Harmónia Centrum
Eljön hozzánk az egészségéért?
1055 Budapest, Markó utca 11
H-P: 8.00-19.00
Mi fáj? Mi a panasza?
Hatékony gyógymód kereső...
Főoldal / Emésztési zavarok / Bél gyulladás kezelése

Bél gyulladás kezelése mellékhatások nélkül, életmódja megváltoztatásával

Immunrendszerünk erősségének 70-80%-át a bélrendszerünk adja. Bél gyulladás esetén azonban a gyulladásos, rosszul működő belek, a gyulladt bélnyálkahártya és a belekben károsodott bélbolyhok nem tudják jól lebontani az elfogyasztott táplálékot. Ezért nem tudják ellátni az immunrendszer által meghatározott feladataikat. Nem tudják biztosítani a bélrendszerben a jó baktériumok megfelelő anyát a rossz baktériumokkal szemben.

Bél gyulladás okai mik lehetnek?

A bélgyulladás a bél nyálkahártyájának gyulladása. Az is lehet, hogy bélhurut néven ismeri a bél gyulladásos betegségét. A legtöbb esetben akut, hirtelen jelentkezik, és néhány nap alatt el is múlik. Ha azonban krónikussá válik, akkor hosszan tartó, az életet megnehezítő lehet sokáig lappangó majd fellángoló szakaszaival. A belek gyulladását vírusok és baktériumok is okozhatják. Sokszor azonban az életmódban keresendő a kiváltó ok.

Egészségtelen táplálkozás előbb-utóbb bél gyulladást okoz

A belek gyulladását leginkább az egészségtelen táplálkozás okozza. A túlzásba vitt egészségtelen ételek fogyasztásakor a belekben olyan káros anyagok keletkeznek, illetve túlsúlyba kerülnek a rossz baktériumok, amire a belek nyálkahártyája begyullad, és emiatt védekezésül beindul a hurutképződés a belek falán. Ez a belek falán kialakuló hártya akadályozza az elfogyasztott élelmiszerekben lévő ásványi anyagok, nyomelemek és vitaminok felszívódását. Emiatt pedig ezek hiányoznak a szervezetből, és a gyulladás elhúzódásával egyre nagyobb hiánybetegségek lépnek fel.

Vírus vagy baktérium is okozhatja

A hirtelen kialakuló, akut bélgyulladást közvetlenül valamilyen vírus vagy baktérium okozza. Emiatt először hasmenés vagy székrekedés alakul ki. Az is lehet azonban, hogy felváltva jelentkezik a székrekedés és a hasmenés. A hasmenéssel jelentős tápanyag és folyadékvesztés történik, a székrekedés pedig az emésztés problémájára utal. A rossz emésztés miatt a belekben megindul a gázképződés, és a puffadás mellett megjelennek a hasi fájdalmak is.

Az akut, hirtelen megjelenő bélgyulladás a legtöbbször néhány nap alatt magától is elmúlik. Fontos azonban odafigyelni a bőséges folyadékfogyasztásra. Legalább napi 2 liter folyadékot fogyasszon el, hasmenésnél még többet, mert fenyeget a kiszáradás veszélye. A bőséges folyadékpótlás mellett a belek működését támogató, emésztést segítő ételek fogyasztása is
alapvető fontosságú a panaszok minél hamarabbi és kíméletes megszüntetéséhez.

Gyógyszerek, antibiotikumok

Az antibiotikumok nem tudnak különbséget tenni a bélflórában található jó és rossz baktériumok között, ezért bőségesen pusztítják a jó baktériumokat is. Ezért az antibiotikumokat nem is szabad szedni a bélflóra egyensúlyát helyreállító probiotikumok nélkül. Ezzel együtt is ajánlatos alaposan meggondolni bármilyen antibiotikum szedését. Ha van helyette a bélflórát nem pusztító mellékhatások nélküli módszer, akkor érdemesebb a biztonságosabb megoldást választani bélflórája egyensúlyának helyreállítására.

Nemcsak az antibiotikumok szedése, hanem egyes fájdalomcsillapítók és lázcsillapítók bevétele is felborítja a bélflóra egészséges egyensúlyát. A nem szteroid gyulladáscsökkentők tartós szedése is pusztíthatja az egészséges bélflórát, és ezzel gyengíti az immunrendszert. Például az ibuprofen tartalmú gyulladáscsökkentők szedésével érdemes nagyon óvatosnak lenni.

Csak akkor vegye be ezeket a készítményeket, ha feltétlen szükségesek, és nincs más megoldás a gyulladás csökkentésére. Annak ugyanis nem sok értelme van, hogy a szervezetében lévő gyulladást a belek gyulladása váltsa fel.

Stressz is okozhat bél gyulladást

Az állandó stressz immunrendszert gyengítő hatásáról biztosan hallott már. Ha állandóan ideges, ha állandóan rohan, és nem jut ideje a regenerálódásra, a kikapcsolódásra, akkor könnyebben megbetegszik. Egy vírus vagy baktérium könnyebben le tudja dönteni a lábáról. Az immunrendszer gyengítésével a belek gyulladását is okozhatja az állandó stressz, a folytonos rohanás.

Bélhurut vékonybélben, vastagbélben

A bélhurut kialakulhat a vékonybélben vagy a vastagbélben is. Az is előfordul, hogy a vékony és a vastagbélben is megjelenik a gyulladás. Sőt még a gyomor gyulladásával együtt is jelentkezhetnek a panaszok.

A bél nyálkahártya gyulladása kialakulhat hirtelen, akut, és keserítheti az életét, hosszan tartó krónikus bélhurut formájában is. Okozhatja a panaszát vírus vagy baktériumfertőzés is. Az utóbbi a súlyosabb tünetekkel járó, és hosszadalmasabban, lassabban gyógyuló.

A belek gyulladása lehet autoimmun eredetű, amikor az immunrendszere nem ismeri fel saját sejtjeit, és saját maga támadja meg a bél nyálkahártyáját.

A vérkeringés zavara is okozhatja a panaszokat.

Sugárkezelés is elpusztíthatja a hasznos bélbaktériumokat, a probiotikumokat a bélflórában, aminek hatására a belekben túlsúlyba kerülnek a káros, rossz baktériumok, ami gyulladást okoz a bél nyálkahártyáján.

Akut bél nyálkahártya gyulladás a vékonybélben

A vékonybél gyulladását vírusos vagy bakteriális fertőzés is okozhatja. A baktériumok által okozott gyulladás általában súlyosabb tünetekkel jár.

Enyhe lefolyású gyulladásnál néhány nap alatt magától elmúlnak a panaszok. Súlyosabb, hosszan tartó bakteriális fertőzésnél (például E. coli, calicivirus vagy Salmonella) véres széklet is gyakori tünet lehet. Ilyenkor a panaszok megszüntetéséhez antibiotikumos és ezzel együtt probiotikumos kezelésre is szükség van, illetve szükség lehet, és fokozottan figyelni kell a bőséges folyadékfogyasztásra a kiszáradás megelőzéséért.

Krónikus bélhurut a vékonybélben

Az autoimmun betegségek krónikus, hosszan tartó bélgyulladást okozhatnak nemcsak a vékonybélben, hanem akár a vastagbélben is. Autoimmun eredetű lehet a krónikus Crohn-betegség és a lisztérzékenység (gluténérzékenység) is.

Akut vastagbél gyulladás

A fertőzéses vastagbél gyulladást vírusok és baktériumok is okozhatják a vastagbélben. Leggyakrabban baktériumok okozzák a panaszokat enyhébb esetben hasi görcsökkel, súlyosabb esetekben pedig lázzal és véres hasmenéssel.

A vastagbélben a jó és rossz baktériumok egyensúlyban vannak, illetve a jó baktériumok nem engedik a rossz baktériumok túlsúlyba kerülését. Azonban valamilyen baktériumfertőzés kezelésére bevett antibiotikum használatára a jó baktériumok jelentős része elpusztul. Ilyenkor a rossz baktériumok könnyen túlsúlyba kerülhetnek a bélflórában. Ez pedig felborítja a bélflóra egyensúlyát, amit utána helyre kell állítani.

Krónikus gyulladás a vastagbélben

Az autoimmun eredetű krónikus vastagbélgyulladás a fekélyes vastagbélgyulladás hasmenéssel, hasi fájdalommal, súlyosabb esetben pedig vérzéssel jár.

Ha nem mutatható ki szervi elváltozás a vastagbélben, mégis fennállnak a vastagbél gyulladására jellemző tipikus tünetek (hasmenés vagy székrekedés, akár váltakozva is; hasi fájdalom; puffadás), akkor irritábilis bél szindrómáról beszélhetünk a vastagbélben.

Bélgyulladás tünetei lehetnek

  • hasi fájdalmak, hasi görcsök
  • gyakran jelentkező fájdalmas hasmenés vagy éppen székrekedés
  • váltakozva is előfordulhat a hasmenés és székrekedés
  • gázképződés a belekben, puffadás
  • hányinger, hányás
  • hőemelkedés vagy láz
  • étvágytalanság, gyengeség, fáradtság, fogyás
  • súlyosabb esetben véres lehet a széklet

A bélgyulladás tünetei közül melyiket tapasztalja? Vagy egyéb tünetei is jelentkeznek még?

  • Kiütések jelennek meg a bőrén
  • Vagy gondja van a látásával

Legtöbbször a bélgyulladás magától elmúlik néhány nap alatt. Ha viszont erős hasmenéssel jár, akkor kifejezetten fontos a bőséges folyadékfogyasztás. Azért, mert nagy kockázatot jelent a kiszáradás veszélye. Ez különösen kisgyerekeknél lehet veszélyes.

Bél gyulladás kezelése

Ha egészséges és erős az immunrendszere, akkor a bélgyulladás tünetei nem okoznak nagyobb gondot, és a bélhurut tünetei néhány nap alatt el is múlnak. Ha hasmenése is van, akkor arra ilyenkor is figyeljen oda, hogy bőségesen fogyasszon folyadékot. Hasmenésnél ugyanis a folyadékpótlás elmaradásakor a kiszáradás veszélyezteti. Még akkor is, ha egyébként máskor nincs semmi különösebb egészségügyi problémája.

Hosszan elhúzódó, krónikus bélgyulladásnál azonban már életmódja megváltoztatására és étrendjének a gondos összeállítására van szükség tünetmentessége visszaszerzéséhez.

Bél gyulladás kezelése házilag

Mindenképp meg kell szüntetni az előre elkészített félkész- és készételek fogyasztását. Azért, mert ezek olyan adalékanyagokat, ízfokozókat és tartósítószereket tartalmaznak, amelyek akadályozzák a bélflóra egészséges egyensúlyának a helyreállását.

  • A finomított cukort is mellőzze az étrendjéből.
  • És a finomított fehérliszt helyett egyen teljes kiőrlésű gabonából készült péksüteményeket. Ezek bőségesen tartalmaznak emésztését segítő rostanyagokat.

Mellőzze a túlságosan zsíros és fűszeres ételeket is. A telített zsírokat tartalmazó ételek helyett törekedjen az omega-3 és omega-6 telítetlen zsírokat tartalmazó ételek fogyasztására. Sok telítetlen zsírsavat tartalmaznak a tengeri halak, például a tonhal, a hering és a lazac. Számos növényi élelmiszer is tartalmaz telítetlen zsírsavakat. Messze a legtöbb telítetlen zsírsav van a lenmagban és a belőle sajtolt lenolajban. Bőségesen van belőle a repceolajban és a dióbélben is. Érdemes ezeket beilleszteni az étrendjébe.

Az alkoholos italokat, kávét és energiaitalokat viszont vegye ki az étrendjéből. Igyon sok folyadékot, naponta 2-2,5 litert legalább. Ez tiszta víz vagy szénsavmentes ásványvíz legyen elsősorban. Természetesen ehet tápláló leveseket és teát is, főleg a gyulladást csökkentő teákat. Például a kamillatea kifejezetten jót tud tenni a háborgó gyomorral.

A bélflóra egészségének helyreállításához étrendjének átalakítása mellett felhasználhatja még a jó baktériumokat tartalmazó probiotikumokat. Az egészséges étrend mellett ezeknek a fogyasztása is segít helyreállítani a bélflóra felborult egyensúlyát, immunrendszere erősségének a visszaszerzését.

Az autoimmun gyulladásos bélbetegségek a Crohn-betegség és a fekélyes vastagbélgyulladás jelenleg nem gyógyítható még. Életmódja átalakításával azonban kordában tudja tartani ezeket a betegségeket, és tünetmentes lehet. Ehhez életmódja átalakítására van szükség.

  • Ez alapvetően a korábban felsoroltak szerint, a bélrendszer nyálkahártyáját kímélő étrend követését.
  • A félkész- és készételek fogyasztásának mellőzését, az alkoholos és koffeintartalmú italok, valamint a dohányzás abbahagyását.
  • Mindennapi rendszeres mozgást.
  • Valamint a stressz korábbiaknál eredményesebb kezelését kell, hogy jelentse az életében.

A két autoimmun bél gyulladás között a fő különbség az, hogy a Crohn-betegségnél „csak” a bélfal felső rétegét érinti a gyulladás, míg fekélyes vastagbélgyulladásnál az egész bélfalat. A Crohn-betegség alapvetően a vékonybél, a fekélyes vastagbélgyulladás pedig a vastagbél autoimmun gyulladásos bélbetegsége.

Bél gyulladás diéta

Az esős, nyírkos őszi időben sokkal több a cseppfertőzéssel terjedő vírus a levegőben. Ezért a bélgyulladással járó vírusfertőzések is sokszorosan gyakrabban fordulnak elő. Ilyenkor a legyengült immunrendszer miatt különösen oda kell figyelni arra, hogy mit eszik. Fontos, hogy a szükséges tápanyagokhoz, vitaminokhoz, ásványi anyagokhoz és az emésztést segítő rostokhoz is bőségesen hozzájusson bőséges folyadékfogyasztás és rendszeres mozgás mellett.

Fontos az is, hogy ne terhelje túl a gyomrát és a bélrendszerét, ezért inkább többször, napjában ötször egyen, és egyszerre kevesebbet. Arra is figyeljen, hogy ne legyen se túl hideg, se túl meleg az étel, amit fogyaszt. A túl hideg és meleg étel is túlterheli a bélrendszert.

A bélgyulladás általában hasmenéssel jár együtt, ezért elsőként az elvesztett folyadék pótlásáról és a sóbevitelről kell gondoskodni. A hasmenéskor a szilárd élelem még nem biztos, hogy megmarad a gyomrában, ezért ilyenkor még érdemes a folyadék, a vitaminok és a kiürült kálium és magnézium pótlásáról gondoskodni. Igyon hársfateát, kamillateát. Ezek a gyulladást is csökkentik, és megnyugtatják a beleket. Igyon sok vizet. Utána érdemes majd a levesekkel, például a vitaminokat és ásványi anyagokat bőven tartalmazó zöldséglevessel próbálkozni.

Ezt követően már ehet sóba-vízbe főtt krumplit, pirítóst, párolt rizst, kekszet, gyümölcsként pedig érdemes almát enni. Az alma pektintartalma különösen jót tesz a háborgó belekkel. Az alma pektintartalmát a bélbolyhokban lévő bélbaktériumok a bél gyulladt nyálkahártyáját gyógyító és védő anyagokká alakítják át. Ezzel pedig elősegítik a gyulladt nyálkahártya gyógyulását. Bél gyulladásnál a gyümölcsök közül először az almát érdemes enni.

A pirítós, krumplipüré és alma után már halakat, sovány húsokat, baromfihúst, sajtot, kefírt, joghurtot és puffadást nem okozó zöldségeket, például répát, petrezselymet is ehet.

A káposztafélékkel még várjon. Várjon még a tej fogyasztásával is. A kefír és a joghurt a bélflóra egyensúlyának helyreállításában jó szolgálatot tud tenni, a tej azonban nem. A zsíros és olajos ételek fogyasztásával még várjon.

Ezt követően azonban fokozaton visszatérhet az egészséges ételek normális és változatos étrendjére. Ne egyen azonban túl zsírosan és túl fűszeresen sem. Mellőzze a telített zsírokat bőségesen tartalmazó vöröshúsok fogyasztását is. A vöröshúsok helyett egyen baromfihúsokat és halakat. Valamint a finomított cukrok és a fehérliszt fogyasztását. Helyette teljes kiőrlésű gabonából készült péksüteményeket egyen, mert ezek tartalmaznak emésztést segítő növényi rostokat.

Valamint ne egyen félkész és készételeket sem. Azért, mert ezekben a bélflórát tönkretevő élelmiszerszínezék, ízfokozók és tartósítószerek vannak.

Ezek közül az otthon is használható, házilagos megoldások közül melyeket fogja használni bél gyulladása mellékhatások nélküli megszüntetésére?

  • Talán nem lesz olyan könnyű átalakítani az étrendjét egészségesebbre. Próbálkozásáért és kitartásáért cserébe azonban mellékhatások nélkül megszüntetheti bélpanaszát. Szeretne újra bél gyulladás nélkül élni?

Bél gyulladás megelőzése

Az immunrendszer legyengülését és a bélgyulladás megelőzését tulajdonképpen változatos és egészséges ételek fogyasztásával, rendszeres mozgással és a stressz eredményesebb kezelésével tudja elérni.

  • Egyen egészséges ételeket! Mellőzze a félkész és készételek fogyasztását.
  • Egyen inkább többször és egyszerre kevesebbet.
  • Igyon meg naponta legalább 2-2,5 liter vizet vagy szénsavmentes ásványvizet.
  • Kerülje a túl hideg és meleg ételek fogyasztását.
  • Ne igyon alkoholos és koffeines italokat! Kerülje a szénsavas üdítők és energiaitalok fogyasztását is.
  • Ne dohányozzon!
  • Próbáljon legalább napi 7 órát aludni, és mindig ugyanabban az időben feküdjön le.

Ezek talán a legfontosabbak a mindennapi, rendszeres mozgással és a stressz eredményesebb kezelésével együtt.

A vírus és baktériumfertőzések megelőzéséért fontosak a tisztálkodási és higiéniai szabályok betartása is:

  • Rendszeresen és alaposan mosson kezet szappannal és a csapból folyó vízzel. Ne csak étkezés előtt és wc használat után, hanem napjában többször is.
  • Tartsa tisztán a konyhát, az étkezőasztalt és az evőeszközöket.
  • Figyeljen oda arra, hogy ne egyen romlott élelmiszert.

Bélhurut meddig tart?

Nehéz általánosságban válaszolni a bélhurut meddig tart kérdésre. Attól függően, hogy mi okozza a bélhurutot különböző súlyosságú lehet a bél nyálkahártya gyulladása. Az immunrendszer erőssége is alapvető módon befolyásolja a bél gyulladásos panaszának idejét.

  • Enyhe bélhurutnál néhány nap is elég lehet a bélflóra egyensúlyának helyreállásához.
  • Súlyosabb vírus vagy baktériumfertőzésnél azonban megfelelő kezelés és diéta betartása mellett is jóval több időre van szükség a panaszok megszüntetéséhez.

A hasmenéssel járó bélgyulladásos panaszokból való kilábaláshoz a bélflóra felborult egyensúlyát kell helyreállítani a túlsúlyba került rossz baktériumok arányának visszafogásával és a jó baktériumok arányának növelésével.

Az esős és hideg őszi és téli időszakban a vírusfertőzések, jó időben, nyáron pedig a baktériumfertőzések okozta bélgyulladások vannak jelentős túlsúlyban.

A fertőzés okozta bélgyulladás, hasmenés megszüntetésének lépései:

  1. Hasmenés és hányás esetén a folyadékvesztés, a kiszáradás veszélye a leginkább megoldani való feladat. Ennek során a szervezet folyadék és sóháztartásának egyensúlyát kell fenntartani a folyadék és a szervezetből eltávozott ásványi sók pótlásával. Különösen a gyerekek hasmenéssel járó panaszánál kell azonnal biztosítani a folyadékpótlást, valamint az ásványi anyagok, elsősorban a magnézium és kálium pótlását. Erre alapvetően a kálium tartalmú konyhasó is alkalmas. Például a sóba-vízbe főtt krumpli leve. A gyümölcslevek is sok ásványi anyagot és vitamint tartalmaznak.
  2. A hasmenés diéta során biztosítani kell a szervezet energiaszükségletét is. Ehhez mindenképp a gyakori és egyszerre kisebb mennyiségű étkezésre van szükség olyan hasfogó élelmiszerekből, mint például a pirítós, a sóba-vízbe főtt krumpli, a főtt rizs, az alma és a banán. Ebből is látszik, hogy a szervezet energiaszükségletét alapvetően a szénhidrátok biztosításával kell biztosítani a szükséges ásványi anyagok és vitaminok biztosításával.
  3. A háborgó bélrendszer megnyugvásával egyre több, a bélflóra egyensúlyát visszaállító, fenntartó étel fogyasztható. A zsírszegény fehérjék, a sovány húsok, baromfihúsok, főtt tojás jó diétás táplálék lehet.
  4. A bélflóra egyensúlyának helyreállása után fokozatosan áttérhet a zsírszegény, változatos, egészséges étrendre, amiben a vitaminok, ásványi anyagok, fehérjék és szénhidrátok mellett a teljes kiőrlésű élelmiszerek magas rosttartalma és a telítetlen, omega 3 és 6 zsírsavak, zöldségek és gyümölcsök bőségesen megtalálhatók.

Bél gyulladás mellékhatásoktól mentes megszüntetését kéri Gorszkij-Kossuth Klaudia természetgyógyásztól?

Bél gyulladása megszüntetését és bélflórája egyensúlyának helyreállítását segítő konzultációjára előzetes bejelentkezés alapján Gorszkij-Kossuth Klaudia természetgyógyászvárja Klaudia.

  • Munkaidőben hívja a +36-1-269-2946-os telefonszámunkat bél gyulladása mellékhatások nélküli megszüntetéséért.
  • Vagy töltse ki az űrlapot. Az űrlapon adja meg elérhetőségét, és kollégánk rövidesen visszahívja.

Egészségi állapotát és bélflórája állapotát felmérő konzultációján egészsége és immunrendszere alapos állapotfelmérésére kerül sor, amely alapján megállapítható, hogy

  • mi lehet az oka gyulladásos panaszának.
  • Megbeszélik azt, hogy bél gyulladása megszüntetésére milyen étrendi és életmódbeli változásokra lehet szüksége.
  • Kiválasztják, hogy milyen természetgyógyászati kezeléseket használhatunk gyulladása mellékhatások nélküli megszüntetéséhez.

Állapotfelmérő konzultációjára Klaudia szeretettel várja. Eljön hozzá bél gyulladása mellékhatások nélküli megszüntetéséért?

Gyógyulásához kérjen információt most, mert egészsége a legdrágább kincse, és így tudunk segíteni

Az Ön neve*:
E-mail címe*:
Telefonszáma*:
Üzenete*:

A *-gal jelölt mezőket mindenképp töltse ki!
Adatait bizalmasan kezeljük. Harmadik félnek nem adjuk ki. 2 munkanapon belül visszahívjuk.

         
Harmónia Centrum a médiában: