Főoldal /
Ortopédia /
Sportsérülések kezelése /
Ficam és rándulás kezelése / Vállficam kezelése
Vállficam kezelésének felgyorsítása lökéshullámmal
A vállízületi ficam a vállízület alkotásában résztvevő szalagok sérülése. A vállízület alkotásában a kulcscsont és a lapocka vesznek részt, melyeket szalagok kötnek össze. A sérülés súlyosságát, illetve osztályozását az határozza meg, hogy hány szalag és milyen mértékben sérült meg a váll ficama során.
A kificamodott vállat, amilyen hamar csak lehet, helyre kell tenni, vagyis a kificamodott kar fejét vissza kell helyezni a vápába, mert ezzel az ízület fájdalma, és a meglazult, megnyúlt vállszalagokra eső terhelés jelentősen csökken. Ehhez minden esetben megfelelő szakemberre van szükség, vagyis válla ficamával a lehető leggyorsabban keresse fel a baleseti sebészetet.
-
A kificamodott felkarcsontot a vápába való visszahelyezése után rögzíteni kell, nyugalomba kell helyezni.
Melyek a vállficam tünetei?
A váll a legnagyobb mozgástartománnyal rendelkező ízületünk, ezért az állandó, többirányú mozgása miatt gyakran sérül meg.
A vállízületi ficam gyakran a kinyújtott karra való eséskor történik. Tünetei a következők lehetnek:
-
Fájdalom a váll felső részén, a kulcscsont váll oldali végén.
-
Kezdetben a fájdalom kiterjedhet a váll területén, de később egy meghatározott pontban a vállízület felső részén.
-
A kar oldalra vagy fül mellé emelése fokozza a fájdalmat.
-
Ha komolyabb a sérülés lehet, hogy látható lesz egy deformitás. Ez annak következtében alakul ki, hogy a szalagok elszakadása miatt a kulcscsont a váll fölé mozdul el.
-
A váll teteje érintésre érzékeny lesz, és gyulladás, valamint duzzanat is megfigyelhető.
Mi okozhat vállficamot?
A leggyakoribb sérülési módja a vállízületnek, amikor vállra, könyökre vagy nyújtott karral esik el vagy rá az ember a karjára. Ilyenkor automatikusan előre teszi a kezét esés közben, hogy tompítsa azt. Az erők a csuklón áttevődnek a följebb lévő ízületek irányába.
Mit tud Ön tenni?
Azonnali kezelése a ficamnak a RICE nevezetű protokoll. RICE egy rövidítés:
-
Rice – pihentetés: Segít a nyomást enyhíteni így csökkenti a fájdalmat. Lehetőleg kerülje az olyan tevékenységeket/mozgásokat amelyek növelik a fájdalmat.
-
Ice – jegelés: Jégzselét vagy akár a mélyhűtőből elővett zacskó borsót/babot/spenótot egy törölközőbe vagy konyharuhába csavarva tegye a duzzadt területre, amilyen hamar csak tudja a sérülés után. Fontos, hogy ne állandóan, hanem 10-10 percenként helyezze fel vagy vegye le, melyet körülbelül 3 óráig ismételjen. A hideg segít a fájdalom csökkentésében azáltal, hogy az érzőidegek kevésbé lesznek érzékenyek, és ez a leghatékonyabb a sérülést követő pár napban.
-
Compression – kompresszió: A további duzzanat megelőzése érdekében egy ne túl szoros fáslival tekerje körbe a sérült területet.
-
Elevation – felpolcolás: Viseljen hevedert, így csökkenni fog a fájdalom, mivel a kar súlyát nem kell tartani.
Egy rosszul kezelt vállficam hosszútávon szövődményekhez vezethet, mint például a befagyott váll szindróma.
Mit tehetünk mi kificamodott válla rehabilitációjáért?
-
Centrumunkban hozzáértő, mozgásszervi panaszokra szakosodott szakember (reumatológus, ortopédus) megállapítja a pontos diagnózist
-
Gyógytornászaink a gyógyulás alatt Kinesio-tape segítségével stabilizálják a vállízületet.
-
Egyénre szabott kezelési terv és rehabilitációs program felállításával segítünk
-
Gyógymasszázs segítségével a gyógyulási folyamat elősegíthető, ezt az akut fázis (kb. 3-4 nap a sérülést követően) után ajánljuk
Vállficam lökéshullám kezelése
A mellékhatások nélküli lökéshullám kezelés a kificamodott váll vérbőségének fokozásával segíti elő a fájdalmas terület tápanyaggal és éltető oxigénnel való jobb ellátását, és ezzel pedig lehetővé teszi a gyulladt, beteg sejtek gyorsabb gyógyulását. A felgyorsult véráram visszafelé, a szív felé haladva pedig a sejtközi térben felgyülemlett gyulladásos salakanyagokat szállítja el felgyorsult ütemben.
Ezzel pedig mindenképp lerövidíti a kificamodott váll gyógyulásának idejét.
Vállficam gyógytornája
Amint a fájdalom megengedi vállízületi gyakorlatokat érdemes elkezdeni. Az elsődleges cél, hogy a vállízület visszanyerje teljes mozgását, és helyre álljon az úgynevezett „váll-vállövi ritmus”. Enélkül nem tudná az ember a füle mellé emelni a karját anélkül, hogy bármilyen kompenzációt bevetne, mint pl. felhúzza a vállát, amikor felemeli a kezét.
Ahogy a gyógyulás halad előre, egyre jobban lehet alkalmazni a nyújtó és erősítő feladatokat. Az erősítő feladatok úgynevezett statikus feladatokkal (pl. támasztás) kezdődnek, utána dinamikus, funkcionális (pl. kar felemelése) gyakorlatokkal folytatódik, és sportolók esetében pedig a sportág specifikus feladatokkal lesz teljes a rehabilitáció, és ezzel együtt a váll korábbi mozgásterjedelmének és fájdalommentességének a biztosítása.
Vállficamnál a kilazult vállízületi szalagok korábbi stabilitását egyre nehezebb visszaadni, visszanyerni, még a váll stabilitását elősegítő válltorna gyakorlatok lelkiismeretes végzésével is. Ezért azzal számolnia kell, hogy gyógyulás után egy újabb vállficam bekövetkezésének a valószínűsége minden bizonnyal növekedni fog. Ezért is fontos a kificamodott váll szalagjainak a stabilitását a lehető legteljesebb mértékben visszaállítani.
Válltorna gyakorlatok
A következő gyakorlatok csak tájékoztató jellegűek. Mindenképp konzultáljon szakemberrel, mielőtt megkísérelné kificamodott válla önkezelését. Az azonnali RICE protokoll betartása nagyon fontos a fájdalom csillapítása és a gyulladás csökkentése érdekében.
Mikor kezdheti el a gyakorlatokat?
-
A vállízület aktív mozgatása csak akkor kezdhető, ha már fájdalommentes.
-
Ez kisebb sérüléseknél 7-14 napot jelent körülbelül.
-
Komolyabb sérülések, amelyeket konzervatívan kezelnek (operáció nélkül) még hosszabb gyógyulási időt igényelnek.
Ha a váll rögzítve volt hosszabb ideig, akkor lehet, hogy mozgékonysága és mozgásterjedelme csökkent.
Inga gyakorlatok
-
Az ingagyakorlatok rögtön elkezdhetők, ha a szalagok meggyógyultak, és a fájdalom megengedi.
-
Álljon egy asztal, szék vagy egy magas ágy mellé. Ép kezével támaszkodjon le, és a külső lábával lépjen hátrébb.
-
Óvatosan kezdje el hintáztatni, lendíteni előre-hátra és oldalra a karját.
-
Fokozatosan növelje a mozgásterjedelmet.
-
Cél, hogy minden irányban elérje a 90°-ot.
Vállízület nyújtása
-
Helyezze a kezét egy fix pontra, pl. egy ajtókeretre, vagy támassza le az alkarját az ajtófélfára, vagy olyan falfelületre, amely mellett van hely.
-
Forduljon óvatosan az ellenkező irányba, amíg feszülést nem érez.
-
Tartsa meg ezt a pozíciót 10-20mp-ig. Ismételje meg 3-szor.
-
Gyenge nyújtást kell érezni, de fájdalmat semmiképp.
-
Egy picit játszon a kar helyzetével először vállmagasságba legyen a hajlított könyök, majd egy kicsit magasabban, majd kicsit lejjebb. Mindegyiket fájdalomhatáron belül kell elvégezni.
A nyújtás naponta végezhető, ha közben, utána valamint az utána következő nap nem érez fájdalmat.
Statikus gyakorlatok
Statikus gyakorlattal érdemes kezdeni az erősítő gyakorlatokat. A statikus gyakorlatok során az izom összehúzódása jelentkezik anélkül, hogy elmozdulás történne az adott ízületben.
-
Álljon a falhoz oldalra. Egy lépés távolságra helyezkedjen el, és nyújtsa ki a könyökét.
-
Helyezze a csukló hátsó részét a falra.
-
Nyomja bele a kezét a falba, mintha fel akarná emelni a kezét oldalon át vezetve. Tartsa meg 10-20 mp-ig, majd lazítson. Ismételje meg 5-ször.
-
Álljon háttal a falnak.
-
A tenyér a teste felé nézzen, enyhe ökölképzéssel helyezze a kéz kisujjfelőli oldalát a falnak.
-
Nyomja bele a kezét a falba. Tartsa meg 10-20 mp-ig, majd lazítson. Ismételje meg 5-ször.
Ha egy hétig fájdalommentesen tudja ezeket csinálni, utána lehet elkezdeni a dinamikus és ellenállásos gyakorlatokat a vállízület korábban megszokott erejének visszaszerzéséhez.
Ellenállásos gyakorlatok
-
Hajlítsa be mindkét könyökét úgy, hogy a felkarok a törzs mellett vannak. A tenyerek egymás felé néznek, és fogja mindkét kezében a szalagot.
-
Először az ép karját kezdje kifele vinni úgy, hogy a felkar végig a törzs mellett marad. Ismételje meg 5-ször.
-
Ezután a sérült karjával vigye ki oldalra a karját. Ha fájdalmat okoz, akkor még ez a feladat erős.
-
A szalag egyik végére álljon a sérült oldali lábával, a másik végét a szalagnak pedig fogja a kezébe. Nyújtott karral oldalon át vezetve húzza felfele a szalagot. Figyeljen arra, hogy ne dőljön ellenkező irányba törzsből. Csak annyira emelje meg karral a szalagot, amíg tényleg csak karból emeli.
TIPP: Minél közelebb fogja a szalagot egymáshoz annál nehezebb lesz a feladat, minél lazább a szalag kiinduló helyzetben annál könnyebb a feladat.
Vállficama gyógyulását lökéshullámmal gyorsítaná meg?
-
Kifacamodott válla gyorsabb felépülésével vállspecialista gyógytornászunk, Heizler-Himes Eszter várja Önt előzetes bejelentkezés alapján konzultációra.
-
Érdeklődni és bejelentkezni a +36-1-269-2946-os telefonszámon, vagy az űrlap kitöltésével tud. Adja meg elérhetőségét. Munkatársaink hamarosan visszahívják Önt.
-
Vállspecialista gyógytornászunk a konzultáción vállficama kezeléséről hozott leletei, valamint sérült válla állapota alapján lökéshullám terápiás kezeléssel segíti kificamodott válla gyorsabb gyógyulását, valamint személyre szabott válltorna gyakorlatsort állít össze Önnek.
-
Eljön hozzánk a Harmóniába kificamodott válla gyorsabb regenerálódásáért, és fájdalommentessége visszaszerzéséért?
Gyógyulásához kérjen információt most, mert egészsége a legdrágább kincse, és így tudunk segíteni