Harmónia Centrum
Izomgörcs ellen nagyobb biztonságban
1055 Budapest, Markó utca 11
H-P: 8.00-19.00
Mi fáj? Mi a panasza?
Hatékony gyógymód kereső...
Főoldal / Izomfájdalom kezelése / Izomgörcs ellen
Ügyfél vélemények

„Tisztelt Harmónia Centrum!
A lökéshullám terápiás kezelésektől, amelyeket kaptam, nagyon szépen, gyorsan gyógyult a sérült bal kezem. Nagyon szépen köszönöm Hargitai Doktor Úrnak a kezeléseket, és Ágikának is a masszázst és a gyógytornát.
Tisztelettel: Luda András"

„Kedves Harmónia Centrum!
6 alkalmas lökéshullám terápián vettem részt kar fájdalmam okán.
Szeretném megköszönni minden munkatárs türelmes, előzékeny, figyelmes, segítőkész munkáját. Már csak egy nagyon picit érzem a fájdalmat amíg a folyamatos mozgással sikerül majd végleg megszüntetnem. Ajánlani fogom Önöket és én is visszatérek, ha szükség lesz rá.
Köszönettel: Gellértné Morvay Edina"

„Tisztelt Harmónia Centrum!
Köszönöm a gyors gyógyulást. Első alkalommal voltam lökéshullám kezelésen, amikor éreztem a javulást, fel is tűnt, hogy az első alkalomtól jobb lett a lábam. Diának és a többi gyógytornásznak köszönhetően. Nagyon hálás vagyok az eredményért.
Tisztelettel: Molnár Bertalanné Szabolcs Szatmár Bereg megyéből"

„Kedves Harmónia Centrum!
Köszönöm Önöknek a lökéshullám kezelést, amely megszűntette egy éves szenvedésemet.
Köszönettel:
Gál Ferenc

„A lökéshullám kezelés hatásos volt és gyors eredményt hozott. A kezelést végző munkatársak kedvesek és hozzáértőek. Megérte a kezelés, mert a szteroid injekció nem hatott így a lehetőséget keresve jó választás volt!
Mindent köszönök
Frankó Tamás

„Kedves Harmónia Centrum!
Lökéshullám kezelésre járunk családi programként én és a férjem. Nagyon elégedettek vagyunk a kezelés hatékonyságával, az itt dolgozók kedvességével. Másoknak is ajánlani fogjuk Önöket. A továbbiakban is jó egészséget és eredményes munkát kívánunk Önöknek!
Mindent köszönünk: Bodnár Erika és Tóth Tibor

Izomgörcs ellen mellékhatások nélkül

Az izomgörcs megelőzéséért mit tud könnyen tenni? Ha pedig már begörcsölt egy izma, akkor hogyan szüntetheti meg a fájdalmas görcsöt?

izomgörcsIzomgörcs során az izom nagy erővel, akaratlanul húzódik össze, és nem ernyed el. Görcsbe rándul. Akkor alakul ki, ha az elfáradt izom hirtelen, tartósan összehúzódik, és nem képes az elernyedésre. Néhány másodperctől kezdve akár percekig is eltarthat az izom görcsös összehúzódása.

Ez az éles fájdalom minden előzmény nélkül, váratlanul tör ránk. Nemcsak sportoláskor, hanem bármikor jelentkezhet. Gyakran éjszaka, alvás közben görcsöl be valamelyik izom. A begörcsölő izom sokszor szabad szemmel is látható, és kitapintható. Azért, mert a görcsbe rándult izom fájdalmasan megkeményedik.

izomgörcsökAz izomgörcs testszerte jelentkezhet. Gyakorlatilag bármelyik izomban kialakulhat. Néha úgy tűnik, hogy a semmiből alakul ki. Előjelei azonban vannak.

Izomgörcs előjei mik lehetnek?

Izomfáradtság

Az izomfáradtság legfőbb előjele a kimerültség. Az izom elfáradása a túlzottan megerőltetett izomnál előbb-utóbb jelentkezik.

Ha viszont nem mozog eleget, akkor az izmok ellustulnak, leépülnek. Márpedig a gyengébb izom hamarabb és könnyebben elfárad. A fáradt izom pedig nemcsak könnyebben sérül meg, hanem hamarabb is rándul görcsbe.

Folyadékhiány is lehet az izomgörcs oka

A folyadékhiány, a magnézium és a kálium hiánya is okozhatja az izmok görcsbe rándulását. Hirtelen, gyors mozdulatok végzésénél gyakrabban görcsöl be az izom.

Különféle betegségek

Az izom megerőltetése és a folyadék hiánya mellett például a vérkeringés zavara, a cukorbetegség és a pajzsmirigy alulműködése is hajlamosít az izomgörcs megjelenésére.

Mire gondol, amikor izomgörcs panasza van?

Szervezetében háromféle izomszövet található. Ebből a háromféle izomból azonban minden bizonnyal a harántcsíkolt izom görcsére gondol, amikor izomgörcs panaszára keres megoldást.

Melyik a háromféle izomszövet?

  1. A szívizom, speciális izomszövet. A szív munkáját, a vér erekben keringtetését végzi a szív folyamatos összehúzódása és elernyedése révén.
  2. A simaizmok olyan szerveinket működtetik, amelyeket nem tudunk akaratlagosan befolyásolni. Ezek a simaizmok működtetik akaratunktól függetlenül az erek hálózatát, a légutakat, a méhet. A simaizmok biztosítják a gyomor és a belek működését is.
  3. Minden bizonnyal a vázizomzatot alkotó harántcsíkolt izmok azok, amelyekre Ön az izomgörcs esetén gondol. Ezekkel az izmokkal mozgatjuk magunkat. Ezek a harántcsíkolt izmok a csontokhoz ínakkal kapcsolódva mozgatják testünket. A harántcsíkolt izmokkal nemcsak mozgatni tudjuk magunkat, hanem a mozgásunk erősségét, sebességét és időtartamát is befolyásolni tudjuk.

Az izomgörcs ezeknek az izmoknak az erőteljes összerándulása akkor, amikor az izom összehúzódását nem követi az izom elernyedése. Többnyire ártalmatlan. Maradandó károsodást nem okoz. Azonban az izom görcsbe rándulása átmenetileg megakadályozza az izom megszokott működését.

Az izomgörcs az akaratunktól függetlenül működő simaizmok és a testünket mozgató harántcsíkolt izmok bármelyikénél előfordulhat. 1-2 másodperctől kezdve akár percekig is eltarthat. A görcs érinthet egy izmot vagy egy izomcsoportot is.

Mik lehetnek az izomgörcs okai?

Izomgörcsnél az izomnak több oxigénre és energiára lenne szüksége a zavartalan működéshez, mint amennyi rendelkezésére áll. Legtöbbször ártalmatlan oka van az izomgörcsnek, de komoly betegség fájdalmas tünete is lehet.

Többféle oka lehet az izomgörcsnek

Ionáramok egyensúlyának felborulása

egészséges ételekAz izomgörcs kialakulásának oka alapvetően az ionáramok egyensúlyának a felborulása, az izom tápanyag és oxigén ellátásának a zavara. Ezt okozhatja a túl kevés folyadék fogyasztása, a táplálkozás hiányossága, az egyoldalú táplálkozás, ami alapvetően a magnézium, kalcium és a kálium bevitelének hiányában, és az ezek hasznosulását segítő D-vitamin hiányában nyilvánul meg.

Hosszan tartó és kimerítő edzés és nehéz fizikai munka során az izzadással sok folyadékot és ásványi anyagot veszít a szervezet. Ha ezt nem pótolja edzés vagy munka közben, akkor a folyadék és ásványi anyag hiánya miatt nem áll vissza az elektrolit háztartás, és ez rontja az izmok működésének hatékonyságát.

Ha pedig tartósan felborul a folyadék és tápanyag utánpótlása a szervezetnek, akkor még komolyabb betegségeket is okozhat. A hányás vagy a hasmenés is ugyanúgy kiszívja a folyadékot és a tápanyagokat a szervezetből.

Hosszan tartó, erős terhelés

Gyakori az izom túlzott terhelése miatt kialakuló izomgörcs, ami hosszan tartó, erős fizikai terhelés hatására jelentkezik. Ezt fokozza az edzés végi nyújtás elmaradása.

Erős fizikai igénybevételnél a sejteknek több tápanyagra és oxigénre van szükségük. Gyorsabban égetik el a tápanyagokat, a vércukrot. Minél hosszabban tart a mozgás, és minél intenzívebb, annál gyorsabbnak kell lennie a sejtek anyagcseréjének. Azért, hogy biztosítani tudja az izmok nagyobb munkájához szükséges energiát. Ha viszont a sejtek anyagcseréje nem elég gyors, akkor az izomszövetekben tejsav keletkezik.

lábikragörcsA tejsav is termel energiát, csak nem az intenzív mozgáshoz szükséges mértékben. Ha ilyenkor folytatja a mozgást, akkor több tejsav képződik, mint amennyi le tud bomlani. A felesleg pedig felhalmozódik az izmokban. Emiatt pedig az izmok megszokott összehúzódása megszűnik, és a felhalmozódó tejsav miatt égő érzés, görcsös fájdalom alakul ki. Csak idő kérdése, hogy mikor rándul görcsbe az izom. A görcsbe ránduló, feszes izom megkeményedik és még rosszabb lesz a vérellátása, ami miatt még több tejsav halmozódik fel az izomban.

Kimerültség

Kimerültség esetén ugyanazok a folyamatok játszódnak le az izmokban, mint hosszan tartó, erős fizikai megterhelés idején. Azzal a különbséggel, hogy a folyamatok sokkal lassabban, elnyújtottabban jelentkeznek.

A kimerültség lassan, fokozatosan rontja az izomsejtek anyagcseréjének hatékonyságát. Viszont rontja, és előbb-utóbb olyan mennyiségű tejsav halmozódik fel az izomban, amit már nem lesz képes görcsbe rándulás nélkül elviselni.

Különféle betegségek

Okozhatja az izomgörcsöt vesebetegség, cukorbetegség, a pajzsmirigy alulműködése vagy pedig a vérkeringés zavara, az erek szűkülete is. Azért, mert egyszerűen ezen betegségek miatt a szükségesnél kevesebb tápanyaghoz és oxigénhez jutnak az izom sejtjei.

Azért, mert például érszűkületnél a szűkebb erekben kevesebb vér tudja szállítani az oxigént és tápanyagokat a sejtekhez.

A vesebetegség, cukorbetegség és pajzsmirigy problémák esetén pedig romlik a sejtek tápanyag feldolgozásának hatékonysága. Vagyis hiába szállít a vér elegendő tápanyagot egy vesebetegségben vagy cukorbetegségben szenvedő izmaihoz, az nem lesz elég. Azért, mert a vese betegsége vagy a cukorbetegség miatt a tápanyagok rosszul hasznosulnak a szervezetében.

Terhesség, idős kor

Terhesség idején is megnövekszik az izomgörcsök kialakulásának veszélye.

Terhesség idején a magzatot hordó anyának több tápanyagra van szüksége. Ezt a többlettápanyagot biztosítani kell. Emellett pedig a hormonális hatások is hatnak az elektrolit háztartásra, ezért is gyakoribbak az izomgörcsök.

Idős korban pedig az évek számának a növekedésével egyre rosszabb lesz a tápanyagok hasznosulása, ezért emiatt is több ásványi anyag, nyomelem és vitamin bevitelre van szükség. Emellett pedig általános az is, hogy az idősek még kevésbé figyelnek oda az elegendő folyadék bevitelre, és ez is rontja az elektrolit háztartást.

A kor előrehaladtával az idegrendszer is egyre rosszabbul működik, és emiatt is nagyobb az izomgörcsök kialakulásának kockázata.

Alkoholfogyasztás

Az alkohol túlzott mértékű fogyasztása olyan mértékben rontja a tápanyagok hasznosulásának hatékonyságát, hogy felborul a szervezet elektrolit háztartása, és az izmok nem jutnak elegendő ásványi anyaghoz, elsősorban magnéziumhoz és kalciumhoz.

Ugyanígy a túlzott mértékű dohányzás is fokozza az izmok görcsbe rándulásának a veszélyét. Azért, mert a dohányzás szűkíti az ereket, és rontja a tápanyagok hasznosulását is.

Tartós stressz

A tartós stressz is gyengíti az immunrendszert, rontja a tápanyagok hasznosulásának hatékonyságát, és ezzel pedig fokozza az izomgörcsök kialakulásának veszélyét.

Izomgörcs oka mi lehet Önnél?

Találja meg 3 lépésben az izomgörcs okát a képre kattintva!

  1. izomgörcs okaiTöltse ki az izomgörcs okát feltáró kérdéssort! Kattintson a linkre kérdőívéért!
  2. Találja meg az izomgörcs okát a kérdések megválaszolásával, és válaszai kiértékelésével! Ebben tud segíteni izomfájdalom kezelésére szakosodott specialistánk egy konzultáción. Akkor, ha elküldi nekünk gondosan kitöltött kérdőívét.
  3. Izomgörcse kiváltó okának ismeretében pedig szüntesse meg ezt a kiváltó okot. Ezzel jó eséllyel meg fog szűnni az izomgörcs kialakulásának a veszélye is.

Melyek az izomgörcs tünetei

  1. Az izomgörcs legfőbb tünete az éles fájdalom, ami a legtöbbször hirtelen görcsbe ránduló izomba belehasít. A görcs erőssége az enyhétől a rendkívül erős, éles fájdalomig terjedhet. Néhány másodperctől kezdve percekig is eltarthat.
  2. A görcsbe ránduló izom azonnal megkeményedik, és szinte mozdulatlanná mered. A görcsbe ránduló végtag alig mozdítható, amíg a görcs nem oldódik.
  3. Sokszor látható szabad szemmel is, és jól kitapintható. Előfordul az is, hogy enyhül a görcs, majd többször újra visszatér, mielőtt teljesen elmúlik.
  4. A görcs leggyakrabban a lábszár (vádli), a lábfej és a talp izmait fogja meg.
  5. Sokszor alvás közben, éjszaka jelentkezik.

Melyek az izomgörcs fajtái?

Az izomgörcs leggyakrabban a vádli (a lábszár), a lábfej és a talp izmait fogja meg. A lábujjak, a combizom, a bicepsz és a kéz izmai is viszonylag gyakran görcsölnek be.

Lábgörcs, éjszakai lábgörcs

A lábgörcs a leggyakoribb izomgörcs. A hirtelen, éles fájdalmat okozó görcs a comb hátsó részén és a vádliban jelentkezik a leggyakrabban.

A lábunk a teherhordó végtagunk. Állandó terhelés alatt van sportolás és munkavégzés közben. De még akkor is, ha egy helyben állunk. A lábfej és a vádligörcs gyakori fájdalmas izomprobléma.

Lábgörcs oka lehet

A lábgörcs legfőbb oka a fizikai fáradtság. A sok futással járó csapatsportoknál gyakran látjuk, hogy a sportolók lába begörcsöl. Például a 2x45 percet pályán futó focisták a mérkőzés vége felé, vagy pedig a 2x15 perces hosszabbításban gyakran ülnek a füvön begörcsölt lábbal. Amíg valamelyik társuk nem segít kihúzni a vádliban begörcsölt izmot igencsak fájdalmas arccal szenvednek.

A fizikai fáradtság mellett a magnéziumhiány is gyakran okoz lábgörcsöt.

  • A magnéziumhiány kialakulásának természetesen oka lehet a kimagasló fizikai megterhelés miatti izzadással járó folyadék és ásványi anyag veszteség is, ami például a magnézium, kalcium vagy kálium hiányát okozza a sejtekben.
  • A magnézium, kalcium és káliumhiány oka lehet azonban az egyoldalú táplálkozás is, amikor nem jut elég ásványi anyaghoz a szervezet, és ez felborítja az elektrolit háztatást. Ilyenkor az egészséges ételeket tartalmazó változatos étrend segít.

Lábgörcs oka lehet azonban a felszívódás zavara is. Vagyis az ásványi anyagok hasznosulásának problémája, mikor például a cukorbetegség, pajzsmirigy alulműködés vagy vesebetegségek miatt a szervezetben sokkal rosszabbul hasznosulnak a tápanyagok és a tápanyagokban lévő ásványi anyagok is.

  • A felszívódás zavarát okozhatja azonban például a terhesség és az öregedés is. Azért, mert terhességnél a hormonális hatások is befolyásolják az ásványi anyagok hasznosulását. Az életkor előrehaladtával, 60 év felett pedig fokozatosan romlik az ásványi anyagok hasznosulása a szervezetben. Az öregedés folyamatát nem tudja megállítani. Lassítani azonban lehet a negatív hatásait.

Az állandó stressz, a túlzott feszültség, az állandó rohanás is növeli a lábgörcsök kialakulásának kockázatát.

Éjszakai lábgörcs

A lábban, a combban, a vádliban és lábfejben kialakuló izomgörcsök gyakran éjszaka, alvás közben törnek ránk. Álmunkból felverve jelentkezik az éjszakai lábgörcs, és néhány percig is eltart. A görcsbe rándult izom vérkeringése, ezzel együtt a sejtek tápanyag és oxigénellátása drasztikusan romlik.

  • Ilyenkor, ha felkel az ágyból, és járkál néhány percet, akkor ezzel a mozgással is javítja lábában a vérkeringést. A mozgás segíti a görcs gyorsabb megszűnését.
  • A görcsbe rándult izom meleg vizes borogatása, masszázsa oldja a görcsöt. Emellett pedig a görcs kihúzása, az izom nyújtása segít még, és hamarabb megszűnik a görcs.

A lábgörcs éjszakai jelentkezésének a leggyakoribb oka az, hogy napközben keveset mozgó, ülő életmódunk miatt keveset használjuk a lábunkat. Ezért a vádli és a lábfej izmai nem elég edzettek. Ennek pedig egyenes következménye, hogy hamar elfáradnak az izmok, és görcsbe rándulnak.

Legjobb módszer lábgörcs ellen

vádli és Achilles-ín nyújtásaHa hajlamos az éjszakai lábgörcs kialakulására, akkor megelőzheti a vádligörcs megjelenését azzal, ha rendszeresen nyújtja a vádliját. A megfelelő bemelegítés után rendszeresen nyújtott vádli hosszabb izomzatát egyre kevésbé fogja fenyegetni az éjszakai görcs.

Az edzés közben, végén végzett nyújtás nyújtja, rugalmasabbá teszi a jól bemelegített izmot. Minél rugalmasabb, nyújtottabb az izom, annál kevésbé görcsöl be. Azért, mert az erősítés mellett rendszeresen nyújtott izom sokkal nagyobb terhelést bír el. A nyújtottabb, hosszabb izom fáradásra történő összehúzódása sokkal tovább tart, mint az edzetlen, nyújtatlan izom kifáradása.

Vádligörcs, lábszárgörcs

vádligörcsA vádligörcs a legtöbbet előforduló lábgörcs. Ezzel pedig talán a leggyakoribb izomgörcs típus is. A lábszárgörcs legtöbbször sportolóknál jelentkezik a lábszárizom elfáradása után.

A mindennapi életben gyakoribb a nőknél, mint a férfiaknál. A terhesség idején is gyakran előfordul a vádli görcsbe rándulása.

Emellett pedig idős korban is gyakoribb az átlagnál. Időseknél elsősorban azért jelentkezik a lábszárgörcs, mert az idős szervezet már nem tudja olyan jól hasznosítani az élelmiszerekben található ásványi anyagokat. Különösen akkor, ha a 60 év feletti idős ember még valamilyen krónikus betegségben is szenved. Például jelentősen rontja az ásványi anyagoknak a hasznosulását a cukorbetegség, a pajzsmirigy problémák vagy a különféle vesebetegségek.

Nem kedvez a vádligörcsök elkerülésének a magas vérnyomás. Azért, mert egyik következményeként a lábon kialakuló érszűkület miatt a kisebb átmérőjű artériában kevesebb vér áramlik. Márpedig a kevesebb vérrel kevesebb tápanyag és oxigén jut az alsó végtag sejtjeihez. Ez pedig rontja a sejtek anyagcseréjét.

A vádligörcs elkerülésének nem kedvez a túlzott mértékű alkoholfogyasztás sem. Azért, mert az alkohol is rontja a tápanyagok és ásványi anyagok hasznosulását a szervezetben.

A vádligörcs utáni fájdalom elkerülésének legjobb módja a vádli görcsbe rándulásának a megelőzése. Ennek alapvetően két módja van:

  1. vádli és achilles nyújtása lépcsőnLegfontosabb, hogy egészségesen és változatosan étkezzen, ennek során pedig figyeljen oda a szükséges vitamin-, magnézium- és kalcium bevitelre. A vádli görcsének megelőzésére különösen fontos a magnéziumban gazdag ételeknek a fogyasztása. Sok magnézium van a dióban, mogyoróban, mandulában. Sok magnéziumot tartalmaznak a szójából készült ételek is. Sok található belőle az almában és a banánban is.
  2. A vádli görcsbe rándulásának, kifáradásának a megelőzésére pedig a vádli nyújtása és megerősítése lesz a segítségére. Ezért fontos a rendszeres mozgás, és ezen belül pedig a mozgás előtti bemelegítés és az edzés végi nyújtás. Az edzés során megdolgoztatott és kellően bemelegített vádliizmok nyújtása ne maradjon el sosem.

Comb izomgörcs

A combizmok közül testünk legerősebb izomcsoportja, a négyfejű combizom viszonylag ritkán rándul görcsbe.

Ezzel szemben a combközelítő belső izmok és a hátsó combizom görcsbe rándulása már jóval gyakoribb. A hátsó és a belső comb izomgörcs jóval gyakoribb kialakulásának természetesen az oka egyrészt az, hogy ezek az izmok hamarabb fáradnak el, mint a legerősebb négyfejű combizom.

A combizom görcs oka azonban a túlzott fizikai megterhelés miatti kifáradás mellett az izom sérülése, húzódása, rándulása is lehet.

Az izomgörcsöt a combban azonban a vér besűrűsödése, rögösödése, trombózis is okozhatja. Éppen ezért, ha nem terhelte túl a lábát, és perceken belül nem múlik el az izomgörcs, akkor a trombózis esetleges veszélye miatt azonnal orvoshoz kell fordulni.

Izomgörcs a hátban

helyes tartás számítógép előttA hátizom görcs legfőbb oka a hát egyenetlen terhelése. Nem véletlen, hogy izomgörcs a hátban elsősorban az ülőmunkát végzőknél jelentkezik. Akkor görcsöl be a hát, ha az íróasztal mellett dolgozók nem állnak fel az íróasztal mellől, és nem mozgatják át tagjaikat néhány alkalommal munka közben.

Az ülőmunka közbeni helytelen testtartás, az előregörnyedő váll, és a túlságosan előreeső fej nemcsak a nyak és a vállizmokat, hanem a hátizmokat is egyoldalúan terheli. Ez fokozatos elfáradást okoz a hát izomzatában, és a nem kellően edzett háti izmok görcsbe rándulhatnak az állandó íróasztal előtt üléstől.

Nyaki izomgörcs

A nyak merevsége, a nyaki görcs, a nyakban és a vállban kialakuló izomgörcs szinte mindig a helytelen testtartás okozta egyoldalú terhelés miatt jelentkezik.

számítógépes munkaAz ülőmunka, a számítógépezés, a mobiltelefonok gyakori használata miatt vállunk állandóan előreesik, fejünk előrehajlik. Ez pedig túlságosan megterheli a nyaki gerinc izmait. Ezzel szemben viszont nem mozgatjuk át, nem erősítjük és lazítjuk nyaki és vállizmainkat.

Az egyoldalú terhelés mellett stresszes, túlhajszolt életmódunk, az állandó rohanás miatti feszültség következménye is lehet a bemerevedett, begörcsölt nyaki és vállizmok.

Szájzár

A szájzár az izomgörcs egyik formája, amikor az állkapocs mozgatását végző izmok görcse miatt nem tudja kinyitni a száját. Ezt nem az állkapocs mozgatását végző izmok kifáradása okozza, hanem az állkapocscsontnak vagy pedig a hátsó őrlőfogaknak a gyulladása. Ezért ilyenkor a szájzár megszüntetéséhez ezeket a lehetséges gyulladásokat kell felderíteni és megszüntetni.

Izomgörcs ellen mit tehet?

Izomgörcs ellen nem szerezhet teljes védettséget. El tudja azonban mulasztani az izomgörcsöt, és növelni tudja izmai görcsbe rándulással szembeni ellenállóképességét.

Izomgörcs elmulasztása

vádligörcs oldása lábfej visszafeszítésselA túlzott terhelés miatti izomgörcs elmulasztásáért a görcsbe rándult izom óvatos kifeszítése, nyújtása a legjobb közvetlen megoldás. Ha a begörcsölt izmot nyújtással kilazítja, akkor megszűnik a görcs, és elmúlik az égő fájdalom.

  • Vádligörcs elmulasztásához a legjobb ülő helyzetben nyújtott lábbal, a lábujjaknál megfogva a lábfejet a sípcsont felé nyomni. Ezzel nyújtja a vádlit, ami oldja a görcsöt. A görcs kihúzása után érdemes járkálni, hogy a vérkeringés újra meginduljon a begörcsölt izomban.

Ha viszont a görcs kihúzása után is marad a fájdalom, akkor lehet, hogy nemcsak görcsbe rándult, hanem meg is húzódott az izom, és ekkor az izomhúzódásnak megfelelően kell kezelni az izmot.

A görcsbe rándult izom vérkeringésének helyreállításához az izom mozgatása, a véráramlás újraindítása a legjobb azonnali megoldás.

A begörcsölt izom gyúrása, masszírozása is oldja a görcsöt, serkenti a vérkeringést. Ugyanígy az izom melegvizes borogatása is segíthet az ellazításban, a vérkeringés megindításában.

Hosszabb távon azonban a felborult elektrolit háztartást kell egyensúlyba hozni kiegyensúlyozott táplálkozással, az ásványi anyagok, a magnézium, kalcium és kálium rendszeres pótlásával és bőséges folyadék fogyasztással. A folyadékfogyasztás pedig elsősorban víz fogyasztását jelenti, és semmiképpen sem cukrozott üdítő és alkoholos italok fogyasztását. Ugyanis ezek nemhogy nem segítik az ásványi anyagok hasznosulását, hanem kifejezetten rontják.

lábszár izmok erősödnekHa rendszeresen visszatér az izomgörcs, akkor érdemes gyógytornászhoz fordulni, és kideríteni az izomgörcs okát. Ha kideríti, hogy mitől görcsöl be az izom, és ezt a kiváltó okot megszünteti, akkor meg tud szabadulni az izomgörcstől.

Ha viszont semmi mozgással vagy túlzott terheléssel kapcsolatos oka nincs az izom állandó görcsbe rándulásának, akkor forduljon orvoshoz. Azért, mert lehetséges, hogy az izomgörcsöt kiváltó valamelyik betegség tüneteként jelentkezik az izom görcsbe rándulása.

Izomgörcs megelőzéséért mit tehet?

1. Rendszeres mozgás izmai megerősítéséért

rendszeres mozgásA rendszeres mozgás segít az izomgörcs megelőzésében. Azért, mert minél erősebb és edzettebb az izom a rendszeres mozgástól annál jobb az oxigénellátása. Ez pedig csökkenti az izomgörcs kialakulásának a veszélyét.

Sportoláskor minél edzettebb az izom, annál jobban bírja a terhelést, és annál többet bír az izom görcsbe rándulása nélkül. Az edzésnél, a terhelés növelésénél fontos a fokozatosság, a terhelés lassú, fokozatos növelése, hogy az izom hozzá tudjon szokni a fokozatosan növekvő terheléshez.

2. Bemelegítés és nyújtás fontossága az izomgörcs megelőzésében

A sérülés elkerüléséért alapvető fontosságú, hogy az edzés, terhelés előtt alaposan bemelegítse az izmokat. A jól bemelegített izom nem sérülékeny, és amíg az edzettsége révén nem fárad ki, jó eséllyel görcsbe rándulás nélkül képes dolgozni. Az alapos bemelegítéssel nemcsak jól megmozgatja az izmokat a sérülésveszély csökkentéséért, hanem a vérkeringés növelésével az izmok edzés és munkavégzés közbeni jobb tápanyag és oxigénellátását is biztosítja.

Az izom terhelhetőségének a növelésében azonban nem csak az izom edzettsége, terhelhetősége, erőssége a meghatározó, hanem a rugalmassága is. Minél rugalmasabb az izom, annál nehezebben fárad el. Az izom rugalmasságát pedig az edzés utáni rendszeres nyújtással tudja elérni.

Vagyis a jól bemelegített és edzéssel megerősített izom rendszeres nyújtásával meg tudja úgy nyújtani az izmot, hogy az edzés, munkavégzés közbeni összehúzódásokra sokkal kevésbé rövidül meg, húzódik össze. Minél rugalmasabb, nyújtottabb az izom, annál hosszabb idő alatt rövidül meg annyira, hogy a kifáradástól az összehúzódott izom görcsbe ránduljon.

3. Folyadék és tápanyag utánpótlás

Nagy melegben az edzés előtti alapos bemelegítés és edzés végi nyújtás mellett az izzadás miatti rendszeres folyadékpótlás és a mozgással és izzadással elhasznált ásványi anyag utánpótlás is nagyon fontos. Különösen a magnézium, kalcium és kálium utánpótlásáról kell gondoskodni az izomgörcsök elkerüléséért.

Napi legalább 2 liter vizet igyon meg. Rendszeres edzésnél, ráadásul nagy melegben való edzésnél azonban még ennél is nagyobb mennyiségű folyadékbevitelre van szükség. Természetesen figyelve a megfelelő tápanyag bevitelre is.

Érdemes a sok vitamint és ásványi anyagot tartalmazó zöldségeket és gyümölcsöket fogyasztani. Ezekben sok az ásványi anyag és a folyadéktartalmuk is magas. A nagy intenzitású edzések terhelésének elviseléséhez azonban természetesen az energiát adó szénhidrátokra és zsírokra is szüksége van. Emellett pedig az izomépítést segítő megfelelő fehérje bevitelre is figyelnie kell.

Az emésztést elősegítő rostanyagokat pedig teljes kiőrlésű gabonából készült termékek fogyasztásával biztosíthatja. Természetesen sok rostanyagot tartalmaznak a zöldségek és gyümölcsök is.

Az ásványi anyagok hasznosulásának hatékonyságát javítja, ha kerüli a cukrozott édes üdítők, az alkoholos italok fogyasztását, és a dohányzást. A bevitt magnézium, kalcium és kálium hatékonyabb hasznosulásával az izomgörcs kialakulásának a veszélyét is csökkenti ezzel.

4. Helyes testtartás is segíti az izomgörcs elkerülését

szék és monitormagasság íróasztalnálSokaknál okoz izomgörcsöt a helytelen tartás és az ülőmunka egyoldalú terhelése. Ezért azzal is segít magán az izomgörcsök megelőzésében, ha munka közben is próbál figyelni a tartására, és íróasztalának, székének a magasságát, monitorát, számítógép billentyűzetét megfelelően beállítja.

5. Pihenjen az izomgörcs megelőzésére

Ne csak az izmok fokozatosan növelt erősítésére figyeljen oda, hanem a pihenésre is. Az edzett izmoknak az edzés mellett pihenésre, regenerálódásra is szükségük van. A pihent izom ritkábban görcsöl be.

Ezért a rendszeres időközönkénti alvás és a pihenés is fontos. Alapesetben az izmoknak 48 óra kell a regenerálódáshoz. Ezért nem véletlen, hogy a hobbiból és az egészségük megőrzéséért sportolóknak a heti háromszori edzést javasolják az edzés előtti alapos bemelegítéssel és az edzés végi nyújtással, levezetéssel. Így van idejük az izmoknak az edzések közötti pihenésre, regenerálódásra is.

Az edzéskor az izmokban felszaporodó salakanyagok a pihenéskor távoznak el a vérárammal a szövetek közötti térből. Az edzés során az izomban keletkezett mikroszakadások a pihenés ideje alatt gyógyulnak, regenerálódnak. A mikroszakadásokba bejutó folyadék, ami ödémásodást, duzzanatot okoz, a nyújtás, masszírozás, melegvizes fürdő, az edzés végi levezető mozgás és pihenés során távozik el az izomból.

Az élsportolók extrém módon igénybevett izomzatának a gyorsabb regenerálódására pedig ma már a hűtést (jeges fürdő) és a kompressziót, a nyomást kombináló megoldásokat használnak. Ez egy torna során előforduló sorozatterhelésnél jól tudja segíteni a regenerálódást. Minél nagyobb az alkalmankénti igénybevétel, minél sűrűbben követik egymást a mérkőzések, és minél idősebb a sportoló, annál nagyobb szerepe van az izom regenerálódás elősegítésének, meggyorsításának.

Mennyire veszélyes az izomgörcs?

Az izomgörcs, ha a túlzott terhelés miatt görcsöl be az izom, akkor ártalmatlan, és a görcs kilazítása után, nyom nélkül elmúlik. Ha pedig ezt követően megerősíti és rendszeres nyújtással ellazítja az izmot, akkor még jobban fogja bírni a terhelést az izom.

Ha viszont nem az erős fizikai igénybevétel, hanem valamilyen betegség okozza az izomgörcsöt, akkor már kifejezetten veszélyes lehet. Nem az izomgörcs, mert az csak egy tünet az adott betegségnél, hanem maga az izomgörcsöt okozó veseelégtelenség, cukorbetegség, pajzsmirigy probléma, érszűkület vagy más szív és érrendszeri betegség.

Ezért, ha nem az erős fizikai igénybevételtől görcsöl be rendre valamelyik izma, akkor mindenképp keresse fel az orvosát panaszával.

Izomgörcs ellen nagyobb biztonságot szeretne?

Izmok megerősítése, nyújtása + vérkeringés javítása + pihenés + tápanyag és folyadékfogyasztás + betegségek kizárása = izomgörcs mentes élet

A túlterhelt izmok megerősítése és nyújtása sok ügyfelünknek segített már az izomgörcs megelőzésében.

Az izomgörcs elmulasztásáért és megelőzéséért Ön is eljön hozzánk az izomgörcs okának kiderítésére és lökéshullám kezeléssel a görcsbe ránduló izom vérbőségének fokozására, a görcsbe rándulás megelőzésére?

  • Előzetes bejelentkezés alapján várjuk.
  • Munkaidőben hívja a +36-1-269-2946-os telefonszámunkat. Munkatársunk válaszol kérdéseire.
  • Vagy töltse ki az űrlapot. Az űrlapon adja meg elérhetőségét, és kollégánk visszahívja Önt!

Gyógyulásához kérjen információt most, mert egészsége a legdrágább kincse, és így tudunk segíteni

Az Ön neve*:
E-mail címe*:
Telefonszáma*:
Üzenete*:

A *-gal jelölt mezőket mindenképp töltse ki!
Adatait bizalmasan kezeljük. Harmadik félnek nem adjuk ki. 2 munkanapon belül visszahívjuk.

         
Harmónia Centrum a médiában: