Harmónia Centrum
Ételallergia vagy ételintolerancia?
1055 Budapest, Markó utca 11
H-P: 8.00-19.00
Mi fáj? Mi a panasza?
Hatékony gyógymód kereső...
Főoldal / Gasztroenterológia / Ételallergia

Ételallergia

Kiütést kap kedvenc ételétől?
Allergiás valamilyen élelmiszerre?

  • Ha igen, akkor az ételallergia miatt panasza megszüntetéséhez az adott élelmiszert ki kell hagynia az étrendjéből.

Mi az ételallergia?

Immunrendszer túlérzékenysége

Ételallergiát okozó élelmiszerekAz ételallergia az immunrendszer téves reakciója, túlérzékenysége valamilyen elfogyasztott élelmiszerre. Túlreagálása miatt az immunrendszer veszélyesként azonosít az elfogyasztott élelmiszerben valamilyen összetevőt - legtöbbször valamilyen fehérjét -, és emiatt védekezési reakciót indít be ellene.

Az ételallergia tüneteit akkor tapasztaljuk meg, amikor az immunrendszer utasítására termelt védekező ellenanyag felveszi a harcot a veszélyesnek tartott élelmiszer összetevővel szemben. Ezek a tünetek lehetnek enyhe, csak kis kellemetlenséget okozó tünetek, azonban lehetnek veszélyesek, akár életveszélyt okozók is.

Modern korunk kellemetlen mellékhatása

Az immunrendszer érzékenysége modern korunk kellemetlen következménye. A motorizáció és a vegyszerhasználat áldásos előnyeinek hátulütője a gyomrát fekszi meg. Az élelmiszerek előállításánál használt tartósítási eljárások, a termesztésnél használt növényvédő szerek, műtrágyák és a növekvő környezetszennyezés kedvezőtlen hatását közvetlenül is tapasztalja a gyomrában. A növényi élelmiszerek a növényvédő szerek és műtrágyák, az állati eredetű élelmiszerek pedig az állatok tenyésztésénél használt antibiotikumok és tápszerek miatt egyre egészségtelenebbek. Emiatt pedig az immunrendszert egyre jobban összezavarják. Ezért mondhatjuk azt, hogy a táplélékallergia modern korunk vívmányainak egyik igencsak kellemetlen mellékhatása.

Ételallergia a gyermekek betegsége

Elsősorban a gyerekek betegsége az ételallergia. Leggyakrabban gyerekkorban jelentkezik. Különösen gyakori 3 éves korig. Az életkor előrehaladtával az emésztőrendszer egyre inkább megerősödik, és kisebb a veszélye az allergia jelentkezésének. Ezért jó esély van arra, hogy a gyerekkorban megjelenő tej, tojás és búzaliszt allergiájukat kinövik.

Ha azonban mogyoró, dió vagy halételekkel kapcsolatos allergiája van a kisgyereknek, akkor ez valószínűleg egész életén át megmarad.

Az ételallergia azonban nemcsak gyerekeknél alakulhat ki, hanem felnőve is bármikor jelentkezhet. Akkor is, ha előtte semmi panaszt nem okozott az adott élelmiszer fogyasztása.

A gyerekek körülbelül 5-8%-a ételallergiás, míg a felnőttek közül minden ötvenedik-századik küszködik valamilyen táplálékallergiával. Az ételallergiától szenvedők arányában ez hatalmas, négyszeres növekedés néhány évtized alatt.

Táplálékallergia oka lehet

1. Immunrendszer túlzott érzékenysége

Az ételallergia kialakulásának legfőbb oka az immunrendszer gyengesége, táplálkozási vagy valamilyen pszichés ok áll a tünetek hátterében. Immunrendszerünk túlműködését jelzi a táplálékallergia.

  • Az ételekben található, egyébként ártalmatlan összetevőket nem ismeri fel, és túlérzékenységgel reagál rá.

2. Örökletes tényezők

Kialakulásában örökletes tényzők is szerepet játszhatnak. Ha gyakoriak az allergiás megbetegedések a hozzátartozóinál, akkor Önnél is nagyobb a valószínűsége az ételallergia kialakulásának. Felmérések szerint ha az egyik szülő allergiás valamire, akkor a gyerekénél 50% a valószínűsége annak, hogy ő is allergiás lesz. Ha viszont mindkét szülő allergiás, akkor már 70% az allergia kialakulásának valószínűsége a gyereknél.

Ételallergia tünetei lehetnek

1. Emésztőrendszeri tünetek

Az ételallergia emésztőrendszeri tünete lehet:

  • a hasmenés,
  • a hányás,
  • a hasi görcsök,
  • a puffadás vagy
  • az étvágytalanság.

2. Légzőszervi tünetek

Légzőszervi tünete lehet az allergiának:

  • asztmás roham,
  • tartós rekedtség,
  • köhögés, tüsszögés.

3. Bőrtünet lehet

A bőrön is jelentkezhet az ételallergia:

  • kivörösödés, kiütés, vagy
  • akár az arc is feldagadhat az elfogyasztott élelmiszerre való érzékenység miatt.

4. Szédülés

Szédülés vagy akár ájulás is bekövetkezhet az ételallergiától.

5. Anafilaxiás sokk

Az ételallergia legsúlyosabb formája az anafilaxiás sokk. Ez életveszélyes tünetekkel jár és azonnali orvosi, sürgősségi ellátást igényel.

Az anafilaxia tünetei ezek:

  • A légutak beszűkülése. A torok megduzzad, gombócérzés jelenik meg a torokban. A hörgők összehúzódnak, és ez is nehezíti a légzést.
  • Csökken a vérnyomás az erek tágulása miatt. Ez előbb gyengeséget, majd szédülést, eszméletvesztést, majd esetleg halált is okozhat.
  • Pulzus felgyorsul. Az erek tágulására, a vérnyomás csökkenésére a szív gyorsabban ver, mert igyekszik pótolni a csökkenő vérnyomás miatt kieső friss vért a sejteknél.

A táplálékallergia milyen tüneteket okoz Önnél?

A túlzott érzékenység szinte bármilyen étellel, illetve élelmiszer összetevővel szemben kialakulhat, ha az immunrendszere túlműködéssel reagál az adott élelmiszer elfogyasztására.

A gyerekeknél elsősorban az ételekben lévő fehérjék okozzák a panaszokat.

Később felnőtt korban pedig a feldolgozott élelmiszerekben, a félkész és készételekben, felvágottakban, tésztafélékban, édességekben, süteményekben, pékárukban lévő tartósítószerek, ízfokozók, színezőanyagok és túlfinomított élelmiszerek bármelyike okozhat gondot. A legfőbb probléma az, hogy nemcsak az elfogyasztott étel legfőbb alkotórészére lehet allergiás, hanem bármelyik apró kis összetevőjére is.

Az étel elkészítéséhez használt fűszerek, tartósítószerek, adalékanyagok bármelyike allergén lehet egyéni érzékenységtől függően, és kisebb, nagyobb tüneteket okozhat. És mert az élelmiszer gyárakban előállított félkész- és késztermékek az ízesítésért és a romlandóság elkerüléséért sokféle adalékanyagot tartalmaznak, ezért ételallergia szempontjából, az emésztőrendszeri panaszok kialakulása szempontjából kockázati tényezőt jelentenek.

Ételallergia különböző hangszerelésekben

Leggyakoribb ételallergiát okozó élelmiszerek

  • Táplálékallergiát okozó élelmiszerektej, tojás fehérje,
  • szója, liszt,
  • olajos magvak - dió, mogyoró,
  • paradicsom,
  • eper, málna,
  • tőkehal, kagyló, rákfélék.

Ezek a leggyakoribb élelmiszerallergiák. Azonban szinte bármilyen élelmiszerre, illetve élelmiszerösszetevőre kialakulhat az allergia az immunrendszer túlzott érzékenysége miatt.

Egyéntől függően különbözőek lehetnek az ételallergia tünetei:

  • emésztőrendszeri betegségek (hányás, hasmenés, puffadás, reflux: savas felböfögés, a gyomortartalom visszaáramlása),
  • bőrproblémák (csalánkiütés, ödéma, ekcéma, bőrgyulladás),
  • légúti panaszok (köhögés, rekedtség, tüsszögés),
  • idegrendszeri problémák (alvászavar, migrén, fáradékonyság),
  • ízületi gyulladások és izomfájdalmak

Allergia kialakulásának oka is többféle lehet

Kialakulásában

  • az örökletes tényezők is szerepet játszhatnak, de
  • a környezeti tényezők,
  • táplálkozási szokások és
  • a lelki állapot is lehet kiváltó tényező az étel allergia kialakulásában.

Mindenképp figyelje önmagát: milyen ételt evett, mikor a kellemetlen tünetek jelentkeztek. Az orvossal való konzultáció során az Ön megfigyelései nagyon jelentős szerepet játszanak. Még az is lehet, hogy egy hosszadalmas kivizsgálási tortúrától szabadul meg, ha egy kis időt szán önmaga vagy gyermeke megfigyelésére. Saját magát ugyanis Ön ismeri a legjobban, ezért saját magát Ön tudja a legjobban megfigyelni.

Ételallergia kezelése

Az ételallergia kezelése mindig a tüneteket kiváltó és panaszt okozó étel elhagyásából áll. Nem ismert olyan kezelés, ami a panaszt kiváltó élelmiszer tünetek nélküli további fogyasztását biztosítaná.

Ezért fontos az ételallergia kezelésénél a tüneteket kiváltó allergén pontos kivizsgálása. Az ételallergia kezelését jelentő elhagyás csak azt az ételt érintheti, ami valóban tüneteket okoz. Azért, mert az egészséges táplálkozás egyik legfontosabb követelménye a változatos étrend. Ezért étrendjéből csak azt szabad kihagyni, amire allergiás.

Ételintolerancia nem ugyanaz, mint az ételallergia

Az emésztési problémák oka sokszor valamilyen ételintolerancia. Az étel intolerancia az emésztőrendszer zavara, az ételallergiáért pedig az immunrendszerünk a felelős.

  • Ha valamilyen ételintoleranciától szenved, akkor az adott ételt az emésztőrendszere nem tudja lebontani. Ételintoleranciánál a tünetek (gyomor- és bélpanaszok, székrekedés vagy hasmenés, puffadás) csak órákkal később vagy másnap jelentkeznek. Amikor az emésztőrendszere nem tudja lebontani az elfogyasztott élelmiszert. Az allergiás tüneteket már egy falat étel elfogyasztása is kiváltja. Az immunrendszer tehát sokkal hamarabb, szinte azonnal reagál az allergizáló élelmiszerre. Az emésztőrendszer reakciója sokkal később jelentkezik panaszként. 
  • Az is fontos, hogy ételintoleranciánál az elfogyasztott étel mennyiségétől függ a tüneteknek a súlyossága. Ezzel szemben allergiánál az immunrendszer az adott étel elfogyasztása után szinte azonnal hevesen reagál.
  • Az ételintolerancia tünetei elsősorban az első gondolatjelnél leírt emésztőrendszeri problémák. Ezek mellett fejfájás és bőrkiütések is előfordulnak. Az ételallergia az emésztőrendszeri panaszokon túl még légúti panaszokat is okozhat.
  • Az élelallergia veszélyesebb az ételintoleranciánál, mert súlyos esetben olyan erős allergiás reakció léphet fel, ami akár halálos kimenetelű is lehet.

Kivizsgáltatná ételallergiáját vagy ételintoleranciáját?

Eljön hozzánk tünetmentességéért?

  • Dr. Hidvégi Edit gasztroenterológus főorvosBeszélni szeretne gasztroenterológus szakorvosunkkal panaszairól és tünetmentessé válásáról?
  • A rendelésre előzetes bejelentkezés alapján várja szakorvosunk.
  • Munkaidőben hívja a +36-1-269-2946-os telefonszámunkat.
  • Vagy töltse ki az űrlapot. Az űrlapon adja meg elérhetőségét, és kollégánk visszahívja Önt!
  • A konzultáción szakorvosunk részletesen kikérdezi, alaposan megvizsgálja, és teljes körűen tájékoztatja Önt tünetei lehetséges okáról, és panaszait enyhítő kezelési megoldásokat javasol.
  • Közösen döntenek gasztoenterológusunkkal a kiválasztott kezelésről.
  • A panaszait enyhítő megoldás még pontosabb meghatározásához kérjük, hozza magával korábbi leleteit is.

Gyógyulásához kérjen információt most, mert egészsége a legdrágább kincse, és így tudunk segíteni

Az Ön neve*:
E-mail címe*:
Telefonszáma*:
Üzenete*:

A *-gal jelölt mezőket mindenképp töltse ki!
Adatait bizalmasan kezeljük. Harmadik félnek nem adjuk ki. 2 munkanapon belül visszahívjuk.

         
Harmónia Centrum a médiában: