Harmónia Centrum
Eljön keze fájdalommentes mozgásáért?
1055 Budapest, Markó utca 11
H-P: 8.00-19.00
Mi fáj? Mi a panasza?
Hatékony gyógymód kereső...
Főoldal / Reumatológia / Ínhüvelygyulladás kezelése

Ínhüvelygyulladás kezelése

Mi az ínhüvely?Mi az ínhüvely?

A testünket mozgató vázizmok párhuzamosan rendezett izomrostokból épülnek fel. Általában egy csont bizonyos pontjáról inasan erednek, és egy másik csont bizonyos pontján inasan tapadnak.

Amikor az inak olyan helyen bújnak át, ahol egy csonthoz vagy más képlethez dörzsölődnének, plusz védelemre, „szigetelésre” van szükségük, hogy ne rostozódjanak fel, mint egy kibolyhosodott kötél. Ezeken a helyeken az inakat ínhüvelyek borítják, amelyek beburkolják és védik azokat a mozgás közbeni súrlódástól.

ínhüvelygyulladás kézenAz ínhüvely nagyon leegyszerűsítve egy ellenálló szövetből alkotott cső, melyben könnyedén csúsznak az inak. Két rétegből áll, és mint a kard hüvelye, körbeveszi és védi az ín érzékeny struktúráját a súrlódástól. Ínhüvelyek testszerte megtalálhatók, legyen az a kezünk, csuklónk, vállunk, csípőtájékunk, térdünk vagy bokánk környéke.

Bármennyire is ellenálló szövetből épül azonban fel, az ismétlődő, egyoldalú, monoton mozgás az ínhüvelyek szerkezetét is kikezdi. Amennyiben akár időszakosan is, monoton, sokszor ismétlődő mozgást végzünk, az ínhüvely megsérül, és hétköznapi nyelven nevezve ínhüvelygyulladás alakul ki. Fontos megjegyezni, hogy ez egy kissé pontatlan kifejezés, mert a háttérben nem csak gyulladásos folyamat zajlik, de a magyar nyelvben így terjedt el, így jobb híján ezt használjuk.

ínhüvely kézenHol van ínhüvely a testében?

Az ínhüvely gyulladása mindenütt előfordulhat a szervezetben, ahol ínhüvely található. Leggyakrabban

  • a kéz (pl. pattanó ujj),
  • csukló (de Quervain-féle betegség),
  • alkar-könyök (teniszkönyök, golfkönyök),
  • váll (bicepsz-tenosynovitis) válhat érintetté, de
  • térdnél (ugrótérd),
  • lábszáron,
  • saroktájékon is előfordul.

Mi történik a kezében?

ínhüvely felépítéseAz ínhüvelygyulladás lényege, hogy az ínhüvelyt és az inakat alkotó szövetek a folyamatos irritáció hatására megvastagodnak, és elveszítik eredeti, egészséges szerkezetüket. A szövet minősége lassan romlik, anyaga részben sérül és átalakul. Ezt nevezzük degeneratív elváltozásnak. A megvastagodás hatására az ínhüvelyben lévő mozgástér beszűkül, és az ín mozgás során akadni, dörzsölődni kezd.

Melyek az ínhüvelygyulladás tünetei? Hogyan ismerheti fel a jeleket?

Kezdetben, akut stádiumban

  1. ínhüvelygyulladás tüneteiKísérhetik a gyulladásra jellemző tünetek, azaz bepirosodhat a terület, és kissé melegebb lehet.
  2. Érintésre érzékeny lehet a bőr, és a beteg nem tudja elviselni, ahogy a ruha hozzáér, vagy valaki megsimítja.
  3. Az érintett ínhüvely felett akár bab méretű duzzanat jelenhet meg.
  4. Mozgáskor tipikusan feszülő, szúró, égő érzésről számolnak be a betegek. Olyan érzés kíséri, mintha egy szorító fogná az ízületet, és bizonyos határon túl lehetetlen tovább hajlítani.
  5. A súrlódás, elakadás recsegő, ropogó érzetet ad, időnként akár hallható pattanás, roppanás és fájdalom kísér egy-egy mozdulatot.

A jó pillanatban alkalmazott gyulladáscsökkentő terápia és a pihentetés ilyenkor még megakadályozhatja, hogy tovább romoljon a helyzet.

Krónikus stádiumban

Ebben a szakaszban, mikor a szövet eredeti szerkezete már átalakult, ritkább a gyulladásos reakció, inkább csak a fájdalom, mozgáskorlátozottság, érzékenység, ropogás jellemző.

Ebben az állapotban már nem elegendő a szimpla gyulladáscsökkentő terápia. Több fronton kell beavatkozni, hogy megállítsuk a további elváltozást, és visszafordítsuk a folyamatot.

Tényleg ínhüvelygyulladása van?

Ínhüvelygyulladás megállapítása differenciál diagnózissal

ínhüvelygyulladás ujjonMint minden diagnózis felállításakor, itt is az első lépés, hogy megállapítsuk, ínhüvelygyulladással vagy más betegséggel állunk-e szemben.

Bármilyen fájdalmas panasza van, mindig fel kell tenni a kérdést, hogy fennállhat-e más betegség, ami megtévesztően hasonló tünetekkel jár. Ehhez figyelembe kell venni, hogy az ínhüvelygyulladás kialakulása és lefolyása egy folyamat, és a különböző szakaszok más-más tünetekkel járnak. Például:

  • Akár egy egyszerű sérülés, tüskeszúrás elfertőződése is járthat duzzanattal, de azt mindig kíséri bőrpír és melegségérzet. Az ínhüvelygyulladás jellemzően csak duzzanatot okoz, a többi gyulladásos tünetet nem produkálja.
  • Az ínhüvelygyulladás pihenés során általában nem okoz panaszt. Ha nem fejt ki erőt, nem használja a sérült ínhüvelyt, sokszor olyan, mintha nem is létezne a baj. Csak bizonyos tipikus mozdulatok okoznak hirtelen belenyilalló, erős fájdalmat. Ezzel szemben egy fertőzött seb nyugalomban is lüktet, sajog, akkor is fáj, ha nem használja az adott szervet.
  • Egy fertőzött seb kialakulása szinte mindig köthető valamilyen konkrét sérüléshez, amit tipikusan fel tudnak idézni a betegek. Az ínhüvelygyulladás kialakulását legtöbbször nem tudják kötni semmihez. Amikor a kialakulás körülményeit vizsgáljuk, legtöbbször a következő tipikus mondatok hangzanak el: „egyszer csak észrevettem, hogy fáj”, „hirtelen megsajdult, és azóta érzem”, „nem tudom kötni semmihez, nem csináltam semmilyen új mozdulatot”, „így ébredtem fel”, stb.

Saját magam is diagnosztizálhatom?

A leírtak alapján ne próbálja önmagát diagnosztizálni! Sejtése természetesen lehet, mely alapján eldöntjük, hogy milyen egészségügyi szakemberhez forduljunk, de a felsoroltakat kezelje inkább úgy, mint gyakori, tipikus tüneteket.

  • Azaz ezektől eltérő jellegű, atipikus tünetekre éppúgy számíthat, mint ezek egyedi kombinációjára.

Ezért akkor jár a legjobban, ha mihamarabb szakemberhez fordul, akinek eleve nagy tapasztalata van az ilyen jellegű problémák elemzésében. Ma már számos diagnosztikai értékű teszt áll rendelkezésre, amelyek segítségével eldönthető, hogy ínhüvelygyulladásról van-e szó, vagy sem. Ezek nagy előnye, hogy ha egyértelműen kimutatják a kórképet. Nincs szükség képalkotó eljárásra, ami anyagilag és időben is komoly megtakarítást jelent a beteg számára.

Sokan nem fordulnak időben szakemberhez

Többféle oka van annak, amiért sok beteg nem fordul időben szakemberhez.

  1. az idő pénzLegtöbben az idejüket féltik. Az ember órákig ül egy rideg váróteremben, majd ha szerencséje van, kiderül a diagnózis. Innen mehet tovább időpontegyeztetésre, végigjár egy vagy több kezeléssorozatot, ami miatt azokon a napokon kimarad a munkahelyéről. Manapság egyszerűen „nem érünk rá” betegnek lenni. Be kell látni azonban, hogy egy elhanyagolt probléma legnagyobb valószínűséggel súlyosbodni fog, esetleg más betegségek kialakulásában is szerepet játszik, mígnem eljut oda, hogy használhatatlanná válik az adott végtag. A valódi időveszteséget, rosszabb esetben jövedelemkiesést sokkal inkább az okozza, amikor a munkavégzésünket akadályozza a fájdalom!
  2. A következő tipikus félelem az, hogy meg kell műteni az ínhüvelyt. Ez erősen összefügg a fentiekkel, azaz, hogy rengetegen elhanyagolják a problémát, és súlyos fájdalmakkal jelentkeznek először orvosnál. Ilyen esetben kevés kezelési lehetőség közül választhat a kezelő, és valószínűleg kisebb-nagyobb beavatkozást kell beütemeznie. Sose feledje: egy időben felismert, kisebb fokú problémát jóval könnyebb kezelni! Ma már nem a műtét az egyetlen lehetőség. Van a műtétnél sokkal kíméletesebb, és hatásosabb kezelés fájdalmára.
  3. A harmadik leggyakoribb ok a halogatásra az, hogy a betegek attól tartanak, örökre le kell mondani egy kedvelt tevékenységről vagy sportról. Holott a válasz erre ismét a korai felismerésben rejlik: ha még kezdeti stádiumú a betegség, könnyebb kezelni! Lehet, hogy egy ergonomikus kiegészítő megvásárlásával megelőzhető a kiújulás! Ezekben a kérdésekben gyógytornászaink nyújthatnak nagy segítséget.

ínhüvelygyulladás okaAz ínhüvely gyulladás okai, kockázati tényezői

Az okok felderítése gyakran nem egyszerű

A problémát az jelenti, hogy a betegség nem egyik napról a másikra alakul ki, hanem legtöbbször egy évek óta rendszeresen ismételt, gyakran végzett mozdulat indítja be a kórfolyamatot.

Ez lehet a munkájuk része, vagy egy hobbijuk terheli monoton módon a testüket, mindenesetre a figyelmeztető fájdalom sokáig várat magára. Sokan tehát nem tudnak válaszolni a kérdésre, hogy mi okozhatta a panaszt.

csukló ínhüvelygyulladásMások fel tudnak idézni egy huzamosabb ideje tartó, de átlagosnak számító tevékenységet. Ilyen lehet például:

  • költözés,
  • kisgyermek megszületése,
  • hirtelen nagymennyiségű számítógépes munka

Ez normális esetben nem okoz problémát. Az ő esetükben azonban gyanús, hogy ez volt az utolsó csepp a pohárban. Ez válthatta ki a panaszok megjelenését.

megjelenik a fájdalomÉs megint mások - ez a legritkább csoport - konkrétan meg tudnak nevezni egy eseményt, mert abban a pillanatban megjelent a fájdalom. Ilyen lehet például:

  • kutyasétáltatás közben megrántotta a pórázt a kutya,
  • fél kézzel megemelt egy nehéz csomagot,
  • letámaszkodott úgy, ahogy egyébként nem szokott, stb.

Az okok kiderítése során érdemes átgondolni a következőket, melyben segít Önnek az ínhüvelygyulladás okai kérdőívünk kitöltése is:

  • ínhüvelygyulladás megszüntetéseMi a foglalkozása? Bizonyos szakmáknál nagyobb a valószínűsége a betegség kialakulásának. Ilyen pl. a zenész, sportoló, masszőr, pincér, fodrász, takarító, autószerelő, de ide sorolhatnám az endoszkópos technikával dolgozó orvost vagy a fogorvost is. Az a közös ezekben a foglalkozásokban, hogy vagy rendszeresen kell használni a kezet, vagy erősen kell szorítani, markolni, csípni az ujjakkal, esetleg kisméretű szerszámok használatával járnak. Ezek mind rizikófaktorai az ínhüvelygyulladás kialakulásának.
  • Érvényesülnek-e az ergonómia szabályai a munkahelyén? Ha például irodában dolgozik, megfelelő magasságú-e a széke, asztala, ergonomikus billentyűzetet és egeret használ-e? Ha fizikai munkát végez, naponta hány órán át végzi ugyanazokat a mozdulatokat a kezével vagy a különböző eszközökkel? Ezek az eszközök kialakítása során ügyeltek-e arra, hogy az emberi kéz számára kényelmes legyen a használatuk? Nyomják-e valahol a kezét, tenyerét? Lecserélhetők-e vagy kiegészíthetők-e nagyobb fogási felülettel rendelkező eszközökre?
  • Mit sportol és hogyan edz? Például évek óta csak futni jár, de nem végez semmilyen más jellegű terhelést? Monoton módon, hosszú ideig (pl. órákon át) végez ciklikus mozgást, pl. biciklizés?
  • Történt-e a közelmúltban életmódjában változás? Pl. kisgyermek érkezett a családba, költöznie kellett, új hobbit talált magának, elkezdett figyelni a rendszeres testmozgásra, nehezített a korábbi edzéstervén, új számítógépet kapott, többet kellett gépelnie, megváltozott a munkája, egyetemista lett, stb.?
  • Érte-e direkt ütés, sérülés, rántás vagy húzódás valamely testrészét? Leggyakrabban a kéz és a csukló, valamint a bokaízület sérül ezzel a mechanizmussal.

miért alakul ki az ínhüvelygyulladásFelmerülhet a kérdés, hogy bizonyos embereknél miért alakult ki az ínhüvelygyulladás, másoknál meg miért nem?

Ha önmagában a foglalkozáshoz köthetnénk a kialakulását, akkor az ugyanolyan foglalkozást végző emberek nagy százalékának meg kellene betegednie. Ez azonban nem így történik.

Ennek magyarázata, hogy a genetikai hajlam is számít. Ilyen lehet pl. egy kötőszöveti érzékenység, az ínhüvelyek veleszületett gyengébb szerkezete, vagy más öröklött tulajdonság.

Ezeket a genetikai különbségeket nem tudjuk kezelni, ezért fektetünk akkora hangsúlyt a megelőzésre.

Derítse ki ínhüvelygyulladása okát 3 lépésben!

  1. inhüvelygyulladás okaiTöltse ki az Ínhüvelygyulladás okát feltáró 38 kérdéses kérdőívet! 12 éves tapasztalattal összeállított kérdőíve pontos kitöltésével megismerheti, hogy mi lehet az oka fájdalmas ínhüvelygyulladásának.
  2. Derítse ki ínhüvelygyulladása kiváltó okát válaszai kiértékelésével. Ebben tud segíteni ínhüvelygyulladás kezelésére szakodostt specialistánk egy konzultáción, ha elküldi nekünk kitöltött kérdőívét.
  3. Ínhüvelygyulladása okának kiderítése után pedig ne halogassa a gyulladás kezelését és a gyulladást kiváltó ok megszüntetését!

Azért, hogy fájdalommentesen induljon és és teljen a napja.

Hogyan előzze meg a kialakulást?

kéztartás a billentyűzetenLátható, hogy a gyulladás kialakulása összetett probléma és több tényező együttes fennállása esetén alakul ki. Olyan receptet nem lehet felállítani, amivel teljes biztonsággal elkerülhető a betegség, de minél jobban megismeri a kialakulás körülményeit, annál valószínűbb, hogy lefektethetők a megelőzés irányelvei.

Ha még nem alakult ki a baj, vagy szeretne egy kiújulást elkerülni, figyeljen tudatosan teste jelzéseire! Figyelje meg mindennapi tevékenységeit! Keresse meg a lehetséges problémaforrásokat, és próbálja meg kiküszöbölni azokat!

Ha tudja például, hogy érzékeny a keze, akkor egy kezet megterhelő foglalkozás mellé (pl. informatikus) ne válasszon szintén kezet terhelő sportot (pl. teniszt). Hajlam esetén ne kezdjen olyan hobbiba, ami a fent említett rizikófaktorok közé tartozik (pl. horgolás, festés, írás, számítógépes játék). A megelőzés a kulcsszó.

  • alkar terheléseHa tudja, hogy melyik mozdulat fokozza a fájdalmat, akkor minél kevesebbszer ismételje azt!
  • Ha nem tudja, akkor közösen elemezzük ki a napjait, és gondoljuk át, mi az a mozdulat, amit rendszeresen, ugyanúgy és minden nap elvégez! Kerülje keze egyoldalú terhelését!
  • Tudatosítsa, hogy mik a betegség kialakulásának rizikófaktorai: erőteljes fogó, húzó, csavaró mozdulatok, ujjbegyek gyakori, erőteljes összeszorítása, nyomás az ujjakkal, kis szerszámokkal való manipulálás. Ha van ezek között olyan, amit hobbi szinten űz, és nem függ tőle a megélhetése, cserélje le!
  • Ha már kialakult a baj, ne várjon heteket-hónapokat (időnként éveket) egy szakember felkeresésével! Minél előbb megkezdődik egy terápia, annál valószínűbb, hogy az egyszerűbb kezelési módszerek célra vezetnek!
  • Ha pedig kiújult a betegség, és már volt kezelőnél, azonnal kezdje el alkalmazni a javaslatait! Pihentesse az érintett részt, és ne terhelje tovább! Sokan nem szívesen ismerik be, hogy kiújult a betegségük, és tovább terhelik az ínhüvelyt, ezzel fokozva a problémát. Legyen tudatos, és inkább mondjon le ideiglenesen egy kedvelt tevékenységről, minthogy még nagyobb problémát okozzon magának!

Kezelőként tisztában vagyunk vele, hogy a fent felsorolt dolgok áldozattal járnak. Viszont nem egy beteggel találkoztunk már, aki évek óta állandósult fájdalomtól szenved. Van, akinek egy évben több hónapig használhatatlan a keze. Nem tud egy pohár vizet felemelni, nem tud öltözködni, és végérvényesen nem térhet vissza a szeretett sportjához, mert már nem képes rá. Épp ezért nagyon biztatjuk arra, hogy ha felismerte a problémát, tegye meg a szükséges lépéseket, hogy kezelje a bajt!

Mit tehet, ha már kialakult a baj?

A Harmónia Centrumban a konzervatív kezelési lehetőségek széles skálájával vesszük fel a harcot az akut vagy krónikus ínhüvelygyulladással szemben. Célunk, hogy a vendég lehetőség szerint elkerülje a műtétet, és néhány hétig tartó kezeléssel optimális esetben visszatérhessen korábbi tevékenységeihez.

  • Nálunk mindenki egyénre szabott kezelést kap, így ténylegesen az ő problémájához illő megoldási lehetőségeket kínálunk.
  • Ön is személyre szabott kezelést kap ínhüvelygyulladása megszüntetéséhez.

ínhüvelygyulladás csuklónHa még nem járt orvosnál korábban, ortopdés vagy reumatológus szakorvosnál egy konzultációval indítani a kivizsgálást. Ezalatt kiderül, hogy milyen betegséggel állunk szemben, milyen stádiumú az ínhüvelygyulladás, és milyen kezeléssel érdemes indítani. Így az Ön esetét megismeri a szakorvos, és az esetleges kontroll esetén már tudja, hogy milyen kezeléseken van túl, merre érdemes tovább küldeni, ha szükséges. A konzultáció bármely szakaszában érdemes kérdezni, érdeklődni, mert a betegség megértése az első lépcsőfoka a kezelésnek.

A konzultáció menete

  1. Kikérdezés: dr. Mészáros Ádám kikérdezi jelenlegi panasza előzményeiről. Olyan kérdésekre lehet számítani, hogy mikor alakult ki a baj? Tudja-e kötni valamihez a panasz kialakulását? Milyen terápiákkal próbálkozott eddig, és ezek milyen eredményt hoztak?
  2. A leletek áttekintése: amennyiben készült bármilyen korábbi vizsgálat, érdemes elhozni a leleteket. Ez lehet egy korábbi, más szakorvos véleménye, képalkotó eljárás CD-n vagy papír alapon, laborvizsgálati eredmény, stb. Minél több információt kap a szakorvos, annál gyorsabban halad a kivizsgálás, és annál könnyebb a diagnózis felállítása. A leletek alapján bizonyos betegségek egyértelműen kizárhatók, ezért lehetőség szerint ne maradjanak otthon!
  3. hüvelykujj ínhüvelygyulladásVizsgálat: az érintett terület alapos mozgásszervi vizsgálata. Megtekintés, érzékenység felmérése, duzzanat mértéke, mozgásterjedelem vizsgálata, fájdalmas mozgásirány bemutatása, fájdalmat csökkentő tevékenységek megmutatása, és ehhez hasonlók.
  4. Az eredmények kiértékelése: az orvos összegzi a kikérdezés és a vizsgálat eredményét, és orvosi diagnózist állít fel. Ritka esetben, ha nem egyértelműek az eredmények, szükség lehet további képalkotó eljárásra vagy laborvizsgálatra, de erről is pontos tájékoztatást kap. Lehetőség van kérdezni, megismerni a betegség lefolyását, a gyógyulás várható menetét, és hogy milyen eszközökkel érhető el a regeneráció.
  5. A kezelési terv felállítása: ellátjuk hasznos tanácsokkal, szükség esetén rögzítő sínnel. Egyedi elbírálás alapján, szükség esetén gyógyszer felírása, illetve legtöbb esetben gyógytornászokhoz irányítja szakorvos, mert ma már az ínhüvelygyulladás kezelhető gyógytornával is.

Péter ínhüvelygyulladása elmúlt

„Ínhüvelygyulladásom volt. A lökéshullám-terápia nekem működött. Más helyen már műteni akarták volna a kezem.” Isza Péter Google Cégem bejegyzése 2023. november 6-án

  • Kedves Péter – Köszönjük, hogy leírta tapasztalatát ínhüvelygyulladása kezeléséről. Valóban többször előfordul, hogy túl korán javasolják a műtétet. Pedig sokszor a gyulladt terület lökéshullám kezelése és gyógytornája visszaadja keze korábbi fájdalommentességét. A műtétnek mindig lehet kisebb-nagyobb kockázata. Ráadásul műtétnél is ugyanúgy szükség van a műtött kéz gyógytornájára. Jóval nagyobb arányban el lehetne kerülni a műtétet a begyulladt ínhüvely műtét nélküli kezelésével és gyógytornájával. Minden jót kívánunk Önnek

Ínhüvelygyulladása kezeléséhez szakorvosi konzultációt kér?

  • Dr. Mészáros Ádám ortopéd szakorvosKérdése van, és szeretne választ kapni rá?
  • Beszélni szeretne Dr. Mészáros Ádám ortopéd szakorvosunkkal ínhüvely gyulladása eredményes kezeléséről?
  • A rendelésre előzetes bejelentkezés alapján várja szakorvosunk.
  • Munkaidőben hívja a +36-1-269-2946-os telefonszámunkat.
  • Vagy töltse ki az űrlapot. Az űrlapon adja meg elérhetőségét, és kollégánk visszahívja Önt!
  • A konzultáción szakorvosunk megvizsgálja, és teljes körűen tájékoztatja Önt ínhüvely gyulladása jelenlegi állapotáról. A vizsgálat alapján panaszait enyhítő kezelést és – ha szükséges - fizioterápiás (gyógyszer nélküli természetes kezelési módot, pl. balneoterápiát) és fizikoterápiás megoldásokat javasol.
  • Ortopédusunkkal közösen döntenek a kiválasztott kezelésről.

Volt már ínhüvelygyulladása és specialista gyógytornász konzultációját kéri?

  • Molnár Fanni gyógytornászKonzultálni szeretne kéz és csuklóproblémák kezelésére szakosodott szakértőnkkel, Molnár Fannival fájdalmas panaszairól? Tanácsot és részletesen lebontott kezelési tervet szeretne kérni panaszai megszüntetéséhez?
  • Ínhüvely gyulladás kezelésére szakosodott, szakértő gyógytornászunk előzetes bejelentkezés után várja Önt panaszai megszüntetésére személyre szabott kezelési tervével.
  • Munkaidőben hívja a +36-1-269-2946-os telefonszámunkat.
  • Vagy töltse ki az űrlapot. Az űrlapon adja meg elérhetőségét, és munkatársunk visszahívja Önt!

Gyógyulásához kérjen információt most, mert egészsége a legdrágább kincse, és így tudunk segíteni

Az Ön neve*:
E-mail címe*:
Telefonszáma*:
Üzenete*:

A *-gal jelölt mezőket mindenképp töltse ki!
Adatait bizalmasan kezeljük. Harmadik félnek nem adjuk ki. 2 munkanapon belül visszahívjuk.

         
Harmónia Centrum a médiában: