszélyt jelent az idegek érzékelésének kiesése cukorbetegek esetében.

Melyik testtájon alakulhat ki a felfekvés?

felfekvési nyomás pontokTartós ágyban fekvésnél azok a testrészek fokozottan veszélyeztetettek, amelyek a csont és a fekvőhely között nincsenek megfelelően izmokkal és zsírszövetekkel kipárnázva. Ilyen területek a testen:

Nyomási fekély háton fekvéskor

Háton fekvéskor a sarkak, a farpofák, a keresztcsont területe, a váll alatti lapockák és a könyökök. Valamint a fej hátsó része.

Oldalt fekvésnél

Oldalt fekvéskor a boka, a belső térd, a comb felső része, a csípő külső része, a fejen pedig a fülek területe van veszélyben az állandó nyomódástól.

felfekvés sarkonA mellékelt képen egy már gyógyulásban lévő felfekvéses saroksebet láthat centrumunkban. Gondos ápolással és a sebkezelés felgyorsításával begyógyíthatók a felfekvéses sebek.

  • A sebek gyógyulása azonban a sebkezelő és a beteg együttműködését kívánja meg a sebgyógyulás teljes ideje alatt.
  • Sőt még a seb gyógyulása után is figyelni kell arra, hogy tartós ágyban fekvésnél ne jelenjen meg újra az állandó fekvés miatti nyomási fekély.

Melyik a felfekvés stádiumai?

Nyomási fekély a bőrön

nyomási fekély 4 szakaszaA bőrfelszín és a bőrfelszín alatti szövetek állapota alapján határozhatjuk meg a dekubitusz stádiumait az előbb felsorolt veszélyeztetett testtájakon.

A bőrréteg sérülését a bőr érzékenysége, szárazsága, repedezettsége is befolyásolja. Alapvetően azonban a sebek mélysége, kiterjedése határozza meg a sérülés súlyosságát.

Nyilván minél mélyebb egy seb, annál nagyobb fájdalommal jár. Feltéve persze azt, hogy az idegek érzékelése rendben működik a sebes, fekélyes területen.

Neuropátiánál, az idegek érzékelésének zavarakor könnyen előfordulhat az is, hogy a legmélyebb seb sem okoz érzékelhető fájdalmat a betegnél.

Nyomási fekély 4 szakasza

A felfekvés súlyosságának 4 fokozatát különböztetjük meg:

1.felfekvés 1-2 fokozat stádium

A tartós nyomás alatt lévő bőr elszíneződik. A nyomás alatt lévő területeken bepirosodik a bőr az elégtelen vérkeringés miatt. A bőr vörösödése ujjnyomásra sem tűnik el, vizenyőssé válik, ödéma jelenik meg, és melegedik. Az elvékonyodott bőr sérülékeny és fájdalmas.

2. stádium

A nyomódó bőr már nemcsak pirosodik, hanem a felső rétegén a hámréteg sérült. Horzsolások, sebek jelennek meg az állandó nyomástól és az ágyneművel való dörzsölődéstől. Fekélyek is kialakulhatnak a bőrön. A sebek fájdalmasak. Szakszerű sebkezeléssel azonban még jól gyógyíthatók. Ilyenkor érdemes beavatkozni, és gyógyítani a sebet, mert a gyógyulás még gyors lesz.

3. stádium

felfekvés fenékenEz már veszélyes fokozat, mert a nyomódó felületen a bőr teljes mértékben elhal. A fekély túlhalad a bőr hámrétegén, és az izomszövetekig hatol. Itt már az izmok, inak és a szalagok is sérülhetnek. A felület hideggé, szárazzá, üszkössé válik, feketés-barnásvörössé. Lehet azonban váladékozó, kellemetlen szagú is. Ilyenkor már a legtöbbször az idegek érzékelése is elhal. Fájdalmatlan az üszkös, sebes felület.

A különös veszélyt az adja, hogy a seb gyógyulási hajlama igen rossz. Ilyenkor már csak speciális és gondos kezeléssel lehet az ilyen nem vagy nehezen gyógyuló, fekélyes sebeket gyógyítani. Ebben segít a lökéshullám terápia. A kezelés megkezdése különösen fontos, mert hiányában megindul a szövetek elhalása.

4. stádium

Ebben a szakaszban már a nagy kiterjedésű, elhanyagolt seb roncsolódása egészen az izmokig, sőt a csontig ér. A csontvelő is begyulladhat. A csont is láthatóvá válik, és még mély sipolyok is kialakulhatnak. A szövetek elhalása már megkezdődött, és sötét, feketés színű lehet. A szakszerű kezelést már korábban el kellett volna kezdeni. Ilyenkor már csak speciális képzettséggel és gyakorlattal rendelkező sebkezelő utasításainak megfelelően szabad folytatni a seb kezelését.

Ne halogassa a decubitus seb kezelesét!

  • Minél korábban kezdi meg a kezelést, annál kisebb fájdalommal, és annál hamarabb gyógyul meg a seb.
  • Segíthetünk Önnek is sebfájdalom nélkül élni?

Hogyan történik a felfekvés kezelése Magyarországon egyedülálló eredményességgel?

A sebkezelés célja a sérülés további terjedésének megállítása, majd visszaszorítása, és a felfekvési seb begyógyítása.

Hallotta már azt a betegellátásban dolgozó nagy tapasztalatú szakemberektől, hogy hozzátartozója „a felfekvéses sebére bármilyen kötést tehet, csak a beteg testét ne”?

Ez persze nem így van, mert nem tehet bármilyen kötést. Mégis a lényegét tekintve nagy igazság van megfogalmazva benne. Mit jelenthet ez a több évtizedes sebkezelő tapasztalaton alapuló mondat?

  • Azt jelenti, hogy a decubitus seb valójában a beteg testén kialakuló nyomási fekély. Ez a seb a mozdulatlanul fekvő beteg olyan testrészén (fenekén, sarkán, vállain, könyökén) keletkezik, ami állandóan nyomódik, és érintkezik a fekvőhellyel.
  • Vagyis elkerülheti a felfekvéses seb kialakulását, ha elkerüli valahogy a beteg testének nyomódását mindig ugyanazokon a helyeken.
  • A felfekvési seb kezelésének legbiztonságosabb módja ugyanis a felfekvés megelőzése.

Hogyan előzheti meg eredményesen a nyomási fekély kialakulását?

Felfekvési seb megelőzése rendszeres forgatással

felfekvés kezelése forgatássalA nyomási fekély megelőzéséhez a legfontosabb a bőr alatti szövetek vérellátásának biztosítása, amit tartós és mozdulatlan ágyban fekvésnél kétóránkénti forgatással lehet elérni.

A forgatásnak az az előnye, hogy a fokozott nyomás alól felszabaduló bőr alatti felületek vérellátása, ezzel pedig az itt található szövetek tápanyag és oxigénellátása, valamint a salakanyagok elszállítása a vérellátás rendeződésével biztosítódik.

Nyomódó felületek kipárnázásával

A fokozott nyomás alatt lévő területek kipárnázásával is lehet csökkenteni a bőrfelületet terhelő nyomást.

Dekubitusz matrac használatával

felfekvés elleni matracA gyógyászati segédeszközöket forgalmazó üzletekben lehet vásárolni olyan dekubitusz elleni speciális matracot, amely egy kompresszornak és a matrac kialakításának köszönhetően biztosítja, hogy egy-egy területet ne érje hosszú ideig a fokozott nyomás.

A matrac speciális kialakításának köszönhetően a kompresszor biztosítja, hogy a matracnak rendre más-más részei fúvódnak fel. Ezzel a korábban nagy nyomás alatt lévő területeken csökken a nyomás, és az adott területen megindul a vérkeringés.

Decubitus sebek eredményes kezelése

A megfelelelő körülmények biztosítása azonban nem helyettesítheti a sebek gondos kezelését. A felfekvéses sebeket naponta kötözni kell. A sebet sterilen, nedves kötéssel kötözik át, ezért nem ragad bele a sebbe. A kötözés cseréje így fájdalommentes lesz, és a kötés cseréje nem szakítja fel a sebet sem.

A seb kötözésekor el kell távolítani a sebből az elhalt szöveteket. A sebet tisztítás után fertőtlenítik, és a sebet nedvesen tartó hidrokolloid géllel fedik le. Ezzel elősegítik a seb gyógyulását, és a fertőzésektől is megvédik. A sebkötözéshez steril, speciális sebkötöző anyagokat használnak a nagy gyakorlattal rendelkező sebkezelők.

A sebkezelésnél nem véletlen a speciális sebkötözők használata, mert a közönséges sebkötözők allergiát okozhatnak. A sebhintőporok pedig elzárnák a sebet a levegőtől, ami miatt nehezebben gyógyulna.

Az egészségügyben dolgozó növérek közül sem tud mindegyik megfelelően kezelni fekélyes, nehezen gyógyuló sebeket. Ezért az otthoni ápoláskor a kötözést végzőnek egy felkészült sebkötöző szakápolótól érdemes megtanulni a fekélyes sebek kötözésének szakszerű folyamatát.

fekélyes seb plasztikai műtétre előkészítveNagy kiterjedésű, súlyos esetekben nélkülözhetetlen lehet az elhalt szövetek műtéttel való eltávolítása, és a seb gyógyulásának elősegítése saját bőr átültetésével. Ez azonban nem mindig egyszerű beavatkozás. A bőr átültetéséhez is megfelelően elő kell készíteni a sebet.

Felfekvési sebek kezelése sebgyógyulást gyorsító lökéshullámmal

A fertőzéstől megóvott, szakszerűen kezelt sebek gyógyulását lökéshullám kezeléssel lehet meggyorsítani. Ilyenkor a radiális lökéshullámok a kezelt terület vérbőségét fokozzák, ezzel pedig felgyorsítják a sejtek regenerálódását, és új sejtek képződését is segítik.

Hogyan gyógyulnak a felfekvéses sebek a lökéshullám kezeléstől:

  1. A lökéshullám kezeléskor keltett hanghullámok a kezelt terület vérkeringésének az élénkítésével meggyorsítják a sebes terület anyagcsere folyamatait.
  2. A vérkeringés erősödése és az anyagcsere folyamatok feljavulása elősegíti a sejtek gyógyulását, és segíti a sejtképződést is.
  3. A sejtek anyagcsere folyamatainak, a tápanyag és oxigén ellátásának javulása, a salakanyagok felgyorsult elszállítása, valamint az új, egészséges sejtek képződése pedig felgyorsítja a seb gyógyulását.

Természetes gyógymódMellékhatások nélkül

A lökéshullám kezelés olyan mellékhatások nélküli természetes gyógymód, amely olyan mértékben képes javítani a sejtek működését, tápanyag és vérellátását, hogy még a nehezen illetve nem gyógyuló dekubitusz seb fokozatos gyógyulásának is kifejezetten jó esélye van.

Sokan csak akkor fordulnak hozzánk sebük vagy hozzátartozójuk sebének gyógyításával, amikor már a seb gyógyulását gyorsító kezeléssel sem tudunk segíteni.

  • Ne húzza-halassza a kezelést, mert a seb egyre fájdalmasabb. Ne akkor rohanjon orvoshoz segítségért, amikor talán már hozzánk is késő fordulni. Azért, mert már lökéshullám sebgyógyulást gyorsító hatásával sem tudunk már segíteni a kezelhetetlenné váló seb gyógyításában.
  • A nehezen gyógyuló, nyomási fekélyes seb kezelése nem halogatható.
  • Időben forduljon hozzánk, hogy segíthessünk a gyógyulásban Önnek vagy hozzátartozójának!
  • Munkatársunk a 06-1-269-2946-os telefonszámon minden kérdésére válaszol felfekvési sebének gyógyulási lehetőségeivel, és a sebgyógyulás fázisaival kapcsolatban.
  • Minél hamarabb keres bennnünket, annál hamarabb és nagyobb eséllyel gyógyíthatjuk be felfekvéses sebét.

Mivel segítheti még a felfekvési sebek gyógyulását?

A vérkeringés javításához hozzájárul a rendszeres mozgás és a gyógytorna is. Ez ágyban fekvés esetén kezdetben csak passzív mozgatás lehet. A beteg megerősödésével azonban aktívvá, saját maga által végzett is válhat a gyógyító mozgás. Az izmok mozgatásával nemcsak regenerálódnak, megerősödnek az izmok, hanem a vérkeringés is javul. Ezzel együtt pedig a sejtek tápanyag és oxigénellátása is nagyobb lesz, ami segíti a sejtek anyagcseréjének a javulását.

A nyílt sebet a fertőződéstől is óvni kell. Ez különösen nehéz azokon a területeken, ahol összeér a bőr, illetve ahol a széklet és vizelettartás esetleges problémája miatt fokozott a fertőzés veszélye.

Minél előrehaladottabb állapotban van a sebesedés, annál nehezebb, és annál hosszabb időbe kerül a gyógyítása. A seb gyógyítása hosszadalmas. Mindennapos kötözést igényel, és akár több hónapig is eltarthat a gyógyulás. Ez a betegtől kellő türelmet, a sebkezelést végzőtől pedig rendszeres odafigyelést és lelkismeretes kötözést igényel. Ez arra is kiterjed, hogy mindig a seb aktuális állapotának megfelelően választja meg a gyógyuláshoz vezető megoldást a seb mélységétől, kiterjedésétől, fertőzöttségétől és váladékozásától függően.

A felfekvéses sebek kezelését nem szabad elhanyagolni. Azért, mert az ágyhoz kötöttség miatti vérkeringés akadályoztatásával a sebesedés egyre súlyosabb lesz. Ezért egyre nehezebb lesz fertőzésmentesen tartani és kezelni a sebet.

Magától a seb meggyógyulására csak akkor van esély, ha az ágyhoz kötöttség csak időleges, és az ágyhoz kötött beteg rövidesen felkel, és nem lesz többé ágyhoz kötve. Idős, magatehetetlen embernél az ágyhoz kötöttséggel a dekubitusz seb csak szakszerű kezeléssel és rendszeres, 2 óránként forgatással gyógyulhat meg. Másképp nincs esély a seb gyógyulására.

Mivel a gyógyulás hosszadalmas és nehéz, ezért érdemes mindent megtenni azért, hogy ne is legyen szükség a gyógyulásra. Vagyis hacsak lehet, akkor előzze meg a sebesedés megjelenését. A fontos kérdés ilyenkor pedig az hogy...

Decubitus megelőzése hogyan lehetséges?

A felfekvési seb kezelésének legjobb módja a sebesedés megelőzése.

A legjobb megelőzés az, hogy ha ágyhoz kötött, krónikus beteg van a családban, akkor mindent megtudnak a felfekvésről, és tudják, hogyan előzhetik meg a felfekvési seb kialakulását.

Felfekvés megelőzése a vérkeringés biztosításával

A felfekvés megelőzésének legfontosabb feladata a vérkeringés biztosítása az állandó fekvés által folyamatosan nyomott testtájakon. Ehhez pedig arra van szükség, hogy a fekvő beteg, amennyiben képes rá, akkor 1-2 óránként változtasson a testhelyzetén. Ha pedig ő maga erre nem képes, akkor legalább kétóránként a beteget forgatni kell.

Ne feküdjön mindig hanyatt, rendszeresen forgassa balra és jobbra is. Mégpedig úgy, hogy a forgatáskor lehetőleg a legkevésbé dörzsölődjön, súrolódjon a bőrfelület. Ne feküdjön mindig hanyatt, rendszeresen 2 óránként forgassuk jobbra és balra is. Eközben pedig a nyomott testrészt terhelő nyomás mértékét is csökkentheti a sarkak, valamint a keresztcsont alá helyezett dekubitusz párnákkal.

A 2 óránkénti forgatás pedig bizony azt jelenti, hogy állandóan, tehát éjszaka is 2 óránként forgatni kell az ágyhoz kötött, mozgásképtelen, krónikus beteget. Természetesen a mozgatást otthoni ápolásnál is mindenképp a kezelőorvos utasításainak megfelelően végezzék.

Megfelelő tápanyag és vitaminellátás

egeszséges ételekA másik fontos része a megelőzésnek a szervezet megfelelő tápanyag és vitaminellátása. Ehhez pedig megfelelő étkezésre és a folyadék pótlására van szükség.

Láz csillapítása

Ugyanilyen fontos az esetleges láz csillapítása is.

Tisztaság

Állandó fekvés miatt az ágyneműt tisztán kell tartani, ha kell, akkor fertőtleníteni kell. A bőr dörzsölésének elkerülése miatt fontos az ágynemű simára való kisimítása is. Azért, hogy még a meggyűrődött lepedő se okozhassa a bőr kidörzsölődését. A lepedő feszességét, simaságát leginkább úgy tudja biztosítani, ha csomót köt a négy sarkára, mégpedig úgy, hogy ezt a matracra felhelyezve feszüljön a lepedő.

Az ágynemű tisztán tartása mellett ugyanolyan fontos a fekvő beteg bőrének tisztán tartása, ápolása is. Ennek során az egymáshoz érő bőrfelületek legyenek mindig tiszták és szárazak. Az állandóan nyomódó bőrfelületeket hidratáló krémekkel érdemes kezelni.

Sok beteg szeret ülni. Ezt azonban nem szabad túlzásba vinni, mert ebben a helyzetben is nyomódnak az érintett bőrfelületek. A testhelyzetet rendre változtatni kell, hogy a nyomódott területek vérellátása csak rövid ideig akadályozódjon.

Fontos eleme a megelőzésnek az ágyban fekvő beteg aktivizálása, amennyire csak lehet, illetve, amennyire az állapota engedi.

Széklet és vizelettartás problémájának kezelése

További fontos feladat a széklet és vizelettartás esetleges problémájának a kezelése is, mert a vizelettől, széklettől felnedvesedett, felpállott bőr sokkal könnyebben sérül és fertőződik. Az inkontinens beteg bőrét is ugyanúgy állandóan tisztán kell tartani, mert a felnedvesedett bőr sokkal sebezhetőbb, mint a szárazon, tisztán tartott bőrfelület.

A beteg forgatását, tisztálkodását a szükséges mértéknél nem nagyobb dörzsöléssel csak két ember tudja elvégezni, főleg akkor, ha a beteg még túlsúlyos is. Ha azonban az otthoni ápoláskor erre nem mindig van lehetőség, akkor különféle segédeszközöket is igénybe vehet. Ilyen lehet például egy ágy végére felszerelt gurtni, amelybe kapaszkodva a beteg saját magának tud segíteni a mozgásban. Ezzel is el tudja kerülni azt, hogy mindig ugyanaz a bőrfelület nyomódjon. Sokat segíthet egy mennyezetre szerelt kapaszkodó is, amellyel a beteg segíteni tud a mozgatásánál.

A megelőzés fontos területe a beteg állapotának folyamatos figyelemmel követése. Ekkor észreveszi a bőr elvörösödését, a sebek kezdeti megjelenését is. A keletkező sebeknek a megfelelő kezelésével, tisztán tartásával, fertőtlenítésével és szakszerű kötözésével megelőzheti a sebesedés súlyosbodását, a fekélyesedés kialakulását. Az állandó figyelem további előnye, hogy ilyenkor sokkal könnyebb, egyszerűbb és gyorsabb a kezdődő sebet kezelni, szakszerűen ellátni, és meggyógyítani.

Beszélni szeretne sebkezelés specialistánkkal ágyban fekvő hozzátartozója fekélyes sebének kezeléséről?

Konzultációjára előzetes bejelentkezés után várja Önt specialistánk. Hacsak lehet, akkor idős hozzátartozóját is.

Sebkezelés specialistánk mindenképp szeretné személyesen is megvizsgálni hozzátartozója sebeit, mert így tud szakszerű ellátást javasolni, illetve nyújtani a felfekvéses betegnek.

  • Bejelentkezni és munkatársainktól érdeklődni a 06-1-269-2946-os telefonszámon, vagy az űrlap kitöltésével tud. Adja meg elérhetőségét, és kollégáink visszahívják Önt!
  • Specialistánk a konzultáción megvizsgálja hozzátartozója sebeit, és teljes körűen tájékoztatja sebei állapotáról. A sebek szakszerű ápolásáról is részletes tájékoztatást ad.
  • Specialistánk elmondja, és meg is mutatja Önnek, hogy mit tehet azért, hogy hozzátartozója felfekvéses sebeit gondosan ápolja, és szakszerűen kezelje, és ezzel a sebesedés állapotát a gyógyulás irányába fordítsa. Azt követően pedig meggyorsítsa a sebgyógyulást.
  • Amennyiben meg tudják oldani a beteg kezelésekre, kötözésekre történő szállítását, akkor pedig ő maga végzi el a kezeléseket, mindaddig, amíg begyógyulnak a sebek. Ilyenkor tanácsaival segíteni fog abban is, hogy az elkövetkező időben megelőzzék az újabb sebek kialakulását.

Gyógyulásához kérjen információt most, mert egészsége a legdrágább kincse, és így tudunk segíteni

Az Ön neve*:
E-mail címe*:
Telefonszáma*:
Üzenete*:

A *-gal jelölt mezőket mindenképp töltse ki!
Adatait bizalmasan kezeljük. Harmadik félnek nem adjuk ki. 2 munkanapon belül visszahívjuk.

         
Harmónia Centrum a médiában: