Harmónia Centrum
Tünetmentes lenne?
1055 Budapest, Markó utca 11
H-P: 8.00-19.00
Mi fáj? Mi a panasza?
Hatékony gyógymód kereső...
Főoldal / Gasztroenterológia / Ételallergia / Tejallergia vagy laktóz intolerancia

Tejallergia vagy laktóz intolerancia?

Allergiás a tejre?

  • Vagy a gyereke szenved a tejallergia tüneteitől?

A tejallergia a tejben lévő fehérjékkel szembeni érzékenység, ezért pontosabban fogalmazva tejfehérje allergiáról van szó. Ilyenkor a tejfehérjét a szervezet tévesen allergén anyagként azonosítja. Ezért tej fogyasztásakor az immunrendszer védekezik a tejfehérje ellen antitestek termelésével.

A tejfehérje allergia gyerekeknél okoz elsősorban komoly problémát, de felnőttkorban is kialakulhat. A tejallergia a leggyakoribb ételallergia. Tudta, hogy a gyermekek 5-6%-a szenved tejallergiában?

  • A tejallergia 6-8 évvel ezelőtt a még csak a gyerekeknek 2-3%-ának keserítette meg az életét. Ilyen rövid idő alatt is kb. kétszer annyi gyerek szenved tőle.
  • A felnőttek 1-2%-ánál jelentkezik.

Mik lehetnek a tejallergia tünetei?

A tejallergia tünetei az emésztőrendszert és a légutakat is érinti, valamint a bőrön is jelentkezhetnek a tünetek.

1. Emésztőrendszeri problémák

tejallergia tüneteiA leggyakoribb emésztőrendszeri panaszok a tejfehérje allergiától tej vagy termékek fogyasztásakor:

  • hasmenés,
  • hasi görcsök, fájdalom,
  • puffadás a rossz emésztés miatt,
  • hányinger, hányás.

2. Légúti panaszok

Légúti panaszok kialakulása légzési nehézséggel. Asztmás tünetek is jelentkezhetnek.

Száj és torok viszketés, az ajkak és a gége megdagadása.

3. Bőrproblémák jelentkezése

Bőrproblémák, viszketés, vöröses elszíneződés, csalánkiütés, ekcémás tünetek is jelentkezhetnek.

4. Allergiás roham - anafilaxiás sokk

Tejfehérje allergia esetén anafilaxiás sokkot is okozhat a tej fogyasztása. Az anafilaxiás roham a tejfehérje allergia legsúlyosabb formája. Azonnali orvosi ellátást igényel, mert életveszélyes tünetekkel jár.

  • A tej fogyasztása után szinte azonnal hasi fájdalmak jelentkeznek, az ajkak, a nyelv és a gége feldagad.
  • Csökken a vérnyomás az erek tágulása miatt. Ez előbb gyengeséget, majd keringési elégtelenséget, szédülést, eszméletvesztést, majd esetleg halált is okozhat.
  • Tejfehérje allergiánál az anafilaxiás sokk az élet védelme érdekében azonnali sürgősségi, orvosi ellátást igényel.

Tejtermék fogyasztásakor milyen tüneteket tapasztal?

Laktóz intolerancia nem azonos a tejallergiával

Laktóz intolerancia (magyarul laktóz érzékenység, tejcukor érzékenység) esetén emésztőrendszere a tejcukrot, a laktózt nem tudja megemészteni rendesen. A tejcukor érzékenység a tejcukor lebontását végző laktáz enzim hiánya miatt alakul ki. Ilyenkor egyszerűen arról van szó, hogy a laktáz - ami a tejcukor lebontását végző enzim - a szükségesnél kisebb mértékben termelődik a vékonybélben, vagy pedig egyáltalán nem termelődik.

Ennek az a következménye, hogy a tejcukor nem bontódik le megfelelően, és lebontatlanul kerül a vékonybél alsó szakaszaiba és a vastagbélbe. Ezért a szervezet kénytelen a tejcukrot a vastagbélben lebontani. A vastagbél azonban nem a legalkalmasabb tejcukor lebontására.

Azért mert a vastagbélben már a baktériumok bontják le a tejcukrot, és nem szőlőcukorrá, hanem hidrogéngázzá és zsírsavakká. Ezért vékonybélben nem lebontott tejcukor vastagbélbeli lebontása nem kívánatos gázképződéssel jár. A vastagbélben jelentkező gázképződés hasi görcsöket és puffadást okoz. Ráadásul a le nem bontott tejcukor vizet szív a bélrendszerbe, ami hasmenést okoz.

A laktáz enzim hiánya miatt a laktóz intolerancia már gyerekkorban is előfordulhat, de később is kialakulhat. Súlyossága alapvetően a szervezetben termelődő, emésztést segítő laktáz enzim mennyiségétől függ. Kialakulásának többféle oka lehet:

  • Örökletes tényezők is szerepet játszhatnak a laktózérzékenység kialakulásában. Akinek a felmenői között laktóz érzékenységtől szenvedő van, nagyobb valószínűséggel lesz maga is érzékeny. Ha az egyik szülő laktózérzékeny, akkor kb. 40% a veszélye annak, hogy a gyerek is laktózérzékeny, ha viszont mindkét szülő laktózérzékenységtől szenved, akkor már 60-80%-os a veszélye a laktózérzékenység kialakulásának.
  • Az életkorral természetes módon is csökken laktáz enzim termelődésének mennyisége.
  • Az emésztőrendszert ért fertőzések, gyulladásos bélbetegségek is okozhatják a tejcukor érzékenységet.

Leggyakrabban 20 és 40 éves kor között jelentkezik a tejcukor érzékenység, azonban idősebb korban is kialakulhat.

Melyek a laktózérzékenység tünetei?

Laktóz érzékenység esetén a tejcukor nem tud felszívódni a vékonybélben. Nem emésztődik meg, ezért a vastagbélben

  • puffadás,
  • hasi görcsök, gyomorfájdalom és
  • fokozott bélgázképződés kíséretében
  • hasmenéssel vagy
  • hányással távozik a szervezetből.
  • Mi lehet a fejfájás oka?A korábbi panaszokon túl émelygést, fejfájást és rossz közérzetet is okoz. Amikor tejet vagy tejterméket fogyaszt, akkor fejfájása is van az egyéb tünetek mellett?

A tünetek értékelésénél lényeges még az is, hogy az elfogyasztott tejtermék mennyiségétől is függ a panaszok súlyossága.

A laktózérzékenység tünetei gyötrik Önt is?
A laktózérzékenyek közé tartozik?

  • Sokan szenvednek a laktózérzékenységtől. Ez a leggyakoribb táplálék intolerancia.
  • Magyarországon a szakértők 2-3 millióra becsülik a laktóz érzékenyek számát. Az érzékenység foka természetesen eltérő közöttük attól függően, hogy a szervezetben mennyi laktáz képződik.

Tejallergia viszont az immunrendszer védekezése és nem az emésztőrendszer működésének zavara

Tejallergiánál az immunrendszer védekezik a tejek fehérjéivel szemben. Az állati eredetű tejek ellenanyag termelésre késztetik az immunrendszert, és ez komoly allergiás tüneteket okoz. Általában az anyatejről a tehéntejre való átálláskor alakul ki a piciknél. Már a legkisebb elfogyasztott tehéntej mennyiségtől is. Ezért nem ajánlott semmiképpen az, hogy a pici gyereknek (6 hónapos korban, egy éves kör előtt) tehéntejet adjanak az anyatej pótlására.

A tejallergiát a tejfehérje fogyasztása váltja ki.

  • A tejfehérje allergia esetén tehát az immunrendszere védekezik az állati eredetű tejekkel szemben.
  • Laktóz intoleranciánál viszont egyszerűen csak arról van szó, hogy a tejcukrot képtelen megemészteni.

Tudja, hogy Ön vagy a gyereke tejallergiától szenved, vagy laktóz intoleranciája van?

Mikortól adhat tejet a gyerekének?

Többek között erre a kérdésre is válaszol Dr. Hidvégi Edit gasztroenterológus, gyermekorvos, gyermek és felnőtt tüdőgyógyász főorvos a következő tejallergiáról és laktóz intoleranciáról szóló interjúban:

Tejallergia kezelésének eszköze a tejfehérjementes diéta

tejallergiaHa Önnek vagy a gyerekének tejallergiája van, akkor nemigen tud mást tenni. A panaszmentesség érdekében el kell hagynia a tej és tejtermékeket az étrendjéből, vagy természetesen gyereke étrendjéből.

  • Tehéntej allergia esetén csak a tehéntejre jelentkeznek az allergiás panaszok, mondják sokan. Azonban ez nem így van.
  • A juhtej vagy a kecsketej összetevői is 90%-ban azonosak a tehéntejjel. Tehát ha tejallergiája van, akkor nagyon nagy valószínűséggel más állatok tejét sem fogyaszthatja panaszmentesen.

A tej nálunk az egyik alapélelmiszer, ezért nem könnyű teljesen kiiktatni az étrendünkből. Leginkább azért, mert a tejfehérje nemcsak a tejtermékekben található meg, hanem számos más élelmiszerben is. A panaszmentesség érdekében azonban bizony minden tejfehérjét tartalmazó élelmiszer fogyasztását kerülni kell.

Élelmiszerek, amiket ne fogyasszon tejfehérje allergia esetén

Az összes olyan élelmiszer fogyasztását mellőzni kell, ami akár csak nyomokban is tejfehérjét tartalmazhat. Ilyenek a pékáruk, a sós és édes sütemények, a csokoládék, a lekvárok. Az olyan rágcsálnivalók, mint a chips és a ropi. A sonkák, a felvágottak, a szalámik, kolbászok, virslik és az összes félkész és késztermék tartalmazhat tejfehérjét. A levesporok és ételízesítők fogyasztásával is vigyázni kell.

tejtermék mentes étrend összeállításaA diétánál arra ügyeljen, hogy ne alakuljanak ki a hiánybetegségek. A tejtermékek fontos kalcium és D-vitamin források. Az állati fehérjét pótolja növényi fehérjével. Egyen több zöldséget és például halat, amelyeknek szintén magas a kalciumtartalma. A D-vitamin elsődleges forrása a napfény, amit a bőr alakít át D-vitaminná. Télen azonban kevés napfény ér bennünket.

Szerencsére a D-vitamin zsírban oldódó vitaminként 2-3 hónapig eltárolódik a szervezetünkben. Januárra azonban az emberek 90%-a már D-vitamin pótlásra szorul. Sok D-vitamin van az olajos húsú halakban, az állati belsőségekben, a tojásban és egyes gombákban. Érdemes ezeket nagyobb arányban fogyasztani. Hamar tapasztalni fogja, hogy megfelelően összeállított étrendje panaszai enyhülését, majd elmúlását okozza.

Ha Ön a gyereke egészségéért aggódik, akkor jó hír, hogy gyerekeknél az időben észrevett, és tejfehérjementes diétával kezelt tejallergia kinőhető. 10-ből 9 kisgyerek három éves korára kinövi a tejallergiát. Minél előbb észreveszi gyereke tejallergiáját, annál nagyobb az esélye annak, hogy kinövi a gyerek.

További jó hír, hogy ha nem tejallergiája van, hanem „csak” laktóz érzékenységtől szenved, akkor nem biztos, hogy minden tejterméket száműzni kell az étrendjéből. Könnyen lehet, hogy például kefirt és joghurtot ehet. Laktózmentes tejtermékeket fogyaszthat. Emellett pedig egyéni érzékenységtől, a szervezetében termelődő laktáz enzim mennyiségétől is függ az, hogy mit és mennyit ehet a tejet tartalmazó élelmiszerekből.

irritábilis bél szindrómaEnnek eldöntésekor azonban legyen körültekintő. Ugyanis a laktóz érzékenység mellett több emésztési zavarnak lehetnek hasonló tünetei.

  • Például a lisztérzékenységnek vagy az irritábilis bél szindrómának is hasonló tünetei lehetnek. Fokozott bélgázképződés a rossz emésztés vagy az állandó stressz miatt. Puffadás, hasmenés, hasi görcsök jelentkezése.
  • Márpedig ezek a panaszok egymástól eltérő étrend összeállítását kívánhatják meg.
  • Emellett pedig a laktóz érzékenység mértéke is egyéntől, a laktáz enzim termelődésének mértékétől és az elfogyasztott tejtermékben lévő laktóz mennyiségétől és az emésztésétől függ.

Étrendjének összeállításához érdemes szakember segítségét kérnie

  • étrend összeállításaLegyen óvatos, ha önmagát szeretné diagnosztizálni és gyógyítani.
  • Legyen még óvatosabb, ha a gyerekénél teszi ugyanezt.
  • A tejallergia és a laktóz érzékenység nem mindig könnyen diagnosztizálható és különíthető el. A gasztroenterológiához értő, tapasztalt szakember segítsége nélkül könnyen eltévedhet a sokszor egymásnak is ellentmondó információk között. Gyakorlati tapasztalat nélkül nem könnyű elemezni a tüneteket.

Érdemes figyelnie az étrendjére, és körültekintően feljegyezni mindent. Tejallergia esetén érdemes étkezési naplót vezetni, amiben felírja, hogy mikor mit evett. Ez saját magának is fontos emlékeztető, és a gasztroenterológusnak is fontos információt jelent a pontos diagnózis felállításához.

  • Mit evett, amikor a tünetek jelentkeztek?
  • Fontosak az Ön megfigyelései a szakemberrel való konzultáción.
  • Panasza és tünetei pontos megfigyelésével egy hosszadalmas kivizsgálástól kímélheti meg magát vagy gyermekét.

gasztroenterológia magánrendelés 30 éves orvosi tapasztalat

Dr. Hidvégi Edit gasztroenterológusCentrumunkban Dr. Hidvégi Edit gasztroenterológus, gyerekorvos, gyermek és felnőtt tüdőgyógyász főorvos rendelésén 30 perc gyógyító figyelem 30 év szakmai tapasztalatával várja.

A magánrendelésen 30 perc van a gasztroenterológusunkkal való konzultációra. Ezalatt doktornőnk kizárólag az Ön allergiájával, laktózérzékenységével foglalkozik.

  1. Milyen panaszai vannak? Milyen tüneteket észlel?
  2. Megtudakolja táplálkozási szokásait.
  3. Alaposan megvizsgálja Önt. A több évtizedes tapasztalattal rendelkező szakember a fizikai vizsgálaton nemcsak a nyilvánvaló jeleket veszi észre, hanem a normálistól eltérő apró részleteket is.
  4. Tegye fel kérdéseit tejallergiájával, laktóz érzékenységével kapcsolatban.
  5. Ha már vannak, akkor hozza magával korábbi leleteit is, és átnézik azokat a doktornővel. Utána pedig megbeszélik a követendő étrendet.

Kivizsgáltatná tejallergiáját vagy laktóz intoleranciáját?

Dr. Hidvégi Edit gasztroenterológusTünetmentes lenne? Beszélni szeretne a gasztoenterológus főorvos asszonnyal panaszairól és tünetmentessé válásáról?

  • A doktornő a rendelésre előzetes bejelentkezés alapján várja.
  • Munkaidőben hívja a +36-1-269-2946-os telefonszámunkat.
  • Vagy töltse ki az űrlapot. Az űrlapon adja meg elérhetőségét, és kollégánk visszahívja Önt!
  • Az első konzultáción szakorvosunk részletesen kikérdezi, alaposan megvizsgálja, és teljes körűen tájékoztatja Önt tejallergiájáról vagy laktóz érzékenységéről. Panaszait enyhítő megoldásokat (diétát) javasol.
  • Gasztroenterológusunkkal közösen döntenek a kiválasztott diétáról.
  • A panaszait enyhítő kezelés még pontosabb meghatározásához kérjük, hozza magával korábbi leleteit is.

Gyógyulásához kérjen információt most, mert egészsége a legdrágább kincse, és így tudunk segíteni

Az Ön neve*:
E-mail címe*:
Telefonszáma*:
Üzenete*:

A *-gal jelölt mezőket mindenképp töltse ki!
Adatait bizalmasan kezeljük. Harmadik félnek nem adjuk ki. 2 munkanapon belül visszahívjuk.

         
Harmónia Centrum a médiában: