Harmónia Centrum
Izomláz gyors elmulasztása és megelőzése
1055 Budapest, Markó utca 11
H-P: 8.00-19.00
Mi fáj? Mi a panasza?
Hatékony gyógymód kereső...
Főoldal / Izomfájdalom kezelése / Izomláz ellen
Ügyfél vélemények

„Tisztelt Harmónia Centrum!
A lökéshullám terápiás kezelésektől, amelyeket kaptam, nagyon szépen, gyorsan gyógyult a sérült bal kezem. Nagyon szépen köszönöm Hargitai Doktor Úrnak a kezeléseket, és Ágikának is a masszázst és a gyógytornát.
Tisztelettel: Luda András"

„Kedves Harmónia Centrum!
6 alkalmas lökéshullám terápián vettem részt kar fájdalmam okán.
Szeretném megköszönni minden munkatárs türelmes, előzékeny, figyelmes, segítőkész munkáját. Már csak egy nagyon picit érzem a fájdalmat amíg a folyamatos mozgással sikerül majd végleg megszüntetnem. Ajánlani fogom Önöket és én is visszatérek, ha szükség lesz rá.
Köszönettel: Gellértné Morvay Edina"

„Tisztelt Harmónia Centrum!
Köszönöm a gyors gyógyulást. Első alkalommal voltam lökéshullám kezelésen, amikor éreztem a javulást, fel is tűnt, hogy az első alkalomtól jobb lett a lábam. Diának és a többi gyógytornásznak köszönhetően. Nagyon hálás vagyok az eredményért.
Tisztelettel: Molnár Bertalanné Szabolcs Szatmár Bereg megyéből"

„Kedves Harmónia Centrum!
Köszönöm Önöknek a lökéshullám kezelést, amely megszűntette egy éves szenvedésemet.
Köszönettel:
Gál Ferenc

„A lökéshullám kezelés hatásos volt és gyors eredményt hozott. A kezelést végző munkatársak kedvesek és hozzáértőek. Megérte a kezelés, mert a szteroid injekció nem hatott így a lehetőséget keresve jó választás volt!
Mindent köszönök
Frankó Tamás

„Kedves Harmónia Centrum!
Lökéshullám kezelésre járunk családi programként én és a férjem. Nagyon elégedettek vagyunk a kezelés hatékonyságával, az itt dolgozók kedvességével. Másoknak is ajánlani fogjuk Önöket. A továbbiakban is jó egészséget és eredményes munkát kívánunk Önöknek!
Mindent köszönünk: Bodnár Erika és Tóth Tibor

Izomláz ellen mellékhatások nélkül

Izomláz ellen melyik a jobb? Pihentesse a túlterhelt izmot? Vagy inkább óvatosan dolgozzon rá, és ezzel hamarabb megszabadul az izomláztól? Izomlázra edzeni vagy inkább pihentetni?

  • Szeretné tudni a választ az "izomlázra mi jó" kérdésére?

Az izom legfőbb jellemzője, hogy összehúzódásra és utána pedig elernyedésre képes. Az izom munkájához, összehúzódásához azonban tápanyagokra és oxigénre van szüksége. Ezt biztosítja a vérkeringés, az izmok vérellátása.

Mi az izomláz?

izomlázAz izomláz az izom lázas, gyulladásos állapotára utal. Az izomláz az edzetlen, illetve az adott szintű terheléshez nem szoktatott izom terhelése után néhány órával fellépő izomfájdalom. Emiatt az izomnak megterhelő igénybevétel miatt az izomban fájdalmas feszülés, kellemetlen égő érzést okozó fájdalom alakul ki.

Az izomláz akár olyan mértékű is lehet, hogy képtelen megmozdítani az izom által mozgatott végtagját néhány napig.

Izomláz alapvetően két esetben alakul ki:

1. Túlzott terhelésre

Akkor, amikor a terheléshez nem szokott izmot hirtelen túlterheli. Vagyis nem figyel a terhelés növelésének fokozatosságára, hanem hirtelen jelentősen növeli az izom igénybevételét.

2. Új mozdulatok végzésekor

Gyakran megjelenik az izomláz akkor is, amikor új mozdulatokat végez tartósan. Ilyenkor az izom által addig meg nem szokott mozdulatokkal terheli, mozgatja az izmot.

Vagyis az ismeretlen, új mozdulatok és a hirtelen megnövelt intenzitású terhelés is izomlázat okozhat.

Izomláz bármelyik izomban kialakulhat

izom gyulladásaBármelyik izomban kialakulhat az izomláz az izom túlzott erőltetésére. A leggyakoribb talán a comb és a vádli izomláz. Teherhordó ízületként a lábunk állandó használatban van. Nem véletlen a túlerőltetése.

Gyakran jelentkezik azonban a hasi izomláz is. Gyakori még a hátban is az izmok megerőltetésére.

Izomláz okai mik lehetnek?

Kialakulásának többféle oka lehet

  1. Az izom terhelése miatt az izomszövetekben oxigénhiány alakul ki. Emiatt pedig a tejsav felgyülemlik az izomban. Ez fájdalmas gyulladást okoz.
  2. Másrészt pedig izomlázat okozhat a terhelés miatt az izomban kialakult mikroszakadások, apróbb sérülések is. Ezek a túlzott terhelés miatti apróbb sérülések helyi gyulladást okoznak az izomban.
  3. Új, korábban még nem végzett mozdulatok is okozhatnak izomlázat. Jellemző ez például egy új sport kipróbálásánál. Vagy pedig akkor, ha ülőmunkája van, és tavasz kezdetén az íróasztala mellől felállva egy hétvégén felássa a kertet.

Az izomrostok túlzott terhelése, valamint a sejtek rossz vérellátottsága, a fellépő tápanyag és oxigénhiány okozza az izomlázat. Nézzük ezeket részletesen.

Régebben, hosszú évtizedekig azt tartották, hogy az izomlázat a túlzott terhelés miatt az izmokban felhalmozódott tejsav okozza. Az izomban a tejsav az izmok terhelésének oxigénhiányos állapotában keletkezik, amikor az izom nem kap elegendő oxigént ahhoz, hogy a vérrel kapott tápanyagokat lebontsa, ezért „csak” tejsavvá tudja lebontani. Később az izomból ez a tejsav bekerül a véráramba. Ez azonban már megdőlni látszik.

  1. Egyrészt az izomláz elsősorban az edzetlen izmok mozgatásakor lép fel. A tejsav viszont mindig termelődik az izomban erős terheléskor.
  2. Másrészt viszont a tejsav felezési ideje 20-25 perc. Ez azt jelenti, hogy a tejsav fele ennyi idő alatt lebomlik a szervezetben. Az izomláz viszont a terhelés után órákkal később jelentkezik.

Ezért ma már sokkal erősebb az a nézet, hogy az izomlázat a megnövelt terhelés hatására az izomrostokban kialakult mikroszakadások okozzák. Ezek a terhelésre kialakult szakadások ugyanis gyulladást és duzzanatot okoznak az izomban. Azért, mert az apró sérüléseken át víz áramlik a szakadozott szövetbe, ami ott ödémát okoz. Ez pedig feszíti az izomrostokat. Ez a feszítő gyulladás okozza az izom fájdalmát. Az izomláz az izomfájdalom megjelenésével együtt az izom mozgásterjedelmének jelentős beszűkülésével együtt is jár. Sőt erős izomláznál akár még megmozdítani is képtelen lehet a túlzottan terhelt, fájdalmas izmot.

A túlzott mértékben megnövelt terhelésre kialakult erős izomláz napokig is keserítheti az életét. A mozgatásra érzett erős fájdalom a mozgás jelentős beszűkülésével és az éjszakai izomfájdalommal együtt jár. Ezért ilyenkor néhány napig érdemes pihentetni a begyulladt izmot, és majd csak utána elkezdeni könnyített mozgással és kellő bemelegítés utáni óvatos nyújtással a vérkeringés fokozását. A mozgás növeli a vérkeringést, és ez segíti az izom nagyobb tápanyag és oxigénellátását. Ez pedig segíti a begyulladt izom gyorsabb regenerálódását.

  • Erős izomláznál tehát néhány napig (2-3 nap) érdemes pihentetni a begyulladt izmot, és utána elkezdeni a könnyített mozgást a vérkeringés élénkítéséért, a regenerálódás meggyorsításáért.

Izomláz oka mi lehet Önnél?

Találja meg az izomláz kiváltó okát 3 lépésben a képre kattintva!

  1. izomláz okaiTöltse ki az izomláz okát feltáró kérdéssort! Kattintson izomláza okának kiderítéséért!
  2. Derítse ki izomfájdalma okát a kérdések pontos megválaszolásával, és válaszai kiértékelésével! Az izomláz okának megtalálásában tud segíteni izomfájdalom kezelésére szakosodott specialistánk egy konzultáción. Akkor, ha elküldi nekünk gondosan kitöltött kérdőívét.
  3. Izomláza kiváltó okának ismeretében pedig szüntesse meg ezt a kiváltó okot. Ezzel jó eséllyel meg fog szűnni izomláza is. És utána pedig nem is fog visszatérni, ha figyel arra, hogy fokozatosan növelje az izom terhelését.

Mik az izomláz tünetei?

izomláz tüneteiAz izomláz legfőbb tünete az erős terhelés után néhány órával, fél nappal később jelentkező kisebb-nagyobb izomfájdalom.

Az izomláz az akaratlagos mozgást végző, harántcsíkolt izmokban vagy a vázizmokban, a testünket mozgató izmokban alakul ki. A túlzott igénybevételtől begyulladt, lázas izmok megduzzadnak. A mikrorepedésekbe beszivárgó folyadék hatására ödémássá válnak.

Az izom mozgástartománya jelentősen beszűkül. Akár olyan mértékű is lehet az izom lázas állapota, hogy megmozdítani sem képes a lázas izom által mozgatott végtagot.

A megduzzadt, lázas izmok nemcsak mozgástól, hanem már tapintásra is fájnak.

Ezek a fájdalmas tünetek pár nap alatt maguktól is elmúlnak. Azonban meg tudja gyorsítani a lázas izom regenerálódását.

Izomláz ellen házilag mit tud tenni?

Erősítse meg az izmait az izomláz csökkentésére!

A legfontosabb teendő az izomláz ellen az izmok megerősítése és rendszeres nyújtása. Az izmok megerősítésével ugyanis az erős, edzett izmok hozzá lesznek szokva a terheléshez, és egyszerűen nem fogja tudni az izmokat túlterhelni.

Nyújtsa rendszeresen bemelegített izmait az izomláz megelőzésére!

vádli és talpizom nyújtásaAz izmok erősítése mellett a másik fontos feladat a bemelegített izmok rendszeres nyújtása. Az izmok nyújtásával ugyanis növeli az izmok rugalmasságát. Márpedig a nyújtott, rugalmas izom sokkal nagyobb összehúzódásra lesz képes fájdalom nélkül. Ez pedig nagymértékben megnöveli az izom fájdalom nélküli terhelhetőségét.

Izomláz ellen az izmok terhelését egyenletesen növelje!

A harmadik fontos feladat a terhelés fokozatos, egyenletes növelése. A terhelés fokozatos növelésével ugyanis az izmot hozzászoktatja az egyre nagyobb és nagyobb terhelés fájdalom nélküli elviseléséhez. Vagyis kellő türelemmel, és a terhelés fokozatos növelésével, az izom fokozatos erősítésével úgy tudja növelni az izmot ért terhelést, hogy a megnövelt terhelés nem jelent fájdalmat okozó terhelést.

  • Az élsportolók külön, a céljaik eléréséhez szükséges egyéni edzéstervek alapján dolgoznak szakemberek felügyeletével.
  • Azonban, ha Ön nem élsportoló, hanem az egészségi állapotának megőrzéséhez mozog rendszeresen, akkor a heti 3-5 alkalom elegendő ahhoz, hogy karban tudja tartani izmai állapotát.

Pihenésre is figyeljen!

A negyedik fontos feladat pedig az izom terhelés melletti szükséges mértékű pihentetése, a regenerálódás biztosítása.

Az edzett és teherbíró izomzat kialakításához az izmok erősítése és nyújtása mellett az izmoknak pihenésre is szükségük van.

Bemelegítés, nyújtás és levezetés az izomláz elkerüléséért

Figyeljen arra, hogy az edzés, az erősítés előtt alaposan melegítsen be. Mozgassa át az ízületeit. Melegítse be őket üzemi hőmérsékletre, mert így sokkal kisebb lesz az erősítés közbeni sérülés veszélye. A bemelegítés mindig legyen legalább 5-10 perc, amikor minden használt izomcsoportot megmozgat.

izomszakadásHa kellő bemelegítés nélkül kezd hozzá az edzéshez, izmai erősítéséhez, akkor a bemelegítés elmaradásának nagy a sérülésveszélye. A bemelegítés nélküli vagy rosszul bemelegített izom sokkal könnyebben húzódik meg. Ráadásul jóval nagyobb az izom beszakadásának, vagy akár teljes szakadásának a veszélye is.

Az edzés végén pedig ne maradjon el a bemelegített izmok alapos nyújtása, és a levezetés. Ez segíti az edzett, erős izomzat rugalmasságának növelését, megőrzését.

A már megjelent izomláz megszüntetésének legjobb módja a lázas, begyulladt izom pihentetése. Ez segíti a túlterhelt izomban keletkezett beszakadások, mikrosérülések gyógyulását.

Mi csillapítja az izomlázat?

A lázas izom öngyógyulásának fokozása, a vérkeringés javítása jót tesz az izomban felszaporodott tejsav lebontásának és a mikrosérülések gyorsabb gyógyulásának is.

Izomláz csökkentése a lázas izom jegelésével

Az izomláz csillapítását elősegítheti a begyulladt terület 10-15 perces jegelésével. A jegelés segít lecsökkenteni a duzzanatot.

Izomláz enyhítése melegvizes fürdővel

Jót tesz a melegvizes fürdő vagy a szaunázás is, mert a meleg segíti a vérkeringés élénkítését. Emiatt pedig a hideg-melegvizes fürdő is jót tesz, mert a meleg kitágítja, a hideg pedig szűkíti az ereket, és ez pedig segíti a vérkeringés élénkítését, a sejtek tápanyag és oxigén ellátásának a javítását, és szövetek közötti térben felszaporodott gyulladást okozó salakanyagok gyorsabb elszállítását a vérárammal.

Izomláz csillapítása gyulladást csökkentő krémek használatával

Jót tesznek a gyulladás mérséklésére a helyileg használatos bedörzsölhető, gyulladást csökkentő krémek is. Ugyanígy hasznos a gyulladt izom óvatos masszírozása, mert ez is élénkíti a vérkeringést.

Kineziológiai tapasz felragasztása a gyulladt területre

felkar hajlító izom gyulladásának megszüntetéseJót tesz a fájdalmasan gyulladt terület panaszának csökkentésére a kineziológiai tapasszal való szakszerű ragasztása is.

A jól felragasztott kineziológiai tapasz a fájdalom jellegének megfelelő húzásával segíti az izomláz gyorsabb megszüntetését, és a fájdalom elmúlását. Azért, mert a szalag feszülésével a szalag alatti területeken élénkíti a vérkeringést. Ezzel a fájdalmas terület sejtjei több tápanyaghoz és oxigénhez jutnak. Ez pedig serkenti az izom öngyógyulását.

A színeknek is szerepe van az izomláz megszüntetésében. A pihentető, nyugtató kék szín is segíti a izom gyulladásának gyorsabb elmúlását. A vörös energetizál és fokozza a vérkeringést. A két szín keveréke a lila. A vörös energetizáló hatását egyesíti a kék hűsítő, nyugtató hatásával.

Izomláz enyhítése gyulladást csökkentő ételek fogyasztásával

meggy gyulladást csökkentő hatásaTudja csökkenteni a lázas izmok gyulladását, ha magas antioxidáns tartalmú ételeket fogyaszt. Azért, mert ezeknek a magas antioxidáns tartalma csökkenti a gyulladást. A meggy és az alma kifejezetten sok gyulladást csökkentő antioxidánst tartalmaz. A gyümölcs mellett ugyanolyan jó lehet az almalé és a meggylé fogyasztása is.

Bőséges folyadék fogyasztás

Arra is figyeljen oda, hogy a rendszeres mozgás mellett elegendő folyadékot igyon, napi 2-2,5 liter vizet. A megfelelő folyadékbevitel ugyanis segíti a gyulladást okozó salakanyagok minél gyorsabb kiürülését a szervezetből.

Begyulladt izom kíméletes nyújtása az izomláz csökkentésére

Az izomláztól számított harmadik naptól kezdve a lassan kivitelezett, egyenletesen végzett tornagyakorlatok, és a kíméletes nyújtó gyakorlatok segítenek a vérkeringés élénkítésében, és ezáltal pedig a begyulladt izmok gyorsabb regenerálódásában.

Izomláz megelőzése a legjobb izomláz ellen

Az izomláz megelőzésére a legjobb megoldás az izmok túlterhelésének elkerülése. Ehhez pedig kellően meg kell erősíteni az izmokat, és rendszeresen nyújtani a jól bemelegített izmokat.

Az edzett, erős izmok ugyanis hozzá vannak szokva a terheléshez, ezért nem tudja túlterhelni őket.

vádli nyújtásaAz erősítés melletti rendszeres nyújtással pedig nemcsak erős, hanem kellően rugalmasak, nyújtottak is lesznek az izmai. Ezért jóval nagyobb összehúzódásra lesznek képesek gyulladás, fájdalom nélkül.

  • Főleg azoknak az izmoknak a nyújtására figyeljen oda, amelyeket a legjobban megdolgozott az edzés alatt.
  • A kellően bemelegített izmok óvatos nyújtását nem túlságosan megerőltető, de hosszan kitartott nyújtó gyakorlatokkal végezze. Ez lazítja a legjobban a jól megdolgozott izmot.

Fontos az is, hogy az izom terhelésének növelését lassan, fokozatosan végezze. Ne hirtelen növelje a terhelést, hanem olyan mértékben, ami még nem okoz gyulladást az izomban. A fokozatos terhelésnövelés mellett ugyanolyan fontos a rendszeresség is az edzésben. Ha állandóan edzett az izomzata, akkor nem kell tartani a túlzott terheléstől.

A kellő bemelegítés után végzett edzés, terhelés és nyújtás mellett pedig szánjon időt a pihenésre, regenerálódásra is. Ha az edzés mellett elég időt ad az izomnak a pihenésre is, akkor nemcsak edzett és rugalmas, hanem kellően pihent izomzata is lesz, ami még nagyobb garanciát jelent a lázas, gyulladt állapot elkerülésére.

Az izomláz megelőzésében jó szolgálatot tesz az izmok masszázsa is. Már kialakult izomláznál is segít az izomláz gyorsabb csillapításában és megszüntetésében.

Meddig tart az izomláz?

Az izom gyulladt, lázas állapota általában 1-3 napig tart. A vérerekkel gazdagon ellátott izmok általában gyorsan regenerálódnak. Hamar csökken a gyulladás, és szűnik a fájdalom. 3 nap alatt rendszerint megszűnik az izom lázas állapota, megszűnik a gyulladás.

Súlyos izomláz gyors elmulasztása lökéshullámmal

Achilles-ín és vádli vizsgálataA vérkeringés fokozásával meggyorsítható az izomláz megszüntetése. A megélénkülő vérkeringés ugyanis több tápanyagot és oxigént szállít a lázas sejtekhez, ezért felgyorsul az anyagcseréjük. Ezzel felgyorsul a sejtek regenerálódása. A kezelt területen gyorsabban megszűnik az izomláz.

A felgyorsult vérkeringés pedig a visszaútján az izom lázas állapotából származó gyulladásos anyagokat is gyorsabban szállítja el a szövetek közötti térből.

A vérkeringés és ezáltal a regenerálódás meggyorsítására nagyon jól használhatja a lökéshullám terápiát. Hogyan segít a kezelés?

  • A kezelés után hamarabb elmúlik az izom lázas állapota, mert a felgyorsult vérkeringés több tápanyagot és oxigént szállít a sejtekhez, és ezzel felgyorsul a regenerálódásuk.
  • Nemcsak a sejtek gyógyulnak gyorsabban, hanem a szövetek közötti térből a gyulladás salakanyagai is felgyorsult ütemben ürülnek ki a felgyorsult vénás vérkeringéssel.

vádli lökéshullám kezeléseSúlyos izomláz elmulasztása is könnyebb és gyorsabb a vérkeringés mellékhatások nélküli meggyorsításával. A lökéshullám kezelésnek az az egyik legfőbb előnye, hogy semmilyen idegen anyagot nem juttat a szervezetébe. A lökéshullám kezeléssel keltett hanghullámok hozzák létre azokat a kavitációs buborékokat a kezelt területen, amelyek felgyorsítják a vérkeringését, és ezzel az izomláz gyorsabb megszüntetését. A felgyorsult vérkeringés a kezelt területen heteken át fennmarad, és gyorsabban regenerálódnak a sejtek.

Nézze meg a vádli és az Achilles-ín gyulladásának lökéshullám kezelését:

Erős izomláz elmulasztását meggyorsítaná lökéshullámmal?

Pihentetés + izmok óvatos nyújtása + vérkeringés fokozása lökéshullámmal + gyulladás csökkentése = izomláz csökkentése az öngyógyulás meggyorsításával

Az izomláz gyorsabb megszüntetéséért eljön hozzánk izomláza okának kiderítésére, és lökéshullám kezeléssel való gyorsabb megszüntetésére?

  • Előzetes bejelentkezés alapján várjuk izomlázcsökkentő kezelésére.
  • Munkaidőben hívja a +36-1-269-2946-os telefonszámunkat. Munkatársunk válaszol kérdéseire.
  • Vagy töltse ki az űrlapot. Az űrlapon adja meg elérhetőségét! Kollégánk visszahívja Önt.

Gyógyulásához kérjen információt most, mert egészsége a legdrágább kincse, és így tudunk segíteni

Az Ön neve*:
E-mail címe*:
Telefonszáma*:
Üzenete*:

A *-gal jelölt mezőket mindenképp töltse ki!
Adatait bizalmasan kezeljük. Harmadik félnek nem adjuk ki. 2 munkanapon belül visszahívjuk.

         
Harmónia Centrum a médiában: