Harmónia Centrum
Megszabadulna éjszakai köhögésétől >
1055 Budapest, Markó utca 11
H-P: 8.00-19.00
Mi fáj? Mi a panasza?
Hatékony gyógymód kereső...
Főoldal / Tüdőgyógyászat / Köhögés ellen / Éjszakai köhögés

Köhög a gyerek éjszaka, mit tegyek?

éjszakai köhögés gyereknélAz éjszakai köhögés nem a véletlen műve. Nemcsak a gyerek, hanem a felnőtt is gyakran köhög éjszaka. A szülők viszont sokkal komolyabban veszik a gyerek köhögését, mint a saját gondjukat-bajukat. Ez természetes is, hisz gyerekén csak a szülő tud segíteni.

Nappal sokkal kevesebbet köhögünk.

  • A gyerek nappal be van oltva az egy helyben ülés ellen. Állandóan mozgásban van. Fut, rohan, játszik. Érdekli a körülötte zajló világ. Rácsodálkozik a dolgokra. Zajlik az élete. Állandóan mozog, és nincs ideje köhögni sem. A sok mozgástól pedig nem is köhög annyira.
  • A felnőtt is teszi a dolgát. Viszi a gyereket az iskolába, dolgozik, bevásárol. Hazaérve pedig még elvégzi a háztartási és ház körüli munkákat is. Nincs ideje még köhögni sem.

Éjszaka azonban a nappali rohanás fáradtsága ágyba parancsolja a gyereket és a felnőttet is. Alszunk, pihenünk és feltöltődünk másnapra. Regenerálódunk alvás közben. Feltöltjük üzemanyag raktárainkat a következő napra. Alváskor nemcsak a kezünk és a lábunk, hanem a légutaink is pihennek. Ha meg van fázva, ha köhög, akkor fekvés, pihenés közben éjszaka a légutaiban pang a váladék ahelyett, hogy kiürülne. Ez a pangó váladék pedig heves köhögési ingert idéz elő. Ez pedig gátolja pihenésünket, feltöltődésünket. Nem tesz jót az immunrendszerünknek.

Éjszakai köhögés gyereknél, felnőttnél

Az esős, hideg idő beköszöntével a gyerekorvosi rendelők hirtelen megtelnek köhögő, tüsszögő gyerekekkel. Sokszor a felnőtteknél sem jobb a helyzet. Mi olyan erősen köhögésre ingerlő az esős őszi időjárásban, ami hirtelen előhozza a gyerekekből és a felnőttekből is a köhögést?

Nem véletlen, hogy elsősorban ősztől kora tavaszig támad a nátha, és az ehhez is kapcsolódó köhögés leginkább az éjszakai, hajnali órákban. Sokszor bizony a gyerek köhögése ébreszti a szülőket.

Mi a fekve köhögés legfőbb oka?

Az éjszakai köhögés nem véletlen gyereknél és felnőttnél sem. Gondolja csak végig a fekvő testhelyzet jellegzetességét! És adja hozzá azt az elesettségét, amit valamilyen vírusos vagy bakteriális fertőzés okozta felső légúti betegség esetén érez. Mi történik ilyenkor éjszaka, fekvés közben?

Mi történik éjszaka a légutakban összegyűlő váladékkal?

fekve köhögés okaAz ágyban fekvő gyerek és felnőtt garatjába hátrafolyik a váladék az orrából. Ez pedig kiváltja a köhögést. Az éjjel termelődött váladék a légutakban pang, összegyűlik és megtapad, mert nem tud kiürülni. És máris köhög éjszaka.

És mi történik nappal?

Az éjszakai ágyban fekvéssel szemben nappal a gyerekek többsége kész örökmozgó. Mozgásával pedig nemcsak kezét, lábát, hanem a légutakat is mozgásban tartja. A felnőtt is teszi a dolgát.

Ez az állandó mozgás elősegíti a váladék felszakadozását és kiürítését is. Éjszaka viszont nincs meg ez a mozgás, hisz fekszünk, pihenünk. A váladék pedig csak gyűlik a légutakban, ha túlzott mértékben termelődik. Kapja az utánpótlást, és nem távozik el a légutakból. Nem csoda, hogy éjszaka megtelnek a beduguló légutak. Ezért nem győz köhögni éjszaka.

A köhögés nem önálló betegség hanem valamilyen betegségnek a tünete. A legtöbbször valamilyen légúti betegség áll a köhögés hátterében, de a légutakat ingerlő gőzök és gázok belégzése is köhögést okoz. Gyereknél nem ritka az sem, hogy valamilyen belélegzett apró valami okozza a makacs köhögést. Például egy kukorica vagy borsószem, vagy valamilyen apró golyócska. A szervezet ugyanis úgy védekezik az idegen valami behatolása ellen, hogy köhögési rohamokkal is megpróbálja eltávolítani a szervezetből.

Köhögéskor az összehúzódó légzőizmok hatására a légutakból hirtelen nagy mennyiségű levegő áramlik ki. A szervezet így próbálja meg kilökni a légutakból a köhögési ingert kiváltó anyagot. Ha több a köhögési ingert kiváltó anyag a légutakban, akkor többet köhög. Az egészséges gyerek nem köhög, ezért köhögéskor fontos kideríteni, hogy mi okozza a köhögést.

Köhögés oka mi lehet?

Köhögés oka lehet valamilyen légúti fertőző betegség

tüdőgyulladásTöbbféle betegség tünete is lehet a köhögés. A nagyon gyakori légúti fertőző betegségeket legtöbbször valamilyen vírus vagy baktérium okozza. Nem véletlen, hogy ezek a fertőző betegségek a tüsszögéssel, köhögéssel terjednek. A különféle gyulladások a tüdőgyulladás, az arcüreg vagy a gége gyulladása is okozhat heves köhögési rohamot. Tüdőgyulladásnál a tüdő hólyagjai megtelnek váladékkal. A köhögés a tüdejét feszítő váladéktól való megszabadulást is segíti.

Emellett a hörghurut, az asztma vagy a reflux is köhögéssel jár. Melyiktől szenved?

Az éjszakai fekvő testhelyzet még inkább felerősíti a köhögési ingert. És emiatt bizony nem fog tudni nyugodtan aludni.

köhögés oka lehetA vírusok és baktériumok garázdálkodására az orr és a garat nyálkahártyája megduzzad. A légcső nyálkahártyája begyullad, és máris kész a baj. Ilyenkor veszi elő a gyereket és a felnőttet is a köhögés. Megtelik a légút váladékkal, és máris köhög.

A különféle betegségek mellett természetesen az esős, hideg időben a megfázások okozzák a legtöbb panaszt.

Legyengült immunrendszer

immunrendszerHajlamosít a köhögésre az alultápláltság, a rossz szociális körülmények, a dohányzás és a legyengült immunrendszer. Éjszakai köhögés ellen is az erős immunrendszer a legjobb biztosíték.

Az immunrendszer szervezete védekező rendszere a különféle vírusokkal és baktériumokkal szemben. A különféle fertőzések elleni védekezésben együtt dolgozó sejtek, szövetek és szervek együttműködéséből áll össze.

Ha az immunrendszere le van gyengülve, akkor nincs biztosítéka. Nehezebben tud ellenállni a köhögést okozó vírusoknak és baktériumoknak.

Ha viszont megerősíti az immunrendszerét, akkor sokkal erősebb védelmi rendszere lesz a köhögést okozó vírusokkal és baktériumokkal szemben is. Kattintson a linkre megerősített védekező rendszeréért. Éjszakai köhögés ellen is csúcsteljesítményű védelmi rendszert alakíthat ki magának immunrendszere megerősítésével.

Allergia

A köhögést az allergia is okozhatja. A lakás levegőjében szálló por, állati szőr légúti allergiával, a levegőben szálló pollenek és más szabad szemmel láthatatlan elemek az asztmával küzdőknél nagy arányban okoz köhögéses panaszokat.

köhögés okaBizonyított tény, hogy a felnőttek dohányzása miatti dohányfüstös környezet különösen veszélyezteti a gyermek légutait. Ugyanis a dohányfüst irritálja a légcsövet, és gyulladásban tartja. Ez pedig felhívás keringőre a különféle vírusoknak és baktériumoknak.

Esős, nyálkás, hideg időben pedig különösen nagy a veszélye a különféle, köhögést okozó légúti fertőzéseknek. Főleg akkor, ha ez még alacsony színvonalú lakhatási körülményekkel is párosul. A penészedő falak miatt a gombaspórákkal terhelt levegő különösen a konyhában és a fürdőszobában alakul ki.

Köhögésnek lelki oka is lehet

Felnőtteknél természetesen lelki oka is lehet a köhögésnek. Gyerekeknél azonban ez nem jellemző.

Köhögésnek célja van

hurutos köhögésÉppen ezért nem biztos, hogy szerencsés köhögéscsillapítóval csökkenteni a köhögését. Különösen így van ez a megfázásos eseteknél, a hurutos köhögésnél. Váladékos köhögésnél segíteni kell a váladék felszakadozását. Kattintson, és tudja meg, hogy teheti ezt meg azért, hogy hamarabb megszabaduljon köhögésétől.

A köhögéscsillapítók nemcsak a köhögést akadályozzák meg, hanem a légzőszervekben felszaporodott váladék kiürülését is. Ez pedig kifejezetten káros. Márpedig nem akar rosszat saját magának, ugye?

Éppen ezért váladékos köhögésnél a köhögéscsillapítók szedése kifejezetten tiltott. A váladék kiürülésének segítésével gyorsíthatja meg a köhögő gyerek vagy felnőtt gyógyulását.

Egyébként is a megfázásokra nincsenek olyan gyógyszerek, amelyek érdemben meggyorsítanák a gyógyulás folyamatát. Különösen nem jók ilyenkor a köhögéscsillapító gyógyszerek. Azért, mert a köhögés csillapításával a felszakadozó váladék kiürülését is lassítják.

A köhögéscsillapítókkal szemben a különféle köptetők segítik a légutakban lerakódott váladék felszakadását, majd pedig a kiürülését. Ezek a gyógyszerek azonban 2 év alatti gyereknek nem adhatók.

Éppen ezért javallott gyerekeknél a gyógyszerek helyett a mellékhatások nélküli gyógynövények és egyéb házi praktikák használata a köhögés ellen.

Köhögés csillapítása éjszaka házilag

Hurutos köhögést ne csillapítsa, mert ezzel rosszat tesz magának. Inkább bőséges folyadék fogyasztásával és nyákoldók használatával segítse a légutakban letapadt váladék minél gyorsabb felszakadozását és a légutakból való kiürülését.

Száraz köhögésnél hasznos az éjszakai köhögés csillapítása azért, hogy jobban tudjon aludni. Ha nem köhög olyan sokat éjszaka, akkor jobban ki tudja pihenni magát. Ennek két fontos előnye is van.

  • Egyrészt jobban ki tudja aludni magát, és reggel pihentebben ébred.
  • Másrészt pedig a köhögésből is hamarabb ki tud lábalni.

Méz kiváló házilagos köhögéscsillapító

köhögéscsillapító mézTalán nem tudja, de a gyógyszerekével vetekszik a méz köhögéscsillapító hatása gyerekeknél és felnőtteknél is. Ráadásul a méz a köhögést a gyógyszerek mellékhatása nélkül csillapítja. Ön szerint akkor melyik lehet a jobb?

Azt azonban tudnia kell, hogy egy éves korig nem ajánlott mézet adni a kisgyereknek. Azért, mert túl nagy az idegrendszeri bénulással, hányással járó ételmérgezés, a botulizmus veszélye. Ezt nem szabad kockáztatnia.

2 éves kor felett azonban már nincs ilyen veszélye a méz házilagos éjszakai köhögés csillapításának.

Száraz köhögésnél, amikor a köhögés csillapítása kifejezetten hasznos, érdemes lefekvés előtt egy teáskanálnyi mézet adni a gyereknek. A méz jelentősen mérsékli az éjszakai köhögést. Ahelyett, hogy álmatlanul hánykolódva köhögne a gyerek, viszonylag jól tud aludni.

Ha megteheti, akkor az éjszakai köhögés házilagos csillapításához érdemes termelőtől vásárolni a mézet. Azért, mert a termelőktől megvásárolható nyers méz egészségesebb. Minél sötétebb és sűrűbb a méz, annál egészségesebb és jobb a köhögést csillapító hatása.

A mézet nemcsak lefekvés előtt, önmagában érdemes fogyasztani, hanem a citromos tea ízesítésére is használhatja napközben is. A citromos tea segíti a váladék felszakadását, és a felszakadozott nyák kiürülését.

Gyógynövényteák köhögés ellen

köhögéscsillapító teaA különféle gyógynövényteák, például a kakukkfű, az utifű vagy a bodza szintén segíti a váladék felszakadozást, és enyhítik a köhögést is. A bodzatea a megfázás, a köhögés megelőzésére is tökéletes választás. Egész télen érdemes fogyasztani.

Hurutos köhögésnél érdemes néhány napig felfüggeszteni a tejtermékek fogyasztását. Azért fontos ez, mert a tejtermékek fogyasztása is erősíti a légutakba rakódó nyák termelődését. Ezt pedig köhögésnél mindenképp célszerű megelőzni.

Lakás páradús és friss levegője jó házilagos köhögéscsillapító

Páradús levegő biztosítása éjszaka

Különösen a gyerekszobában fontos a páradús levegő éjjel-nappal. Ugyanis a száraz levegő a nyálkahártya szárításával erősíti a köhögési ingert is. A páradús levegő nedvesíti a nyálkahártyát, és már önmagában is csillapítja a köhögést.

inhalálás gőzzelHa a köhögést a száraz levegő eredményezi, akkor a gőzzel való inhalálás is segít a légutak nedvesítésében. Fontosabb azonban a páradús levegő biztosítása a lakásban. Mert a lakás páradús levegőjével egyszerűen megelőzi azt, hogy a száraz levegő miatt köhögjön. Ezért este, lefekvés előtt szellőztessen ki a hálószobában, illetve a gyerek szobájában.

Az éjszakai köhögés házilagos csillapításának egyik legjobb és legegyszerűbb módja a lefekvés előtti szellőztetés. Ez nemcsak friss levegőt biztosít, hanem növeli a szoba levegőjének páratartalmát is.

Tiszta, friss levegő a szobában éjjel-nappal

A köhögő gyerek gyulladt légutait a dohányfüst is ingerli. Ezért ne dohányozzon a gyerek társaságában. Nem tesz jót a légutainak.

Ha allergiás van a családban, akkor kifejezetten fontos az allergiát kiváltó anyag minimálisra csökkentése. Porallergia esetén érdemes minden felesleges porfogót (szőnyegek, könyvespolc, apróságok) eltávolítani a szobából. Segít a rendszeres portalanítás és porszívózás, az ágynemű rendszeres cseréje. Allergia esetén lehetőleg háziállat se legyen a lakásban. Azért, mert az allergiát az állati szőrök is kiválthatják.

Éjszakai köhögés kínozza?

Éjszakai köhögés kezelése 30 éves szakmai tapasztalattal

30 perc gyógyító figyelem30 év gyógyító tapasztalat

Dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyász főorvosDr. Hidvégi Edit felnőtt és gyermek tüdőgyógyász szakorvos 30 éves tapasztalatával várja Önt és gyerekét köhögéses panaszával. Éjszakai köhögésének szakszerű vizsgálatával megszabadulhat köhögésétől. Mindenre kiterjedő figyelmével a doktornő biztosítja Önnek a köhögés minél hamarabbi csillapodását.

Hasznos tanácsait megfogadva pedig minél hamarabb teljes lehet a gyógyulása. Arra is lehetősége lesz, hogy ne is térjen vissza később a köhögése.

Szeretne megszabadulni kínzó éjszakai köhögésétől minél hamarabb?

Kérdezni szeretne munkatársunktól?

  • Munkaidőben várja hívását.

Dr. Hidvégi Edit tüdőgyászBeszélni szeretne gyerek és felnőtt tüdőgyógyász szakorvosunkkal éjszakai köhögése megszüntetéséről?

Köhögésétől megszabadító konzultációjára előzetes bejelentkezés alapján várja tapasztalt tüdőgyógyász szakorvosunk.

  • Munkaidőben hívja a +36-1-269-2946-os telefonszámunkat.
  • Vagy töltse ki az űrlapot. Az űrlapon adja meg elérhetőségét, és kollégánk visszahívja Önt!

Köhögésétől megszabadító konzultációján tüdőgyógyász szakorvosunk részletesen kikérdezi panaszáról. Mit érez? Mit tapasztal? Megvizsgálja légutai állapotát. A vizsgálat után teljes körűen tájékoztatja a légutak és tüdeje állapotáról. Eredményként köhögését enyhítő kezelési megoldásokat javasol éjszakai köhögése megszüntetésére.

Ezekből állítják össze közösen az Önnek legjobb éjszakai köhögését megszüntető megoldáscsomagját.

Gyógyulásához kérjen információt most, mert egészsége a legdrágább kincse, és így tudunk segíteni

Az Ön neve*:
E-mail címe*:
Telefonszáma*:
Üzenete*:

A *-gal jelölt mezőket mindenképp töltse ki!
Adatait bizalmasan kezeljük. Harmadik félnek nem adjuk ki. 2 munkanapon belül visszahívjuk.

         
Harmónia Centrum a médiában: