Harmónia Centrum
Gyomorégés ellen
1055 Budapest, Markó utca 11
H-P: 8.00-19.00
Mi fáj? Mi a panasza?
Hatékony gyógymód kereső...
Főoldal / Gasztroenterológia / Gyomorégés, gyomorsav túltengés

Gyomorégés, gyomorsav túltengés ellen

Gyomorégés kínozza éjszakánként? Maró, keserű érzés kaparja a torkát?

gyomorégés okaiA gyomorból visszaáramló gyomorsav marja a nyelőcső nyálkahártyáját?
Ettől a savas, égető érzéstől sokszor nem is tud aludni?
Vagy nappal is előfordul 1-1 kiadós étkezés után a gyomorsav nyelőcsőbe történő visszaáramlása?

Ha gyomorégéssel bajlódik, akkor a gyomorból a nyelőcsövön visszaszivárgó  gyomorsav gondjával nincs egyedül. A gyomorsav túltengés gyakorlatilag minden második felnőttnek megnehezíti az életét. Szerencsére sokunknál ez csak átmeneti, például csak egy-egy kiadós étkezés után jelentkezik az égő érzés a torokban.

Mikor jelentkezhet a gyomorégés?

Lefekvés után vagy éjjel, és több órán át fennállhat a nyelőcső irritációja, a torok maró kaparása. Azért, mert fekvő helyzetben a gyomor és a nyelőcső közötti záróizom rossz záródása miatt sokkal könnyebben visszaáramlik a gyomorsav a nyelőcsőbe, mint napközben. Ezért a visszaáramló gyomortartalom megfékezésében segíthet az is, ha az ágya fejrészét megemeli. Ilyenkor máris nem vízszintes helyzetben, akadálytalanul áramolhat a savas gyomortartalom a nyitott gyomorszájon át.

Étkezés után napközben. Különösen 1-1 kiadós evést követően. Azért, mert a bőséges gyomortartalom feszíti a gyomorszájat, ami emiatt könnyebben kinyílik, és átengedi a savas gyomortartalmat a nyelőcsőbe.

Mikor tapasztalja a gyomorsav visszaáramlásának maró, savas érzését a torkában?

Mik lehetnek a gyomorégés okai?

A túlzott gyomorsav termelés oka lehet a nem megfelelő étkezéssel és az életmóddal kapcsolatos probléma.

  • zsíros ételek fogyasztásaA nehezen emészthető, zsírban vagy olajban sütött ételek, zsíros húsok fogyasztása. Különösen egy-egy kiadós étkezés után okozhatnak nagy gondot.
  • Fűszeres ételek túl gyakori fogyasztása.
  • Az evésre fordított kevés idő. A gyorsan - megrágás nélkül - bekapkodott falatok is okozhatnak emésztőrendszeri panaszokat. Ha a fogaival és a rágás közben elkeveredő nyállal nem segíti gyomrát az emésztésben, akkor az emésztés feladata a gyomrára marad. Mégpedig a rágatlan étel megemésztéséhez a gyomor kénytelen több gyomorsavat termelni.
  • Félkész és készételek fogyasztása a bennük lévő egészségtelen tartósítószerek, ízfokozók és adalékanyagok miatt.
  • Túl sok étel fogyasztása egyszerre. Ugyanis 1-1 kiadós étkezés után a gyomorba jutó sok élelem miatt a gyomorból nagy nyomás nehezedik a gyomorszájra, és ezért a gyomorszáj könnyebben kinyílhat.
  • Jelentős túlsúly is növeli a gyomorsav túltermelés veszélyét, mert étkezések után a gyomorbeli nagy nyomás miatt a gyomorszáj nagyobb valószínűséggel kinyílhat. Ugyanígy a szűk ruhák préselésének hatására is könnyebben megnyílhat a gyomorszáj, és emiatt a gyomorsav visszaáramlik a nyelőcsőbe.
  • A dohányzás. Azért, mert a nikotin ellazítja a nyelőcső záróizmát, a gyomorszájat, és emiatt az könnyebben kinyílik utat engedve a gyomorsav áramlásának.
  • A túlzott kávéfogyasztás, és a koffeintartalmú italok fogyasztása.
  • Az alkoholfogyasztás szintén ellazítja a gyomorszájat, és a megnyíló gyomorszájon át a gyomorsav akadálytalanul feláramlik a nyelőcsőbe marva a nyelőcsövet, és kaparva a torkot.

Lelki oka is lehet a gyomorégésnek. Például a stresszes életmód, idegesség, az állandó rohanás is okozhatja a gyomornedvek egyensúlyának felbomlását és a gyomorsav túlzott termelődését.

Ön a gyomorégés melyik okára gyanakszik ezek közül?

Melyek a gyomorsav túltengés tünetei?

  1. gyomorégés szegycsont mögötti égető fájdalommalPuffadás, émelygés és nyelési nehézségek.
  2. Hányinger, hányás, öklendezés.
  3. Mellkasi (szegycsont mögötti) égető fájdalom a gyomorból visszaáramló gyomorsav maró hatásától.
  4. Keserű vagy savanyú íz a szájban, a torok hátsó részén.
  5. Maró, égő érzés a torokban a gyomorsav nyelőcsőbe jutásától étkezés után, lefekvéskor vagy éjszaka. A maró, savas gyomorsav idővel károsíthatja a nyelőcső nyálkahártyáját, ezért vegye komolyan a gyomorsav visszaáramlását a gyomor és a nyelőcső közötti záróizom (a gyomorszáj) rossz záródása miatt.

Leggyakrabban ezek a gyomorsav túltengés tünetei.

Fekvő helyzetben a gyomorégés tünetei nagyon felerősödhetnek. A nappal még csak apró és elviselhető kellemetlenség éjszakára már alig-alig kibírható kínná erősödhet. Ezek az éjszakai mellkasi fájdalmak akár a szívrohamhoz hasonló tüneteket is produkálhatnak.

  • Önnél azért még szerencsére nem ilyen komoly a helyzet?
  • Milyen tüneteket tapasztal gyomorégés, gyomorsav túltengés közben?
  • Minél hamarabb szeretné kezeltetni panaszát, hogy könnyebb legyen a gyógyulása?
  • Első lépésként munkatársunk várja hívását a 06-1-269-2946-os számon. Segít Önnek tisztábban látni panasza kezelési lehetőségeinek ismertetésében.

Gyomorégés ellen házilag mit tehet?

A gyomorégés okát derítené ki és szüntetné meg, és nem a tünetet nyomná el?

Gyomorégés ellen a megelőzés a legjobb módszer. 30 éves tapasztalattal rendelkező gasztroenterológus doktornőnk javasolja Önnek gyomorégés ellen:

1. Lefekvés előtt legalább 2 órával egyen utoljára

Megelőzheti a tüneteket, vagy lényegesen enyhítheti azokat, ha nem közvetlenül lefekvés előtt vacsorázik, hanem legalább 2-3 órával előtte.

  • Savtúltengés ellen akkor jár el a legjobban, ha csak valami könnyű ételt eszik vacsorára. Este semmiképpen se nehezen emészthető, zsíros ételt egyen. Minél több idő telik el a vacsora (a lefekvése előtti utolsó étkezés) és a lefekvés között, annál kevésbé lesznek gondjai éjjel, és nyugodtan tud aludni, pihenni.
  • Vacsora után már természetesen ne csipegessen még ezt-azt.

2. Egyen gyakran kevesebbet gyomorégés ellen!

kevesebb gyakori étkezésElőzze meg a gyomorégést! A gyomorsav túltengés legjobb ellenszere, ha nem ad okot a gyomorsav túlzott mértékű termelődésére. Előzze meg a tünetek jelentkezését!

  • Ha gyomorégésre hajlamos, akkor egyen gyakrabban, de egyszerre kevesebbet. A kevesebb gyomortartalom nem fogja alulról feszíteni a gyomorszájat, és az nem fog könnyen kinyílni, utat engedve a gyomorsav felfelé áramlásának és torokmaró hatásának.

3. Kerülje a túl zsíros, fűszeres, savanyú ételeket!

Ha megszünteti gyomorégése kiváltó okát, akkor gyakorlatilag megszűnhetnek a panaszai. Érdemes kerülni a túlzott savtermelést okozó

  • zsíros,
  • fűszeres és
  • savanyú ételeket.

4. Hagyja abba a dohányzást és az alkohol fogyasztását!

A dohányzás és az alkoholos italok mellőzésén túl akkor jár el a legjobban, ha jelentősen mérsékli a szénsavas üdítők, a kávé és a csoki fogyasztását is.

5. Félkész és készételek sem tesznek jót

egészségtelen gyorsételekA félkész és készételekben lévő tartósítószerek és adalékok is növelik a gyomorsav termelését. Érdemes mellőzni a fogyasztásukat.

  • Gondolja csak végig!
  • A félkész ételekben található tartósítószerek és adalékanyagok nagy mennyiségben, évek, évtizedek alatt olyan mértékben károsíthatják az immunrendszeréta, hogy bizony feláldoz életéből néhány évet a gyorsabb főzésért. Megéri ez Önnek?
  • Gondoljon csak bele! Főzésenként nyer 1 órát, másfél órát. Ez persze jól jön most, de mi ennek az ára? Azért nyer most 1 órát, hogy néhány évvel hamarabb meghalhasson.
  • Ön szerint a tartósítószerekben és ízfokozókban dúskáló félkész ételek vásárlásával jó üzletet kötött a gyomorégés ellen?

6. Szódabikarbóna gyomorsav ellen

A gyomorégés legjobb otthoni ellenszere egy kiskanálnyi szódabikarbóna egy pohár vízben feloldva. A szódabikarbóna közömbösíti a gyomorsavat, és enyhíti, megszünteti panaszait.

Gyomorsav ellen vény nélkül is kaphatók a gyógyszertárakban savlekötők. Ezek megkötik, közömbösítik a gyomorsavat.

  • Ezek azonban (a szódabikarbónával együtt) csak a tüneteit enyhítik.
  • Panaszának okát a gyomorsav túltengést, gyomrának terhelését nem szüntetik meg.
  • Ha gyakran be kell venni egy savlekötőt, akkor ezzel többet árt, mint használ. Ugyanis a túl zsíros, fűszeres ételek fogyasztása miatt a gyomorszáj étkezések után sokszor kinyílik, és emiatt a gyomorsav túl sokszor áramlik fel a nyelőcsőbe. Márpedig a nyelőcső nyálkahártyáját a gyomorsav idővel károsíthatja.

7. Kezelje a stresszt!

A mindennapi stressz is gyakran kiváltó oka lehet kellemetlen gyomorégésének. Ha a napi munkában időzavarba került, és késésben van, akkor a legkézenfekvőbb megoldások egyike, hogy kihagyja az étkezést, és helyette gyorsan bekap egy csokit vagy megiszik egy kávét. Ez máris beindítja a gyomorsav termelést. A gyomorégésre pedig lehet, hogy gyorsan bekap egy savlekötőt.

  • A kutyaharapást szőrivel szeretné kezelni.
  • Ugye érzi a helyzet fonákságát?

A gyomorégés ellen házilag a stressz eredményes kezelésével sokat tehet.

8. Mozogjon többet!

A rendszeres mozgásnak több előnyös hatása is van a visszaáramló gyomorsav ellen.

  • Ha rendszeresen mozog, akkor a kalóriák elégetése segít a plusz kilók leadásában, és egészséges testsúlya megőrzésében is. Még a zsíros és olajos ételek rengeteg kalóriája sem rakódik le, ha mozgással elégeti.
  • A mozgás az egyik legjobb stresszkezelő és stresszhormoncsökkentő módszer, márpedig a stresszhormonok felzabálása az emésztését is javítja.

Panaszai megszüntetésének személyre szabott részleteit beszéljük meg a konzultáción?

Gyomorégés ellen 30 év tapasztalatával

gasztroenterológia magánrendelés 30 éves orvosi tapasztalat

A gyomorégés, a gyomorsav túltengés okát derítené ki és szüntetné meg, és nem a tünetet nyomná el?

Dr. Hidvégi Edit gasztroenterológus főorvosDr. Hidvégi Edit gasztroenterológus gyomorsav túltengés panaszát csökkentő konzultációján 30 perc gyógyító figyelem várja 30 év tapasztalatával.

A gyomorégés okának pontos feltárására, és a tünetmentességhez szükséges terápia kialakítására legalább 30 percük van a gasztroenterológus doktornővel. 30 éves tapasztalattal rendelkező gasztroenterológus főorvosunk ilyenkor csak az Ön panaszával foglalkozik.

  1. Milyen panasza van? Milyen tüneteket észlel?
    • Hidvégi doktornő részletesen megkérdezi Önt.
  2. Táplálkozási szokásairól is érdeklődik.
    • Egészségével, gyomorégésével kapcsolatban érdeklődni fog az életmódjáról.
  3. Körültekintően megvizsgálja majd. A több évtizedes tapasztalattal rendelkező szakember nemcsak a jól felismerhető jeleket veszi észre, hanem az egészségestől eltérő apró jeleket is.
  4. Várja az Ön kérdéseit. Bátran tegye fel azokat gyomorégésével kapcsolatban.
    • Sőt írja össze ezeket előre, nehogy kimaradjon valamelyik fontos kérdése. Lehet, hogy éppen arra válaszra lenne szüksége gyomorégése megszüntetéséhez.
  5. Vannak már leletei?
    • Ha igen, akkor együtt átnézik azokat, és megbeszélik a követendő kezelést.

Savlekötők szedése helyett több mozgással, egészségesebb ételek fogyasztásával, a dohányzás abbahagyásával nem a gyomorsav túltengés tüneteit közömbösíti, hanem gyomorégése okát szünteti meg.

  • Ezzel pedig nemcsak a tünetei szűnnek meg, hanem nyelőcsöve nyálkahártyáját is védi, és immunrendszerét is erősebbé teszi.

Gyomorégése megszüntetéséről beszélni szeretne Dr. Hidvégi Edit gasztroenterológus főorvossal?

Eljön hozzánk panaszmentességéért?

  • Dr. Hidvégi Edit gasztroenterológusGyomorsav ellen a konzultációra előzetes bejelentkezés alapján várja szakorvosunk.
  • Munkaidőben hívja a +36-1-269-2946-os telefonszámunkat.
  • Vagy töltse ki az űrlapot. Az űrlapon adja meg elérhetőségét, és kollégánk visszahívja Önt!
  • A konzultáción szakorvosunk részletesen megkérdezi panaszairól. Alaposan megvizsgálja, és teljes körűen tájékoztatja Önt állapotáról, és panaszait enyhítő kezelési megoldásokat javasol.
  • Közösen döntenek a kiválasztott kezelésről a szakorvossal.
  • A panaszait enyhítő megoldás még pontosabb meghatározásához kérjük, hozza magával korábbi leleteit is.

Gyógyulásához kérjen információt most, mert egészsége a legdrágább kincse, és így tudunk segíteni

Az Ön neve*:
E-mail címe*:
Telefonszáma*:
Üzenete*:

A *-gal jelölt mezőket mindenképp töltse ki!
Adatait bizalmasan kezeljük. Harmadik félnek nem adjuk ki. 2 munkanapon belül visszahívjuk.

         
Harmónia Centrum a médiában: