Harmónia Centrum
Dereka fájdalommentességéért
1055 Budapest, Markó utca 11
H-P: 8.00-19.00
Mi fáj? Mi a panasza?
Hatékony gyógymód kereső...
Főoldal / Reumatológia / Derékfájás kezelése / Lumbágó kezelése

Lumbágó kezelése mellékhatások nélkül

Lumbágója van?

  • Ha hirtelen megfájdul a dereka, és szinte mozdulni sem tud a belenyilalló fájdalomtól, akkor igen.

lumbágó tüneteA lumbágó deréktáji fájdalom a hát alsó részén. Innen ered köznapi neve, a derékfájás. A lumbágó a derékfájdalom latin elnevezése. A lumbális (ágyéki) gerinc, azaz a derék öt, a többihez képest nagyobb méretű csigolyából áll. A lumbágó hirtelen is kialakulhat, de órák vagy napok alatt is megjelenhet az egyre erősödő derékfájás, amit a hát alsó részén, a gerinc lumbális szakaszában egy idegszál becsípődése okoz. Ez a leggyakrabban jelentkező, hirtelen fellépő, akut fájdalom a gerinc ezen szakaszán.

Mik lehetnek a lumbágó okai?

1. Egyetlen rossz mozdulat is okozhatja fájdalmát

A deréktáji fájdalmat, az idegszál becsípődését akár egyetlen rossz mozdulat is kiválthatja. Vagy egy hirtelen emelés hatására is megfájdulhat a dereka.

2. Nehéz teher felemelése rossz tartással

nehéz fizikai munkaVeszélyes lehet dereka fájdalommentességére az is, ha egy nehéz tárgyat nem egyenes derékkal emel fel. Gondoljon csak bele abba, hogy az életében 1-2-3 alkalommal előforduló költözéskor egy nagyobb bútort le kell vinni a bútorszállító autóhoz. Nincs hozzászokva az ilyen munkához, és nem is tudja, hogyan kellene biztonságosan felemelni a bútort.

Akkor is veszélyes a nehéz dolgok emelése, ha rendszeresen teszi ezt, mert ilyenkor pedig hajlamos lehet a könnyelműségre. Márpedig rossz tartással végzett emelésnél könnyen becsípődhet egy ideg a derekában, megrándulhat, meghúzódhat egy izom a hátán.

Dereka egészségét veszélyezteti minden olyan munkakör, amelyben rendszeresen kell olyan mozgásokat végezni, amely a törzsét igénybeveszi. Különösen akkor, ha ezt a mozgást nehéz súlyok emelésével együtt végzi. Például, amikor előrehajolva pakol vagy rakodik. Még rosszabb az, amikor csavarodva hajlik oldalra, és így rakodik áruszállítás közben, vagy pakol különféle dolgokat.

Ezekben a fizikai munkát igénylő munkakörökben különösen fontos, hogy figyeljen oda gerince, dereka épségének védelmére.

Érdemes megtanulnia a gerincét és derekát kímélve pakolni és rakodni. Lumbágója megszüntetése mellett ebben is tudunk segíteni.

4. Elhízás is lehet a lumbágó okozója

A plusz kilók cipelése gerincére és derekára is túlzott terhet rak

5. Ülőmunka

Az állandó íróasztal mellett ülés túlzott terhet rak az ágyéki gerincre. A csigolyákat összekötő szalagok és kisízületek rendszeres átmozgatása nélkül évek sőt évtizedek alatt az ízületek egyoldalú terhelése derékfájdalmak kialakulásához vezethet.

6. Mozgásszegély életmód

Rendszeres mozgás nélkül a gerincet alkotó csigolyákat összetartó szalagok és a gerincet tartó izmok elgyengülnek. Az évek múlásával pedig a rugalmasságuk is csökken. Nemcsak gyengébbek a gerincet alkotó és gerinc körüli ízületek, hanem könnyebben is sérülnek, húzódnak. Emellett pedig idővel a csigolyák közötti porckorongok folyadéktartalma is fokozatosan csökken, és ezért a csigolyák egyre közelebb kerülnek egymáshoz. A csigolyák egyre közelebb kerülése és a gerincet tartó izmok gyengesége miatt nagy emelésnél, egy hirtelen rossz mozdulatnál vagy tartósan rossz testtartásnál a csigolyák összeérhetnek, és ekkor megnyomják a gerincvelőből közüttük kilépő idegszálakat. Ez az idegszál becsípődés okozza a hirtelen fájdalmat. Ilyenkor a hirtelen fájdalomtől a becsípődés körüli izmok és szalagok megmerevednek, és ez még inkább fokozza a fájdalmat. Emiatt a merevedés miatt még kényszertartás is kialakulhat.

Tartósan jelentkező, újra és újra visszatérő derékfájdalom az ágyéki gerinccsigolyák évtizedek alatti kopásának következménye is lehet. Ezt a csigolyák egyoldalú terhelése okozza akkor, ha a csigolyákat összetartó szalagokat és izmokat nem mozgatja, nem tornáztatja rendszeresen.

7. Lelki oka is lehet a lumbágónak

Előfordulhat az is, hogy nem talál magyarázatot dereka fájdalmára. Ilyen esetekben könnyen lehet, hogy lelki okokra vezethető vissza. Általában érzelmi túlterheltség áll a háttérben: a hagyományos kínai orvoslás (HKO) szerint a Vese (nyugalom, relaxáció, energiatartalékok stb.) kimerülése,

  • túlzott stressz (régóta fennálló súlyos, vagy kevésbé súlyos vagy hirtelen sokkszerű, nagy horderejű stressz),
  • igénybevétel, illetve
  • a megfelelő mennyiségű és/vagy minőségű pihenés hiánya miatt.

kifózis-lordózis

A fentebb felsorolt okok fokozott terhet rónak a derék természetesen is a has felé hajló ívére, leginkább a lumbális IV-es és V-ös csigolyákra.

Mivel az V-ös csigolya anatómiailag kis túlzással a „levegőben lóg”, ezért ez a legsérülékenyebb. Például emeléskor a tárgy súlya huszonötszörösének megfelelő nyíróerő éri. Ez pedig egy 50 kilogrammos tárgy esetében a 25-ös szorzóval számolva már 750 kg-ot jelent.

Így már érthető, hogyan kaphat valaki egy szekrény, vagy egyéb nehéz bútordarab megmozdításakor lumbágót, idegbecsípődést (isiászt), vagy rosszabb esetben akár még porckorongsérvet is.

Nehéz tárgyak felemelésekor különösen figyeljen oda arra, hogy egyenes derékkal emelje fel ezeket a tárgyakat. Ne előre hajolva, hanem leguggolva, feszes, egyenes derékkal, combja erejét használva emeljen.

Lumbágó okát derítse ki 3 lépésben!

lumbágó okaiÖnnek mi okozhatja deréktáji panaszát? Milyen mozdulatok fájdalmasak különösen? Mikor enyhül, és mikor erősödik a fájdalom? Mit tapasztal még?

  1. Töltse ki lumbágója okát feltáró kérdőívét figyelmesen. Kattintson a képre kérdőívéért!
  2. A válaszok értékelésével derítse ki lumbágója okát ahhoz, hogy meg tudja szüntetni fájdalmát! Kattintson a linkre fájdalma megszüntetésének legnagyobb esélyéért! Válaszai kiértékelésében tud segíteni Önnek 13 éves tapasztalattal lumbágó kezelésére szakosodott specialistánk egy konzultáción, ha elküldi nekünk gondosan kitöltött kérdőívét.
  3. Fájdalma okának kiderítése után pedig kezeltesse dereka fájdalmát, és szüntesse meg a fájdalmát kiváltó okot is. Ne halogassa fájdalmas dereka kezelését, mert minél hamarabb kezelteti, annál kisebb fájdalommal, és annál hamarabb meg tud szabadulni dereka fájdalmától.

Segíthetünk Önnek is lumbágó nélkül élni?

Előzze meg a lumbágót!

Rendkívül fontos, hogy még akár egy könnyebb tárgy felemelését is helyesen végezze: a has és a fenék feszesen tartása mellett a gerinc végig egyenes maradjon, és a combjai dolgozzanak.

nehéz tárgyak emelése

Melyek a lumbágó tünetei?

Nyilalló, szúró fájdalom a lumbágó legfőbb tünete

lumbágóLegfontosabb tünete a gerinc alsó részén, a keresztcsont környékén jelentkező, egyre erősödő, nyilalló, szúró fájdalom. Ez a fájdalom fokozatosan is erősödhet, de belehasíthat a derekába olyan hirtelen is, hogy szinte csillagokat látna, ha képes lenne felegyenesedni, és felnézni az égre.

Nem tud felegyenesedni

A mozgás is rendkívül nehézkes, és az egyre erősödő fájdalom miatt igencsak korlátozott. A hát izmai görcsösen feszülnek, és a hát nem tud kiegyenesedni.

Zsibbadás

Az ideg becsípődésére, nyomódására a becsípődött ideg ingerülettovábbítása romlik. Ezért zsibbadás és érzékelés kiesés is előfordulhat fájdalmas derekában és a becsípődött ideg által beidegzett területen.

Ezeket a tüneteket érzi Ön is?

Lumbágó kezelése eredményesen

A lumbágó kezelése eredményesebb lehet a deréktáji fájdalom, az idegbecsípődés okának kiderítésével és annak megszüntetésével, mint deréktáji fájdalma tüneti elnyomásával.

A fájdalmas idegbecsípődésre bevett fájdalomcsillapító nem fogja megszüntetni az idegbecsípődés okozta fájdalmat, csak elnyomja a fájdalom érzetét. Ez azért veszélyes, mert azt hiszi, hogy már nincs gond, hisz nincs fájdalma- Ez azonban csalóka remény, mert az ideg még mindig ugyanúgy be van csípődve, ugyanúgy nyomódik. Ha ebben az állapotában fájdalmat nem érezve terheli derekát, akkor még nagyobb lehet a baj.

Lumbágó kezelése otthon

A lumbágó ellen leginkább a megelőzéssel védekezhet. Dereka fájdalmas panaszára is igaz az, hogy nehezebb kezelni, mint megelőzni. A lumbágó otthoni kezelése ezért elsősorban az idegbecsípődés megelőzését szolgálja.

1. Rendszeres mozgással erősítse háti izmait

A rendszeres mozgás formában tartja, és erősebbé teszi a hátát is. Ha mozog, és mozgás közben megerősíti háti izmait, és a csigolyákat összekötő kisízületeket, izmokat és szalagokat, akkor az edzett izmok és szalagok stabilabban tartják a csigolyákat. Ezért a csigolyák nem mozdulnak el olyan könnyen, és nem csípik be az ideget.

Háti izmainak rendszeres tornával való erősítése jó módja a lumbágó otthoni kezelésének.

2. Figyeljen a testsúlyára!

Ha odafigyel a testsúlyára, akkor nem kell felesleges terhet cipelni a hátának, derekának. Nem terheli túl a derekát, és nem fenyegeti a plusz kilók terhelése miatt az ágyéki csigolyák elmozdulásának és az idegek becsípődésének veszélye.

3. Helyes testtartással óvja gerincét az idegbecsípődéstől!

derék erősítés lapocka zárássalA helyes testtartással óvja és karbantartja szervezetét. Helyes tartással derekát is sokkal kisebb veszélynek teszi ki.

Nehéz dolgok földről való felemelésekor figyeljen oda arra, hogy a lábát hajlítsa be, és tartsa egyenesen a hátát az emelés első pillanatától kezdve. A comb és farizmaival dolgozzon a nehéz súly felemelésén. Ahogy a fentebbi képen is látta.

4. Melegítse be az ízületeit!

Az edzést mindig bemelegítéssel kezdje, és munkavégzésekor is ügyeljen arra, hogy fokozatosan emelje a terhelést. Ha fizikai munkát végez, akkor ebédszünet után közvetlenül ne a nagy súlyok emelgetésével kezdjen el dolgozni. Figyeljen a fokozatosságra, ízületei bemelegedésére.

Lumbágó kezelése gerincmasszázzsal

gerinc melletti izmok lazításaHa viszont már megtörtént a baj, akkor kezelni kell fájdalmas deréktáji panaszát.

A lumbágó közvetlen oka egy idegszál becsípődése a gerinc alsó, lumbális szakaszán. Az idegbecsípődés komoly fájdalommal járhat.

  • Sokan a derék becsípődés elnevezést használják panaszukra, és a becsípődött derék kezelésére keresnek eredményes terápiát. Talán Ön is.

Sugárzó, szúró derékfájdalmát a gerinccsigolyák elmozdulása okozza, ezért hatékonyan kezelni a csigolyáknak az eredeti helyére történő visszaállításával lehet. Ez azért hatékony, mert a lumbágó kiváltó okát szünteti meg, és nem a tüneteket, a fájdalmat próbálja csillapítani.

  • Fájdalomcsillapítók használata két dolog miatt is kifejezetten veszélyes lehet.
    • Egyrészt súlyos mellékhatásai lehetnek,
    • másrészt csak a tüneteit, a fájdalmát enyhítik, viszont semmit sem tesznek a kimozdult csigolyák eredeti helyre történő visszajuttatásáért, vagyis a fájdalom okának megszüntetéséért.

Gerinc nyújtásaA kimozdult csigolyák eredeti helyre történő visszajuttatásához speciális gerinc, hát és derékmasszázsra van szükség. A masszázs nagy előnye, hogy nem a fájdalmát, a tünetet nyomja el, hanem a fájdalom kiváltó okát szünteti meg a kimozdult csigolya visszarakásával. Akár azonnal hat, és csillapítja a fájdalmakat. Már egy kezelés is nagymértékben csökkenti panaszait. Előfordul az is, hogy akár egyetlen kezelés elég lehet kínzó fájdalma megszüntetésére, mert a kimozdult csigolya visszakerül eredeti helyére.

  • Minden előzmény nélküli esetekben, egy idegszál becsípődésekor már egy kezelés is nagy valószínűséggel biztosítani fogja panaszmentességét.
  • Hosszabb ideje jelentkező fájdalomnál azonban tünetmentességéhez már kezeléssorozatra lehet szükség.

Szeretne többet megtudni a speciális kezelésről?

Hogyan történik Centrumunkban a lumbágót megszüntető masszázs?

medence és szalagjai hátulnézetbőlA lumbágó kezelése a feszülésben lévő izmok kilazításával kezdődik, a hát- és derékmasszázs oldalunkon leírtak szerint.

A masszázs során fontos az érintett fájdalmas terület óvatos megközelítése, és a masszázs erejének fokozatos növelése, mert a befeszült izmok nagyon érzékenyek és fájdalmasak lehetnek. A gerinc legalsó csigolyáját (lumbális V, vagy LV) mindkét oldalon szalag köti össze a csípőlapáttal, valamint a csípőlapátokat a keresztcsonttal, és a keresztcsontot az LV-ös csigolyával. Ezek a szalagok is fontos szerepet töltenek be a terület stabilitásának megtartásában. Ezért az izmok mellett szükség van a szalagok feszültségének oldására is. Ezt finom, de határozott harántujjas ringatással érhetjük el. Mind az izmok, mind a szalagok lazításának fontos eleme az ágyéki gerincszakasz (vagyis a derék) fej-láb irányú nyújtása.

derék nyújtásaAz ágyéki gerincszakasz nyújtása után következhet a csigolyák helyzetének ellenőrzése. Viszonylag gyakori, hogy a deréktáji (ágyéki, lumbális) szakasz görbülete (lordosis) hangsúlyosabb a kelleténél a helytelen tartás, az elhízás, illetve a hasizmok meggyengülése miatt. Ezeknek az előreesett csigolyáknak a korrekciójára több módszer is ismeretes, melyek közül a legegyszerűbb az, hogy háton fekvésben a mellkasára húzott térdeit magához szorítja, belégzésre és a levegő benntartása közben megpróbálja lábait kinyújtani a földre. Azonban ennek a mozdulatnak a térdei alatt átkulcsolt karjaival ellen tart, majd kilégzésre lábait még jobban magához húzza.

Ezt háromszor ismételve jól eső, látható lazulást érhet el. Ilyen módon az egyes csigolyák is könnyebben hozzáférhetővé válnak a további lazításhoz, főleg, ha hason fekvésben a hasa alá párnát vagy egyéb magasító alkalmatosságot helyezünk.

A fájdalom általában egy pontból sugárzik ki, ez pedig a IV-es vagy az V-ös csigolya egyik oldalnyúlványánál van. Miután az általános feszülést sikerült kilazítani, fokozatosan mélyített pontnyomással tudunk az oldalnyúlványhoz csatlakozó izomra hatást gyakorolni. Másik kezünkkel az érintett csigolya tövisnyúlványát tartva a csigolya vissza is tud kerülni a helyére.

keresztcsonti feszültség oldásaAzt gondolnánk, hogy a csigolya pozíciójának helyreállításával végeztünk is, ami bizonyos szempontból helytálló, de a fájdalom kiújulásának elkerüléséért lényeges lépés a keresztcsont helyzetének megállapítása, illetve ha szükséges, a megfelelő pozícióba történő visszaállítása. Ez azért fontos, mert ha a keresztcsont nem áll helyesen, akkor a hozzá kapcsolódó gerinc sem fog tudni megfelelően állni, hanem a keresztcsont kibillenésével ellentétes irányba fog elmozdulni. Vagyis a gerinc megpróbálja kiegyensúlyozni (kompenzálni) a keresztcsont helytelen pozícióját.

Ez pedig nem jó, mert hosszútávon ferdeséget, aszimmetriát okoz az egész mozgásszervrendszerben. Ilyenkor esetenként az a meglehetősen kellemetlen helyzet áll elő, hogy az elbillent keresztcsont teteje az egyik oldalon a vízszinteshez képest feljebb helyezkedik el és a gerinc ellentétes irányú kibillenése miatt közelebb kerül az LV-ös csigolya oldalnyúlványához, így szűkül az idegek kilépésére szolgáló hely. Ez az ideggyökre helyeződő fokozott nyomás okozza a fájdalmat.

A keresztcsont helyzetének meghatározása hason fekvésben történik. A csont tetejét és alját fogva meg kell állapítani, melyik oldal van lejjebb, illetve, hogy a csont teteje és a csípőlapátok közötti árok melyik oldalon a mélyebb. A látottak alapján az érintett személy vagy hason fekve marad, és a csontot a megfelelő irányú, kitartott, határozott, de nem fájdalmas nyomással ingerelve az visszakerül a helyére.

ágyékcsigolyák oldalirányú korrekciójaA másik esetben a mélyebb árok oldalára feküdve, lábait derékszögig felhúzva szükség lesz a közreműködésére a korrekciós mozdulat végrehajtásához. Így egy kitartott, jól irányított, saját erős mozdulattal, a pácienssel közösen érjük el, hogy keresztcsontja –ami a medence, így az egész test strukturális középpontja- a helyére kerüljön.

Ezek nem hirtelen mozdulatok, és csak abban az esetben/addig elvíve, kitartva végezzük, amíg a páciensnek nem fáj. A térdek csavarását, illetve lenyomását tartalmazó mozdulatok esetén mindig visszajelzést kérünk, hogy terhelhető-e még az ízület.

A keresztcsont helyrehúzását követően háton fekvésben ellenőrizni kell a csípőlapátok helyzetét is. Ez azért fontos, mert ahogy fentebb láthatta, a fájdalmában érintett gerinccsigolyák szalagokkal kapcsolódnak a csípőlapátokhoz, így azok elmozdulása szintén szerepet játszhat a csigolyák helytelen pozícióba kerülésében. A lábak ellazító lerázogatása és meghúzása után meg kell nézni, hogy a bokák egyforma magasságban vannak-e, majd ugyanezt ellenőrizni az elülső-felső csípőtöviseken (SIAS-ok) is. Ha eltérés van, akkor korrigálni kell a csípő állását.

Meddig tart a lumbágó?

Konkrét panasza, valamint a derékfájdalom, az idegbecsípődés körülményeinek ismerete nélkül nehéz pontos választ adni a "lumbágó meddig tart" kérdésére. Az Ön panaszától és panasza jellegétől függ, hogy meddig tart a lumbágó. Alapvetően attól függ a fájdalom időtartama, hogy mi okozza, milyen gyakran jelentkezik a fájdalom, mennyi ideje és milyen erősséggel.

Ha először jelentkezik az idegbecsípődés okozta fájdalom, akkor pihenéssel, ágyéki gerince kímélésével is elmúlik. Akár néhány nap alatt is enyhül a fájdalom, és utána pedig megszűnik.

Ha viszont a nyomódó ideg becsípődése az ágyéki csigolyák kimozdulása miatt továbbra is fennáll, akkor az átmenetileg elmúló fájdalom előbb-utóbb újból jelentkezni fog. Ezért ne csak fájdalma elmulasztására törekedjen, hanem deréktáji fájdalma okának kiderítésére, és ennek a megszüntetésére. Ekkor fog okafogyottá válni a fájdalom. Ekkor van minden esélye arra, hogy ne jelentkezzen újra deréktáji panasza.

Illetve fájdalma okának kiderítése, és a kimozdult csigolyák eredeti helyükre való visszarakásával még nem tett meg mindent a lumbágó visszatérése ellen.

Ugyanis a kimozdult csigolya helyére való visszarakása után a kimozdult csigolyát tartó izmokat és szalagokat meg is kell erősítenie ahhoz, hogy a jövőben a csigolya stabilan álljon a helyén, és újabb kimozdulásával ne nyomja újra a mellette, közötte futó ideget. Gerince rendszeres tornáztatásával tudja a legjobb eséllyel megelőzni a kimozdult gerinccsigolya miatti idegbecsípődés veszélyét.

A csigolyák évtizedek alatti kopása esetén is segít derékfájdalma mérséklésében a rendszeres gerinctorna. Ugyanis a csigolyákat tartó megerősített kisizmok és szalagok jelentős terhet képesek levenni a nyomódó, megkopott gerinccsigolyákról. Ezzel mérséklik vagy akár meg is szüntetik dereka fájdalmát.

Istvánnak már 2 kezelés után nagyban csökkentek a panaszai

„Lumbágó panasszal kerestem fel a Harmónia Centrumot. Japán masszázs terápiára jártam. Már két kezelés után nagyban csökkentek a panaszaim. Mindenkinek tudom ajánlani Deli Mónikát! Köszönöm a hozzáértését, kedvességét.” – Bekesics István Google Cégem bejegyzése 2023. augusztus 16-án

  • Kedves István - Köszönjük, hogy leírta panasza japán masszázs kezelésének tapasztalatát. A becsípődött ideg körüli ízületek kimozgatása, masszázsa, gyógytornája valóban segíteni tud fájdalommentessége visszaszerzésében. Mielőbbi teljes panaszmentességet kívánunk Önnek

Eljön hozzánk dereka panaszmentességéért?

Deli Mónika gyógymasszőrKonzultációján beszélni szeretne panasza megszüntetéséről Deli Mónika gyógymasszőrünkkel?

  • Szeretné tudni, hány kezelésre lesz szükség panasza megszüntetéséhez?
  • Előzetes bejelentkezés alapján várja Önt gyógymasszőrünk.
  • Munkaidőben hívja a +36-1-269-2946-os telefonszámunkat. Munkatársunk válaszol kérdéseire.
  • Vagy töltse ki az űrlapot. Az űrlapon adja meg elérhetőségét, és kollégánk visszahívja Önt a lumbágó megszüntetésének ügyében!
  • A masszázs eredményeként dereka panaszmentessége várja.

Gyógyulásához kérjen információt most, mert egészsége a legdrágább kincse, és így tudunk segíteni

Az Ön neve*:
E-mail címe*:
Telefonszáma*:
Üzenete*:

A *-gal jelölt mezőket mindenképp töltse ki!
Adatait bizalmasan kezeljük. Harmadik félnek nem adjuk ki. 2 munkanapon belül visszahívjuk.

         
Harmónia Centrum a médiában: