Harmónia Centrum
Eljön hozzánk az egészségéért?
1055 Budapest, Markó utca 11
H-P: 8.00-19.00
Mi fáj? Mi a panasza?
Hatékony gyógymód kereső...
Főoldal / Gyógytorna / Kéztorna, csukló gyógytorna / Dupuytren kontraktúra

Dupuytren kontraktúra

Dupuytren kontraktúra tenyéri behúzódásaA Dupuytren-kontraktúra tenyérdeformitást (ritkább esetben talpdeformitást) okozó kötőszövetes zsugorodás. Tenyérzsugor, fájdalmas csomó a tenyérben. Kényszeres tartást okozó ín vagy izomrövidülés a tenyérben.

Máshol a szervezetben nem jellemző a kialakulása, de a deformitás szimmetrikusan érinti mindkét oldali végtagot. Dominánsabb, erősebb tünetekkel rendelkező oldal ekkor is lehetséges.

  • Ön vagy valamelyik hozzátartozója is ilyen tenyérdeformitást okozó ín vagy izomrövidüléssel, zsugorodással küszködik a tenyerében?
  • Furcsán begörbült ujjai miatt nem tudja kiegyenesíteni az ujjait? Nem tud a kezébe fogni különféle tárgyakat? Kezet fogni sem tud kényelmesen ujjainak tartása miatt?

A dupuytren deformitás végső stádiumában a pattanóujjhoz nagyon hasonló tüneteket láthat a kezén. Van egy lényeges különbség azonban.

  • Pattanó ujjnál a mozgató ín gyullad be először, és mivel nem fér át az ínhüvelyen, attól rövidül be fokozatosan az izom és ín, és hajlik az ujj. Ez a betegség tisztán mozgásszervi eredetű, és gyakran a terheltebb oldalon, aszimmetrikusan jelenik meg, szemben a Dupuytren-kontraktúrával.

Előrehaladott Dupuytren-kontraktúra húros göbjeiA Dupuytren-kontraktúra nem az ujjhajlító inak betegsége. Ilyenkor a tenyér bőre és vékony zsírrétege alatt, ám még az izmok és inak felett elhelyezkedő bőnye (kötőszövetes hártya) vastagodik és rövidül, benne képződik kis csomó.

A tenyérzsugor kezdetben nem érinti az inakat. Azonban a bőnye a betegség előrehaladtával egyre csomósabbá válik a tenyérben, és ezek a növekvő méretű göbök húrszerűen rendeződnek az ujjak felé. A csomók útjában vannak a mozgató inak, ezért járulékosan azok is érintettekké válnak.

Ki és miért számíthat a tenyérzsugor kialakulására?

A Dupuytren-kontraktúra egy jóindulatú daganatos megbetegedés. A fájdalmas csomó a tenyérben megváltozó sejtszintű működés a szervezetben. A szervezet a szükségeshez képest más arányban termeli az anyagokat. Olyan mintha több cementet keverne egy-egy vödörnél a kocsibeállója betonjába. Vajon nem fog emiatt megrepedezni majd a beton? Nem fog emiatt zsugorodni a tenyere?

Ez a megváltozott működés örökletes, azonban rejtett, lappangó, ezért nem feltétlenül mutatkozik meg minden generációban. Gyakrabban a férfi utódokon jelentkezik, 40 éves kor felett. Az északi népek a leggyakoribb áldozatai e kórképnek. Érdekesség, hogy a Vikingek inváziójához is kötik a betegség eredetét.

Mik lehetnek a tenyérzsugor kialakulásának okai?

  • A tenyérre is ható káros állapotok például dohányzás, alkohol fogyasztás, cukorbetegség is kiválthatja a csomó megjelenését a tenyérben.
  • Bizonyos gyógyszerek tartós szedése.
  • A magas vérzsírszint (hiperlipidémia) is növelheti az előfordulás esélyét.
  • Illetve gyanakodnak rá, hogy a kéz igénybevétele, a fizikai munka, vagy kis sérülések a tenyéren is növelhetik a tüneti kiütközés esélyét.

A tenyérben kialakuló csomó megelőzésére még nincsen lehetőség, mivel a genetikai betegséget még nem ismerik eléggé alaposan. A tenyér zsugorodása nagyon gyakran megállíthatatlanul romlik tovább, még gondos kezelés ellenére is. Kutatások szerint azonban az enyhébb, illetve korán felismert esetekben azonban 50-70% eséllyel stabilizálható az állapot, vagy csökkenthető a tünetek mértéke valamilyen gyógymóddal.

Melyek a Dupuytren-kontraktúra tünetei?

Tenyérzsugor első jele a ráncosodó bőr

dupuytren kontraktúra műtét utánElőször ráncosodó bőr és tömött tapintat jelenik meg egy pontban a tenyéren valamely ujj tövében. Általában a gyűrűs ujjnál, de a kis és középső ujjnál is gyakori a fájdalmas csomó a tenyérben. Ez még többnyire panaszmentes, azonban markolásra nyomásérzékeny. A kis dudorok fokozatosan csomókká nőnek, majd a fibrotikus húr kezd feszülni keresztül a tenyéren a csuklótól az ujjig. Már ekkor érdemes felkeresni szakorvost. Fizikális vizsgálat során ezeknek a dudoroknak a tapintata egy szakorvos számára sokat mondó lehet. Önnek azonban egyetlen teendője van ezekkel. Lehetőleg ne nyomkodja sokat.

Ujjak görbülete

Ha a tenyér zsugorodása tovább súlyosbodik, akkor az érintett ujjak nyújtása egyre nehézkesebbé válik. Nem tudja már letenni az asztallapra a tenyerét, egyre kisebb pályán hajlik az ujja, mígnem rögzül hajlított helyzetben az ujja, vagy ujjai. Ha panaszával felkeres egy szakorvost vagy gyógytornászt, akkor a fizikális vizsgálat során lemérik, hogy mennyire tudja behajlítani ujjait. Valamint azt is, hogy le tudja-e még helyezni tenyerét laposan az asztallapra.

Kézhasználat fokozatosan romlik

Egyértelműen Ön érezni fogja, - ha ilyen betegségben szenved – hogy kézhasználata napról napra romlik, nehézkessé válik. Nehezebben tud megfogni kisméretű tárgyakat, nem tud benyúlni szűk résekbe a kezével a görbülő ujja miatt.

A fizikai vizsgálat egyik legfontosabb eleme a kéz működésének tesztelése, ahol a hétköznapi mozdulatokkal kapcsolatos nehézségeire kérdeznek rá. Meg tudja-e fogni az evőeszközöket? Be tudja-e gombolni könnyen az ingét?

Dupuytren-kontraktúra műszeres vizsgálatai

A tenyérben megjelenő csomó tapintható és látható tünetei általában elegendők is egy gyakorlott orvosi szem számára. A több éves tapasztalattal rendelkező szakorvosnak nem is szükséges további vizsgálódás a látható tünetek megállapítása után. Azonban az alábbi műszeres vizsgálatokra kerülhet még sor:

  • Röntgennel megnézik, hogy a deformitás hátterében áll-e bármilyen csontos elváltozás. 
  • Friss laborvizsgálatot kérnek, hogy lássák az immunrendszere állapotát, cukorbetegség, magas vérzsírszint és egyéb társbetegségek jelenlétét. 
  • Ultrahang vizsgálattal ellenőrzik a szalagok, izmok és izompólyák állapotát, a dudorok-csomók "összetételét"

Ezek a kiegészítő vizsgálatok ki tudják zárni esetleg a ganglion vagy ciszta jelenlétét, a pattanóujj betegséget, vagy egyéb, nem Dupuytren lágyrész betegségeket. A vizsgálat során minél több betegséget zárnak ki, annál nagyobb eséllyel indul el jó úton a kezelés. Sebészi beavatkozások előtt mindenképp érdemes kizárni más betegségek gyanúját.

Hogy milyen gyors a betegség lefolyása, az egyénileg változó. Attól is függ, milyen hamar ismerik fel, mikortól számítják a betegség kezdetét. A tenyérzsugor a lassan zajló betegségek közé sorolható. Lehet 15 év, és lehet 15 hónap is akár mire a kézfunkció elveszik.

Dupuytren konktraktúra kezelése

dupuytren kontraktúrás ujj nyújtásaA kezdeti fázisokban elégséges lehet orvosi kontroll alatti várakozás és kímélet. Az orvosi felülvizsgálat és állapotfelmérés 6 havonta javasolt, gyakorlatilag a felismeréstől életfogytig, mivel nagyon kicsi az esélye, hogy ez a betegség megállna, vagy meggyógyulna.

A kímélet kulcsfontosságú. Ha sokat kell dolgoznia nyeles konyhai vagy barkács eszközökkel, érdemes a fogantyút csúszásgátlóval esetleg vastagító grippel felszerelni. Vagy tapadós munkáskesztyűt viselni. Ezzel talán csökkenthető az ujjaiban az erős szorító fogás terhelése.

A legtöbb tudományos álláspont állítja, nem lehet a betegség lefolyását konzervatív kezelésekkel lassítani. Enyhe kötőszövetes zsugornál, korai fázisban elkapott tüneteknél azonban érdemes lehet konzervatív kezelési technikákkal próbálkozni, amennyiben szakorvos nem vélekedik másképpen. Önnek megér egy próbát, hátha az Ön esetében segíthetnek a kéz torna gyakorlatok vagy a masszázs?

Mi segíthet a panaszok kezdeti jelentkezésekor?

Különböző források számos ötletet javasolnak Önnek, ha nem szeretné rögtön az injekciós vagy sebészi megoldásokat igénybe venni. Ezek hatékonysága vitatott, ám kezdeti fázisban akár segíthet is a tünetek átmeneti enyhítésében. Fontos, hogy amennyiben állapotromlást okoz, fájdalommal jár a kezelési mód, azonnal el kell hagyni. Nem szabad tovább erőltetni. Milyen panaszát enyhítő kezelésekről beszélhetünk?

  • melegterápia
  • terápiás masszázs, lágyrész kezelési technika
  • ön masszírozó hengerezés (A feszegetés káros is lehet, kérjen betanuláshoz segítséget!)
  • csuklóra és ujjakra irányuló átmozgató aktív mozdulatok;
    hajlítóizom ellazító aktív-passzív gyakorlatok gyógytornász kontrollja mellett;
    csukló és ujj feszítőizmok ellenállásos tréningje gyógytornásszal;
    finommotorika és bőrérzékelés minőségének megőrzése;
    kézfunkció és szorítóerő tesztelése, lehetőség szerint a kézfukció megőrzés gyakorlatok vagy segédeszközök segítségével.
    (A feszegetés káros is lehet, kérjen betanuláshoz segítséget!)
  • test akupunktúra
  • szájon át alkalmazott E-vitamin, vagy magnézium terápia
  • köpölyözés
  • víz alatti ultrahang vagy iszapkezelés is enyhülést hozhat
  • egyes orvosok sugárterápiát is javasolhatnak, ám ez esetben a röntgen mellékhatásokkal is számolni kell.
  • nagyon erős ujjgörbülési deformitás esetén ujjfeszítő rögzítő viselése is szóba jöhet, ha ez segíti a kézfunkciót.

Bármilyen kezelést is próbál meg, fontos a folyamatos otthoni állapot monitorozás. Mérésekkel vagy fényképes dokumentációval igyekezzen megörökíteni rendszeres időközönként az állapotát. Ne feledje, fél évente érdemes szakorvosi kontrollra menni.

Amire különösen ügyelni kell az előrehaladott ujjgörbülési időszakban, hogy az egyre nehezebben nyújtható ujjak alatt a bőr ne kezdjen el bepállani, és gombásodni. A higiéniára a nehezített körülmények között is törekedjen!

Agresszívebb kezelési módok

Ha nem látszik javulás, és a tünetek súlyosbodnak, vagy eleve gyorsabb lefolyású agresszív betegséggel állunk szemben, akkor injekciós vagy műtéti ellátás szükséges. Ekkor már nem várható teljes, végleges gyógyulás.

Injekciós kezelések

Az injekciós kezelések közül is többféle áll rendelkezésre. Szteroid injekció, enzim injekció, kollagén injekció. Ezek sem teljesen veszélytelenek, idegbántalmat okozhatnak, ha nem elég tapasztalt szakember szúrja be

Dupuytren-kontraktúra műtét

Műtéti vágásból is több eljárás van. Ezek menetéről, előnyeiről és veszélyeiről a sebészorvossal kell egyeztetnie. Attól függően, hogy milyen nagy mértékű kimetszést végeznek a tenyér bőrén, bőnyéjén, inain, arányosan változik a Dupuytren kiújulási esély. A műtétet követő visszaesés 5 éven belül 20-50% egyes források szerint.

Dupuytren-kontraktúra gyógytorna 

dupuytren-kontraktúra műtét utáni gyógytornaA műtétet követően szinte azonnal el kell kezdeni a műtét utáni gyógytornát, és fizikoterápiát. Ezekkel őrizhető meg az ujjak frissen felszabadított mozgékonysága, és puhítható a vágások nyomán létrejövő hegszövet.

  • A gyógytorna teendők a konzervatív kezelés során alkalmazottakhoz hasonlóak, ám a gyakorlatok sorrendje mértéke mindig egyéni állapotra szabott. A célja itt is az ujjak mozgékonyságának megőrzése, a sebészileg felszabadított terület visszaromlásának gátlása.
  • A gyógytornász vagy a gyógymasszőr tudnak segíteni a heg kezeléséhez szükséges manuális fogások alkalmazásával
  • Ezen kívül a heg puhítására különböző kenőcsök és fizikoterápiák is szolgálhatnak: paraffin-viasz kezelés, krioterápia, elektroterápia, iontoforézis.

A műtétet követő rehabilitációs protokoll a Magyarországon leggyakrabban használt műtéttípus esetén:

  • A műtét utáni harmadik napon a környező ízületek mozgatása kezdődik.
  • A 10. napon a műtött ujjon vezetett óvatos mozdulatokkal, majd
  • 3 hét után aktív tornával igyekszik visszaszerezni a lehető legtökéletesebb kézfunkciót.

Ha azonban bőrpótlásra is szükség volt az operáció alatt, akkor 4-6 hetet kell várni a kéz használatbavételéig.

Van a legrosszabb eset is. Amikor semmilyen sebészi és egyéb kezelés nem hoz megoldást, akkor az állandóan visszagörbülő ujj amputációja is szóba jöhet a legteljesebb kézfunkció megőrzése érdekében.

Zsolt mindkét tenyere látványosan javult

„Dupuytren kontraktúra miatt kerestem fel a Harmónia Centrumot. Két éve a jobb tenyeremen, tavaly a bal tenyeremen jelent meg ez a probléma. Mindkét esetben látványos javulás történt 6 -6 kezelés által. A terapeuták, recepciósok nagyon segítő készek, az online nyilvántartó rendszer az értesítésekkel teljes mértékben kielégíti az igényeket.” – Trója Zsolt Google Cégem bejegyzése 2022. november 3-án

Eljön hozzánk a Harmónia Centrumba a Dupuytren kontraktúra kezelésére?

  • Molnár Fanni gyógytornászBeszélni szeretne Molnár Fanni kézspecialista gyógytornászunkkal tenyere fájdalmas zsugorodásáról? Tanácsot szeretne kérni panaszai kezelésére?
  • Gyógytornászunk előzetes bejelentkezés után várja Önt.
  • Munkaidőben hívja a +36-1-269-2946-os telefonszámunkat.
  • Vagy töltse ki az űrlapot. Az űrlapon adja meg elérhetőségét, és munkatársunk visszahívja Önt!
  • Kézfeje állapotfelmérő konzultációján gyógytornászunkkal részletesen megbeszélik állapotát, panaszait, és elérendő célját. Gyógytornászunk állapotának körültekintő felmérése után panaszait enyhítő, kitűzött célja elérését segítő gyakorlatsort állít össze Önnek. Ha pedig szükségesnek látja, akkor ortopédus szakorvoshoz irányítja Önt.

Gyógyulásához kérjen információt most, mert egészsége a legdrágább kincse, és így tudunk segíteni

Az Ön neve*:
E-mail címe*:
Telefonszáma*:
Üzenete*:

A *-gal jelölt mezőket mindenképp töltse ki!
Adatait bizalmasan kezeljük. Harmadik félnek nem adjuk ki. 2 munkanapon belül visszahívjuk.

         
Harmónia Centrum a médiában: