Harmónia Centrum
Eljön hozzánk az egészségéért?
1055 Budapest, Markó utca 11
H-P: 8.00-19.00
Mi fáj? Mi a panasza?
Hatékony gyógymód kereső...
Főoldal / Érsebészet / Visszér kezelése

Visszér kezelése személyre szabottan

Dagad a lába?
Álló munkája van? Sokat dolgozik, de keveset mozog?

A visszérbetegség a lábainkon futó vénás ereknek az egyenetlen kitágulása.

  • visszértágulatVisszere - vért a szívbe visszaszállító ere - mindenkinek van, de visszerességről akkor beszélünk, ha a vénák egyenetlenül kitágulnak. Emiatt, ahogy a mellékelt képen is látható, a vénában lévő vénabillentyűk, a szelepek nem zárnak megfelelően. A vénák ujjal kitapinthatók és elnyomhatók. A vékony falú vénákban a vér áramlása a szív szívóhatásától és a körülvevő izmok munkájától függ.
    • Ha keveset mozog, akkor lábizmai ellustulnak, és nem tartják feszesen a vénák vékony falát. A vénák a véroszlop súlyának feszítésére kitágulnak, és nem segítenek a szívnek a vér visszafolyását megakadályozó szelepek zárásában, a vénákban lévő vér szívhez való visszaszállításában. A rosszul záródó vénabillentyűkön, szelepeken át a vér nem a szív felé áramlik, hanem visszafelé folyik. A feltorlódott vértől a vékony falú vénák még jobban kitágulnak. A sejtekben elhasználódott, szén-dioxiddal telített vér ahelyett, hogy visszaszállítódna a szívbe, és ott friss oxigént és tápanyagokat kapva az artériákon át újra eljutna a sejtekhez, pang a vénákban.
    • Nem kóros állapot, ha például kemény fizikai munka vagy sportolás hatására az értelemszerűen megnövekedett vérszállítási igényre a véna egyenletesen tágul ki. Ugyanis az egyenletesen kitágult erekben ettől még a szelepek tökéletesen záródnak.
  • Ha időben észrevette, és érsebészhez fordul, akkor korszerű terápiák alkalmazásával ezek az elváltozások viszonylag könnyen megszüntethetők. A visszeres lábon a visszértágulatok eltüntethetők, és néhány szabály következetes betartásával megelőzheti a szövődmények (lábszárfekély, trombózis) kialakulását is.

Ismeri a visszér veszélyeit?

A vénák egyenetlen kitágulásának, a visszérbetegség kialakulásának a már korábban említett két fő veszélye van:

  • A kitágult vénában lassul a vér áramlása. A vér megalvadhat, és rögösödés, trombózis jöhet létre.
  • A vénákban pangó vér miatt lelassul az anyagcsere, ezért állandó oxigénhiányban szenvednek a láb szövetei. A vénában pangó, feltorlódó elhasznált vér, nem halad a szív felé, és a sejtek közötti területekről sem szállítódnak el a sejtek működésekor keletkezett salakanyagok. A szív felé visszafelé áramló vér lelassulása miatt a verőerekben áramló vér is lelassul, és a sejtek nem jutnak elegendő friss, oxigéndús vérhez és tápanyaghoz. Ezért állandó oxigén és tápanyaghiányban szenvednek a láb szövetei. Emiatt nemcsak az izmok sorvadnak, hanem a bőr is vékonyodik. Az elvékonyodó bőr nehezebben állja útját a fertőzéseknek, és idővel elkezdődhet a lábszár sebesedése, elfekélyesedése is.

Melyek a visszér betegség kialakulásának okai?

  1. A visszér betegség kialakulásában fontos szerepet játszik a genetika. A visszérbetegség sokszor öröklődik, ezért ha a felmenői között vannak visszér problémával küszködők, akkor Ön is fokozottan veszélyeztetett. Lába egészsége érdekében figyeljen oda életmódja kialakításakor a visszérbetegség megelőzésére.
  2. Ha rendszeres egy helyben állást igénylő munkája van, akkor is fokozottan veszélyeztetett. Különösen akkor, ha álló munkája mellett még nem is mozog rendszeresen. Kisebb kockázatot, de kockázatot jelent az ülőmunka is, mert ülőmunkánál ugyan kisebb véroszlop súlya nehezedik a vénákra a boka környékén, de ez a kisebb véroszlop is tágítja a vénák falát, ha nem tornáztatja rendszeresen a lábszárát, és a lábszár izmai nem segítenek feszesen tartani a vénafalat.
  3. Az elhízás, a túlsúly állandó cipelése is fokozottan növeli az alsó lábszár vénafalaira nehezedő nyomást.
  4. A különféle szívbetegségek is kockázati tényezőt jelentenek, mert a szív munkája, szívó hatása gyengül, és ez hatással van a vénás keringésre is.
  5. A hormonháztartás módosításával, a fogamzásgátló tabletták rendszeres szedése is növeli a visszeresség kialakulásának veszélyét. A női szervezetben a terhesség és a menopauza idején végbemenő hormonális változások is növelik a visszérproblémák megjelenésének kockázatát. Ebből is következik, hogy a nőknél nagyobb arányban, felmérések szerint háromszor gyakrabban fordul elő az alsó lábszár dagadásának, a visszerességnek a megjelenése.

Melyek a visszér tünetei?

Talán szégyelli, hogy visszeres a lába. A kanyargós, kiemelkedő erek valóban nem mutatnak esztétikus látványt. Azonban nem lába kinézete a legnagyobb baj, hanem a fájdalom, amit okoznak és a lehetséges következmények:

  1. A véna rugalmas falára nehezedő nyomásra az erek falán folyadék lép ki, és ez az érintett területeken vizesedést okoz.
  2. Az erekből kilépő folyadék hatására megduzzad a boka és a lábszár.
  3. Az ólomnehéz lábak a tipikus nehézláb érzést okozzák.
  4. Görcsös fájdalom elsősorban a lábszár izmaiban jelentkezik, és a nap végére az izomfájdalom erősödik. Főleg éjszaka az izmok akár görcsbe is rándulhatnak.
    • Néha arra ébred, hogy görcsben van a lábikrája, vagy majd szétrobban a vádlija?
    • Ha igen, akkor már tudja, hogy mi lehet problémája oka.
    • Fájdalmat okoz azonban a visszerekből kilépő folyadék szövetek közötti feszülése is.
  5. Megkeményedett, kékes felületű bőr a vénákban pangó vér miatt.
  6. A láb fáradékonysága, a bőr viszketése.
  7. A legnagyobb bajt azonban visszérfájdalma következményei okozzák. Ha nem kezelteti, akkor idővel lábszárfekély és trombózis alakulhat ki a kezdetben még csak kellemetlen fájdalomból.

Mit tehet a visszér megelőzése érdekében?

Mozogjon rendszeresen. Különösen jó a rendszeres séta vagy a kerékpározás. Azonban a legjobb az úszás, amikor lábszára vízszintes helyzetben a vízben mozog.

  • Úszás közben lábszára vízszintes helyzetben van, ezért lábszára boka feletti területére nem nehezedik a vénában áramló függőleges véroszlopnak a súlya.
  • Mivel úszás közben ritmikusan mozgatja a lábait, ezért lábszárában működik az izompumpa, dolgoznak az izmai, amelyek feszesen tartják a vénák falát.
  • A levegőnél hidegebb víz egyébként is összehúzza a vénák falát, és ez is segíti a vénákban pangó elhasználódott vér szív felé áramlását.
  • Ezen túl azonban még a lábszárát körülvevő víz nyomása is préseli kifelé a lábszárából, vissza a szív felé a vért.

Ha nem tudja megoldani a rendszeres úszást, akkor sincs azonban nagy baj, mert például a korábban említett biciklizés is alaposan megmozgatja a vádliizmait, és ez pedig ugyancsak intenzíven működteti alsó lábszárában az izompumpát. Az edzésben lévő izmok feszesen tartják a vénák falát, ami segíti a vénákban áramló elhaszhálódott vér szív felé préselését.

Ne csak sportolás közben, hanem folyamatosan figyeljen oda visszeres lába egészségére. Ha sokat ül egy helyben, akkor se legyen lábszára túlságosan hosszú ideig függőleges helyzetben. Hacsak teheti, rakja fel lábát egy kisebb székre. A legjobb az lenne, ha legalább vízszintes helyzetben lenne lábszára, mert ekkor nem nehezedne bokájára a vénában futó véroszlopnak a súlya.

  • Még ennél is jobb azonban, ha ülőmunkája közben időnként - óránként, másfél óránként - feláll 5 percre, és alaposan átmozgatja lábát.

Fürdéskor is figyeljen oda dagadó bokájára. Ezért aztán lehetőleg ne is fürödjön, hanem inkább zuhanyozzon. Fürdéskor ugyanis lábszára állandóan a langyos vagy meleg vízben van, és a meleg is tágítja a véna falát. Jobb ha a zuhanyzást választja, és nem meleg a víz, amikor zuhanyzik.

Ezeket a praktikákat nemcsak a visszér kialakulásának megelőzésére alkalmazhatja, hanem a visszeresség megjelenése után is mérsékelni tudja panaszait.

A visszér kezelése minél hamarabb kezdődjön el

Ha már kialakult a visszértágulat, akkor a visszeresség súlyosbodásának elkerülésére minél előbb érdemes megkezdeni a visszeres láb kezelését.

Visszeres panaszaira ne szedjen fájdalomcsillapítókat, és ne használjon segédeszközöket anélkül, hogy orvos látta volna. A tünetek eltüntetésével ugyanis elodázhatja a hatékony kezelést.

Ha Ön még időben fordul orvoshoz a visszértágulat kezelésével, akkor jóval előrelátóbb, mint a visszerességtől szenvedők többsége. A visszér ellen a legtöbben csak akkor lépnek fel, amikor már komoly fájdalmuk van. Pedig minél hamarabb kezdődik el a kezelés, annél sikeresebb lehet.

A visszeres láb kezelése mindig személyre szabott, komplex kezeléssel történjen. A panaszok csökkentésére többféle terápiás lehetőség van. Az érsebész szakorvos visszeres lába állapotának felmérésével ezekből állítja össze az Önnek legmegfelelőbb kezelést:

  • Kompressziós harisnya viselése,
  • gyógyszeres terápia,
  • helyi, lokális kezelés (pl. bőrgyógyászati kezelés), és ha már előrehaladott a visszérbetegség, akkor
  • műtétre is szükség lehet.

A tünetek felmérése után a pontos diagnózis felállítása a szakorvos feladata.

Az Ön visszerességének eredményes kezelésére milyen terápia lesz a legjobb választás?

  • Érsebész szakorvosunk a pontos diagnózis felállítása után összeállítja Önnek.

A visszerek kezelése során egyénre szabott, komplex terápiával szakorvosunk segít Önnek megakadályozni visszér fájdalma súlyosbodását, és panaszai csökkennek.

Visszér ellen csatasorba állítható kezelések

A hadra fogható lehetőségek első csoportja külsőleg használható

visszér harisnyaA kompressziós harisnya és zokni viselése javítja a vénás vérkeringést. Ezzel jelentősen csökken az erek falára nehezedő nyomás. A kompressziós harisnya használatával az érfalak elvesztett feszességét pótoljuk. A jól megválasztott rugalmas harisnya éppen annyira szorítja a lábát, hogy még ne fájjon, de a vénákat már nem engedi kitágulni. A jól megválasztott harisnya elvégzi a véna körüli izmok munkáját. Feszesen tartja a véna falát, és segíti a szelepek záródását.

Ezeknek az eszközöknek a használatával természetesen nem lehet megszüntetni a visszeres problémákat, de a panaszokat jelentősen csökkentik. Lába nem dagad fel olyan nagy mértékben, és estére nem fárad el annyira.

  • A kompressziós harisnya használata igencsak egyszerű, mert csak felhúzza a megfelelő nyomáserősségű és méretű harisnyát, amelyet egész nap hordani kell. A harisnyát még fekvő helyzetben húzza fel, mert ilyenkor még nem telítődnek a vénák vérrel.
  • Rendszeresen cserélje, mert a rugalmasságát elveszítheti, és ekkor már nem képes tehermentesíteni a erek falát.

Fáslizással még erősebb hatást érhet el a visszér fájdalom ellen, arra azonban ügyeljen, hogy se túl szoros, se túl laza ne legyen. Kérje a szakorvos tanácsát a fásli megfelelő feltekeréséhez.

A bedörzsölt krémek hűsítik és frissítik a lábát.

Speciális visszértorna alkalmazása

Ha rendszeresen jelentkező visszér fájdalma van, akkor ezeket a visszértorna gyakorlatokat érdemes rendszeresen végeznie.

  1. Feküdjön hanyatt, és lábait felemelve körözzön a bokájával.
  2. Ugyanígy hanyattfekvésben végezzen bicikliző mozdulatokat.
  3. Álló helyzetben mozgassa meg a lábszárát, a vádliizmait. Álljon előbb lábujjhegyre, majd pedig ereszkedjen vissza a sarkára, és a lábujjait emelje fel a talajtól. Ezt a gyakorlatot végezze el többször is egymás után, mert ennek a gyakorlatnak a hatására működni fog lábában az izompumpa.

Azzal is ki tudja pumpálni a vért alsó végtagja vénáiból, ha fél percre, egy percre a sarkaira ül, mert ilyenkor a behajlított lábaira nehezedő testsúlya préseli ki a vért lábszára vénáiból, és hajtja a szív felé.

  • Gyógytornász személyre szabott gyakorlatsort állít össze Önnek, amelynek rendszeres végzésével megelőzheti visszeres panaszai erősödését.

Ha visszeres a lába, akkor nem célszerű magassarkú cipőket hordania, ugyanis ezekben a cipőkben a sarka állandóan magasban van, és nem mozgatja át a vádliizmait. Vagyis vádlijában nem működik az izompumba, lábizmai nem segítenek az erek falának tartásában. Ráadásul még ha sokat jár magassarkúban, akkor sarka állandó alátámasztásától még rövidül is a vádlija. Kerülje tehát a magassarkú cipők viselését.

Ezen túl azonban még az sem mindegy, hogy milyen talpú cipőt hord. A rugalmas talpú cipők talpa izmainak mozgását nem gátolják, vagyis ezekben a cipőkben működhet a talpizom pumpa.

Étkezzen egészségesebben, és szabaduljon meg felesleges kilóitól

Könnyű ezt mondani és leírni, de sokkal nehezebb be is tartani. Pedig, ha visszeres lábával küszködik, akkor érdemes megpróbálnia, mert lába egészségének tesz jót ezzel.

Érdemes rostokban gazdagabb ételeket fogyasztania, és lehetőleg kerülje az ételek túlzott sózását.

  • A rostokban gazdag ételek, a zöldségek, gyömölcsök, gabonafélék fogyasztása segíti az emésztést. A rostok hígítják a székletet, és ezzel elkerülheti a székrekedés kialakulását, ami a székelés közbeni erőlködéssel lába vénáinak a működését is terheli.
  • A kevésbé sósabb étkezéssel pedig folyadékszükségletét mérsékli, és ezzel azt éri el, hogy ez a folyadékmennyiség sem terheli a vénák falát.

Hallott már a flavonoidokról? Ha még nem, akkor ismerje meg ezeket, mert jót tesznek a vénafal rugalmasságának.

  • A flavonoid segít megőrizni a vénák falának rugalmasságát, és még a koleszterin érfalakra való lerakódását is mérsékli. Mit fogyasszon akkor?
  • Magas flavonoid tartalma van például a hagymának, a paradicsomnak, a paprikának. Az alma is sokat tartalmaz belőle. A vörösbor is. Persze csak mértékkel fogyassza, mert kismértékben gyógyszer igazán.

Fontos az is, hogy vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag ételeket fogyasszon. A friss gyümölcsökben és zöldségekben rengeteg C vitamin van. Az ásványi anyagok közül a szelén különösen fontos. A szelén nagy mennyiségben megtalálható a húsokban, halakban és például a teljes kiőrlésű gabonákban is.

Ezzel szemben a fűszeres és zsíros ételek fogyasztását érdemes mellőznie. Az alkohol és kávé sem tesz jót a vénák egészségének.

Az egészségesebb étkezés mellett érdemes megszabadulnia felesleges kilóitól is. Főleg akkor mindenképpen javasolt ez Önnek, ha jelentős súlytöbbletet cipel. Túlsúlynál ugyanis nemcsak nehezebben mozog, hanem a lábában is nehezebben működik az izompumba, a vénafalak izommunkával való megtámasztása. Ez pedig nem segíti a vénákból az elhasználódott vér visszaáramlását a szívbe.

Visszeres láb gyógyszeres kezelése

A gyógyszerekkel történő kezelés célja az érfal állapotának javítása, és az ödéma, a vizesedés megszüntetése.

A mai korszerű gyógyszerekkel már nemcsak a visszér fájdalom mérséklését érheti el, hanem a kezelt véna károsodását is vissza lehet szorítani.

  • A gyógyszerek egyrészt csökkentik lába dagadását. Az ödémák kialakulását is megakadályozhatják.
  • Másrészt a vénás érfalat védik, és gátolják a gyulladást.
  • Ha idejében kezdi el a szedésüket, akkor a betegség súlyosbodása lassítható, és csökkenthető a lábdagadás.

Fontos azonban tudnia, hogy az esetleges mellékhatásokat is okozó gyógyszerek rendszeres szedése is ugyanazt a hatást tudja elérni, mint a korábban felsorolt, mellékhatások nélküli természetes módszerek.

Visszeres lábának panasza természetesen lehet már olyan előrehaladott állapotban, amikor nem mellőzheti a gyógyszerek szedését.

  • Ezt azonban csak az érsebész szakorvos tudja felelősen megítélni.
  • Emellett még ekkor is érdemes változtatni az életmódján, mert panaszának súlyossága ezzel is csökkenthető.

Műtéti kezelés

Ha az előbbi kezelések önmagukban már nem elegendőek, akkor a műtét során a véna sérült szakaszait kiiktatják. A műtéttel megszüntetik a vénás nyomást, mert a károsodott vénát eltávolítják. Ezzel a vér a továbbiakban a jól működő visszerekben áramlik, a sérült erek pedig egyszerűen felszívódnak.

Az érsebészetben gyors ütemben fejlődik a műtéti kezelések technikája, és többféle technika közül lehet megválasztani a beavatkozás módját.

Ha már elkerülhetlen a műtét, akkor a rendelkezésre álló technikák közül érsebészünk az Ön állapotától függően választja ki az alkalmazott műtéti technikát.

A visszér betegségek legsúlyosabb szövődménye lehet a krónikus lábszárfekély kialakulása

A fekélyes sebek a krónikus vénás keringési elégtelenség végső szakaszában jelennek meg a lábszár belső részén, jellemzően a boka környékén. Az alig vagy csak nehezen gyógyuló fekélyes sebek megjelenése nem előzmény nélküli.

  • A már évek óta tapasztalható visszértágulaton kívül a lábszár alsó részének bőrfelületén egyre nagyobb kiterjedésű elváltozás jelzi a problémát.
    • A bőr előbb hónapokon, éveken keresztül előbb fokozatosan sötétedve színeződik el, majd később elfehéredik és vékonyodik.
    • Ezzel együtt a bőr alatti szövetek pedig megvastagszanak. Ezt lehetetlen nem észrevenni, mert az érintett terület általában érintésre fáj.
    • A lábszár meg van duzzadva, vizesedik és gyakran gyulladt.
    • Már kis sérülésre is gyulladásos, fekélyes sebek alakulnak ki.
      • Ezek a sebek nemcsak fájdalmasak, hanem még nehezen is gyógyulnak.
      • Megfelelő kezelés nélkül könnyen el is fertőződhetnek.
  • Évek elhanyagolt visszértágulatának lehetnek ilyen súlyos következményei. Előzze meg a bajt. A fekélyes sebek kialakulását ne várja meg!
  • Előzze meg a fájdalmakat. Kezeltesse időben visszérbetegségét!

Személyre szabott, komplex terápiát kér érsebész szakorvosunktól visszeres lába egészségéért?

  • Dr. Herr György érsebészElőzetes bejelentkezés alapján várja érsebészünk a rendelésre.
  • Munkatársainktól érdeklődni, és bejelentkezni a 06-1-269-2946-os telefonszámon, vagy az űrlap kitöltésével tud. Adja meg elérhetőségét. Kollégáink rövidesen visszahívják Önt.
  • A konzultáción szakorvosunk
    • leleteinek átnézése,
    • panaszainak felmérése,
    • az életmódjával kapcsolatos kérdések átbeszélése, és
    • alsó végtagjának vizsgálata alapján teljes körűen tájékoztatja visszeres lába állapotáról, és kezelésének lehetőségeiről.
    • Javaslatot tesz, és Önnel együtt közösen döntenek az Ön számára legjobb terápia kiválasztásában. Szakorvosunk segít az Önnek legjobb döntés meghozásában.
  • A konzultáció után már Ön is tisztán fogja látni állapotát, és gyógyulásának lehetőségét. Ragadja meg visszeres lába gyógyulásának az esélyét!

Gyógyulásához kérjen információt most, mert egészsége a legdrágább kincse, és így tudunk segíteni

Az Ön neve*:
E-mail címe*:
Telefonszáma*:
Üzenete*:

A *-gal jelölt mezőket mindenképp töltse ki!
Adatait bizalmasan kezeljük. Harmadik félnek nem adjuk ki. 2 munkanapon belül visszahívjuk.

         
Harmónia Centrum a médiában: