Harmónia Centrum
Achilles-ín szakadás gyorsabb gyógyulása
1055 Budapest, Markó utca 11
H-P: 8.00-19.00
Mi fáj? Mi a panasza?
Hatékony gyógymód kereső...
Főoldal / Ortopédia / Sportsérülések kezelése / Szalagszakadás kezelése / Achilles-ín szakadás kezelése

Achilles-ín szakadás kezelése lökéshullámmal

Az Achilles-ín a legvastagabb ín a szervezetünkben. A vádli izomzatnak az inas folytatása és a sarokcsonton tapad. Ha a vádliizom összehúzódik a láb spiccel, ami elengedhetetlen a járás, a futás, az ugrás és az irányváltoztatás során is.

Achilles-ín szakadásAz Achilles-ín szakadása leggyakrabban a nem kellően bemelegített Achilles-ín hirtelen terhelésére elrugaszkodáskor vagy kitámasztáskor, illetve irányváltoztatásra következik be. A legtöbb sérülés olyan sportokban fordul elő, ami erősen igénybe veszi a vádli izomzatot és inait, tehát sok futást, ugrást és irányváltoztatást igényel.

Hátránya, hogy hosszú a gyógyulási idő, mert igen rossz vérellátással rendelkezik az Achilles-ín.

Achilles-ín szakadás rendszerint három helyen alakul ki

  1. Az Achilles-ín sarokcsonti tapadásánál.
  2. A sarokcsonti tapadástól számított 2-7 cm-es távolságban.
  3. Az Achilles-ín és a vádli találkozásánál.

Melyek az Achilles-ín szakadásának tünetei, jelei?

  1. Achilles-ín szakadás kitapintásaLeggyakoribb tünete a vádli felugrása, és ezzel együtt az Achilles-ín folytonossági hiánya ujjal is kitapintható.
  2. Gyakori panasz a lábszárban, az Achilles-ín mentén bekövetkező hirtelen „csattanás”, ami a szakadás lövésszerű hangja.
  3. A fájdalom igen nagy.
  4. A boka és az Achilles-ín mentén véraláfutások és duzzanat is előfordulhat.
  5. Az ín szakadása után közvetlenül nehéz a gyaloglás, fájdalmas a boka mozgása. Teljes szakadásnál csak sántítva tud járni. A legtöbb ember elszakadt Achilles-ínnal nem tud lépcsőzni, futni és lábujjhegyre állni.

Achilles gyulladásAz Achilles-ín korábbi gyulladása vagy rendszeres irritációja megnöveli az ín szakadásának veszélyét. Szteroidok is okozhatják a Achilles szakadását. Bizonyos antibiotikumok is fokozzák az ín szakadásának veszélyét. Főleg akkor, ha volt már Achilles-ín gyulladása.

Különféle betegségek is fokozzák az Achilles-ín szakadásának kockázatát

  • Cukorbetegség
  • Pajzsmirigy betegség
  • Veseelégtelenség
  • Rheumatoid arthritis
  • Szisztémás lupus erythematosus (SLE, lupus)
  • Köszvény

Az Achilles-ín sérülés egyéb kockázati tényezői lehetnek még:

  • 30-50 éves kor
  • férfi nem, aminek anatómiai ok áll a hátterében
  • a választott tevékenységek vagy sport, amely futást és ugrást foglal magában, főleg megfelelő bemelegítés és edzést követő nyújtás nélkül
  • a rugalmasság hiánya
  • túlzott aktivitás (túlhasználat)
  • a testmozgás intenzitásának hirtelen változása
  • kortikoszteroid használat (szájon át vagy injekció formájában)
  • fluorokinolon antibiotikumok
  • rosszul illeszkedő cipő
  • Vontatás vagy futás kemény felületeken
  • hegymászás vagy lépcsőn járás
  • előző Achilles-ín sérülés
  • családban korábban előforduló sérülés

Hogyan történik a fizikális vizsgálat?

  • Szakemberek megvizsgálják vannak-e zúzódások, duzzanat vagy érzékenység a vádli területén
  • Ha az Achilles-ín teljes szakadása megtörténik, a szakember képes kitapintani az ín belsejében lévő szakadást vagy rést
  • A boka mozgástartománya nagyon lecsökken. A beteg nehezen tudja mozgatni a bokáját és a lábát.
  • A pulzus és a láb érzékelését is ellenőrzi a vizsgáló
  • Az úgynevezett Thompson teszt megerősíti a diagnózist:
    • A beteg hason fekszik, és a vizsgáló összenyomja a vádlit
    • Egy ép Achilles-ín esetén a láb spiccelni fog
    • Achilles-ín szakadás esetén a láb nem mozog

Hogyan előzheti meg az Achilles-ín szakadását?

Vádli alapos bemelegítésével

A legjobb megoldás az Achilles-ín és a vádliizom alapos bemelegítése edzés előtt. Az izmok és az inak rugalmassága a sérülések megelőzésének fontos eleme.

Vádli nyújtásával, lazításával

Achilles és a vádli nyújtása lépcsőnUgyanígy fontos az edzést követően a vádliizom nyújtása, lazítása, ami az izom nyújtásával csökkenti az Achilles-ín feszítését.

A fájdalom soha nem normális. Ha a vádli kötöttsége, feszülése révén a vádlinál vagy a sarok környékén fájdalom jelentkezik, akkor fontolja meg a tevékenység abbahagyását. Ha a pihenés nem segít, és a fájdalom újra jelentkezik, ha a tevékenységet újra elkezdi, akkor forduljon orvoshoz.

Terhelés fokozatos növelésével

A vádli, az Achilles alapos bemelegítése és rendszeres nyújtása mellett ugyanilyen fontos az edzésterhelés fokozatos, és nem hirtelenszerű növelése.

Fokozatos terhelésnél a vádli és az Achilles-ín hozzászokik a növekvő terheléshez. Az Achilles és a vádli fokozatosan alkalmazkodik, mert van ideje alkalmazkodni. Nem hirtelen nő a terhelés.

Az alapos bemelegítés és rendszeres nyújtás a terhelés fokozatos növelése mellett is ugyanolyan fontos a sérülések, az Achilles gyulladásának megelőzésében.

Normális testsúllyal

Ugyanígy jelentősen csökkenti az Achilles-ín szakadásának veszélyét a normális testsúly, mert ilyenkor nem nehezedik túlzott teher a vádlira és Achillesre sem.

Kényelmes cipő viselésével

Magas sarkú cipőben a cipő megemeli a sarkat, és ezzel az Achilles-ín és a vádli rövidülését okozza. Amikor azonban sarka leszáll a magas sarkakról, akkor a megrövidült vádli és az Achilles-ín megfeszül. Ezért a lapos, 3-5 cm-es sarokkal rendelkező cipők viselése is segíti az Achilles sérülésveszélyének csökkentését.

sportcipőPróbáljon meg olyan jól illeszkedő cipőket viselni, amelyek nem túl kopottak, és jól illeszkednek a választott tevékenységéhez.

  • A gépsor vagy munkaasztal mellett állva 3-5 cm-es sarkú, sarkát és lábfejét stabilan tartó cipőre van szüksége. Olyan kényelmes, bő lábfejű cipőre, amelyben kényelmesen elfér a lábfeje.
  • Futáshoz, sporthoz pedig a talpát rugalmasan megtámasztó, sarkát a talajra érkezéskor kímélő futócipőre, sportcipőre. Sok sporthoz vannak speciális sportcipők. Ezeket érdemes választani az egyes sportágakhoz.

Kényelmes cipőt válasszon körültekintően! Hisz a munkájában is sok időt tölt el, és kedvenc sportjával is sokat foglalkozik. Érdemes a sarkát, talpát kímélő, segítő cipőt választani sarka, talpa fájdalommentességének megőrzéséhez.

Achilles gyulladás okaÉrdemes kideríteni, hogy mi okozhatja Achillese gyulladását.

A gyulladás okának ismeretében a kiváltó ok megszüntetésével a gyulladás is megszűnik.

Miért fontos az Achilles gyulladás megszüntetése?

  • Azért, mert a begyulladt, érzékeny Achilles sokkal könnyebben szakad el.

Milyen kezelési lehetősége van az Achilles-ín szakadásra?

Két lehetőség van.

  • Az egyik a sebészeti eljárás, az Achilles-ín műtét. A másik konzervatív kezelés, amely lehetővé teszi, hogy az ín műtéti beavatkozás nélkül gyógyuljon.
  • Mindegyiknek előnyei és kockázatai is vannak, és mindenkinél egyéni döntés, hogy melyik a jobb megoldás.
  • A döntés függ a sérülés mértékétől és a jövőbeni tevékenységektől, valamint az Achilles-ín szakadást szenvedett korától is.

Achilles-ín szakadás műtéti kezelése

Az Achilles műtétet a fiatal, egészséges és aktív személyek számára ajánlják. A sportolók számára a műtét gyakran a kezelés első választása.

Achilles-ín műtét előnye

  • A műtéti kezelés előnyei közé tartozik az újra sérülés veszélyének kisebb kockázata (0-5%).
  • A műtéttel kezelt sérültek többsége rövid időn belül visszatérhet az eredeti sporttevékenységéhez. Az elszakadt Achilles műtéti kezelése után a legtöbben visszaszerezhetik a sérülés előtti erejüket és állóképességüket.

Achilles műtét hátránya

A sebészeti kezelés hátrányai közé tartozik a magas költség, a műtétnek és az azt követő kórházi kezelésnek a költsége. Emellett pedig a sebek szövődményeinek (például a hámló bőr, bőr letapadása, idegsérülés), és magának a műtétnek a kockázata.

Elszakadt Achilles-ín műtét nélküli kezelése

Az idős, kevésbé aktív és nagyobb kockázattal rendelkező betegek (műtét és altatatás szempontjából) számára a műtét nélküli, konzervatív kezelés a jobb megoldás.

A sebek gyógyulási képessége szintén fontos szempont az Achilles műtét szempontjából. Magas kockázatú betegek közé tartoznak azok is, akiknek rossz a vérellátása, és emiatt a lassabban gyógyulnának a műtét után. Ilyen műtét után lassan gyógyuló betegek például a perifériás artériás betegségben és a cukorbetegségben szenvedő betegek. Náluk túl nagy kockázatot jelent az elszakadt Achilles műtét. Idős korban különösen.

A konzervatív kezelés során külső rögzítő szükséges, amelyet kb. 6-10 hétig kell hordani, és a bokamozgások nem megengedettek ebben az időszakban. A gyaloglás négy-hat hét elteltével megengedett. Ezután egy kis sarokemelő van behelyezve a cipőbe, hogy további 2-4 hétig csökkentsék az Achilles-ín feszülését. Ezt követően gyógytorna javasolt.

A műtét nélküli kezelés hátrányai közé tartozik az újra sérülés sokkal nagyobb (40%-ig terjedő) veszélye. Ezenkívül az elszakadt Achilles hosszantartó (6-10 hét) rögzítése, mozdulatlansága a rögzítőben.

Az előnyök közé soroljuk, hogy nincs szükség érzéstelenítésre vagy kórházi kezelésre. Emiatt a bőr állapotának romlása, például a hámosodásnak a csökkenése nem fenyeget, és az idegkárosodás kockázata is igen csekély.

Milyen rehabilitációs gyakorlatokat javasolunk az Achilles-ín szakadás után?

A gyógytorna és a rehabilitáció az Achilles-ín sérülése után elengedhetetlen.

  • A konzervatívan, műtét nélkül kezelt páciens esetén a rehabilitációt a fájdalom csökkenése után kell elkezdeni.
  • Azoknál, akiknek az Achilles-ín szakadást műtéttel kezelték, a gyógyulás akut fázisában nem lehet mozgatni a műtött Achillest. Utána azonban erősen ajánlott a gyógytorna, ha a varrat meggyógyult. A műtött Achilles gyógytornája nélkül nem nyerheti vissza Achillese korábbi mozgásterjedelmét, erejét és rugalmasságát.

Mi az Achilles-ín szakadás utáni gyógytorna célja?

A gyógytorna célja, hogy visszatérjen a boka és a láb izomereje és a mozgástartománya. A fizioterapeuta egyéni edzésprogramot alakít ki a műtött Achillestől függően, hogy Ön vissza tudjon térni kedvelt tevékenységéhez.

Általános megfontolások

  • Kerülje a boka aktív és passzív mozgatását is 10 - 12 hétig.
  • Figyelemmel kell kísérni az ínt és a műtéti heget a boka mozgástartományának megtartása érdekében. Fontos, hogy ne tapadjon le a hegszövet.
  • Minden gyakorlatot gyógytornász felügylete mellett kell először gyakorolni. Azért, hogy megfigyelje az esetleges rossz modulatokat a feladat végrehajtása közben, és azonnal korrigálni tudjon. Ez nagyon fontos, mert a műtét utáni mozgás megkezdésekor nagy az újrasérülés veszélye.
  • 6 hónapig ne fusson, ne ugorjon.

Achilles szakadás utáni gyógytorna felépítése hetekre lebontva:

0. - 3. hét

  • műtét utáni 14. nap a varrat eltávolítása
  • 3 hétig ne súlyzózzon ne sétáljon lábujjhegyen
  • Fájdalom és ödéma csökkentése (azaz krioterápia, elektromos stimuláció, lágyszövet kezelések).

Feladatok

  1. a lábujjak bekarmolása és nyújtása
  2. a lábfej gyengéd mozgatása a rögzítőben
  3. nyújtott lábemelés
  4. térdhajlítás és nyújtás
  5. az ép végtaggal kerékpározás, súlyokkal lábgyakorlatok

3. - 8. hét

  • Fokozatosan növelje a terhelést
  • 6 hét után lehet teljes testsúllyal rálépni a sérült végtagra
  • Lágy szövetek mozgása a boka, a láb környékén, az ödéma csökkentése érdekében.
  • 4 hét múlva elkezdhető a heg mobilizálása, ha a varrat teljesen begyógyult.

Feladatok

  1. Előző feladatok +
  2. nyújtott láb oldalra kivinni úgy, hogy a térdkalács és a lábfej végig felfele néz
  3. 6 hét után a boka könnyű aktív pipáló mozgatása, de csak addig, amíg enyhe feszülést nem érez az Achilles-ínban
  4. 6 hét után lassan növelhető a passzív mozgástartomány, és az Achilles-ín nyújtása (falnak kézzel neki támaszkodva a boka lenyomása a talajra)
  5. Úgynevezett proprioceptív gyakorlatok is elkezdhetők. Ennek során instabil helyzetek teremtésével a sérült Achilles-ín stabilitásának a visszanyerését segítjük.
  6. csípő és térd körüli izmok erősítése
  7. 6 hét után el lehet kezdeni kerékpározni, de a pedál nyomása csak sarok résszel történjen

8. - 12. hét

  • 8 hét elteltével lehet olyan cipőt viselni, aminek van sarka/sarokemelő
  • járás gyakorlása
  • lágyszövetek mobilizálása, a mozgástartomány növelését folytatni kell

Feladatok

  1. Előző feladatok +
  2. Kezdje el és fokozatosan növelhető az Achilles-ín aktív / ellenálló gyakorlatok (gumiszalag, labda) mozgatása.
  3. kerékpározás cipőben, úszás

3. - 6. hónap

  • a sarokemelő eltávolítása (ha még nem történt meg)
  • teljes izomerő visszanyerése

Feladatok

1. Zárt lánc gyakorlatok: pl. guggolás
2. Kerékpározás, evezős gép, Nordic Track (fokozatosan).
3. Képes egyoldali lábujjhegyre állni

6. hónap

  1. futás, ugrás és excentrikus gyakorlatok elkezdhetők, de nem versenyszinten
  2. sport szimulált gyakorlatok

8. - 9. hónap

  • Visszatérés a kívánt sporthoz és / vagy munkához

MEGJEGYZÉS: Csak iránymutatásként használható, mert minden ember gyógyulásának előre haladása egyéni, amely alapján a gyógytorna és a rehabilitáció egyénre szabott kell legyen.

Mennyi az Achilles-ín szakadás gyógyulási ideje?

Az Achilles-ín szakadás gyógyulási ideje hosszú. Az elszakadt Achilles-ín lassan gyógyul. A gyógyulás üteme függ szervezete öngyógyulási képességétől is.

Aktív életmódnál az Achilles-ín teljes szakadása esetén műtétre van szükség. Ezt követően gipszrögzítést kap a műtött láb. Ennek ideje általában 6 hét.

  • Az első három hétben talp felé hajlított helyzetű fekvőgipsz kerül fel, ami stabilan rögzíti a bokát is. Fekvő helyzetben is lehet emelni, mozgatni a műtött lábat, és a lábujjakat is. A bokát azonban nem lehet mozgatni.
  • A következő 3 hétben járógipsz kerül a fekvőgipsz helyére. Ekkor már lehet járással fokozatosan terhelni a lábat. A lényeg a műtött láb fokozatos terhelése és rendszeres mozgatása erőltetés nélkül, gyógytornász felügyelete mellett. A műtött láb rendszeres, kezdetben passzív, majd aktív mozgatása elősegíti a gyenge vérellátottságú Achilles-ín vérkeringésének javítását, és ezzel együtt a gyógyulás ütemének fokozását.

Az elszakadt Achilles-ín gyógyulási ideje 3-6 hónap. Két hónap után a terhelés fokozatos növelésével már minden mozgás megengedett. Erőltetni azonban nem szabad a műtött lábat. Fokozatosan terhelve a műtött láb terhelését, még az egy lábon lábujjhegyre állás is lehetséges.
Az egyes mozgásokat azonban kezdetben gyógytornász felügyelete mellett végezze, mert ő látja a gyakorlatok kivitelezésének pontosságát, és a mozdulat Achillesre gyakorolt hatását is.

Achilles-ín szakadás gyógyulásának meggyorsítása lökéshullámmal

Achilles-ín kezelése lökéshullám terápiávalA gipszrögzítés levétele után lökéshullám kezeléssel meggyorsíthatja a gyenge vérellátottságú, műtött Achilles-ín gyógyulását lökéshullám kezeléssel.

Az alkalmanként 15 perces kezelés fokozza a vérkeringést a rossz vérellátottságú ínban, és ezzel heteken át tartó intenzív öngyógyulást indít el Achillesében.

  • Ez azzal jár, hogy a műtött Achilles-ín felgyorsult ütemben regenerálódik, gyorsabban gyógyul, mert a felgyorsult vérkeringéssel több tápanyag és éltető oxigén jut el a sejtekhez. A vér visszafelé áramlásakor pedig a salakanyagok szállítódnak el a megszokotthoz képest jóval gyorsabb ütemben.
  • A vérszegény Achilles-in megnövekedett vérbősége az utolsó kezelést követő hetekben is fennmarad, gyorsabban gyógyul a műtött Achilles-ín.

Váradi Brigitta Achilles-ín szakadása után visszakapta az életét

„Achilles szakadásom után egy évig jártam gyógytornára Havasi Hollanda Karinához, aki személyreszabott programmal segített felépülni. Nagyon elégedett vagyok, visszakaptam az életem. Szeretettel ajánlom a Harmónia Centrumot mindenkinek, kellemes, barátságos hely és profi a csapat.”

  • Kedves Brigitta - Köszönjük, hogy leírta tapasztalatát Achilles szakadása gyógyulásáról. Gyógyulását, azt, hogy „visszakapta az életét” saját magának köszönheti. Annak, hogy lelkiismeretesen végezte a személyreszabott programot. A gyakorlatok időnkénti további végzése pedig Achilles-ína épségének a megőrzését segíti. Minden jót és további fájdalommentes járást kívánunk Önnek

Eljön Achilles-ín szakadása gyorsabb gyógyulásáért?

Pakulár Nóra gyógytornászA teljesen elszakadt vagy részlegesen beszakadt Achilles-ina minél gyorsabb regenerálódásáról, valamint az Achilleshez kapcsolódó vádli izom óvatos nyújtásáról és megerősítéséről beszélni szeretne gyógytornászunkkal, Pakulár Nórával? Szeretne minél hamarabb felépülni Achilles-ín szakadásából, és ehhez tanácsot, edzéstervet szeretne kérni?

  • Gyógytornászunk előzetes bejelentkezés után várja Önt Achillese gyorsabb rehabilitációjával.
  • Munkaidőben hívja a +36-1-269-2946-os telefonszámunkat.
  • Vagy töltse ki az űrlapot. Az űrlapon adja meg elérhetőségét, és kollégánk visszahívja Önt!
  • Gyógytornászunkkal a konzultáción megbeszélik elszakadt vagy beszakadt Achilles-ína gyorsabb és teljesebb rehabilitációját. Meglévő leletei alapján gyógytornászunk a felépülését segítő és meggyorsító lökéshullám kezelést végez Önnél, valamint a felépülését meggyorsító lábtorna gyakorlatsort állít össze Önnek rehabilitációja meggyorsítására és teljesebbé tételére.
    • Önnek nincs kockázata, mert elszakadt Achillese gyorsabb renegerálódására a lökéshullám kezelést csak akkor fogja javasolni, ha gyógyulásának felgyorsítására komoly esélye van.
  • Gyógytornászunk kéri Öntől, hogy a felépülését segítő lökéshullám kezelés és gyakorlatsor teljesebb és pontosabb összeállításához hozza magával leleteit is.
  • Eljön hozzánk Achilles szakadása gyorsabb rehabilitációjáért?

Gyógyulásához kérjen információt most, mert egészsége a legdrágább kincse, és így tudunk segíteni

Az Ön neve*:
E-mail címe*:
Telefonszáma*:
Üzenete*:

A *-gal jelölt mezőket mindenképp töltse ki!
Adatait bizalmasan kezeljük. Harmadik félnek nem adjuk ki. 2 munkanapon belül visszahívjuk.

         
Harmónia Centrum a médiában: