Harmónia Centrum
Felgyorsítjuk gyógyulását mellékhatások nélkül
1055 Budapest, Markó utca 11
H-P: 8.00-19.00
Mi fáj? Mi a panasza?
Hatékony gyógymód kereső...
Főoldal / Ortopédia / Sportsérülések kezelése / Ficam és rándulás kezelése / Vállficam kezelése

Vállficam kezelésének felgyorsítása lökéshullámmal

vállízületA vállízületi ficam a vállízület alkotásában résztvevő szalagok sérülése. A vállízület alkotásában a kulcscsont és a lapocka vesznek részt, melyeket szalagok kötnek össze. A sérülés súlyosságát, illetve osztályozását az határozza meg, hogy hány szalag és milyen mértékben sérült meg a váll ficama során.

A kificamodott vállat, amilyen hamar csak lehet, helyre kell tenni. Ez azt jelenti, hogy a kificamodott kar fejét vissza kell helyezni a vápába, mert ezzel az ízület fájdalma, és a meglazult, megnyúlt vállszalagokra eső terhelés jelentősen csökken. A kificamodott kar helyrerakásához minden esetben megfelelő szakemberre van szükség, ezért válla ficamával a lehető leggyorsabban keresse fel a baleseti sebészetet.

  • A kificamodott felkarcsontot a vápába való visszahelyezése után rögzíteni kell, nyugalomba kell helyezni.

Melyek a vállficam tünetei?

vállficamA váll a legnagyobb mozgástartománnyal rendelkező ízületünk, ezért az állandó, többirányú mozgása miatt gyakran sérül meg.

A vállízületi ficam gyakran a kinyújtott karra való eséskor történik. Tünetei a következők lehetnek:

  • Fájdalom a váll felső részén, a kulcscsont váll oldali végén.
  • Kezdetben a fájdalom kiterjedhet a váll területén, de később egy meghatározott pontban a vállízület felső részén.
  • A kar oldalra vagy fül mellé emelése fokozza a fájdalmat.
  • Ha komolyabb a sérülés lehet, hogy látható lesz egy deformitás. Ez annak következtében alakul ki, hogy a szalagok elszakadása miatt a kulcscsont a váll fölé mozdul el.
  • A váll teteje érintésre érzékeny lesz, és gyulladás, valamint duzzanat is megfigyelhető.

Mi okozhat vállficamot?

A leggyakoribb sérülési módja a vállízületnek, amikor vállra, könyökre vagy nyújtott karral esik el vagy rá az ember a karjára. Ilyenkor automatikusan előre teszi a kezét esés közben, hogy tompítsa azt. Az erők a csuklón áttevődnek a följebb lévő ízületek irányába, és eközben bármelyik ízület sérülhet.

Vállficam gyógyulásáért mit tud Ön tenni 4 lépésben?

Azonnali kezelése a ficamnak a RICE nevezetű protokoll. RICE egy rövidítés:

  1. Rice – pihentetés: Segít a nyomást enyhíteni így csökkenti a fájdalmat. Lehetőleg kerülje az olyan tevékenységeket/mozgásokat amelyek növelik a fájdalmat.
  2. Ice – jegelés: Jégzselét vagy akár a mélyhűtőből elővett zacskó borsót/babot/spenótot egy törölközőbe vagy konyharuhába csavarva tegye a duzzadt területre, amilyen hamar csak tudja a sérülés után. Fontos, hogy ne állandóan, hanem 10-10 percenként helyezze fel vagy vegye le, melyet körülbelül 3 óráig ismételjen. A hideg segít a fájdalom csökkentésében azáltal, hogy az érzőidegek kevésbé lesznek érzékenyek, és ez a leghatékonyabb a sérülést követő pár napban.
  3. Compression – kompresszió: A további duzzanat megelőzése érdekében egy ne túl szoros fáslival tekerje körbe a sérült területet.
  4. Elevation – felpolcolás: Viseljen hevedert, így csökkenni fog a fájdalom, mivel a kar súlyát nem kell tartani.

Egy rosszul kezelt vállficam hosszútávon szövődményekhez vezethet, mint például a befagyott váll szindróma. Ezt előzheti meg azzal, hogy szakemberhez fordul.

Mit tehetünk mi kificamodott válla eredményes gyógyulásáért?

kineziológiai tapasz vállraCentrumunkban hozzáértő, mozgásszervi panaszokra szakosodott szakember (reumatológus, ortopédus) megállapítja a pontos diagnózist.

Gyógytornászaink a gyógyulás alatt Kinesio-tape segítségével stabilizálják a vállízületet. A tapasz segít a fájdalom mérséklésében is.

Egyénre szabott kezelési terv és rehabilitációs program felállításával és a vállficam gyógytorna vezetésével segítünk válla korábbi mozgásterjedelmének és teherbíró képességének fokozatos visszaszerzésében.

Gyógymasszázs segítségével a gyógyulási folyamat elősegíthető, ezt az akut fázis (kb. 3-4 nap a sérülést követően) után ajánljuk.

Vállficam lökéshullám kezelése

váll lökéshullám kezeléseA mellékhatások nélküli lökéshullám kezelés a kificamodott váll vérbőségének fokozásával segíti elő a fájdalmas terület tápanyaggal és éltető oxigénnel való jobb ellátását, és ezzel pedig lehetővé teszi a gyulladt, beteg sejtek gyorsabb gyógyulását.

A felgyorsult véráram visszafelé, a szív felé haladva pedig a sejtközi térben felgyülemlett gyulladásos salakanyagokat szállítja el felgyorsult ütemben.

Válla lökéshulláml kezelésével mindenképp lerövidíti a kificamodott váll gyógyulásának idejét.

Vállficam gyógytornája

Amint a fájdalom megengedi vállízületi gyakorlatokat érdemes elkezdeni. Az elsődleges cél, hogy a vállízület visszanyerje teljes mozgását, és helyre álljon az úgynevezett „váll-vállövi ritmus”. Enélkül nem tudná az ember a füle mellé emelni a karját anélkül, hogy bármilyen kompenzációt bevetne, mint pl. felhúzza a vállát, amikor felemeli a kezét.

váll és vállövi izmok erősítése gumiszalaggalAhogy a gyógyulás halad előre, egyre jobban lehet alkalmazni a nyújtó és erősítő feladatokat. Az erősítő feladatok úgynevezett statikus feladatokkal (pl. támasztás) kezdődnek, utána dinamikus, funkcionális (pl. kar felemelése) gyakorlatokkal folytatódik, és sportolók esetében pedig a sportág specifikus feladatokkal lesz teljes a rehabilitáció, és ezzel együtt a váll korábbi mozgásterjedelmének és fájdalommentességének a biztosítása.

Vállficamnál a kilazult vállízületi szalagok korábbi stabilitását egyre nehezebb visszaadni, visszanyerni, még a váll stabilitását elősegítő válltorna gyakorlatok lelkiismeretes végzésével is. Ezért azzal számolnia kell, hogy gyógyulás után egy újabb vállficam bekövetkezésének a valószínűsége minden bizonnyal növekedni fog. Ezért is fontos a kificamodott váll szalagjainak a stabilitását a lehető legteljesebb mértékben visszaállítani.

Válltorna gyakorlatok

A következő gyakorlatok csak tájékoztató jellegűek. Mindenképp konzultáljon szakemberrel, mielőtt megkísérelné kificamodott válla önkezelését. Az azonnali RICE protokoll betartása nagyon fontos a fájdalom csillapítása és a gyulladás csökkentése érdekében.

Mikor kezdheti el a gyakorlatokat?

  • A vállízület aktív mozgatása csak akkor kezdhető, ha már fájdalommentes.
  • Ez kisebb sérüléseknél 7-14 napot jelent körülbelül.
  • Komolyabb sérülések, amelyeket konzervatívan kezelnek (operáció nélkül) még hosszabb gyógyulási  időt igényelnek.

Ha a váll rögzítve volt hosszabb ideig, akkor lehet, hogy mozgékonysága és mozgásterjedelme csökkent.

Inga gyakorlatok

  • Az ingagyakorlatok rögtön elkezdhetők, ha a szalagok meggyógyultak, és a fájdalom megengedi.
  • Álljon egy asztal, szék vagy egy magas ágy mellé. Ép kezével támaszkodjon le, és a külső lábával lépjen hátrébb.
  • Óvatosan kezdje el hintáztatni, lendíteni előre-hátra és oldalra a karját.
  • Fokozatosan növelje a mozgásterjedelmet.
  • Cél, hogy minden irányban elérje a 90°-ot.

Vállízület nyújtása

  • Helyezze a kezét egy fix pontra, pl. egy ajtókeretre, vagy támassza le az alkarját az ajtófélfára, vagy olyan falfelületre, amely mellett van hely.
  • Forduljon óvatosan az ellenkező irányba, amíg feszülést nem érez.
  • Tartsa meg ezt a pozíciót 10-20mp-ig. Ismételje meg 3-szor.
  • Gyenge nyújtást kell érezni, de fájdalmat semmiképp.
  • Egy picit játsszon a kar helyzetével először vállmagasságba legyen a hajlított könyök, majd egy kicsit magasabban, majd kicsit lejjebb. Mindegyiket fájdalomhatáron belül kell elvégezni.

A nyújtás naponta végezhető, ha közben, utána valamint az utána következő nap nem érez fájdalmat.

Statikus gyakorlatok

Statikus gyakorlattal érdemes kezdeni az erősítő gyakorlatokat. A statikus gyakorlatok során az izom összehúzódása jelentkezik anélkül, hogy elmozdulás történne az adott ízületben.

  • Álljon a falhoz oldalra. Egy lépés távolságra helyezkedjen el, és nyújtsa ki a könyökét.
  • Helyezze a csukló hátsó részét a falra.
  • Nyomja bele a kezét a falba, mintha fel akarná emelni a kezét oldalon át vezetve. Tartsa meg 10-20 mp-ig, majd lazítson. Ismételje meg 5-ször.
  • Álljon háttal a falnak.
  • A tenyér a teste felé nézzen, enyhe ökölképzéssel helyezze a kéz kisujjfelőli oldalát a falnak.
  • Nyomja bele a kezét a falba. Tartsa meg 10-20 mp-ig, majd lazítson. Ismételje meg 5-ször.

Ha egy hétig fájdalommentesen tudja ezeket csinálni, utána lehet elkezdeni a dinamikus és ellenállásos gyakorlatokat a vállízület korábban megszokott erejének visszaszerzéséhez.

Ellenállásos gyakorlatok

  • Hajlítsa be mindkét könyökét úgy, hogy a felkarok a törzs mellett vannak. A tenyerek egymás felé néznek, és fogja mindkét kezében a szalagot.
  • Először az ép karját kezdje kifele vinni úgy, hogy a felkar végig a törzs mellett marad. Ismételje meg 5-ször.
  • Ezután a sérült karjával vigye ki oldalra a karját. Ha fájdalmat okoz, akkor még ez a feladat erős.
  • A szalag egyik végére álljon a sérült oldali lábával, a másik végét a szalagnak pedig fogja a kezébe. Nyújtott karral oldalon át vezetve húzza felfele a szalagot. Figyeljen arra, hogy ne dőljön ellenkező irányba törzsből. Csak annyira emelje meg karral a szalagot, amíg tényleg csak karból emeli.

TIPP: Minél közelebb fogja a szalagot egymáshoz annál nehezebb lesz a feladat, minél lazább a szalag kiinduló helyzetben annál könnyebb a feladat.

Mennyi a vállficam gyógyulási ideje?

A vállficam utáni teljes gyógyuláshoz, a váll korábban megszokott mozgásához való visszatérésre 4-6 hónap vállficam utáni gyógytornára van szükség gyógytornász segítségével. A ficam utáni rögzítés levétele után a vállficam gyógytorna szigorúan gyógytornász irányításával kezdhető meg. Minél jobban együttműködik a gyógytornásszal, annál kisebb lesz a veszélye egy esetleges újabb ficamnak.

Kificamodott válla gyógytornájának eredményességét a fájdalom és válla gyengeségének fokozatos megszűnésével, és válla mozgásának fokozatos javulásával mérheti le.

Vállficama gyógyulását lökéshullámmal gyorsítaná meg?

Rimán Ferenc vállspecialista gyógytornászKificamodott válla gyorsabb felépülésével vállspecialista gyógytornászunk, Rimán Ferenc várja Önt előzetes bejelentkezés alapján konzultációra.

  • Érdeklődni és bejelentkezni a +36-1-269-2946-os telefonszámon, vagy az űrlap kitöltésével tud. Adja meg elérhetőségét. Munkatársaink hamarosan visszahívják Önt.
  • Vállspecialista gyógytornászunk a konzultáción vállficama kezeléséről hozott leletei, valamint sérült válla állapota alapján lökéshullám terápiás kezeléssel segíti kificamodott válla gyorsabb gyógyulását, valamint személyre szabott válltorna gyakorlatsort állít össze Önnek.
  • Eljön hozzánk a Harmóniába kificamodott válla gyorsabb regenerálódásáért, és fájdalommentessége visszaszerzéséért?

Gyógyulásához kérjen információt most, mert egészsége a legdrágább kincse, és így tudunk segíteni

Az Ön neve*:
E-mail címe*:
Telefonszáma*:
Üzenete*:

A *-gal jelölt mezőket mindenképp töltse ki!
Adatait bizalmasan kezeljük. Harmadik félnek nem adjuk ki. 2 munkanapon belül visszahívjuk.

         
Harmónia Centrum a médiában: