Harmónia Centrum
Ha székrekedés kínozza, akkor
1055 Budapest, Markó utca 11
H-P: 8.00-19.00
Mi fáj? Mi a panasza?
Hatékony gyógymód kereső...
Főoldal / Emésztési zavarok / Bél gyulladás kezelése / Székrekedés ellen

Székrekedés ellen természetesen

székrekedésNehezen tud könnyíteni magán?
Néha napokig nem is sikerül, mert székrekedés kínozza?

Ha mégis erőlteti, akkor sem követi a székelést a kellemes tisztaság és kiürültség-érzés?

  • Ez mindenkivel előfordul időnként. Önnek viszont túl gyakran vannak székelési panaszai?
  • Mellékhatások nélküli megoldást keres a székrekedés ellen?

Mit ért Ön székrekedés alatt?

Milyen panasza van?

Már a szorulás meghatározása sem egyértelmű. Vannak olyanok, akik már magát a székelés közbeni erőlködést is székrekedésnek tekintik. Erről azért nincs szó.

Székrekedésről akkor beszélünk,

  • Ha a normálisnál ritkábban következik be a székelés, heti háromnál kevesebb alkalommal.
  • Ha a széklet kemény, akár bogyós, és víztartalma alacsony.
  • Ha a székletürítés nehézkes, és a székelés nagy erőlködéssel, akár fájdalommal jár.
  • Ha nem sikerül a széklet teljes eltávolítása.

Krónikus székrekedése akkor van, ha ezek közül a tünetek közül több is fennáll huzamosabb időn keresztül.

Mik lehetnek a székrekedés okai?

Minél stresszesebb az élete, és minél több félkész vagy készételt fogyaszt, annál nagyobb a veszélye a székrekedésnek.

  • A rendszertelen, zaklatott életmód ugyanis felborítja a belek működését is.
  • A túlfinomított élelmiszerek alacsony rosttartalma pedig nem segíti, hanem rontja az emésztését.

A székrekedés legtöbbször a lassú emésztés következménye.

Ha túl sok lisztet és húst tartalmaz az étrendje, és még szereti az édességet is, akkor étrendje miatt előfordulhat, hogy gyomra az emésztéshez túl kevés segítséget (emészthetetlen növényi rostanyagot) kap az elfogyasztott ételekből.

  • Az egyébként emészthetetlen rostok azért jelentenek nagy segítséget az emésztésben, a székelésben, mert sok vizet képesek megkötni. Ezért megakadályozzák a széklet sűrűsödését, beszorulását a belekbe. A nagyobb mennyiségű széklet pedig a székelési inger jelentkezését könnyíti meg.

Ha túl kevés folyadékot iszik, akkor is ellustulhat a gyomra.

  • Ha bármelyik túl nagy arányban előfordul Önnél, akkor gyomra lassan dolgozza fel az ételeket, és lassan szállítja azokat a vastagbélbe, és a vastagbél kivonja belőle a folyadékot. Ezért a széklete kemény lesz, és nehezen tud kiürülni.

A túl sok ülés sem kedvez egészséges bélműködésének. A mozgás segíti a belek működését is.

relaxáló talpmasszázsA rendszertelen, stresszes életmód és a táplálkozási problémák sok gondot tudnak okozni. A székrekedés oka sok minden lehet:

  1. A rohanó, stresszes, rendszertelen, zaklatott életmód, amikor nem fordít elég időt a székelésre. Késői felkelés, reggeli rohanás miatt egyszerűen elnyomja a székelési ingert.
  2. A rendszeres időközönkénti székletürítés elmulasztása, a széklet visszatartása. Sokan visszatartják, vagy nem figyelnek a székletürítés természetes szükségére, amely magában székrekedést produkál. Ezért ha étkezés után a leghalványabb jelét is érzi a székletürítésnek, akkor rajta, ne habozzon!
  3. Kevés folyadék fogyasztása. A szorulás egyik fő oka, hogy nem fogyasztunk elegendő folyadékot. Legalább napi 2 liter folyadékra van szükségünk az optimális emésztéshez. Férfiaknak és nagyobb testsúlynál még több folyadékra lehet szüksége. Önmagában már a bőséges folyadékbevitel is gyakran enyhíti a szorulást.
  4. Rostszegény étrend, a feldolgozott élelmiszerek, félkész és készételek túlzott fogyasztása. Azért, mert a kevés rostot tartalmazó finomított élelmiszerek elfogyasztása után a belekben kevés salakanyag marad. Emiatt szinte nincs szükség a belek mozgására, a salakanyagok továbbítására. A bélmozgás lassulása miatt viszont az a kevés széklet is beszárad, bekeményedik.
  5. Nehezen emészthető ételek túlzott fogyasztása. A húsok, sajtok, tojás, finomított gabona és búza - gluténtartalma miatt - mind okozhatnak székrekedést.
  6. A mozgásszegény életmód, a rendszeres mozgás elmaradása.
  7. Könnyen lehet székrekedése akkor is, ha fekvőbeteg.
  8. Környezetváltozás, a szokatlan, megváltozott környezet is kiválthatja a székelési inger elnyomását. Mert ha nem érzi komfortosan magát az új környezetben, akkor visszatartja a székletet, ami betömörödik a vastagbélben.
  9. Az időseknél is gyakrabban előfordul. Közel kétszer gyakrabban, mint a fiataloknál. Az idős ember bélmozgása már lassabb, a bélmozgást segítő hasizmok is gyengébbek. Emiatt lassul a széklet továbbítása a belekben. Ez az öregedés természetes velejárója. Másrészt pedig a szervezet egyre nehezebben képes ellensúlyozni a már hosszú ideje folytatott egészségtelen életmód káros következményeit.
  10. Pajzsmirigy alulműködés
  11. Gyógyszerek (fájdalomcsillapítók, altatók, nyugtatók, vízhajtók) mellékhatása is lehet. Minél erősebb, minél több gyógyszert szed, és minél hosszabb ideje, annál nagyobb a veszélye a gyógyszerek káros mellékhatásainak.
  12. Lelki okai is lehetnek a sokáig visszatartott székletnek.

Ha Önnek vagy közeli hozzátartozójának székelési gondjai vannak, akkor panaszait mi válthatja ki ezek közül?

Mik a székrekedés tünetei?

  1. A háromnaponkénti székelés még lehet normális, de 48 óra utáni ürítésnél már székrekedésről beszélünk. Ehhez általában már rossz közérzet, és egyéb kellemetlenségek is társulnak.
  2. Kemény és sötét színű, sokszor bogyós, darabos a széklet.
  3. A has puffadt, feszül és fáj. Ez a fájdalom csak székelésre vagy a bélgázok távozásával enyhülnek.
  4. A székletürítés is fájdalmas lehet, és a széklet teljes eltávolítása nem sikerül.
  5. Étvágytalanság, hányinger, öklendezés is jelentkezhet. A gyomor bizony nem kér többet abból, ami már most is gondot okoz neki.
  6. A rossz hangulat és ingerlékenység, akár még alvászavarral és/vagy fejfájással is társulhat.

Mik lehetnek a székrekedés következményei?

Néhány embernél a hosszantartó szorulás elzáródást és feszítő érzést eredményezhet a bélben. Ez a főbb oka a vastagbél többszörös kóros kiöblösödésének. Ez gyulladásos bélproblémákhoz vezethet.

A szorulás miatt az étel több időt tölt az emésztőcsatornában, s ezáltal nagyobb lehetőséget ad a rothadásra és a toxikus anyagok kialakulására. Ez a fő okozója a vastagbélrák kialakulásának, és ezért nem meglepő, hogy a kapcsolatot találunk a székrekedés és a vastagbélrák megnövekedett kockázata között.

Hogyan történik a székrekedés kezelése?

egészséges ételekLegtöbbször a székrekedés nem jelent komoly problémát. A székrekedést okozó ételek elhagyásával, csökkentésével, rostokban, folyadékban gazdagabb étrenddel és rendszeres testmozgással helyreáll az egészséges bélmozgás, és megszűnik a székletürítés zavara.

A székrekedés oki kezelése hatásos

A kezeléskor nem a tüneteket kell elnyomni, hanem a kiváltó okot felismerve a panaszok okát kell megszüntetni. A székrekedés kezelése akkor lehet eredményes, ha előtte tisztázzuk, hogy mi okozta a székrekedést.

Zaklatott, rohanó életmódnál

Az életmódja megváltoztatásával, időbeosztása jobb megszervezésével, stresszkezelő technikák megtanulásával, és az Önnél legjobban működő rendszeres használatával stresszes helyzetekben.

Az lenne előnyös, és ez segítené rendszeresebb életvitelét is, ha mindennap azonos időben jönne a székelési inger.

  • Ezt elő is segítheti azzal, ha minden nap azonos időben megkísérli a széklet ürítését. Előbb-utóbb a szervezete hozzá fog szokni ehhez, és meg fog jönni a székelési inger nehézségek nélkül.
  • Ez persze megköveteli azt is, hogy rendszeresen, ugyanabban az időpontokban egyen, és aludni is a megszokott időpontban menjen.

mozogjon többetHa keveset mozog, akkor mozogjon többet

Ha mozgásszegény életmódja okozza székelési nehézségét, akkor többet kell mozognia. Mozogjon, tornázzon rendszeresen.

A rendszeres mozgás nemcsak ízületei átmozgatására, hanem a bélmozgások élénkítésére is hatásos gyógymód. Az emésztése támogatására is kiváló, mellékhatások nélküli orvosság lesz egy kiadós séta vagy kocogás.

székrekedés ellenRendszertelen, egészségtelen étkezésnél változtasson az étrendjén

Fogyasszon több emésztését támogató, emésztést meggyorsító ételt.

A folyadékban és rostokban gazdag étrend sokat segít székelési problémáinak megoldásában is.

  • Fogyasszon több rostot tartalmazó ételeket, például friss gyümölcsöt és zöldséget, szemes termékeket, borsót, babot, lencsét, barna kenyeret, teljes kiőrlésű lisztből készült péktermékeket.
  • Ezzel együtt pedig csökkentse a székrekedést okozó ételek fogyasztását. Különösen a vörös húsok, sütemények, édességek, tejtermékek, fehér kenyér, valamint a gyors, félkész és készételek fogyasztása okozhat székrekedést. Ha székrekedésre hajlamos, akkor mellőzze a hamburgerek, pizzák és a félkész ételek fogyasztását.
  • Igyon több folyadékot, de csökkentse kávé és alkoholfogyasztását, mert ezek megnehezítik az emésztését.

Panaszainak kezelése tehát egyénre szabott kell legyen, és alkalmazkodnia kell

  • a székrekedését kiváltó okhoz, valamint
  • az Ön életviteléhez, munkájához, körülményeihez.

Ugyanis a székrekedést életmódja és lelki állapota is nagymértékben befolyásolja.

Székrekedés ellen házilag mit tud tenni?

A természetes ételek lágyak maradnak az emésztőcsatornában, mert rostokat tartalmaznak. A rostok felszívják a folyadékot, és megduzzadnak az emésztőcsatornában. A gyümölcsök és zöldségek természetesen önmagukban is sok vizet tartalmaznak.

Néhány ételnek és tápanyagnak enyhe hashajtó hatása van. Ilyen például a lenmag, amelyet őrölt formában szórhat az ételre, a szilvalekvár és az asztalt szilva, valamint a C-vitamin néhány grammos adagokban. Ezeket érdemes fogyasztani székrekedés ellen.

A megfelelő magas rosttartalmú étrend és elegendő folyadék mellett napi két-háromszor kellene távozni a székletnek étkezések után. A székletnek inkább lazábbnak kellene lennie, nem keménynek.

Hashajtók nem segítenek

Krónikus székrekedés esetén a lehető legrosszabb, amit tehet, ha rendszeresen hashajtót vesz be. A bél ugyanis nagyon hamar hozzászokik, és egyre nagyobb adagokra lesz szüksége. A hashajtó szerek és teák- akár vegyi, akár növényi eredetűek - ingerlik a bél nyálkahártyáját.

A hashajtók hatására a fontos ásványi anyagok (például kálium és kalcium) mennek veszendőbe, és a bélflóra is károsodik. Így ezek a segítségnek szánt szerek végső soron akadályozzák a szabályos székletet.

Krónikus székrekedés megszüntetése házilag

A krónikus székrekedés teljes megszüntetése elszánt kitartást követel. Meg kell változtatni étkezési és egyéb szokásait. Székrekedést okozó szokásai megváltoztatásáért és kitartásáért cserébe viszont nagyon jó eséllyel visszakaphatja panaszmentességét.

  • Felkelés után igyon egy pohár meglangyosított vizet. Napközben is lehetőleg óránként fogyasszon vizet vagy gyógynövényteát: köményt, édesköményt, ezerjófüvet, libapimpót. Görcs okozta szorulásnál görcsoldó méhfűteát az epeáramlás serkentésére. Fogyasszon cickafarkból vagy más keserű gyógynövényből készült teát. Figyeljen arra, hogy naponta legalább 2 liter folyadékot fogyasszon el. Férfiként még ennél is többet, legalább 2,5 liter vizet. Természetesen a folyadékfogyasztás mértéke a testtömegétől is függ. Ez az ajánlás átlagos testsúlyra érvényes. Ha székrekedése van, akkor a bőségesebb folyadékfogyasztás több, mint ajánlás Önnek panasza megszüntetéséért.
  • Az alkohol vagy a kávé nem alkalmas, mert megkötik a vizet a szervezetben. Hagyja abba az alkohol és a kávé fogyasztását. Nézze meg, hogy segít ez székrekedése megszüntetésében.
  • Alkalmanként egy-egy nap koplalás is segít.

A bélflóra rendbehozatala segít a székrekedés megszüntetésében.

Ha hajlamos a görcsös székrekedésre, akkor különösen fontosak a légzőgyakorlatok. Ha megtanulja mélyen beszívni a levegőt a hasba és a medencébe, szinte észrevétlenül el fog lazulni.

Természetes hashajtók segítenek

Néhány rendszeres szedésre használható gyógyszer koncentrált rostkészítmény, amely korpát, egyiptomi útifüvet tartalmaz. Nagyon fontos a bőséges folyadékfogyasztás az ilyen rosttartalmú étrend-kiegészítők mellett. Azonban amint elkezd a magas rosttartalmú étrend felé nyitni, ezekre a kiegészítőkre már nem lesz szüksége.

Segít a mozgás

A rendszeres mozgás nemcsak az ízületeit mozgatja meg, hanem az emésztését is segíti. Ha rendszeresen mozog és/vagy tornázik, akkor ezzel a gyomor és a belek működését is segíti. Ez pedig segít székrekedés ellen is.

Kérdése van székrekedése megszüntetéséről?

  • Hívja munkatársunkat munkanapokon munkaidőben a +36-1-269-2946-os számon, és válaszol a kérdéseire.

Székrekedés természetes kezelése, és a kezelés menete a Harmónia Centrumban

A kinti rohanó világból érkező vendégünket minden esetben illatosan gőzölgő gyógyteával kínáljuk. Amíg kortyolgatunk, kívül hagyjuk a munkahelyi, a közlekedésben tapasztalt, vagy esetleg otthonról hozott felszültséget. Így kellemesen beszélgetve, az első találkozáskor kérek egy pár mondatos bemutatkozást Öntől és természetesen én is bemutatkozom.

Állapotfelmérés első alkalommal

Első alkalommal mindig egy állapotfelméréssel kezdünk. Ez előtt azonban a kellemes társalgás közben megpróbáljuk megtalálni székrekedése okát. A legtöbbször - és az emésztőrendszer betegségeinél különösen igaz ez - lelki okok állnak a háttérben. Az emésztőrendszer egyik leggyakoribb gondja a székrekedés. Amellett, hogy egy állandó diszkomfort érzést okoz, egy sor nagyon kellemetlen tünet mellett, krónikussá válva még akár betegség is kialakul a nyomán az emberi szervezetben. Az okot megtalálni azért is nagyon fontos, mert ugyan a tünetek minden embernél hasonlóak, mégis mindenkinél más az az életvitel, életmód és táplálkozási szokás, valamint mások a külső hatások is, melyek idevezettek. Márpedig a végleges, a teljes gyógyuláshoz ezek megváltoztatása elengedhetetlen. Annál is inkább, mert Hippokratész óta tudjuk, hogy a „halál a belekben lakik!”

Állapotfelmérés talpreflexológiával

emésztőrendszer kezeléseMegpróbálunk fényt deríteni egy talpreflexológiai módszerrel végzett állapotfelmérés során olyan, esetlegesen testi, lelki okokra, amelyek ezt a problémát fizikai elváltozásként jelenítik meg az emberi testben. Ezalatt az emberi szervezet egészére vonatkozó általános egészségi állapotfelmérés is történik.

  • A talpmasszázs és az egészségi állapot általános felmérése egyszerre, egy időben történik.

Meditálás talpmasszázssal

A második alkalomtól – amikor már nem kell bemutatkozni - az azt igénylőkkel meditálunk, a talpmasszázzsal egy időben. A meditálás a test megnyugtatása mellett elcsendesíti az elmét, valamint kiegyensúlyozza és harmonizálja a lelket.

A talpon az alapzónák mellett, különösen kiemelt szerepet kap az emésztőrendszer: ajkak-fogak, nyelv, torok, nyelőcső, gyomorszáj, gyomor, patkóbél, vékonybelek, vastagbelek zónái. Továbbá a napfonadék, máj, epehólyag, hasnyálmirigy, illetve az előzetes állapotfelmérés során tapasztalt problémás területek.

Lelkileg helyes vizsgálni, hogy mennyire ragaszkodik a kezelést kérő a régi dolgaihoz, régi találkozásokhoz, régi emberi kapcsolatokhoz, de még inkább régi negatív érzelmekhez (harag-düh, szomorúság, aggodalmak, félelmek, bánatok, önvád), melyeket már régen szelektálni kellett volna.

  • Talán profán a példa, de ahogyan a lakásunkat, fiókjainkat is lomtalanítjuk időnként.

További feladatok megbeszélése

A tapasztaltak fényében megbeszéljük a további teendőket

  • (esetleges orvosi vizsgálatok,
  • újabb találkozások, további lehetséges kezelések, egyéb javaslatok),
  • ha szükséges gyógyteák vagy más gyógyító készítmények fogyasztására,
  • életmódbeli változtatások (különösen a táplálkozásra és a mozgásra kell nagy hangsúlyt fektetni), és
  • egyeztetjük a következő találkozás idejét.

Játék a gyógyulás után, gyógyulás játékkal

A gyógyítás után következik a játék, mert a játék is segít. Gyakran világít rá a jelenlegi helyzetre szabad képzettársítással a kicsit játékos, de azért nagyon is komoly asszociációs játék, melynek során bölcs mondásokat tartalmazó kártyák közül húz a vendég jobb- és balkezével egyaránt.

Táncos talpakkal, megnyugodott testtel, lélekkel köszönünk el a kezelést követően.

Székrekedés gyerekeknél

Időszakos vagy folyamatos székrekedése, szorulása van gyermekének?

székrekedés gyereknélGyerekeknél a székrekedés hátterében általában nem szervi okok állnak. Szervi okok lehetnek

  • bélfejlődési zavarok,
  • bélbeidegződési problémák. Azonban ezek már nagyon korán, csecsemő korban, súlyos tünetekkel jelentkeznek.

Amennyiben a székrekedésen, szoruláson kívül más tünetek nem jelennek meg, akkor a háttérben nem szervi okok állnak.

Ilyenkor a székrekedés oka lehet:

Gyógyszerek mellékhatása

Vasat, vaskészítményt szedő gyerekeknél gyakran, szinte kivétel nélkül megjelenik a székrekedés. Azonban a gyógyszeres kúra ideje alatt sem kell hagyni szenvednie gyermekét. A reflexológiai talpmasszázs a gyógyszer mellékhatásaként megjelenő szorulás is enyhíti.

Nem megfelelő életmód

Ebben az esetben, ha nem változtat gyermeke életmódján, rossz szokásain, akkor a reflexológiai kezelés ideje alatt beálló jelentős javulás után visszaesés jelentkezhet.

Azonban az életmód változtatásról kisgyerekeknél nem is igazán beszélhetünk. Hiszen nagyon apró változások is meghozzák a kívánt eredményt, például több folyadék fogyasztásával már előrelépést érhetnek el.

Pszichés okok

A pszichés fejlődés szakaszait sem kikerülni, sem gyorsítani nem tudjuk.

Nagyon sok fejlődési szakasz okozhat székrekedést, szorulást kis és nagyobb gyerekeknél, kamaszoknál egyaránt.

Teljesség igénye nélkül csak a leggyakoribb okok:

  • siettetett, elsietett pelenkáról leszoktatás
  • szeparációs szorongás
  • bölcsödébe, óvodába beszoktatás
  • iskolakezdés
  • Szülők kapcsolatába beállt változás (például válás)
  • hozzátartozó halála
  • kistestvér születése
  • kórházi kezelés (szülő kórházi kezelése is okozhatja)

A kezelés menete gyerekeknél

A legkisebbeknél anya ölében ülve, egy mondókázós, szeretgetős kezelésről beszélünk. Törekszem arra, hogy a kezelés során a gyermek ne is vegye észre, hogy kezelés történik. Inkább hasonlít ez egy játékos, kacagós mondókázásra, annak ellenére, hogy az, amit elvégzek, már az első alkalommal megteszi jótékony hatását.

Kicsit nagyobbak már választhatnak, hogy ölben, széken ülve, vagy fekve kapják a reflexológiai kezelést. Az, hogy jó élmény legyen az ő esetükben is elengedhetetlen. Nem teszek semmi olyat, amit előtte ne magyaráznék el a gyerekeknek, ne válaszolnék minden kérdésükre.

Amit nagyon fontosnak tartok:

  • A kezelés egyáltalán nem okoz fájdalmat, sem kellemetlen érzést. Már ez első kezelés után jelentős változás áll be.

Szeretne túllenni szorulásán Ön is Gorszkij-Kossuth Klaudia természetgyógyász támogatásával?

Székrekedés oki kezelése várja természetes gyógymódokkal, életmódváltással, mellékhatások nélkül. Gorszkij-Kossuth Klaudia természetgyógyászElőzetes bejelentkezés alapján várja Klaudia.

  • Munkaidőben hívja a +36-1-269-2946-os telefonszámunkat. Munkatársunk válaszol kérdéseire.
  • Vagy töltse ki az űrlapot. Az űrlapon adja meg elérhetőségét, és kollégánk visszahívja Önt.

Egészségi állapotát feltáró konzultációján alapos állapotfelmérésre kerül sor, amely alapján megállapítható, hogy

  • mi okozhatta székrekedését.
  • Megbeszéljük, hogy milyen életmódbeli változásokra és étrendi módosításra lehet szüksége panasza megszüntetéséhez.
  • Meghatározzuk, hogy milyen természetgyógyászi kezeléseket (talpreflexológia, bioenergetikai megoldások stb.) használunk panaszmentessége visszaszerzéséért.

Klaudia szeretettel várja. Eljön hozzá a székrekedés mellékhatások nélküli megszüntetéséért?

Gyógyulásához kérjen információt most, mert egészsége a legdrágább kincse, és így tudunk segíteni

Az Ön neve*:
E-mail címe*:
Telefonszáma*:
Üzenete*:

A *-gal jelölt mezőket mindenképp töltse ki!
Adatait bizalmasan kezeljük. Harmadik félnek nem adjuk ki. 2 munkanapon belül visszahívjuk.

         
Harmónia Centrum a médiában: