Harmónia Centrum
Eljön hozzánk az egészségéért?
1055 Budapest, Markó utca 11
H-P: 8.00-19.00
Mi fáj? Mi a panasza?
Hatékony gyógymód kereső...
Főoldal / Kineziológiai tapasz felhelyezése / Kineziológiai tapasz felhelyezése vállra

Milyen váll problémáin segíthet a kineziológiai tapasz felragasztása vállra?

Fáj a válla?
A karját is nehezen tudja emelni fájdalom nélkül?

Hogyan működik a kineziológiai tapasz vállra ragasztva?

kineziológiai tapasz vállra ragasztásaAz érintett területre felhelyezett szalag rugalmasságából adódóan “megemeli” a bőr alatti kötőszöveti réteget, melynek hatására serkentjük a vér és nyirokkeringést. Ezzel csökken a fájdalomérzékelő receptorokra háruló nyomás. Ezen alapul a váll tape fájdalomcsillapító hatása.

A megfelelő ragasztási technika megválasztásával stabilizálni tudjuk a vállízületet áthidaló izmokat, szalagokat. Ezáltal csökkentjük a sérült szövetek terhelését.

Ha túl feszes, megrövidült és már fájdalmas izommal van dolgunk - ami a váll esetében gyakori -, akkor lazító ragasztási technikával még jobban elő tudjuk segíteni az izmok nyújtását.

Kineziológiai tapasz felhelyezése vállra gyógytornával

vállizmok erősítése gumiszalaggalA kineziotape kezelést stabilizáló vagy aktív nyújtó gyógytorna gyakorlatokkal kombinálva, masszázzsal megtámogatva még teljesebb gyógyhatás érhető el.

A vállizmok bemelegítése után a váll és vállöv izmait meg tudja erősíteni például a képen is látható gumiszalag használatával.

Az erősítés után pedig a jól bemelegített izmok nyújtásával a rugalmasságukat is növeli. Ennek nemcsak edzettebb, erősebb lesz válla, hanem sokkal nehezebben is fárad majd el a vállát ért terhelés hatására.

Fájdalommentes váll rövidebb idő alatt, mellékhatások nélkül

Szeretné rövidebb idő alatt, mellékhatások nélkül visszaszerezni válla fájdalommentességét?

Melyek a kineziológiai tapasz vállra ragasztásának feltételei?

A váll ízület ragasztása során is figyelembe kell venni a bőr állapotát. Ellenjavallt extrém gyulladás, égés, nyílt sérülés, tumoros megbetegedés esetén ragasztani.

Ezen kívül fontos figyelembe venni idősebb betegeknél a vékony, száraz pergamen szerű bőrt, hogy ne okozzunk a ragasztással kellemetlen sérüléseket a bőr felszínén. Előfordulhatnak ezen a területen érzékeny és kidudorodó anyajegyek is, amelyekre nem ajánlott a tape felhelyezése.

Férfiak esetében a sűrű szőrzet is akadályt jelenthet a kineziológiai tapasz megfelelő felragasztásához. Ebben az esetben ajánlott szőrteleníteni a ragasztandó területet a tapasz megfelelő hatásának biztosításához.

Miért fontos hogy szakember ragassza a váll tape-t?

Azért, mert a szakember anatómiai ismeretekkel rendelkezik, és elvégezte a kineziotape ragasztási tanfolyamot.

  • A szakember tudni fogja, hogy az Ön problémájára alkalmas-e a terápia.
  • Ha igen, akkor fontos a bőr megfelelő előkészítése a ragasztásra. Ez tartalmazza a szőrtelenítésen kívül a bőrfelület tisztítását és zsírtalanítását.

A kezelt fájdalmas váll problémája alapján kell a megfelelő ragasztási technikát kiválasztani, és ezt követi a váll tape precíz felhelyezése az anatómiai struktúráknak megfelelően.

Egyedül, segítség nélkül ez a fajta felhelyezési technika nehezen kivitelezhető. Nem tud jól hozzáférni saját vallához két kézzel. Próbálkozás közben összeragadhat a ragasztós fele a rugalmas szalagnak.

Előfordulhat az is, hogy nem megfelelő alaptartásban találná el az izmot, vagy akár még az is, hogy el se találja. A szalag megfelelő mértékű húzásának alkalmazása is gyakorlatot igényel. Az érintett izom lefutásának megfelelő, ideális erősségű tape felhelyezés érdekében javasoljuk, hogy forduljon szakemberünkhöz vállával.

Meddig marad / maradhat fent a kineziológiai tapasz?

A tapasz tartóssága a bőrön attól is függ, hogy milyen izom / ízületi régióra lett felhelyezve, és mennyire van terhelésnek kitéve.

  • A váll ilyen szempontból kedvező, mert nincs kitéve gyakori súrlódásnak. Egyedül a zsirosodó bőr és a napfény közvetlen hatása gyengíti.

Ettől függetlenül kb. 3-4 nap után elkezdhet felválni a szalag szélső 0,5-1 centije. Ilyenkor el kell távolítani az adott felkunkorodó részt egy éles ollóval, és egy-két napon belül az egészet érdemes levenni, mert tovább fog kunkorodni. Ez pedig már a bázisragasztás elvesztését jelenti. Abban az esetben, ha a ragasztás után bármiféle bőrirritációt, például kipirosodást vagy viszketést tapasztal, feltétlenül azonnal távolítsa el a szalagot. Felmerülő komplikációk nélkül is maximum 1 hétig hagyja fenn a kezelt területen a kineziológiai tapaszt.

A kineziológiai tapasz felragasztása vállra milyen váll problémákon segíthet?

1. Instabil váll

Szalagosan instabil vagy izmos eredetű instabil váll stabilitását növeli a kineziológiai tapasz felragasztása.

2. Megrövidült vállizmok fájdalmának csökkentése

csuklyás izom fájdalom tapeléseTúl feszes, megrövidült izmok által kiváltott fájdalom a trapéz másnéven csuklyás izmok, vagy bicepsz izmok területén. Ezen izmok antigravitációs izmok. Vagyis függőleges helyzetben tartják testünket, és ellenállnak a gravitáció lefelé húzó hatásának. Éppen ezért a szerepük a lefelé húzó erővel szembeni tartás. Az ilyen izmok bizony hajlamosak a rövidülésre. Tehát rendszeres nyújtás hiányában sporthasználat nélkül is fájdalmassá válhatnak.

  • A csuklyás izom görcsössé válását, fájdalmát okozhatja feszített életvitel, stressz, és ülő életmód is.

3. Izom vagy ínsérülés

Balesetből eredő enyhe izom vagy ínsérülés esetén is segíti a gyorsabb felépülést a kineziológiai tapasz felragasztása. Például a leggyakoribbak a bicepsz, delta, rotátor köpeny sérülések.

4. Vállízület túlterhelése

váll tapeVállízület túlterhelése esetén, például konditermi/erősítő edzés következtében kialakuló fájdalom csökkentésére, és az érintett izom működésének segítésére is jól használható a váll tape.

5. Izomhúzódás, izomfájdalom esetén

A vállizmok fokozott igénybevétele okozta izomhúzódás, izomfájdalom esetén is hatásos fájdalmat csökkentő kezelés a váll tape felragasztása.

  • Pl.: úszás, kézi/röplabda, gerelyhajítás, diszkoszvetés stb.

6. Vállsérülés megelőzésére

Prevencióként, azaz sérülés megelőzésként az intenzív terhelési időszakban védelmet biztosít.

  • Versenyidőszak előtt és alatt szerepe lehet a kineziotapenek a sérülés esélyének csökkentésében, izomzata megfelelő anyagcseréjének biztosításában.

7. Tartásjavítás a vállövben

A tartásjavítás minden korosztály számára tartalmaz vállövi korrekciót is. Ezt rugalmas kineziotape vagy rigid sporttape is megtámogathatja.

  • Szerepe abban rejlik, hogy a tartasjavító tornával töltött időn kívül is emlékeztesse.
  • A tape felhelyezésével segítünk megéreztetni a helyes testtartást, amivel a megfelelő izmokat munkára késztetjük.

Fontos megjegyezni, hogy a kineziológiai tapasz vállra ragasztásas csupán kiegészítése lehet egy tartáskorrekciós torna sorozatnak, nem helyettesítője. A heveder vagy tape elhagyását követően rövid időn belül ugyanúgy visszaáll a rosszul rögzült tartás. Előnye azonban, hogy használható akár kisgyermekeknél, és serdülőkorban is.

Jobb, mint a tartásjavító heveder, mert a segédeszközt csak bizonyos helyzetekben viseli, és nem olyan széleskörű a hatása (keringés, stretching), ráadásul bevág a hónaljnál és kényelmetlen.

  • A tartásjavító hevederrel ellentétben a tape nem kényelmetlen, és nem egy passzív rögzítéssel éri el a kívánt testhelyzetet.

A váll tape ragasztását prevencióként is felhasználhatja: általa megelőzheti a később tartáshibákból kialakuló gerinc panaszokat.

Nézzük meg 3-4 vállsérülés ragasztását

Bicepsz izom sérülésének rehabilitációját segítő tape

Mi a bicepsz izom ragasztásának menete?

  1. Előkészítjük a bőrfelületet. Letisztítjuk zsírtalanítjuk, - ha kell leborotváljuk - a tape megfelelő ragadásának és tartósságának érdekében.
  2. Nyújtott kartartás mellett mérjük le a szükséges hosszt, különben ragasztás után nem tudná kinyújtani a könyökét a bőr tépő érzete miatt.
    • A bicepsz tapadási pontjától kb. 1 cm-rel lejjebbről mérjük a tape-et a hosszú fej eredési pontjáig.
  3. Ha lemértük ezt a hosszt, és lerövidítettük egy 75%-os húzóerőhöz igazítva, akkor formázzuk a tapaszt. A tape-nek a formája is számít, ezért nem ajánlott előre vágott szalagokat venni.
    • A tape egyik végét elkezdjük ketté vágni nyuszifülbe” úgy, hogy a végén maradjon egy kb. 4 cm-es bázis. Ez azért fontos, mert körbe fogjuk vele futni azt a részt, amit az izom két feje is végigfut.
    • Lekerekítjük a végeket, hogy ne rojtozódjon fel, és ne akadjon bele a ruhába a tape vége.
  4. Előnyújtott helyzetben felragasztjuk a bázist feszítés nélkül, a bicepsz tapadási pontjához közel.
    • A belső szalagrészt a bicepsz rövid fejének külső felén ragasztjuk fel az eredési pontjához.
    • A külső szalagot a hosszú fej külső mentén ragasztjuk fel eredési pontjáig.
  5. A hátpapírral átdörzsöljük a tape-et, hogy jobban aktiválódjon a ragasztó.

Többféle ragasztástechnikai sorrend lehet jó

A most leírt verzió keskenyebb felkarokra javasolt.

Szakember által kipróbálva és felmérve ettől eltérő szakszerű ragasztási sorrendek is lehetségesek

  • az izomkeresztmetszet,
  • a főleg fájdalmas terület, vagy
  • a kiváltó ok minőségétől függően.

Rotátor-köpeny funkcióját segítő tape

A rotátorköpeny izomcsoport érintettségével gyakran azonosítanak reumatológusok 40 éves kor feletti vállfájósokat. Nem evidens, de gyakori, hogy a lapockák instabilitása is társul, esetleg hanyagtartás is.
A torna és a kineziotape ragasztás a gyenge láncszemek erősítésére irányul.

A lapocka stabilitása pedig igen egyszerű, a gerinchez közelítő izmok lefutása mentén ragasztunk, egy előfeszített helyzetben. Tehát Ön lecsupaszított felsőtesttel ül, vállait hátrahúzza, a kolléga pedig ragaszt egy vagy több megfelelő hosszúságú tapaszt a lapocka egyes pontjai és a gerincoszlop közé.

Ez után kifejezetten a rotátor izmok lefutása mentén, a felkaron a deltaizom környékéről a lapocka belső éléig húzza a megfelelő irányokba a szalagokat. Eközben majd Öntől felkar kiforgatást, és annak megtartását fogja kérni.

Vállövi izomlazító tape

A trapézizom felső rostjai és a lapockacsúcs emelő izomzat gyakran válik feszessé a hétköznapi stresszben, és súlyviselés következtében. Ezen izmok lazítása nyújtó gyakorlatok és masszázs révén oldható, ám az átmeneti eredmények fenntartásáért vagy az instant fájdalomcsökkentés érdekében kineziotape-el megtámogatható.

Ilyenkor a nyakat előnyújtja a szakember, majd a nyújtott helyzetben ragaszt. Előnyújtáshoz a nyakat oldalra kell dönteni, a vállal lefelé nyújtózni. Szükség esetén a nyakat is csavarni kell. A nyaktól a vállcsúcsig, és a nyaktól a lapocka tövéig izomlefutás mentén. A nyaknál a hajas fejbőrhöz legközelebb, a nyaki csigolyák oldalsó és hátsó nyúlványaihoz irányítva indul a csík a trapéz felső és lapockaemelő izom ragasztáshoz. Véghelyzete a lapockán az izomtapadásnak megfelelően lapockaemelőnél a belső felső csúcs és él, vagy trapéz esetén a laterális nyúlvány.

Gyermekeknél, serdülőknél és felnőtteknél egyaránt ugyanolyan jól használható ez a ragasztási technika.

  • Legyen szó sérülésről, fájdalomról, instabilitásról, tartásból vagy sportból eredő bántalmakról.

Kineziológiai tapasz vállra ragasztásával szabadulna meg válla fájdalmától?

  • Rimán Ferenc vállspecialista gyógytornászEljön hozzánk vállfájdalmának gyorsabb megszüntetéséért?
  • Beszélni szeretne kinesio tape szakemberünkkel vállfájása gyorsabb enyhítéséről?
  • Fájdalmas válla kinezio tape kezelésére előzetes bejelentkezés alapján várja váll tape specialista gyógytornászunk, és vállfájdalma enyhítésére legalkalmasabb tapasz felragasztásával segít fájdalma mérséklésében.
  • Munkaidőben hívja+36-1-269-2946-os telefonszámunkat. Munkatársunk tájékoztatja Önt vállfájdalma enyhítésének lehetőségeiről.
  • Vagy töltse ki az űrlapot. Az űrlapon adja meg elérhetőségét! Kollégánk visszahívja.

Gyógyulásához kérjen információt most, mert egészsége a legdrágább kincse, és így tudunk segíteni

Az Ön neve*:
E-mail címe*:
Telefonszáma*:
Üzenete*:

A *-gal jelölt mezőket mindenképp töltse ki!
Adatait bizalmasan kezeljük. Harmadik félnek nem adjuk ki. 2 munkanapon belül visszahívjuk.

         
Harmónia Centrum a médiában: