Harmónia Centrum
Helyes vérnyomás mérés
1055 Budapest, Markó utca 11
H-P: 8.00-19.00
Mi fáj? Mi a panasza?
Hatékony gyógymód kereső...
Főoldal / Magas vérnyomás kezelése / Vérnyomásmérés

24 órás vérnyomásmérés – vérnyomásmérés helyesen

A vérnyomásmérés rendszeres időközönként szükséges. Akkor is érdemes megmérni időnként a vérnyomását, ha semmilyen panasza, semmilyen érzékelhető tünete nincs a vérnyomás esetleges megemelkedésének.

Mikor magas a vérnyomás?

Korábban a 140/90 Higanymilliméter és az efeletti vérnyomás értékeket tartottuk magas vérnyomásnak.

Az utóbbi években azonban már a 120/80 Hgmm feletti vérnyomás értékeket is magasnak tartjuk. Pontosabban az optimális 120/80 Hgmm feletti vérnyomás értéknek.

  • A 120 és 129 Hgmm közötti normális, és a 130 és 139 Hgmm közötti emelkedett normális vérnyomás tartományban természetesen még nem olyan veszélyes a vérnyomás emelkedése, mint a 140 Hgmm feletti tartományokban. Azonban már ezek az értékek is odafigyelést, és életmódjának a szükséges mértékű átalakítását igénylik. Mégpedig azért, hogy ne emelkedjen tovább a vérnyomás értéke, hanem visszatérjen az optimális 120/80 Hgmm értékre.

vérnyomásmérésA rendszeres vérnyomásmérés a megelőzésnek, a magas vérnyomás időben történő feldezésének a legcélszerűbb módja.

  • A magas vérnyomás ugyanis sokszor és sokáig nem okoz semmilyen érezhető tünetet. Egyszerűen nem veszi észre, hogy magas lehet a vérnyomása. Ezért nem lehet eléggé hangsúlyozni a vérnyomás rendszeres mérésének fontosságát.
  • Vérnyomás mérésekor a karját ne így tartsa, hanem alkarját fektesse az asztal lapjára tenyérrel felfelé. Kezét ne szorítsa ökölbe, hanem tartsa lazán.

Mi a 24 órás vérnyomásmérés jelentősége?

Szakszerű vérnyomásmérés mellett is a vérnyomás értéke nem egyforma különböző napszakokban. Ezért egy mérés, egy vérnyomás érték alapján nem lehet következtetéseket levonni többféle szempontból sem.

Reggeli vérnyomás mindig magasabb az estinél

Napon belül sem egyforma a vérnyomás. Reggel mindig magasabb a vérnyomás, mint este. Ezért könnyen előfordulhat, hogy nyugalmi állapotban is akár 20 Hgmm-rel is magasabb lehet a reggeli vérnyomás, mint az esti.

Többszöri vérnyomásmérés szükséges

Egy mérés alapján sosem érdemes következtetéseket levonni, mert a vérnyomás értékét véletlenszerű tényezők is befolyásolják. Legalább 3-szor érdemes megmérni a vérnyomást eltérő napokon és eltérő napszakokban, és ezeket az értékeket átlagolni kell.

Harmadrészt pedig akár arról is lehet szó, hogy éppen ezekben a napokban olyan élethelyzetben van, hogy érezhetően megemelkedik a vérnyomása is. Ez pedig látszik a mérések eredményében is. Feszült érzelmi állapotban, izgatottan egyszerűen magasabb lesz a vérnyomása. Tehát ha az adott probléma megoldódik, vagy okafogyottá válik, és utána visszaáll a vérnyomás normális, megszokott 140/90 Hgmm alatti értéke, akkor szintén nincs oka aggodalomra. Az átmenetileg magas vérnyomás értékek nem kell, hogy elkeserítsék.

Miért fontos, és milyen előnyei vannak a vérnyomás rendszeres mérésének?

normális vérnyomás mérésA vérnyomás rendszeres időközönkénti mérésének legfontosabb előnye a kezdődő magas vérnyomás lehető legkorábban történő felfedezése. Minél hamarabb, és minél kisebb emelkedésnél kezdik el kezelni a magas vérnyomást, annál könnyebb beavatkozni, és újra biztosítani a vérnyomás megszokott normális értékét.

Mit jelent másodlagos magas vérnyomásnál a betegség időbeli felismerése?

Időben történő felfedezésnél ez azt jelenti, hogy másodlagos magas vérnyomásnál a magas vérnyomást okozó betegség szakszerű kezelésével együtt a magas vérnyomás értékét is vissza lehet állítani a normális értékekre.

Mit jelent elsődleges magas vérnyomásnál az időbeli felismerés?

ételek magas vérnyomás ellenElsődleges vérnyomásnál pedig időben történő felfedezésnél a legtöbbször elég az életmódot megváltoztani, és nincs szükség a vérnyomást csökkentő gyógyszerek szedésére. Minél később fedezik fel a magas vérnyomást, annál kisebb annak az esélye, hogy az életmód megváltoztatása önmagában képes garantálni a vérnyomás korábbi normális értékeit.

Az otthoni rendszeres vérnyomásmérés ezért nagy jelentőségű a magas vérnyomás időben történő felismerésében.

Emellett természetesen nem hagyhatjuk figyelmen kívül azt sem, hogy azok, akik rendszeres időközönként mérik a vérnyomásukat, azok az átlaghoz képest tudatosabban gondolkodnak, és nagyobb jelentőséget tulajdonítanak a megelőzésnek, az egészségük védelmének. Ezért ha a rendszeresen elvégzett mérésekkel időben felfedezik a kezdődő magas vérnyomást, akkor az ennek megszüntetésére javasolt életmódbeli változtatásokat is jóval nagyobb arányban tartják be. Ez a felelősen gondolkodó hozzáállás pedig jelentősen megnöveli az esélyét a magas vérnyomás életmód megváltoztatásával történő eredményes kezelésének.

Mi a helyes vérnyomásmérés menete?

A vérnyomást bármikor meg lehet mérni. Arra azonban figyeljen oda, hogy erre mindig nyugalmi állapotban, és nem egy megerőltető munka vagy testedzés közben vagy valamilyen felfokozott stresszhelyzetben kerüljön sor. Ekkor ugyanis a fizikai megerőltetés, illetve a lelki feszültség miatt a szívünk is hevesebben ver, és a vérnyomásunk is jóval magasabb az átlagosnál. Egészséges állapotban azonban ez a vérnyomás az erőfeszítés abbahagyása, illetve a stresszhelyzet elmúlása után akár már néhány (5) perc alatt is visszaállhat a megszokott értékére.

  • vérnyomásmérés helyesenFontos, hogy a vérnyomását ülve, háta megtámasztásával mérje. A karját, amire a vérnyomásmérő mandzsettáját felrakja tegye maga mellé egy asztalra úgy, hogy a tenyere felfelé nézzen. A mandzsettát a könyökhajlata fölé helyezze fel úgy, hogy a vezeték a könyökhajlat felőli oldalon fusson. Vérnyomásmérés előtt mindig vegye le a pulóverét és gyűrje fel az inge ujját. A mandzsettát mindig a csupasz bőrre tegye fel. Ha ruhája ujjára rakja fel a mandzsettát, akkor ez megemelheti a vérnyomás értékét.
  • Az is fontos, hogy a lábait egymás mellé tegye a padlóra. Ne tegye keresztbe a lábait, mert ez a magasabb, szisztolés értéket megemelheti.

A vérnyomás általánosan elfogadott normális értéke nem haladja meg a 140/90 Hgmm értéket.

A vérnyomás mérése előtt egy órával már ne igyon kávét vagy energiaitalt, mert ez is befolyásolhatja a mérés értékét. Természetesen ugyanígy mellőzze az alkoholtartalmú italok fogyasztását és a cigarettázást is.

Vérnyomása megmérésekor, ha azt tapasztalja, hogy 140/90 Hgmm felett van az érték, akkor 1-2 perc múlva mérje meg újra a vérnyomását, és ezt követően 1-2 perc múlva újra.

Emellett más napokon, és más napszakban is mérje meg így a vérnyomását több alkalommal, de mindig nyugalmi helyzetben. Erre a legjobb megoldás az 5-10 perces pihenés utáni ülve történő vérnyomás mérés. Ha ilyen méréseknél hosszabb időszak alatt mindig magasabb értéket mér a 140/90 Hgmm-nél, illetve a mérések átlaga magasabb, akkor valószínűsíthető a magas vérnyomás, és legalábbis életmódja megváltoztatására a saját érdekében szüksége van.

Vérnyomásmérés melyik karon történjen?

A vérnyomást szakszerűen meg lehet mérni a bal és a jobb karon is, és ugyanígy a bal és a jobb lábon is. Annak sincs jeletősége, hogy állva, ülve vagy fekve méri a vérnyomást. A legjobb az, ha mindkét karon elvégzik a mérést.

A vérnyomás mérésekor a karja legyen alátámasztva, és ne lógjon a levegőben. A felkar szabadon legyen, és figyeljen oda arra, hogy a felgyűrt ing vagy pulóverujj ne szorítsa el. Fontos az is, hogy mérés közben ne mozgassa a karját. A legjobb az, ha nem is nézi vérnyomásmérője kijelzőjét azon izgulva, hogy vajon „mennyi lesz a vérnyomás”.

A felkarra feltekert mandzsettát pumpálja tele levegővel, mégpedig addig, amíg a kar nagy artériájában le nem áll teljesen a vér áramlása. Ezután hagyja abba a levegő pumpálását, és egy szelep megnyitásával kiengedi a készülék a levegőt a mandzsettából. Ilyenkor az artériában újra megindul a vér áramlása, és ekkor mérődik meg a vérnyomás.

A felkaron, mandzsettás mérőkkel mért értékek mindig pontosabbak, mint a csuklón mért értékek, ezért érdemes mandzsettás vérnyomásmérőt használnia.

Ha több mérés átlagaként magas vérnyomás értéket kapott, akkor vérnyomása csökkentéséért derítse ki magas vérnyomása lehetséges okát!

  1. magas vérnyomás okaMilyen tünetei vannak? Mit tapasztal? Töltse ki Magas vérnyomás okai kérdőívét. Kattintson a linkre magas vérnyomása megszüntetésének legnagyobb esélyéért!
  2. Derítse ki magas vérnyomása lehetséges okát válaszai kiértékelésével. Válaszai pontos értékelésében tud segíteni a magas vérnyomás mellékhatások nélküli kezelésére szakosodott természetgyógyász specialistánk vérnyomáscsökkentő konzultációján. Akkor, ha elküldi nekünk pontosan kitöltött kérdőívét.
  3. Magas vérnyomása okának kiderítése után pedig életmódja megváltoztatásával szüntesse meg magas vérnyomása kiváltó okát is, és éljen tovább egészségesen.

Vérnyomásmérés eredményeként magas értéket kapott, és kezeltetné vérnyomását?

Benke Rita természetgyógyászA vérnyomás jó értékét szeretné tartósan mérni és megtartani természetgyógyászunk, Benke Rita segítségével?

  • Vérnyomása csökkentésének konzultációjára előzetes bejelentkezés alapján, 30 év tapasztalatával várja Rita.
  • Munkaidőben hívja a +36-1-269-2946-os telefonszámunkat.
  • Vagy töltse ki az űrlapot. Az űrlapon adja meg elérhetőségét, és munkatársunk rövidesen visszahívja Önt.
  • A vérnyomásmérés eredményeként kért első konzultációján életútja egészségével kapcsolatos mérföldkövei alapján alapos állapotfelmérésre kerül sor. Ez alapján
    • kialakítjuk az új, vérnyomását csökkentő életmódját (mozgás, táplálkozás, esetleges fogyás, stresszlevezetési technikák), valamint
    • elkezdődik a fülakupunktúrára és talpreflexológiára alapozott kezeléssorozata is vérnyomása csökkentésének támogatására.

Gyógyulásához kérjen információt most, mert egészsége a legdrágább kincse, és így tudunk segíteni

Az Ön neve*:
E-mail címe*:
Telefonszáma*:
Üzenete*:

A *-gal jelölt mezőket mindenképp töltse ki!
Adatait bizalmasan kezeljük. Harmadik félnek nem adjuk ki. 2 munkanapon belül visszahívjuk.

         
Harmónia Centrum a médiában: