Harmónia Centrum
Eljön hozzánk az egészségéért?
1055 Budapest, Markó utca 11
H-P: 8.00-19.00
Mi fáj? Mi a panasza?
Hatékony gyógymód kereső...
Főoldal / Emésztési zavarok / Gyomorfájdalom kezelése

Gyomorfájdalom, gyomorfájás ellen gyógyszerek mellékhatása nélkül

Hullámokban jelentkező gyomorfájdalom kínozza? Vagy evés után jelentkezik gyomra fájdalma?

A gyomorfájdalom égő, szúró, görcsös gyomorpanaszokat okoz, sokaknál enyhébb, másoknál súlyosabb panaszokkal. A gyomorfájás sokszor együtt jár hányással, émelygéssel vagy hasmenéssel. Ezeket a tünetek jelentkeznek Önnél is?

Legtöbbször ártalmatlan oka van. Okozhatja a túlzott stressz. Vagy egyszerűen az, hogy túl sokat evett. Az étkezés utáni gyomorfájás tipikus oka lehet ez. Ilyenkor a legtöbbször hamar el is múlnak a panaszok. Az is lehet azonban, hogy egészségtelen étrendje okozza gyomorpanaszát. A gyomorfájás ellen ilyenkor már étrendje átalakítására van szüksége.

Komoly betegségek is okozhatják azonban a gyomorpanaszokat. Ilyen lehet például a gyomorgyulladás, a gyomorfekély vagy akár a gyomorrák. A szívinfarktus egyik tünete is lehet a gyomorfájdalom. Emellett pedig más betegségek tünete is lehet. Ilyenkor a legfontosabb kideríteni a gyomorfájdalom okát, és ezt a kiváltó okot kell megszüntetni, illetve a gyomorfájást kiváltó betegséget kell kezelni panasza megszüntetéséért.

Gyomorfájdalom, gyomorfájás okai mik lehetnek?

Azért fontos ez, mert a gyomorfájdalom okának kiderítése az első lépés panasza megszüntetéséhez.

Stressz

A stressz, az idegesség, felgyorsult életünk állandó rohanása két irányból is hat az emésztésünkre. Egyrészt az állandó rohanás miatt egyszerűen sokszor nincs annyi idő az evésre, mint amennyi kellene ahhoz, hogy jól megrágjuk az ételt, és jóllakjunk. Másrészt pedig az állandó rohanás miatt nem is vagyunk annyira kipihentek, hogy az emésztőrendszer nyugodtan tudjon a feladatára, az elfogyasztott táplálék megemésztésére koncentrálni.

Arról nem is beszélve, hogy az állandósult stressz miatti mentális problémák könnyen okozhatnak hasmenést, székrekedést vagy éppen gyomorégést, ami gyomorpanaszokat okoz.

Evés utáni gyomorfájás puffadás egészségtelen étkezés vagy túlevés miatt

Túl sok étel egyszerre való elfogyasztása megterheli a gyomrot, és megnehezíti a gyomor munkáját, az elfogyasztott étel emésztésének megkezdését.

Az egészségtelen ételek túl gyakori fogyasztása is túlságosan megterheli a gyomrot, mert irritálja a gyomor nyálkahártyáját.

  • A túl fűszeres és a túl zsíros ételek fogyasztása is megnöveli a gyomorsav termelést, és ez nem tesz jót a gyomornak.
  • Sokan tudják azt is, hogy a szénsavas üdítők, az energiaitalok, az alkohol fogyasztása sem tesz jót az emésztésnek, és könnyen gyomorfájást okozhatnak.
  • A túl sok tartósítószert, élelmiszerszínezéket és ízfokozókat tartalmazó félkész és készételek fogyasztása is rontja az emésztést, és gyomorpanaszokat okoz.
  • Ezeken kívül pedig több olyan élelmiszer van, például a káposztafélék, a hüvelyes zöldségek, amelyek sokunkat puffasztanak. Ha Ön is azok közé tartozik, akiket puffasztanak ezek a zöldségek, akkor ezek fogyasztásával bizony nem tesz jót a gyomrának.
  • A túl meleg és túl hideg ételek fogyasztása sem tesz jót a gyomornak.
  • Ezeken kívül pedig az ételek megrágás nélküli gyors bekapkodása is árt az emésztésének, mert a gyomornak nehezebb megemészteni a megrágatlanul, túl kevés nyállal gyomorba került ételeket.
  • Sokan és egyre többen küszködnek különféle ételintoleranciával. Ahhoz, hogy ne legyenek gyomorpanaszaik, ezeket az ételeket mellőzni kell az étrendjükből azért, hogy ne legyenek emésztési panaszaik.

Az sem tesz jót a gyomrának, ha közvetlenül lefekvés előtt vacsorázik. Azért, mert alvás közben lassabban tudja megemészteni az elfogyasztott ételt. Jobban jár, ha lefekvés előtt 2-3 órával eszik utoljára.

Emellett pedig a rendszertelen étkezés sem tesz jót az emésztésnek. Sokkal jobban jár, ha rendszeres időközönként eszik. Azért, mert az emésztőrendszere hozzászokik ehhez, és jobb lesz az emésztése.

Azzal is segíti az emésztését, ha többször eszik egyszerre kevesebbet, és nem egyszerre sokat. A legrosszabb pedig az, ha egész nap csak bekapkod valamit, amire éppen van 1-2 perce, és este jól teleeszi magát. Ezzel nagyon megnehezíti az emésztőrendszere dolgát. A napközbeni koplalás és az esti túlevés sem tesz jót. Az étkezés utáni gyomorfájás sokszor már azzal is jelentősen csökkenthető, ha ezekre figyel.

Gyomorrontás

A gyomrot túlságosan megterhelő nehéz, túl zsíros ételek fogyasztása könnyen okozhat gyomorrontást.

Gyomorgyulladás

A gyomor nyálkahártyájának gyulladása nemcsak a gyomor háborgását, hanem egyéb kellemetlen emésztőrendszeri panaszokat is okozhat. A gyulladt gyomorral az émelygés, hányinger és hányás is együtt járhat. Nem ritka a hasmenés vagy pedig a hasmenés ellentéte a székrekedés.

A gyomor gyulladását okozhatja az állandó rohanás miatti stressz, antibiotikumok vagy fájdalomcsillapító gyógyszerek szedése vagy a túlzott alkoholfogyasztás is.

Gyakran okozza a gyomor gyulladását a helicobacter pylory baktériummal való fertőzés is. Ez a baktérium ott él a gyomorban, azonban, ha túlságosan elszaporodik, akkor a gyomor nyálkahártyájának gyulladásával komoly emésztőrendszeri panaszokat tud okozni.

Gyomorfekély

Gyomorfekélynél a gyomorfalat védő nyálkahártya annyira károsodik, hogy a gyomorban termelődő gyomorsav a gyomorfalat marja. Emiatt pedig a gyomorfalon fekélyes sebek jelennek meg, és még vérzés is kialakulhat.

Ez a vérzés véres hányás vagy véres széklet formájában jelentkezhet súlyos tünetként.

Gyulladásos bélbetegségek

A gyulladásos bélbetegségek az emésztőrendszer teljes szakaszán okozhatnak fájdalmas panaszokat, nemcsak a gyomorban. Ilyen például az autoimmun eredetű Crohn-betegség, amely elsősorban a vékonybél utolsó szakaszán és a vastagbélben okoz gyulladást. Megjelenhet azonban az emésztőrendszer bármelyik szakaszán.

A fekélyes vastagbélgyulladás a vastagbél autoimmun gyulladásos betegsége.

Egyéb gyomorfájdalmat okozó betegségek

A reflux, a savas gyomortartalom visszaáramlása a nyelőcsőbe a gyomorszáj nem megfelelő záródása miatt. A visszaáramló savas felböfögés marja a nyelőcsövet, és fájdalmas panaszokat okoz.

Gyomorfájdalmat okoz azonban az irritábilis bél szindróma vagy az epekő is.

Gyógyszerek

Sok gyógyszer fogyasztásának lehet nem kívánt mellékhatása a gyomor fájdalma. Különösen figyelni kell ebből a szempontból az antibiotikumok, fájdalomcsillapítók és gyulladást csökkentő gyógyszerek szedésekor.

Enyhe gyomorfájdalomnál ne vegyen be gyógyszert, erősebb fájdalomnál is érdemes mérlegelni a lehetséges mellékhatások nélküli kezelési lehetőségek közüli választást. Ha nem igényel sürgős kezelést gyomorpanasza, akkor mindenképp érdemes először a mellékhatások nélküli gyógyulási lehetőségek közül választani.

Gyomorfájdalom szövődményei lehetnek

Az evés utáni gyomorfájás vagy a stressz miatti gyomorfájdalom az elfogyasztott túl sok étel megemésztése, illetve a stresszforrás megszűnte után a legtöbbször hamar elmúlik.

Régóta fennálló, kezeletlen gyomorfájás esetén azonban különféle szövődmények alakulhatnak ki.

Gyomorfekély

Az elhúzódó gyomorfájás egyik leggyakoribb szövődménye a gyomorfekély, amikor a gyomor tartós gyulladása miatt a gyomorfalat védő gyomor nyálkahártya károsodása miatt a gyomorsav kezdi szétmarni a gyomorfalat. Ez pedig vérzések, fekélyek kialakulásához vezethet. Ez állandó teltségérzéssel, hányingerrel, hányással járhat. Elhúzódó panaszoknál már véres hányás is jelentkezhet.

Gyomorperforáció, a gyomorfal kilyukadása

A gyomorfekély mindenképp odafigyelést és kezelést igényel, mert súlyosbodásával a gyomorsav maró hatására a gyomorfal ki is lyukadhat. Ez életveszélyes állapotot okoz, és azonnali műtéti beavatkozásra van szükség.

Gyomorvérzés

A gyomorfekély az erek sérülésével gyomorvérzést is okozhat. Ez is súlyos állapot, és azonnali kórházi ellátásra van szükség a kezeléséhez.

Gyomorrák

A hosszan tartó, kezeletlen gyomorfájdalom jelentősen fokozza a gyomorrák kialakulásának a veszélyét is.

Nemcsak panaszmentessége visszaszerzéséhez, hanem ezeknek a súlyos szövődményeknek a megelőzéséhez is fontos a gyomorfájás okának pontos kiderítése, és a gyomorfájdalom okának minél hamarabbi megszüntetése.

Fontos tehát, hogy az okot megfelelően kezeljük, és ne csak a tüneteket enyhítsük. Ha gyakran tapasztal gyomorfájdalmat, vagy a tünetei súlyosbodnak, mindenképpen kérjen tanácsot orvosától, hogy megelőzze a súlyosabb szövődmények kialakulását és megfelelő kezelésben részesüljön.

Hogyan alakul ki a gyomorfájdalom?

A szájon át az elfogyasztott étel a nyelőcsőből a gyomorszájon át a gyomorba jut, ahol lebomlik, és a gyomor elkezdi az emésztést. A gyomorban termelődő emésztőenzimek keverednek az étellel, és lebontják azt. A gyomorban termelődő enzimek segítik a tápanyagok vékonybélben való felszívódását is. Ezek a tápanyagok a véráramba kerülve jutnak el a sejtekhez, és a vérben szállított oxigénnel együtt biztosítják a sejtek anyagcseréjét.

A vékonybélből a vastagbélbe továbbhaladó táplálékból a vastagbélben felszívódik a folyadék, és a salakanyag pedig a végbélen keresztül kiürül a szervezetből.

Ha az emésztésnek ez a folyamata felborul, akkor az emésztőrendszeri panaszok kialakulásához, gyomorfájáshoz vezethet.

Mik lehetnek a gyomorfájdalom tünetei?

  1. A gyomorfájás legtipikusabb tünete az éles vagy tompa fájdalom a gyomorban. Ez a fájdalom lehet égő, szúró vagy görcsös is a fájdalom jellegétől függően.
  2. Gyakori tünet a puffadás és teltségérzet, elsősorban étkezés után.
  3. Émelygés, hányinger és hányás is jelentkezhet.
  4. A gyomorfájáshoz gyakran kapcsolódik székrekedés vagy ennek az ellentéte a hasmenés.

Ezek a tünetek még enyhe gyomorfájdalom tünetei is lehetnek, amelyek néhány nap alatt akár maguktól is elmúlnak étrendje átalakításával.

Ha azonban ennél súlyosabb tünetek is jelentkeznek, például lázas lesz, véres a széklet vagy vérest hányik, vagy hasi görcsök is kínozzák, akkor azonnal keresse fel a háziorvosát.

Gyomorfájdalom kezelése mellékhatások nélkül

A gyomorfájás kezelése a jelentkező tünetektől és a fájdalom okától függ alapvetően. Az étkezés utáni gyomorfájdalom viszonylag könnyen megszüntethető étrendje átalakításával, és azzal, ha figyel arra, hogy egyszerre kevesebbet egyen, és ne terhelje túl a gyomrát.

Stressz eredményesebb kezelése

Az állandó idegeskedés hatással van a gyomor működésére is. Ezért, ha az állandó rohanás és időzavar is oka lehet gyomorpanaszának, akkor érdemes végiggondolni az időbeosztását, és megtanulni olyan stresszkezelő technikákat, amelyek segíthetik a stressz eredményesebb kezelésében.

Sokat tud segíteni az autogén tréning, a meditálás, a jóga és a rendszeres mozgás is.

Étrendje átalakítása gyomorfájdalom ellen

Már enyhe gyomorfájdalomnál is ajánlott étrendje átalakítása. Különösen az étkezés utáni gyomorfájdalom jelentkezésekor.

Mindenképp szükséges a nehezen emészthető zsíros és fűszeres ételek helyett könnyen emészthető ételeket fogyasztani. A háborgó gyomor megnyugtatására fogyasszon könnyen emészthető ételeket.

Rostokban és fehérjében gazdagabb étrend segít a gyomor megnyugtatásában. Az állati zsiradékok helyett könnyen emészthető szénhidrátokkal érdemes az energiaszükségletét pótolni.

Érdemes a pirítósból, sóba vízbe főtt krumpliból, tojásból, sovány sajtokból és húsokból, elsősorban baromfihúsból többet fogyasztani. A telített zsírokat tartalmazó állati termékek helyett inkább telítetlen omega-3 és omega-6 telítetlen zsírokat tartalmazó élelmiszereket fogyasszon. Sok telítetlen zsírsav van a tengeri halakban, a heringben, tonhalban, lazacban.

A gyümölcsök közül az alma vitamin és gyulladáscsökkentő pektin tatalmával és a banán különösen jót tesz gyomorpanasz esetén.

Gyomorpanasznál ne süsse olajban és zsírban az ételeket, inkább főzze és párolja a zöldségeket.

Hasmenésnél különösen oda kell figyelni a megfelelő folyadékbevitelre. Azért, mert mindenképp el kell kerülni a kiszáradást. Jót tesz a gyümölcslevek és teák és levesek fogyasztása. Ne igyon azonban cukrozott üdítőitalokat, energiaitalokat, kávét és alkoholt. Ezek nem fognak jót tenni az emésztésének.

Az evés utáni gyomorfájdalom a gyomor teltségéből is származhat. Ezért fontos az is, hogy egyszerre kevesebbet és napjában többször egyen. Azért, hogy ne terhelje túl a gyomrát. Figyeljen arra is, hogy se túl meleg, se túl hideg ne legyen az elfogyasztott étel. Azért, mert ezzel is kíméli a gyomrát. Szánjon időt az étkezésre, mert a jól megrágott, és nyállal elkevert ételt könnyebben meg tudja emészteni.

Gyógyteák mellékhatások nélkül

A gyomor megnyugtatására többféle gyógyteát fogyaszthat.

Jól ismert a kamillatea gyulladást csökkentő és emésztőrendszert megnyugtató hatása. Ugyanilyen jó lehet a gyömbérből, borsmentából, citromfűből készített tea is emésztésének.

Jót tesz emésztésének a rendszeres mozgás

Emésztőrendszere működését is serkenti a mozgás. Szinte mindegy, hogy milyen mozgásformát választ. Az a fontos, hogy szeresse, amit csinál, mert ekkor nem fogja abbahagyni a kezdeti nekibuzdulás után. Sétálhat, kocoghat, futhat, biciklizhet, túrázhat a barátaival vagy a családjával. Az úszás különösen jót tesz, mert nem terheli vele teherhordó ízületeit. Jót tesz a jóga, a tánc vagy az aerobic is. Bármi, amit szívesen csinál, és jól érzi magát közben.

Természetesen, ha jelentős súlyfeleslege van, fáj a térde vagy valamilyen krónikus betegségben szenved, akkor érdemes a háziorvosával megbeszélni azt, hogy milyen mozgásformát válasszon.

Érdemes legalább heti 2-3 alkalommal, legalább fél órát mozogni. Kezdheti a mozgást könnyű sétával is. Ahogy többet bír majd, sétálhat egyre többet, vagy elkezdhet kocogni is.

Arra figyeljen, hogy ha néhány napos otthoni kezelés, étrendje átalakítása után nem csökken a panasza, akkor érdemes elmenni a háziorvosához.

Gyomorfájdalom mellékhatásoktól mentes megszüntetését kéri Gorszkij-Kossuth Klaudia természetgyógyásztól?

gorszkij-kossuth klaudia természetgyógyászA gyomorfájása mellékhatásoktól mentes megszüntetését segítő konzultációjára előzetes bejelentkezés alapján várja Klaudia.

  • Munkaidőben hívja a +36-1-269-2946-os telefonszámunkat a gyomorpanasza mellékhatásoktól mentes megszüntetéséért.
  • Vagy töltse ki az űrlapot. Az űrlapon adja meg elérhetőségét, és kollégánk visszahívja Önt.

Egészségét, immunrendszere erősségét és gyomor nyálkahártyája állapotát felmérő konzultációján egészsége alapos állapotfelmérésére kerül sor. Ez alapján megállapítható, hogy a

  • mi okozhatja gyomorpanaszát.
  • Megbeszélik, hogy gyomorfájdalmát okozó panaszai megszüntetésére milyen étrendi és életmódbeli változásokra lehet szüksége.
  • Meghatározzák, hogy milyen természetgyógyászati kezeléseket használhatunk panasza mellékhatások nélküli megszüntetésére.

Állapotát felmérő konzultációjára Klaudia szeretettel várja. Eljön hozzá gyomorfájdalmat okozó panasza mellékhatások nélküli megszüntetéséért?

Gyógyulásához kérjen információt most, mert egészsége a legdrágább kincse, és így tudunk segíteni

Az Ön neve*:
E-mail címe*:
Telefonszáma*:
Üzenete*:

A *-gal jelölt mezőket mindenképp töltse ki!
Adatait bizalmasan kezeljük. Harmadik félnek nem adjuk ki. 2 munkanapon belül visszahívjuk.

         
Harmónia Centrum a médiában: