Harmónia Centrum
Felgyorsítjuk gyógyulását mellékhatások nélkül
1055 Budapest, Markó utca 11
H-P: 8.00-19.00
Mi fáj? Mi a panasza?
Hatékony gyógymód kereső...
Főoldal / Ortopédia / Sportsérülések kezelése / Csonttörés gyógyulásának elősegítése / Csuklótörés gyógyulása

Csuklótörés gyógyulásának meggyorsítása lökéshullám terápiával

Teljes súlyával ráesett a kezére, és eltört a csuklója? Kezével próbálta tompítani az esést, és bizony pórul járt?

  • Most fáj, lüktet a csuklója, és meg is van duzzadva?

A csuklótörés az egyik leggyakoribb csonttörés. A csukló törése általában valamilyen elesés fájdalmas következménye. Sokan megcsúsznak az utcán. Vagy otthon, a lakásukban esnek el. Különösen az időseknek veszélyes a jeges, csúszós úton közlekedni bizonytalan lépteikkel.

A csukló 8 kéztőcsontból, valamint az alkart alkotó két hosszú csontból, az orsó- és singcsontból épül fel. Ha ezek közül bármelyik eltörik a csuklóízületnél, akkor csuklótörésről beszélünk.

Hogyan törhetnek el a csukló csontjai?

Általában nyújtott karral való eséskor törik a csukló, illetve a csuklóízületet alkotó csontok. Azért, mert ilyenkor a kezünket használjuk az esés tompítására, ezért eséskori kitámasztáskor a csukló területét éri a legnagyobb erőbehatás.

Orsócsont törés csuklónál

Amikor elesés utáni kitámasztáskor csak az egyik alkarcsont törik el a csuklónál, akkor ez általában az orsócsont. A két alkarcsont közül az orsócsont törés gyakoribb.

Orsócsont és singcsont törés együtt

Csukló törésekor előfordulnak olyan esetek is, amikor az orsócsonttal a másik alkarcsont, a singcsont is eltörik.

  • A fiatalok elsősorban valamilyen sportolás közben szenvednek gyakran csuklótörést. Különösen biciklizés, motorozás, gördeszkázás vagy korcsolyázás közben esünk gyakran a csuklónkra, miközben próbáljuk csillapítani az esést. Minél nagyobb sebességnél esik el, és érkezik eséskor a csuklójára, annál nagyobb a törés, zúzódás veszélye.
  • Az idősebbek csuklóját alkotó csontok pedig a korukból adódóan a csontritkulás miatt törésveszélyesebbek eleséskor. Ráadásul idős korban már bizonytalanabb a járás, és az egyensúlyukat is könnyebben elveszítik. Csúszós, jeges úton idős korban könnyebben elesünk, és ezeknek az eséseknek sokszor csukló vagy alkar törés a fájdalmas következménye.

Sajkacsont törés

sajkacsonttörés röntgenképGyakran sérülhet a képen látható sajkacsont (os scaphoideum), mely a nyolc kéztőcsont egyike. A kéztőcsontok közül a sajkacsont törése, zúzódása fordul elő a leggyakrabban.

A kéztőcsontok két sorba rendeződnek.

  • A proximális kéztőcsontsor az alkarhoz van közelebb.
  • A disztális kéztőcsontsor pedig az ujjakhoz.
  • A sajkacsont összekapcsolja a két kéztőcsontsort. A kéztőcsontok közül a sajkacsont törése, zúzódása gyakoribb, mint a másik 7 kéztőcsont sérülése együttesen. Leginkább akkor törik, zúzódik a sajkacsont, amikor nyújtott kézzel előreesünk, és hátrahajtott tenyérrel próbáljuk csillapítani az esést.

A sajkacsont törésekor a hüvelykujj tövében érezhető a fájdalom. Itt jelenik meg a duzzanat is. Ez a fájdalom a hüvelykujj és a csukló mozgatására, csippentő és fogó mozdulat hatására erősödhet. Néhány nap, 1-2 hét alatt viszont csökken a fájdalom. Nincs szemmel látható deformitás, és véraláfutás is nagyon ritkán látható, ezért könnyen összekeverhető a csukló rándulásával. Egy rándulással pedig a legtöbbször nem megyünk orvoshoz, pedig a kéztőcsontok törésével kellene.

Kimutatását az is nehezíti, hogy még röntgenfelvételen sem látszik akkor, ha a törés nem mozdult el.

  • Ezért ha nyomásra érzékeny a hüvelykujj alatti sajkacsont feletti terület, akkor gyanakodni kell a törésre.
  • A sérülést követő második hétre már a röntgenen is látható a törött sajkacsont elmozdulása, mert a törésnél felszívódik a csont. Az ezt megelőző időszakban CT vagy MRI vizsgálattal lehet pontosítani a sérülés diagnosztizálását.

Milyen tüneteket tapasztalhat csuklótörés esetén?

  • Mit tapasztal csuklója törésekor?Lüktető fájdalom, főleg a kéz hátrahajtásakor. A fájdalom terhelésre fokozódik.
  • Duzzanat az adott területen, elsősorban a kézháti oldalon. (Hasonlítsa össze a két csuklójának méretét! Látványos eltérés lehet.)
  • Csukló mozgása fájdalmas, nehezített lehet. Csökken a mozgás terjedelme, főleg a csukló hátrahajtása nagyon fájdalmas.
  • A duzzanat vagy a csont elmozdulása miatt eldeformált alakja lehet a csuklónak.
  • Az ujjak mozgatására is erősödhet, kialakulhat fájdalom.
  • Az ujjak zsibbadhatnak, bizsergő érzés előfordulhat az ujjbegyek területén.

Előfordulhat, hogy bár eltört a csuklója, mégis tudja használni a csuklóját, ujjait. Éppen ezért fontos, hogy a diagnózis felállításához forduljon orvoshoz. A fájdalom ugyanis sokszor nem elviselhetetlen.

  • Ha ugyanis törött csuklója rossz helyzetben forr össze vagy elégtelenül gyógyul, akkor ez későbbi deformitással, a csuklóízületben mozgó porcok fokozott kopásával, és az ezzel együtt járó fájdalommal, és a csukló mozgásterjedelmének beszűkülésével járhat. Ne kockáztassa ezt!

Az orvos megvizsgálja a fájdalmas területet. A fájdalom, a duzzanat jelzi a sérülést. Röntgenfelvétellel pedig megítélhető, hogy hol helyezkedik el a törés, és mekkora elmozdulás látható a törött csontvégek között. Ezek az információk nagymértékben meghatározzák a megválasztott kezelést.

  • Bizonyos esetekben szükség lehet CT és MRI vizsgálatra is, ahhoz, hogy pontosabb képet kapjunk a törésről, az esetleges szalag- és idegsérülésekről a tökéletes gyógyulás érdekében.
  • A leggyakrabban sérülő sajkacsont mellett ugyanis más kéztőcsont is törhet, zúzódhat a csontok körüli szalagokkal és idegekkel együtt.

Milyen kezelésre számíthat csuklótörés után?

begipszelt csuklótörésCsuklótörés külső rögzítése

Kevésbé súlyos töréseknél, amikor a törött csontvégek nem mozdulnak el, elegendő lehet a konzervatív terápia alkalmazása is. Nincs szükség műtéti beavatkozásra. Ilyenkor leggyakrabban külső rögzítést (pl. gipszet, gipszsínt) alkalmaznak azért, hogy a törött csontvégek ne mozdulhassanak el, és a vérkeringés is fennmaradjon.

A gipszlevétel után elengedhetetlen a gyógytorna is. Azért, hogy minél kisebb legyen az esetleges szövődmények kialakulásának a veszélye, és minél hamarabb visszanyerje a törött csukló fájdalommentességét és törés előtti mozgásterjedelmét.

Így komplexen kezelve teljes gyógyulás érhető el a csukló korábbi mozgásterjedelmének visszanyerésével.

Csuklótörés műtéti kezelése

Ha viszont a csontvégek között nagyobb elmozdulás jön létre, vagy nagyon sok darabra törik a csont, vagy más okból úgy dönt a kezelőorvos, hogy nem elegendő a külső rögzítés, műtéti beavatkozásra van szükség. Ilyenkor sokféle eszközzel tudják az eltávolodott csontvégeket rögzíteni egymáshoz pl. lemezekkel, csavarokkal és drótokkal. A műtéti megoldástól függően szükség lehet külső rögzítésre a beavatkozás után is.

Hogyha az alkart alkotó csontok közül törik valamelyik, vagy akár mindkét csont, gyakran a gipszrögzítés mellé úgynevezett háromszög kendőt (vagy más nyakba, vállra akasztható külső rögzítést) is alkalmaznak, mely a könyököt és a váll mozgását is korlátozza. Már a gipszrögzítés viselése alatt is fontos, hogy mozgassa a gipszben nem rögzített ízületeket (könyököt, vállat, ujjakat). Így a gyógytorna nem csak a törött rész rehabilitációját foglalja magában, hanem a teljes kar funkciójának helyreállítását, és a testtartás javítását is.

Hogyan zajlik a csuklótörés gyógyulása?

A törött kéztőcsontok gyógyulásához szervezetünk a saját öngyógyító folyamatát használja fel, amellett, hogy ezt külsőleg (pl. gipszsínnel) vagy belsőleg (pl. műtéti csavarok behelyezésével) is szükséges támogatni.

csukló anatómiájaA kéztőcsont törések, különösen a sajkacsont törés kifejezetten nehezen gyógyuló töréstípus.

Márpedig a kéztőcsontok közül a leggyakrabban a sajkacsont törik el.

  • Gyógyulása függ a törés pontos helyétől, irányától és attól, hogy sikerül-e időben felismerni a törést.
  • Gyakran felléphetnek komplikációk a gyógyulás során, mert a sajkacsontnak bizonyos területei kifejezetten rossz vérellátással rendelkeznek, emiatt lassabban és nehezebben gyógyul. A bekövetkezett törés pedig tovább rontja a terület vérkeringését.
  • A kéztőcsont, különösen a sajkacsont törés nagy kockázatát a rossz helyzetben történő összeforrás vagy a csontok forradásának elmaradása jelenti. A kifejezetten rossz vérellátás miatt ennek komoly veszélye van. A törött sajkacsont forradásának elégtelensége a nagy fájdalom mellett a csuklóízület elégtelen mozgatását, és ezzel együtt pedig fokozott kopását okozhatja.

Sajkacsont törés kezelése

Ha nem mozdult el a törés, akkor gipszeléssel rögzítik. Erre 8-12 hétig van szükség. Azonnal megkérdezheti, hogy miért ilyen hosszú a sajkacsont törés gyógyulási ideje?

  • Azért kell ilyen hosszú ideig rögzíteni, mert a sajkacsont vérellátása nagyon gyenge, és ezért lassan, nehezen gyógyul.
  • Sőt akár még el is halhat a csont egy része akkor, ha a törés miatt megszünik az adott területen a vérellátás. Ezzel különösen a sajkacsont alkar felőli részén bekövetkezett törésénél kell számolni.

Ezért ha a sajkacsont az alkar felőli részen tört el, vagy pedig a törött csontvégek elmozdultak, akkor műtétre van szükség. A műtétkor csavarozással rögzítik a törött csontvégeket. A törés gyógyulásához csont beültetésére is szükség lehet.

A teljes gyógyuláshoz, a kézfej fájdalommentességéhez, a hüvelykujj teljes mozgásterjedelmének visszanyeréséhez szükség van a sajkacsont törés utáni gyógytornára is.

Csuklótörés gipszlevétel után

A gipsz levétele után a törött csont gyorsabb gyógyulását és a csukló korábbi mozgásterjedelmének fájdalommentes visszaszerzését érdemes célként kitűznie.

Csuklótörés gyógyulásának gyorsítása lökéshullámmal

csukló lökéshullám kezeléseAmennyiben a törés gyógyulása elhúzódik, gyorsabb gyógyulása és csuklója korábbi mozgástartományának teljes és fájdalommentes visszanyerése érdekében forduljon hozzánk!

Különösen a sajkacsont törésénél jellemző, hogy szervezetünk nem képes egymaga összeforrasztani a csontvégeket.

  • Ilyenkor lehet segítségére a lökéshullám terápia, mely kifejezetten a szervezet saját öngyógyító folyamatát serkenti. Ezzel gyorsítja meg a gyógyulás folyamatát, hogy minél hamarabb összeforrjanak a törött csontvégek.
  • A hozzánk fordulók azért kedvelik a lökéshullám terápia csuklótörés gyógyulását gyorsító hatását, mert nincs semmilyen káros mellékhatása. A kezelés nem juttat be szervezetükbe semmilyen anyagot. Ezért káros mellékhatások nélkül segíti a törött csukló gyorsabb gyógyulását.

Csuklótörés utáni gyógytorna

Természetesen a csukló teljes gyógyulásához fontos a gyógytorna is. A csuklótörés utáni gyógytorna gyakorlatok rendszeres végzésével visszatérhet kezének teljes funkciója a korábban megszokott mozgásokkal és mozgástartománnyal. A csuklótörés utáni tornával fájdalommentesen használhatja újra csuklóját.

A Harmónia Centrumban mind a mellékhatások nélküli lökéshullám terápiára, mind pedig a kezének tökéletes mozgását visszaadó gyógytornára lehetősége van.

Mennyi a csuklótörés gyógyulási ideje?

Amikor „csak” az esés következtében gyakrabban eltörő orsócsont törik el a csukló közelében, vagy pedig a csukló kis kéztő csontja, a sajkacsont törik el, akkor elég a csukló ízületet rögzíteni egy rövid gipsszel.

Nagyobb esésnél, komolyabb törésnél, amikor már a másik alkarcsont a singcsont is eltörik, akkor már hosszú gipszre van szükség a törött csontok megfelelő rögzítéséhez. Erre azért van szükség, mert mindkét alkarcsont törésénél már sokkal instabilabb a csuklóízület, ezért rögzíteni kell azért, hogy a törött csontvégek ne mozdulhassanak el. Ilyenkor a gipsz a tenyértől egészen a hónaljig ér.

Csuklótörésnél a gipsz 3-4 hétig van fenn általában. Ha azonban mindkét alkarcsont eltörik a csukló közelében, illetve az alkar töréséről van szó, akkor 4-6 hétig is rögzíteni kell az instabil ízületet.

Természetesen az ötödik és hatodik hétben már elég csak a rövid gipsz is, mert a korábbi 4 hétben az alkarcsontok megerősödtek annyira, hogy nem fognak elmozdulni.

A csukló törése során természetesen a két alkarcsont mellett a csuklót alkotó 8 kéztőcsont bármelyike is eltörhet.

Mikor javasoljuk Önnek a lökéshullám terápiát gyógyulása meggyorsítására?

  1. Ha csuklótörése óta eltelt már legalább 3-4 hét. Ennél hamarabb még nincs szüksége a kezelésre, mert lehet, hogy lökéshullám nélkül is megfelelő ütemben fog gyógyulni a törés.
  2. Ha nem visel külső rögzítést, vagy a rögzítés levehető a terápia idejére. Azért, mert ez fontos a kezelés eredményességéhez.
  3. Ha nem tud heteket, hónapokat táppénzen lenni törött csuklójával.
  4. Ha szeretné meggyorsítani a csuklótörés gyógyulását egy mellékhatások nélküli, csontépítést gyorsító terápiával. 

Lökéshullám kezeléssel felgyorsítaná csuklótörésének gyógyulását?

Dr. Hargitai Gergely baleseti sebészA csontépülés meggyorsításával és csontképződésének serkentésével várjuk a kezelésre előzetes bejelentkezés alapján.

  • A kezelésről érdeklődni, és bejelentkezni+36-1-269-2946-os telefonszámon, vagy az űrlap kitöltésével tud. Adja meg elérhetőségét. Kollégáink rövidesen visszahívják Önt.
  • A konzultáción Dr. Hargitai Gergely baleseti sebész szakorvosunk megvizsgálja csuklótörését, és teljes körűen tájékoztatja a lökéshullám terápiáról, és gyógyulását meggyorsító kezelése várható eredményéről. Elmondja, hogy milyen előnye lesz csuklója teljesebb és gyorsabb gyógyulásának, és mindez hogyan fog történni.
  • Önnek nincs kockázata. A lökéshullám terápiát csak akkor fogja javasolni, ha csuklótörése gyógyulásának felgyorsítására komoly esélye van. A konzultáció után már Ön is tisztán fogja látni csuklótörésének gyorsabb gyógyulási lehetőségét.
  • Eljön hozzánk csuklótörése gyorsabb gyógyulásáért?

Gyógyulásához kérjen információt most, mert egészsége a legdrágább kincse, és így tudunk segíteni

Az Ön neve*:
E-mail címe*:
Telefonszáma*:
Üzenete*:

A *-gal jelölt mezőket mindenképp töltse ki!
Adatait bizalmasan kezeljük. Harmadik félnek nem adjuk ki. 2 munkanapon belül visszahívjuk.

         
Harmónia Centrum a médiában: