Harmónia Centrum
Eljön hozzánk az egészségéért?
1055 Budapest, Markó utca 11
H-P: 8.00-19.00
Mi fáj? Mi a panasza?
Hatékony gyógymód kereső...
Főoldal / ESWT sebkezelés / Lassan gyógyuló seb kezelése
Ügyfél vélemények

„Szép napot kívánok. Sikertelen kísérletek után érkeztem a Harmónia centrumba gyulladt, elhaló szövetű mély sebemmel és igen nagy, állandósult fájdalmakkal. Judit mesterien tette a dolgát. Közben vígasztalt, mert bili füle efektusom volt.
Legyen áldott érte, mert igaza volt. Néhány kezelés után új szövetek jelentkeztek, a fájdalom szinte megszűnt. Mostanra teljes új szövet alakult ki, és nagy rész bőr nőtt. Jó szívvel ajánlottam a klinikát munkatársam anyukájának, aki 2 év kísérletezésén volt túl. Mostanra szépen gyógyul. Össze foglalva a centrumba lépve kellemes hangulat, baráti segítőkész dolgozók fogadnak. A szakmai tudás minden vitán felül álló. Szóval megfogalmazhatatlan mennyi hálával tartozom nekik.” Csóti Mihály e-mailje 2021. január 22-én, 17 óra 45 perckor érkezett

„Nagyon nagy szeretettel és tisztelettel köszönöm a Harmónia Centrum dolgozóinak, különösen az engem meggyógyító Emesének az odaadó, szeretetteljes kezelést. Meggyógyult az 5 éve beteg lábam. Amíg élek el nem felejtem a hozzám való jóságukat.
Bauer Ferencné

„Kedves Galsa Emese!
Hálásan köszönöm, hogy már többször megmentette édesanyám lábát. Jó egészséget és minden jót kívánok.
Hálás köszönettel: B.H. Róza

„Kedves Harmónia centrum!
Az önök címét az interneten találtam. Transzplantált vese műtét után kialakult sebem másfél év után sem igazán gyógyult meg. A terápiás kezelés után 2 hónap után gyógyultan távoztam az intézményből. A kezelés időtartama alatt rendkívüli ellátást köszönöm, jó emlékekkel távoztam.”

„Köszönöm a Harmónia Centrumnak a közreműködését! Külön Darabos doktor úrnak, a lábaimat megmentette az amputálástól. És Emesének a kezeléseit, ami eredményesnek bizonyult. Még egyszer köszönöm! Áldja meg az Isten Önöket! Tisztelettel
Szeles Imre (Kerekegyháza)

„Kedves Harmónia Centrum!
A feleségemnek lábszárfekélye volt, a bokájától majdnem a térdéig. Az SZ.T.K.-ban évekig kezelték, ám javulást sajnos nem tapasztaltunk. Itt néhány lökéshullám kezeléssel már látható a javulás, azaz új bőr keletkezése látható, és a fájdalom is elmúlt. Még néhány kezelés és már is plasztikai műtétre érik meg.
Köszönettel, Papp János

Lassan gyógyuló seb kezelése lökéshullámmal

Lökéshullám terápia központunkba sok beteg érkezik fekélyes sebek kezelésére.

A sebkezelés kezdetén mindig egy sebész szakorvosi vizsgálaton vesznek részt, ahol részletes anamnézist, kórelőzményt veszünk fel a betegekről. Ennek során a korábbi és jelenleg is fennálló betegségekről szerzünk részletes információt. Ez azért fontos, mert nemcsak a fekélyes sebet igyekszünk kezelni, hanem a sebesedés kiváltó okának a megszüntetésére is törekszünk.

  • Ez pedig a sebesedést kiváltó betegség kiderítését és kezelését is igényli.
  • Továbbá fizikális vizsgálatokkal is kiegészül a beteg kórtörténete.

2022 novemberében egy 57 éves férfi beteg, István érkezett rendelőnkbe. Alsó végtagi fekélyes sebének ellátása céljából. Istvánnak elmondása szerint, 9 hónapja vannak panaszai.

Lassan gyógyuló fekélyes seb lábdagadással

István azt is elmondta nekünk, hogy kezdetben azt vette észre, hogy egyre jobban dagadt mind a két lába. Majd először csak egy kis seb alakult ki a bal lábán, amiből folyamatosan, ő általa víznek nevezett folyadék folyt. Később egyre csak nőtt ez a sebe, és egyre jobban ázott, nedvezett. Végül a bal vádlijának teljes hosszában sebek alakultak ki.

István jelenleg is aktívan dolgozik házak felújításán. Ezek a sebek viszont nagyban visszavetik teljesítő képességét. Nem várt sokat a sebei kezelésével. Ahogy észlelte, hogy egyedül nem képes uralni sebei terjedését, azonnal orvoshoz fordult.

Mindhiába, mivel az állami ellátórendszer nem sok sikerre jutott nehezen, lassan gyógyuló sebe kezelésével. Azzal biztatták, hogy ez meg fog gyógyulni saját magától is. De ha mégse úgy le kell majd vágni a lábát. Meggyógyul magától, vagy le kell vágni a lábát.

  • Ez azért két elég szélsőséges lehetséges kimenetel. Nem tudnak segíteni, ha nem gyógyul meg magától? Azért, hogy mégse kelljen levágni?
  • Miért nincs valamilyen kezelés a lassan gyógyuló fekélyes sebek kezelésére, kérdezte magában István.

Azt kérték tőle, hogy napi szinten zuhanyoztassa folyó víz alatt, és kösse át. Ez persze nem túl jó ötlet, hiszen a csapból jövő víz nem steril. Ezzel csak tovább rontott a helyzetén.

István annak hallatán, hogy el is veszítheti a lábát, segítséget kért családjától, barátaitól. Panaszai 2 hónap alatt elviselhetetlenné váltak. Bal láb vádli felőli részén nagy kiterjedésű, mély és lepedékes seb alakult ki. Sebe nemcsak mindennapi elfoglaltságaiban, hanem a munkavégzésében is akadályozza őt.

Kórtörténetében magas vérnyomás és enyhe cukorbetegség szerepelt.

Ezek persze már nem kizáró okok a sebgyógyulás eredményessége szempontjából. Persze az közismert tény, hogy a cukorbetegeknek ,,nehezen” gyógyulnak a sebeik. Miért is fordulhat ez elő?

Cukorbetegség lassítja a sebgyógyulást

A cukor egy nagy molekulájú anyag, ami a legkisebb ereket – a szívtől legtávolabbi pontokon lévő ereket- „elzárhatja”, ezzel tápanyag és oxigén hiányt is létrehozva, ami a sebek gyógyulásához elengedhetetlen. Fizikális vizsgálattal észlelhető volt a betegnél, hogy mindkét alsó végtagja ödemás. Vagyis vizesedik a lába.

Továbbá feltűnt, hogy István nehezebben vesz levegőt. Bokája és az alsó lábszárai szinte azonos vastagságúak voltak. István szerencséjére csak a bal lábán alakult ki seb.

Szakorvosunk egy kézi ultrahang vizsgáló eszközzel (Doppler készülék), amely rendelőnk elengedhetetlen tartozéka, megvizsgálta a beteg lábaiban az artériás keringés meglétét. Ezt rendben találta, viszont az ultrahangon szívritmus zavar is észlelhető volt.

Sebkezelés sebtisztítással

A páciensünknél ezután sebtisztítást végeztünk. Eltávolítottuk az akkorra már fertőzöttnek tekintett sebről a felrakódott sebváladékot. A sebtisztítást nagy mennyiségű fertőtlenítő szerrel, kötszerrel és alkalmanként sebészeti eszközökkel végeztük.

A sebtisztítás folyamata egyénenként eltérő lehet. Van, akinél a sebváladék és az ebből fakadó felrakódás nem nagy mennyiségű. Ezért hamar fel lehet tisztítani a sebet. De előfordul olyan is, akinél ez több alkalmat is jelent. „Nincs két egyforma beteg/betegség, hiszen nincs két egyforma szervezet.”

Ez a sebkezelés kezdeti szakaszában kellemetlen, olykor fájdalmas is lehet. Igyekszünk pácienseink fájdalomtűrő képességét figyelembe véve végezni a sebtisztítást. Hiszen ez mindenkinél változó. Jelen esetünkben Istvánnak nem okozott nagy fájdalmat a sebtisztítás, így hamar felszínre került a tiszta seb alap.

Sebe feltisztítása után helyileg alkalmazott, úgynevezett lokális antibiotikumos terápiában részesítjük betegünket.

Minden sebet fertőzöttnek kell tekintsünk az első találkozáskor. Későbbiekben megelőzés (prevenció) céljából minden alkalommal a beteg esetleges gyógyszerallergiájához igazítva folytatjuk a lokális antibiotikumos kezelést, ezt mezoterápiának nevezzük.

A mezoterápiás kezelésnél a szinte fájdalommentes tűszúrások egymáshoz igen közel a kezelendő sebfelszínt érintik. A seb gyógyulása érdekében szükség van az ismétlő kezelésekre. A kezelések számát és a mezoterápia során felhasznált hatóanyagot a kezelendő probléma határozza meg. Kezeléskor a tű 1-2 mm-re hatol be a bőrbe, sebfelszínbe 30-60 fokos szögben. A kezelés sikerét nagymértékben meghatározza a hatóanyag megfelelő kiválasztása, valamint a megfelelő helyre és mélységbe való beszúrása.

Ezt követően a sebet az erre a célra kifejlesztett sebkezelő krémmel gondosan körbe kenjük úgy, hogy a sebbe ne kerüljön. A már gondosan előkészített sebet steril fedőkötéssel látjuk el, melyet hagyományos módon steril mull lappal, illetve mullpólyával végeztünk.

A mull lap mennyiségének megválasztása mindig nagyban függ a seb méretétől, a váladék mennyiségétől és a környező bőrfelszín minőségétől. A mull lapokat úgy helyezzük fel a sebre, hogy az túlnyúljon a seb szélétől. A mull lap vastagsága pedig már az előbb említett váladék mennyiségétől függően akár vastagabb is lehet.

Ezt követően mullpólyával körbe tekerjük, rögzítjük a mull lapokat. Fontos, hogy ezen a ponton ne fejtsünk ki komolyabb húzó erőt, mivel a célunk csak a kötszer rögzítése. A mullpólyát a mull lap széléhez képest kb. 1-1,5cm-rel szélesebben tekerjük fel a seb köré.
Ha ezzel megvagyunk az egészet intelligens kötésrögzítővel rögzítjük, mely a mullpólyán nem nyúlik túl, így védve az ép bőrt.


Ödémák megjelenése kardiológusi vizsgálatot igényel

Szakorvosunk a kezelés végeztével tájékoztatta Istvánt, hogy a kezelés sikeressége érdekében mielőbb keressen fel egy belgyógyász kardiológust.

István nem értette, hogy ez miért olyan fontos.

Orvosunk elmondta neki, hogy az alsó végtagi ödemák kialakulása legtöbbször szív eredetű problémák miatt léphet fel. Szívünk ebben az esetben nem képes a szervezetünkben lévő vér mennyiségét megfelelő módon keringtetni. A szívtől legtávolabbi ponton – az alsó végtagon - lelassul a keringés. Pangás alakul ki, ami a korábban már említett ödémához, vizesedéshez vezet.

Ezen okok miatt a vesénk működése (vizelet kiválasztása) is lelassulhat. Felszaporodhat szervezetünkben a felesleges víz, ami Istvánnál már a korábban említett nehézlégzéshez is vezethet.

István fegyelmezettségének köszönhetően hamar el is jutott egy kardiológushoz

Sebkezelés a kardiológusi szakvizsgálat után

István ezt követően 3 hét múlva újra jelentkezett rendelőnkbe. Elmondása szerint a kardiológiai kivizsgálást követően gyógyszerein változtattak, és nagy mennyiségű vizet (mintegy 11 litert hajtottak ki belőle).

Ez István közérzetén, fizikális állapotán (légvételén) és súlyán is jelentkezett.

  • Könnyebben mozgott, és sokkal jobban érezte magát.
  • Alsó végtagjai már nem voltak annyira ödémásak. Lement a dagadás a bokája környékéről.
  • A vádliján lévő sebek váladékozása nagy mértékben csökkent.

István mosolyogva tért vissza rendelőnkbe, mert elmondta, hogy éjszakái sokkal nyugodtabban telnek. Nem aggódik azon, hogy mennyire fog átütni a kötése, mennyire lesz szennyezett az ágyneműje. Azért, mert nem üt már át a kötése, és nem lesz szennyezett az ágyneműje. Emellett az ödéma miatt feszülő lába fájdalma is csökkent, szinte elmúlt a vizesedés megszűnésével.

Ezt követően kezelését elkezdtük. Mivel Istvánnal egy 1 hónapos szünet után találkoztunk újra, így a kezelését újra fertőtlenítéssel, helyi antibiotikumos kezeléssel, fedő kötés alkalmazásával kezdtük.

Mivel fontos, hogy lábszári ödémája ne térjen vissza, ezért kompressziós fáslit helyeztünk fel neki, amit a kezelés ideje alatt folyamatosan viselnie kell. Megbeszéltük Istvánnal, hogy kezeléseink heti rendszerességgel kell, hogy történjenek. Továbbá arról is tájékoztattuk, hogy kezelésünktől csak akkor várható sebe teljes gyógyulása, ha sebét csak az általunk használt eszközökkel és technikával kezeljük. Ezt István készséggel el is fogadta.

Sebkezelés második alkalommal

lassan gyógyuló seb kezelése sebtisztítássalA következő alkalommal, mikor István ellátogatott hozzánk, sebe szinte teljesen feltisztult. A sebben nem volt már váladék.

István arcán ekkor meglepettséget, meghatottságot láttunk. Elmondta, hogy sebének 9 hónapos megléte óta még senkinek nem sikerült egy hét alatt ekkora változást elérni. Ekkor megbeszéltük, hogy a következő alkalommal a kezelését már kiegészíthetjük a lökéshullám terápiával is.

Sebkezelés lökéshullám terápiával

A lökéshullám terápiával kiegészített sebkezelés célja, hogy a kezelt területen vérbőséget okozzunk. Ezáltal a jobb vérkeringéssel több tápanyagot és oxigént juttassunk a kezelt területre. Ezzel is fokozva a sebgyógyulás hajlamát, és ösztönözzük a gyorsabb sebgyógyulást.

Fontos kiemelnünk, hogy csak akkor alkalmazhatjuk a lökéshullámot, ha a kezelni kívánt terület nincs gyulladásban, illetve a seb megfelelő tisztaságú, szennyeződésektől mentes. Ezért volt szüksége az alapos sebtisztításra.

lassan gyógyuló seb lökéshullám kezeléseIstván fegyelmezettségének és a kezelésnek köszönhetően lába folyamatosan, hétről-hétre egyre csak javult.

A lökéshullám kezelés kezdeti szakaszában Istvánnal beszélgettünk, mit is vár/várunk a kezeléstől, és azt a továbbiakban hogyan tudjuk elérni. Elmondta nekünk, hogy az elmúlt 9 hónap alatt senki nem ért el ilyen javulást az állapotában. És mivel sebe gyors ütemben kezdett el javulni, abban reménykedik, hogy ez kitart a gyógyulás végéig.

Véleményünk egyezett Istvánéval. Tájékoztattuk arról, hogy a lökéshullám terápiával kiegészített sebkezelés célja, hogy a meglévő seb gyógyulása gyorsabb és látványosabb legyen. Időnként a kezelések után érezhet némi fájdalmat, bizsergést a végtagon. Ez azonban nem szokatlan, a gyógyulási folyamat része.

lassan gyógyuló seb kezelése a lökéshullámmal a kezelés végénKezelésünk 8 hétig tartott, hála István jó gyógyulási hajlamának, és annak, hogy minden gyógyulását segítő javaslatot betartott.

Így mikor utolsó alkalommal közöltem Istvánnal, hogy sebe teljesen begyógyult, szinte hitetlenkedve tekintett rám. Miután ő is megbizonyosodott arról, hogy sebe valóban eltűnt, a meghatottságot láttuk István tekintetében. Elmondta, hogy a korábbi tapasztalatai alapján az állami ellátó rendszerbe ez a gyógyulás akár évekig is eltarthatott volna.

Ezek után természetesen igyekeztem tájékoztatni, hogy hogyan tudja megelőzni lábának újabb sebesedését. Örömmel fogadta a tanácsaimat.

Hogyan kerülheti el a lassan gyógyuló seb újbóli megjelenését?

Ekkor még nem ért véget a kezelésünk. Ezen a ponton ugyanis meg kell beszéljük Istvánnal, hogyan is kerülheti el azt, hogy újra kiújuljon a panasza, és újra megjelenjen lábán a sebesedés.
Nagy hangsúlyt fektetünk a prevencióra, hiszen, ha meg lehet előzni a láb sebesedését, miért is ne tegyük meg?

Fontos, hogy nagyon odafigyeljünk lábunk egészségére. Azért, mert jelzi nekünk, ha valami nincs rendben. Ennek korai felismerése sok szenvedéstől óvhatja meg a panaszát idejében felfedezőt.

Milyen árulkodó jelekre figyeljünk oda?

  • Dagad/ödémásodik, vizesedik a lába?
  • Fájdalmas lesz a láb a nap végére? Nehézkes lesz a járása?
  • Fáradtnak érzi magát?
  • Apró vízhólyag alakul ki rajta?
  • Nehezebben veszi a levegőt?
  • Vérnyomása ingadozik?
  • Meglévő sebe nehezen, vagy egyáltalán nem akar gyógyulni? Esetleg mérete növekszik?
  • A korábban alkalmazott kötözés nem segít?

Ha ilyen panaszai vannak akkor forduljon bizalommal hozzánk. Panaszának kezelésével meg tudjuk előzni lába sebesedését.


Így a kezelésünk végeztével én is nyugodt szívvel engedtem útjára Istvánt, immár gyógyult végtaggal, és azzal a tudattal, hogy István újra teljes értékű, fájdalommentes életet élhet.

Mit jelent nekem sebkezelőként, ha egy beteg fájdalomtól mentesen távozik rendelőnkből?

Az állami egészségügyben ledolgozott 10 évem alatt számtalan beteggel, betegségekkel, sorsokkal találkoztam. Egy valami mégis minden betegnél hasonlított. Mindenki fájdalommentesen szeretne élni. Panaszok nélkül.

Én ebben kívánok és tudok sebkezelőként segítségükre lenni betegeinknek. Nincs annál felemelőbb érzés mikor gyógyultan, fájdalomtól mentesen távoznak az első kezelésre sokszor szorongva érkező, sebük miatt aggódó emberek.

István is ezt az utat járta be fekélyes, lassan gyógyuló sebe kezelésekor. Önnek nem kell 9 hónapot várni lassan gyógyuló sebe eredményes kezelésével.

Gyógyulásához kérjen információt most, mert egészsége a legdrágább kincse, és így tudunk segíteni

Az Ön neve*:
E-mail címe*:
Telefonszáma*:
Üzenete*:

A *-gal jelölt mezőket mindenképp töltse ki!
Adatait bizalmasan kezeljük. Harmadik félnek nem adjuk ki. 2 munkanapon belül visszahívjuk.

         
Harmónia Centrum a médiában: