Harmónia Centrum
Eljön hozzánk az egészségéért?
1055 Budapest, Markó utca 11
H-P: 8.00-19.00
Mi fáj? Mi a panasza?
Hatékony gyógymód kereső...
Főoldal / Egészséges életmód / Egészséges táplálkozás

Egészséges táplálkozás egészséges ételekkel

Jól ismeri az egészséges táplálkozás alapjait?
Egészséges ételek főnek a fazekában?
Egészséges étrend kialakításában segíthetünk Önnek még néhány hasznos információval?

Mit jelent az egészséges táplálkozás?

egészséges élelmiszerekEgészséges ételek fogyasztását, mégpedig változatosan. Az egészséges táplálkozás talán testsúlya stabil megtartásában látszódik meg látványosan.

Akkor táplálkozik egészségesen, ha egészséges ételeket fogyaszt változatosan.

  1. Több friss zöldséget és gyümölcsöt eszik, mint korábban.
  2. A vörös húsok helyett inkább szárnyasokat és halat fogyaszt.
  3. Fehérjedúsabb étkezés mellett igyekszik visszaszorítani a szénhidrátbevitelt. Mégpedig leginkább a finomított szénhidrátok, vagyis a cukor és a fehér liszt fogyasztásának jelentős csökkentésével. Azért, mert a cukor és a fehér liszt hamar lebomló szénhidrátokként jelentősen megemelik a vércukorszintet, és fokozzák a gyulladást is az emésztőrendszerében.
  4. Figyel arra, hogy kevesebb állati zsírt egyen, és inkább növényi zsíradékot fogyaszt.
  5. Odafigyel a megfelelő vitamin és ásványi anyag bevitelre is azzal, hogy változatosan étkezik.

Miért fontos az egészséges táplálkozás?

Az egészséges táplálkozás jelentőségét talán akkor érthetjük meg leginkább, ha tisztában vagyunk azzal, hogy hazánk lakosságának közel a fele túlsúlyos. Emellett pedig igen magas az elhízottak aránya is.

  • A vitamindús zöldségek és gyümölcsök fogyasztása helyett nagyon nem szerencsés a csokik majszolása és a chipsek ropogtatása.
  • A frissen főzött egészséges ételek fogyasztása helyett nem ajánlott a félkész és készételek fogyasztása sem. Sem pedig a gyorséttermek hamburgereinek a fogyasztása. Alacsony a rosttartalmuk rontja az emésztést, és emellett pedig bőven sózott és telített zsírokban gazdag tartalmuk jelentősen növeli a vér koleszterinszintjét, és ezzel együtt pedig a magas vérnyomás valamint a szív és érrendszeri betegségek kialakulásának veszélyét.

Miért fontos a kiegyensúlyozott, egészséges étrend?

  1. Egészséges ételek fogyasztásával könnyebben megőrizheti ideális súlyát.
  2. A sóbevitel mérséklésével is segíthet megelőzni a magas vérnyomás kialakulását
  3. korpás kenyérTöbb élelmi rost fogyasztásával javul az emésztése, és ezzel megelőzheti nemcsak a puffadást, hanem az emésztőrendszer daganatos betegségeinek kialakulását is. Ha a finomított fehér liszt helyett teljes kiőrlésű gabonából készült kenyeret és péksüteményeket fogyaszt, akkor nemcsak a puffadás veszélyét, hanem a vastagbélrák kialakulásának kockázatát is jelentősen csökkenti.
  4. A szív és érrendszeri betegségek (például az agyvérzés és a szívinfarktus) megelőzését is segíti, ha a vöröshúsok helyett több halat és szárnyas húsokat fogyaszt. Egészséges ételek fogyasztásával kevesebb zsír jut a szervezetébe.
  5. Ha csökkenti a szénhidrát és különösen a cukor fogyasztását, akkor a cukorbetegség megelőzését is segíti.

Melyek az egészséges táplálkozás alapelvei?

Az étkezés szempontjából nincsenek kifejezetten tiltott ételek. Fontosak azonban az arányok. Törekedjen arra, hogy egészséges ételek fogyasztásával változatosan étkezzen. Sok mindent ehet, ha azt mértékkel teszi.

Mire figyeljen oda étkezése során és egészséges étrendje összeállításánál?

  1. Egyen többször kevesebbet, mint többet kevesebbszer. Legjobb a napi ötszöri étkezés, a reggeli, tízórai, ebéd, uzsonna és a vacsora. A reggeli étkezés legyen a legbőségesebb, hogy megfelelően induljon a napja. Este, lefekvés előtt legalább 2 órával már ne egyen. Arra is figyeljen, hogy vacsorára már könnyebben emészthető ételeket fogyasszon. Mellőzze a zsíros, nehezen emészthető ételeket. Inkább zöldséget, salátát, gyümölcsöt vacsorázzon.
  2. egészséges gyümölcsökEgyen több friss zöldséget és gyümölcsöt! Lehetőleg minden nap, mert C-vitamin fogyasztására minden nap szüksége van. Magas vitamin, ásványi anyag és rosttartalmuk miatt erősítik immunrendszerét, és megkönnyítik az emésztését is.
  3. Egyen teljes kiőrlésű gabonából készült kenyeret és péksüteményeket.
  4. Egyen több fehérjét, és mérsékelje a szénhidrát, elsősorban a cukor fogyasztását.
  5. Az állati fehérjék közül csökkentse a vörös húsok fogyasztását. Helyette egyen szárnyasokat és halat. Ezeknek jóval soványabb és alacsonyabb zsírtaltalmú a húsa. A felvágottak, szalámik, kolbászok és konzervek sok tartósítószert és adalékanyagokat tartalmaznak. Növelik a magas vérnyomás és egyéb szív és érrendszeri betegségek kialakulásának veszélyét, ezért ezek fogyasztását is mérsékelje.
  6. A tejtermékekben, sajtokban fehérje, zsír és szénhidrát tartalmuk mellett sok kalcium van, ami a csontok és fogak állományának építésében alapvető fontosságú. Ezért szerepeljen az étrendjében.
  7. A hüvelyesek, a bab, a borsó és a lencse fogyasztása fehérje és rosttartalmuk mellett magas kálium, kalcium, magnézium és B-vitamin tartalmuk miatt javasolt. Ugyanakkor sokat fogyasztva belőlük puffadást okoznak, ezért fogyassza mértékkel ezeket.
  8. Fogyasszon több folyadékot. Legalább napi másfél-két litert. Elsősorban tiszta vizet és szénsavmentes ásványvizet. A gyümölcslevek és a gyógyteák fogyasztása is egészséges. Mérsékelje ugyanakkor a cukrozott üdőitalok, energiaitalok, kévé és az alkohol fogyasztását. Az alkohol fogyasztása folyadékot von el a szervezettől, ezért rontja az emésztés hatékonyságát. Emellett pedig az alkohol túlzott fogyasztása rontja a vitaminok és ásványi anyagok felszívódásának hatékonyságát is.
  9. Fogyasszon több élelmi rostot, mert ez segíti az emésztését, és nem is puffasztja. Sok növényi rost van a friss zöldségekben, gyümölcsökben, salátákban. Emellett ezek remek vitaminforrások is immunrendszere erősítéséért.
  10. Az előre főzött félkész és készételek helyett inkább friss élelmiszerekből főzött ételeket fogyasszon.
  11. Legalább napjában egyszer egyen meleg ételt, és növelje a nyers gyümölcsök és zöldségek fogyasztását is.
  12. Fűszerezze mérsékeltebben az ételeit, és fogyasszon kevesebb sót. Különösen magas vérnyomás esetén érdemes a felére, harmadára csökkenteni a konyhasó fogyasztását. A túl sós étkezés a csontokból is fokozottan vonja ki a kalciiumot. Ezzel pedig a csontritkulásnak a kockázatát növeli.
  13. A főzés mellett más ételkészítési módokat is kipróbálva igyekezzen változatosabban főzött ételeket fogyasztani. A főzés a zöldségek vitamin tartalmát a felére is képes csökkenteni. Ezért a zöldségeket érdemes nyersen fogyasztani, mert úgy teljes mértékben megtartják vitamintartalmukat. A főzés mellett a párolással és gőzöléssel is ízletes köreteket készíthet, és az ételek vitalmintartalma sem fog olyan mértékben csökkenni, mint a főzésnél. Azzal is javítja ételei egészségességét, ha a zsírban sűtés, főzés helyett gőzöléssel, párolással készíti el a köreteket. Vagy pedig a húsokat állati zsír helyett növényi olajban süti.
  14. Édességeket, csokoládét, süteményeket mértékkel fogyasszon. Ezek tele vannak cukorral, és a cukor gyorsan lebomló szénhidrátként túlságosan megemeli a vércukorszintet. Ez pedig fokozza a 2-es tipusú, életmódból adódó cukorbetegség kockázatát. Túlzott fogyasztásuk növeli az elhízás és az agyvérzés kockázatát is. Jelentősen növeli az emésztőrendszerbeli gyulladások kialakulásának veszélyét is.

Melyek a legfontosabb tápanyagok étrendjében?

Fehérjék

Az élő sejtek és szervezetünk legfontosabb alkotórésze. Fontos szerepet töltenek be a sejtek regenerálódásában, a károsodott sejtek és szövetek újjáépítésében. Emellett a növekedésben is fontos szerepük van.

Szénhidrátok

Testünk üzemanyagaként az energiát szolgáltatják mozgásunkhoz. A szénhidrátok között is vannak „jó”, egészséges és rossz szénhidrátok. Rossz szénhidrát a cukor, aminek a bevitelét érdemes csökkenteni az étrendjében.

Zsírok

A zsíroknak is fontos szerepe van az energiaellátásban. A zsírok között is vannak egészségtelen zsírok, elsősorban az állati zsírok, amelyek telített zsírsavak, és kifejezetten magas a koleszterintartalmuk.

Emellett pedig vannak a telítetlen zsírok, amelyek

  • Csökkentik a szívinfarktus és az agyvérzés kialakulásának veszélyét.
  • Csökkentik a magas vérnyomást is.

Elsősorban a növényi zsírok, olajok, olajos magvak és a zsíros halak ilyen telítetlen zsírokat tartalmazó élelmiszerek:

  • Olavaolaj, napraforgóolaj,
  • Napraforgómag, a diófélék, tökmag, mogyoró és más olajos magvak.
  • Szója.
  • A zsíros halak, például a tonhal és a szardínia, amelyeket sokat fogyasztunk.

Fehérjedúsabb táplálékokat célszerű fogyasztania a cukortartalmú szénhidrátok és zsíradékok helyett. A zsírok közül elsősorban a telített zsírsavakat tartalmazó állati zsírokat, a sertészsírt, a szalonnát, a felvágottak, a vaj fogyasztását, és a magas koleszterintartalmú állati belsőségek és a tojás fogyasztását célszerű csökkentenie.

A növényei zsírok és olajok fogyasztásának nagy előnye, hogy nem tartalmaznak koleszterint.

Minél többféle egészséges élelmiszerből és minél változatosabban állítja össze az étrendjét, annál egészségesebb lehet az. Ha pedig emellett még odafigyel arra, hogy sok friss zölséget egyen nyersen, és az étel elkészítési módjai is változatosak legyenek, akkor még egy újabb lépést tesz változatos és ezzel még egészségesebb étrendje felé.

Egészséges étrend – nem az orvos írja fel receptre

A táplálkozással kapcsolatos betegségek nem hasonlíthatók azokhoz a kórokhoz, amelyek 2 féle gyógyszerrel három napon át szedve nyomtalanul elmúlnak. Hosszú évek helytelen táplálkozása miatt alakulnak ki az emésztőrendszer betegségei, és más szerveket is érintenek.

Az egészséges étkezés mit tartalmaz?

Az egészséges étkezést gondos alapanyag válogatással tudja biztosítani. Miből készülnek az egészséges ételek:

  • Zsírszegély, nagy fehérjetartalmú friss húsokból.
  • Friss, vegyszerektől mentes gyümölcsökből és zöldségekből. Lehetőleg nyersen fogyasztva, hogy vitamintartalmuk ne csökkenjen.
  • A gabonafélékből, a teljes kiőrlésűekből.

Változatos étrendjében sokféle alapanyagból készíthet egészséges ételeket. Azonban az biztos, hogy a tartósítószerektől dúsan teletömött kész és félkész ételekből nem tud egészségesen étkezni.

Hogyan készülnek az egészséges ételek?

egészséges táplálkozásSokféleképpen készülhetnek. Azonban biztosan nem a félkész és kész ételek gyors és kényelmes felmelegítésével. Úgy is mondhatjuk ezt, hogy ha egészségesen szeretne enni, akkor mellőznie kell a gyorsan felmelegíthető félkész és készételeket. Azért, mert ezek magas tartósítószer és adalékanyag tartalma nem fog jót tenni az emésztésének és a vérnyomásának sem.

Ha a félkész ételek kiiktatásán túl még a bő zsírban való sütést visszafogja a konyhájában, akkor nem fog messze elkalandozni az egészséges táplálkozás felé vezető útján. A bőséges olajban sütés is egészségtelen. Ugyanis az olajban sült ételek gyakori fogyasztása is növeli az elhízás, a cukorbetegség, valamint a magas vérnyomás, a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának veszélyét. A zsírban és olajban sütés helyett a párolás és a gőzölés sokkal egészségesebb főzési mód lehet.

A rántások helyett jobban jár, ha más, egészségesebb sűrítési módszereket használ. Főzheti és sütheti is az ételeket.

  • Sűríthet például a főzelékalap egy részének a turmixolásával, pürésítésével is.
  • Zsíros tejföl helyett használhat joghurtot, vagy írót.
  • Érdemes persze párolni és kuktában főzni az ételt, valamint a roston vagy grillsütőben való sütés is egészségesebb. Ilyenkor sütés közben a zsír lecsöpög.

Teflonedényekben egészségesebb ételeket főz, és a sütés is egészségesebb lesz az alufólia alatt.

Ugye nem szeretne a túlsúlyos ember lenni?

Panaszkodunk az élelmiszerek árának drágulására, mégis a túlsúlyos emberek száma egyre nő. Közöttük is sajnos egyre több a fiatal. Ez pedig azzal jár, hogy a kiskorában még kedves, duci gyerekből elhízott és beteg felnőtt lesz. De csak akkor, ha édesanyaként nem figyel oda gyereke táplálkozására.

  • Ugye nem ilyen felnőtt életet szán a gyerekének?

Örülünk a civilizáció előnyeinek és a kényelemnek, a könnyen és gyorsan felmelegíthető félkész ételeknek, de szenvedünk is tőle. A gyorsan tálalható ételek kényelme mellett megbetegszünk a mozgásszegény életmód hátrányaitól is.

  • Hazánk lakosságának jelentős része, 35%-a egészségtelenül túlsúlyos.
  • Az elhízott gyerekek aránya is körülbelül a kétszeresére nőtt az utóbbi két évtizedben.

Ha ezt az oldalt olvassa, akkor lehet, hogy Ön vagy valamelyik családtagja is jó néhány plusz kilóval küzd.

Mit jelent az egészséges ételek fogyasztása?

Elhatározta már, hogy egészsége védelmében egészségesebben fog táplálkozni?

egészséges ételekMindenhonnan azt hallja, hogy táplálkozzunk egészségesen. De vajon mit is jelent az egészséges táplálkozás?

  • Vannak olyan ételek, amelyekből ajánlatosabb ritkábban és kevesebbet enni?
  • Ha igen, akkor biztos vannak olyanok is, amelyekből viszont ajánlatos gyakrabban és sokat?

Vannak vajon tiltott ételek?

  • Egyesek szerint nincsenek, de talán minden szakember egyetért azzal, hogy a tartósított, ízfokozót, mesterséges aromát, emulzifikálót, állományjavítót, színezéket stb. tartalmazó félkész és kész ételekből egy csepp sem javasolt.
  • Talán azt is kijelenthetjük, hogy egészséges étel és egészségtelen étel sincs önmagában. Mennyiségek, kalóriák és arányok vannak, amelyekhez jó, ha a fogyasztáskor mértékletesség társul.

Azt sem árt tudni, hogy a sokkal többet mozgó több kalóriát megengedhet magának az étkezésében.

Amikor az egészséges táplálkozásról beszélünk, akkor az energia bevitelének és felhasználásának az egyensúlyáról, módjáról és mennyiségéről is beszélünk.

  • Ha valaki túlsúlyos, akkor annak legalább annyira oka az, hogy keveset mozog, mint az, hogy túl sokat eszik. Pontosabban a magas kalóriatartalmú ételekből eszik többet, mint amennyit a mozgással, az életvitelével ledolgozik egy nap.
  • Amíg az energia bevitele és felhasználása egyensúlyban van, addig legalábbis a túlsúly szempontjából nincsenek nagy gondok.

Egészséges táplálkozás a családjában

Ha Önnek családja van, és édesanya, akkor még nagyobb a felelőssége. És ezzel együtt a lehetősége is jóval nagyobb családja egészségének a megőrzésére. Családja egészségőreként ugyanis nemcsak magáért, hanem családtagjai egészséges táplálkozásáért is Ön teheti a legtöbbet

Itt nemcsak az egészséges ételek főzésére, hanem a családtagok egészségére való odafigyelésre is gondolunk.

  • A kövérség nemcsak kellemetlen, hanem növeli a cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, az emésztőrendszeri és a mozgásrendszeri megbetegedések kockázatát is.
  • Az elhízás nem betegség, de számos, az előbbiekben felsorolt betegséghez vezethet hosszútávon.
  • Emellett az elhízásra is igaz az, mint sok minden másra. Sokkal könnyebb megelőzni, mint eredményesen kezelni.
  • Az elhízás megelőzésére pedig a legtöbbet az egészséges táplálkozással és a rendszeres testmozgással tehet.

Egészséges ételek fogyasztása röviden

egészséges étkezésHízás szempontjából nincsenek tiltott ételek. Egyetlen élelmiszer sem okoz elhízást, ha mértékletesen fogyasztja.

Ha azonban rendszeresen szalonnát eszik fehér kenyérrel, majd egy kis süteményt desszertnek, hozzá egy pohár sört, akkor sokkal több tornára lesz szüksége. Azért, hogy ledolgozza a felesleges kalóriákat, mert máskülönben plusz kilókban jelentkezik a ledolgozatlan kalóriák hatása.

Egyen minél változatosabban!

Ez lesz a legnagyobb biztosítéka arra, hogy minden szükséges tápanyaghoz hozzájut a szervezete.

  • Egyen inkább többször, és egyszerre kevesebbet.
  • Az állati zsír helyett inkább olajat használjon a sütéshez, főzéshez.
  • Ne az élete legyen sótlan, hanem az étele. Tudta, hogy háromszor-négyszer több sót fogyasztunk az egészséges mennyiségnél?
  • Egyen naponta friss gyümölcsöt és nyers zöldséget!
  • Ha szomjas, akkor ivóvizet igyon, és ne cukros üdítőt. A cukrozott üdítőitalok jelentősen növelik a kalóriabevitelt, ami elhízáshoz vezethet. A cukor gyorsan lebomló szénhidrátként jelentősen megemeli a vércukorszintet, és ezzel növeli a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának veszélyét. Emellett pedig növeli a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát is.
  • Mozogjon rendszeresen!

egészséges ételekEgészséges ételekből is lehet változatosan, finomat enni. Csak figyeljen az étrendjére.

Az egészséges étkezés messze nem egyenlő a diétázással, és különösen nem egyenlő a koplalással. Az egészséges étkezés titka talán csak annyi, hogy kell egy kis találékonyság ahhoz, hogy ízletessé tegye egészségét megőrző ételeit. Mégpedig anélkül, hogy mindezt valamiféle lemondásként vagy áldozatvállalásként élje meg.

Ebben próbál segíteni Önnek Benke Rita az Egészségőrző ételek című könyvével is. 

Egyezséget kötne Benke Ritával az egészsége megőrzéséért?

Egészségesebb ételek fogyasztásával bármelyik célja sikerülhet.

Benke Rita természetgyógyász, reflexológusEgészséges táplálkozásáért találkozna Benke Rita természetgyógyász, reflexológus, fülakupunktúrás addiktológussal?

  • Előzetes bejelentkezés alapján várja Rita.
  • Munkaidőben hívja a +36-1-269-2946-os telefonszámunkat. Ne halogassa a hívást! Két nap van évente, amikor semmit sem tehet: a tegnap és a holnap!
  • Vagy töltse ki az űrlapot. Az űrlapon adja meg elérhetőségét, és munkatársunk visszahívja Önt.
  • Az első találkozón Ritával megbeszélik a problémáját, és az Ön személyére szabják az egészséges életmódja kialakítását. Összeállítják az étrendjét, valamint megbeszélik a kezelés menetét. És már az első talpmasszázs kezelést is megkapja egészségi állapotát felmérő konzultációján.
  • Eljön Ritához egészséges táplálkozása kialakításáért?

Gyógyulásához kérjen információt most, mert egészsége a legdrágább kincse, és így tudunk segíteni

Az Ön neve*:
E-mail címe*:
Telefonszáma*:
Üzenete*:

A *-gal jelölt mezőket mindenképp töltse ki!
Adatait bizalmasan kezeljük. Harmadik félnek nem adjuk ki. 2 munkanapon belül visszahívjuk.

         
Harmónia Centrum a médiában: