Harmónia Centrum
Jöjjön neuropátiás lába egészségéért >
1055 Budapest, Markó utca 11
H-P: 8.00-19.00
Mi fáj? Mi a panasza?
Hatékony gyógymód kereső...
Főoldal / Cukorbeteg láb kezelése / Diabéteszes láb kezelése / Diabéteszes neuropátia
Ügyfél vélemények

„Szép napot kívánok. Sikertelen kísérletek után érkeztem a Harmónia centrumba gyulladt, elhaló szövetű mély sebemmel és igen nagy, állandósult fájdalmakkal. Judit mesterien tette a dolgát. Közben vígasztalt, mert bili füle efektusom volt.
Legyen áldott érte, mert igaza volt. Néhány kezelés után új szövetek jelentkeztek, a fájdalom szinte megszűnt. Mostanra teljes új szövet alakult ki, és nagy rész bőr nőtt. Jó szívvel ajánlottam a klinikát munkatársam anyukájának, aki 2 év kísérletezésén volt túl. Mostanra szépen gyógyul. Össze foglalva a centrumba lépve kellemes hangulat, baráti segítőkész dolgozók fogadnak. A szakmai tudás minden vitán felül álló. Szóval megfogalmazhatatlan mennyi hálával tartozom nekik.” Csóti Mihály e-mailje 2021. január 22-én, 17 óra 45 perckor érkezett

„Nagyon nagy szeretettel és tisztelettel köszönöm a Harmónia Centrum dolgozóinak, különösen az engem meggyógyító Emesének az odaadó, szeretetteljes kezelést. Meggyógyult az 5 éve beteg lábam. Amíg élek el nem felejtem a hozzám való jóságukat.
Bauer Ferencné

„Kedves Galsa Emese!
Hálásan köszönöm, hogy már többször megmentette édesanyám lábát. Jó egészséget és minden jót kívánok.
Hálás köszönettel: B.H. Róza

„Kedves Harmónia centrum!
Az önök címét az interneten találtam. Transzplantált vese műtét után kialakult sebem másfél év után sem igazán gyógyult meg. A terápiás kezelés után 2 hónap után gyógyultan távoztam az intézményből. A kezelés időtartama alatt rendkívüli ellátást köszönöm, jó emlékekkel távoztam.”

„Köszönöm a Harmónia Centrumnak a közreműködését! Külön Darabos doktor úrnak, a lábaimat megmentette az amputálástól. És Emesének a kezeléseit, ami eredményesnek bizonyult. Még egyszer köszönöm! Áldja meg az Isten Önöket! Tisztelettel
Szeles Imre (Kerekegyháza)

„Kedves Harmónia Centrum!
A feleségemnek lábszárfekélye volt, a bokájától majdnem a térdéig. Az SZ.T.K.-ban évekig kezelték, ám javulást sajnos nem tapasztaltunk. Itt néhány lökéshullám kezeléssel már látható a javulás, azaz új bőr keletkezése látható, és a fájdalom is elmúlt. Még néhány kezelés és már is plasztikai műtétre érik meg.
Köszönettel, Papp János

Diabéteszes neuropátia kezelése

A diabéteszes neuropátia a cukorbetegeket fenyegető idegkárosodás. Az idegkárosodás kiemelkedő veszélyességét az adja, hogy a diabéteszesek 60-70%-ánál előfordulhat. Ez az idegek károsodásának döbbenetesen magas veszélyeztetettségi szintje. Azonban ez azt is mutatja, hogy egyharmad esélye van a neuropátia elkerülésére, a megelőzésre.

Mit gondol? A cukorbetegek közül kiknek van a legnagyobb esélye az idegkárosodást elkerülők 30-40%-ába tartozni? 10 cukorbeteg emberből ki lesz az a 3-4, akinél nem károsodik az idegek érzékelése?

  • Azoknak, akik nem sokat tudnak a diabéteszes neuropátiáról, az idegek károsodásáról?
  • Vagy azoknak, akik igyekeznek mindent megtudni róla, megelőzni azt? És ezért például figyelmesen elolvassák ezt az oldalt is lábuk megvédéséért.

Mit tudjon a neuropátiáról?

neuropátiaAz idegek károsodása, az érzékelés zavara elsősorban a lábunkat vagy a lábfejünket érinti. Emellett azonban az idegkárosodás szinte bármelyik testrészben kialakulhat, amelyet behálóznak az idegek. Ez pedig szó szerint azt jelenti, hogy bármelyik testrészben, és nem kivételek ez alól a belső szervek és a nemi szervek sem.

Minél régebbi a cukorbetegség, annál veszélyesebb a neuropátia

Időbeli korlátozása nincs az idegkárosodás kialakulásának. Előfordulásának gyakorisága azonban a korral és a cukorbetegség időtartamának növekedésével párhuzamosan nő.

Ezért gyakoribb a neuropátia azoknál a cukorbetegeknél, akik már több mint két évtizede cukorbetegek.

Emellett az általános kockázati tényezők a diabéteszes neuropátiánál is érvényesek. Vagyis gyakrabban előfordul azoknál, akiknek

  1. állandóan ingadozik a vércukorszintje,
  2. magas a koleszterinszintje (a vérben lévő zsír),
  3. magas a vérnyomása, és
  4. a túlsúly is növeli az idegkárosodás előfordulásának veszélyét.

A négy veszélyességi tényező közül Önnél melyik jelenti a legnagyobb kockázatot?

Mik a neuropátia legfőbb okai?

Az idegek károsodásának általában több egyszerre jelentkező oka van.

1. Hosszú ideje tartó cukorbetegség

A neuropátia legfőbb oka a már hosszú ideje tartó cukorbetegség, amely a magas vércukorszintben és alacsony inzulinszintben jelentkezik.

2. Magas koleszterinszint

Másik gyakori oka az idegkárosodásnak a vérzsír magas szintje, a magas koleszterinszint.

3. Vérerek károsodása

A sejtek anyagcseréjét biztosító, az oxigént és a tápanyagokat szállító vérerek károsodása is fokozza az idegek érzékelésének a csökkenését.

4. Idegsérülések, nyomódások

kéztőalagút szindrómaAz idegek sérülése és nyomódása, például a különböző alagút szindrómák is fokozzák az érzékelés kiesését.

Ezek közül a leggyakrabban előforduló a kéztőalagút szindróma, amely a középideg nyomódása miatt alakul ki. Az ideg nyomódása miatt zsibbad csukló és a tenyér hüvelykujj felőli része, valamint a hüvelykujj, a mutatóujj, a középső ujj és a gyűrűsujj hüvelykujj felőli fele.

5. Örökletes tényezők

örökletes tényezőkAz örökletes tényezők is növelik az idegek károsodásának hajlamát. Ha van a családjában a felmenői között neuropátiában szenvedő, akkor Önnek is nagyobb hajlama van rá.

6. Alkoholfogyasztás és dohányzás

Az életmódra jellemző sajátosságok például a túlzott alkoholfogyasztás és a dohányzás is növeli a neuropátia kockázatát.

Mit gondol? Érdemes feltennie saját magának a kérdést, hogy Önnél ezek közül melyek növelik az idegkárosodás veszélyét?

Az idegkárosodás lehetséges okainak feltárása után meg kell vizsgálnunk a jelentkező tüneteket is.

Melyek lehetnek a diabéteszes neuropátia tünetei?

Nem könnyű a jelentkező tünetek értékelése, mert ezek egyrészt az érintett idegektől, másrészt pedig az idegkárosodás típusától függnek. Ebből persze az is következik, hogy a neuropátiának vannak típusai is.

Tovább nehezíti a neuropátiás tünetek értékelését, hogy vannak idegkárosodástól szenvedő cukorbetegek, akiknél nem jelentkeznek a jól ismert tünetek. Másoknál viszont látható és érzékelhető tünetei vannak az idegkárosodásnak.

Bizsergés, zsibbadás

érzékelés zavaraAz elsőként jelentkező tünet általában a bizsergés, zsibbadás a végtagokban, jellemzően elsősorban a lábfejben. Az idegkárosodás előrehaladásával a jelentkező tünetek egyre erőteljesebbek.

Kezdetben azonban – akár hosszú évekig is – alig-alig érzékelhetők, mert enyhébb idegkárosodásnál még nem is érezhetők. Előfordul azonban az is, hogy a fájdalom hirtelen és nagyon erősen jelentkezik égő, szúró, nyilalló, hasogató fájdalom formájában.

A bizsergés és a zsibbadás először a lábujjakban, majd a lábfejben és a lábszárban, illetve az ujjakon, a kezekben és a karokban jelentkezik a neuropátiás fájdalom. Vagyis először mindig a testtől távolabbi részeken, a lábujjakon, a talpon jelentkezik a zsibbadás. Majd innen terjed tovább a bokára, és felfelé egészen a térdig. És ugyanígy a felső végtagon is.

Izmok gyengesége

A károsodott idegekkel behálózott izmok gyengesége is jellemző tünet. Elsősorban a láb és kézizmok gyengesége tapasztalható tünet.

Emésztőrendszeri panaszok

A kéz és lábizmok gyengeségével párhuzamosan különféle emésztőrendszeri panaszok, émelygés, hányinger és hányás is jelentkezik.

Nem ritka a hasmenés vagy a székrekedés jelentkezése sem.

Húgyúti problémák

Húgyúti problémák, vizelési zavarok is gyakoriak lehetnek. Az idegek károsodásával romlik az idegek érzékelése.

Szív és érrendszeri panaszok

Érrendszeri és szívproblémák is jelentkezhetnek. Szédülés vagy ájulás is előfordulhat a hirtelen leeső vérnyomás miatt.

Általános gyengeség

Nem ritka az sem, amikor a kéz és lábizmok gyengesége általános fizikai gyengeséget és levertséget, unott hangulatot, depressziót okozhat. A fizikai gyengeség, a levertség pedig együtt járhat az étvágytalansággal, a testsúly csökkenésével.

A nőknél előfordulhat a hüvely szárazsága. A férfiaknál pedig merevedési zavarok jelentkezhetnek.

Neuropátiás fájdalom 2 fő jellemzője

Nyugalmi állapotban jelentkezik a neuropátiás fájdalom

Fontos szempont, hogy az idegkárosodás, a neuropátia tünetei nem terhelésre, nem járáskor jelentkeznek, hanem nyugalmi állapotban. Éjszaka pedig még erősebbek lehetnek ezek a tünetek, még erősebb a fájdalom. A terhelésre jelentkező fájdalomnak sokkal inkább más, például szív és érrrendszeri oka lehet.

Neuropátiás fájdalom szimmetrikus, mindkét oldali

A perifériás neuropátia esetén a tünetek nem a bal vagy a jobb oldalon, hanem mindkét oldalon, szimmetrikusan jelentkeznek. Tehát ha csak az egyik lába vagy egyik keze zsibbad, akkor ezt a zsibbadást nagy valószínűséggel nem a neuropátia okozza. Ilyenkor a zsibbadást okozhatja az idegek nyomódása, az alagút szindróma.

Melyek a diabéteszes neuropátia típusai?

4 típusát különböztetjük meg az idegkárosodásnak attól függően, hogy a test mely részét érinti. További súlyosbító tényező, hogy ezekből egy cukorbetegnél egyszerre több is előfordulhat:

  1. A leggyakoribb idegkárosodás a perifériás neuropátia, amely a nevéből is kikövetkeztethetően elsősorban a lábujjakban, lábfejben, lábszárban, emellett azonban a kezekben és a karokban okoz érzéskiesést, illetve fájdalmat.
  2. A vegetatív vagy autonóm neuropátia a szervek működését szabályozó vegetatív idegrendszert érinti, amely az akaratunktól független testfunkciókat szabályozza. Ronthatja a szív, a tüdő vagy a szem idegeinek érzékelését. Zavart okozhat az emésztőrendszer és a húgyhólyag működésében, a testhőmérséklet vagy a verejtékezés szabályozásában is.
  3. A proximális neuropátia a csípőben, a farban és a combokban okoz általában heves fájdalmat. A fájdalom mellett még általános gyengeséget is okoz az alsó végtagokban.
  4. A mononeuropátia vagy másképpen fokális neuropátia általában csak egy ideget vagy idegcsoportot érint. Ezért az adott ideg által behálózott területen okoz izomgyengeséget vagy fájdalmat. Ez a gyengeség általában néhány hét vagy hónap után elmúlik, azonban teste bármely idegét érintheti.

Ezek közül Önt melyik fenyegeti? Nézze meg részletesen a neuropátia típusait!

1. Perifériás neuropátia, a végtagok idegkárosodása

perifériás neuropátiaA perifériás neuropátia az agyból és a gerincvelőből kilépő, tehát a központi idegrendszeren kívüli idegek kárododása. Az érzékelést továbbító idegek károsodása miatt elromlik a perifériák, a végtagok és a központi idegrendszer közötti kommunikáció. Mégpedig a perifériás idegek ingerülettovábbító funkciójának kiesése vagy gyengülése miatt.

A nevéből is adódóan az idegkárosodás a lábak, lábfejek, lábujjak valamint a karok és a kezek idegeinek a működését zavarja. A tapasztalatok szerint az idegek károsodása hamarabb érezhető a lábakon mint a karokon. Ez okozza a neuropátiás láb jelenségének kialakulását.

diabéteszes láb szindrómaA neuropátiás láb legfőbb tünete az érzékelés tompulása, kiesése. A lábban, a lábfejben és még a lábbujjakban is érezhető a bizsergés, a zsibbadás. Ezek a tünetek mindkét oldalon megjelennek, és főleg este és éjszaka okoznak egyre nagyobb fájdalmat.

A perifériás neuropátia az érzékelés tompulása mellett a reflexek kiesését és az izmok gyengeségét is okozhatja. A zsibbadó és érzéketlen lábon fekélyek, fekélyes sebek jelenhetnek meg.

A fekélyesedés kockázatát az adja, hogy ha ezeket a sebeket nem kezelik azonnal – amire az érzékelés kiesése miatt nagy az esély -, akkor a sebesedés egyre nagyobb lesz, és a gyulladás egészen a csontig hatolhat. A sebek kezelésének elhanyagolása a láb amputációjához is vezethet. Pedig a fekélyes lábsebek szakszerű kezelésével az amputációknak jóval több, mint fele megelőzhető lenne. Időben elkezdve a szakszerű sebkezelést nincs szükség amputációra.

2. Mi az autonóm neuropátia?

Az autonóm neuropátia a vegetatív idegrendszert károsítja. A szív, a gyomor, a belek, a húgyhólyag, a nemi szervek, az izzadságmirigyek, a szemek és a tüdő idegeinek működését akadályozza a károsodás. Ezzel pedig olyan életfontosságú folyamatok működését zavarja, mint a vérkeringés, az emésztés, a légzés, a látás vagy a salakanyagok kiválasztása illetve a szexualitás.

3. Mononeuropátia egy ideget, idegcsoportot érint

Hirtelen jelentkezik főleg a lábon, a törzsben vagy a fejben. Sokféle tünetet okozhat az idegkárosodás:

  • fájdalom az egyik comb elülső részén
  • fájdalom jelentkezése a sípcsontban vagy a lábfejen
  • fájdalom a mellkasban, gyomorban vagy a test valamelyik oldalán
  • erős fájdalom a hát alsó részén vagy a medence tájékon
  • kettőslátás
  • szem mögötti fájdalom
  • az egyik arcfél bénulása

A mononeuropátia, az egy ideget érintő idegkárosodás lehet az, amelyik egyik oldali tüneteket is okozhat. Elsősorban a már hosszú ideje cukorbetegségben szenvedőknél alakul ki.

Diabéteszes neuropátia kialakulását hogyan előzheti meg?

Mi az idegkárosodás megelőzésének legjobb módja?

vércukorszint mérésAz idegek károsodását leginkább azzal tudja megelőzni, ha cukorbetegségét kezeli. Vagyis a vércukorszintjét a normál értékhez legközelebb tartja. Ez 6,1-es, vagy ez alatti éhgyomori vércukorszintet jelent. A vércukor megfelelő szintjével nemcsak a sejtek anyagcseréjét biztosítja, hanem teste idegeit is védi.

A végtagokon jelentkező perifériás idegkárosodást a lábai és kezei egyszerű megnyomásával, az idegek érzékelésének az ellenőrzésével is vizsgálhatja. Természetesen, ha Ön cukorbeteg, akkor az idegek érzékelésének károsodására oda kell figyelnie, és rendszeres időközönként, évente érdemes elmennie ellenőrző vizsgálatra.

Hogyan előzheti meg cukorbeteg lába fekélyesedését?

  1. lábszárfekély megelőzéseTöltse ki Lábszárfekély megelőzése kérdőívét. Kattintson a linkre a lába sebesedése megelőzésének legnagyobb esélyéért!
  2. A kérdőív 32 kérdésének pontos megválaszolásával felmérheti cukorbeteg lába állapotát, és kiderítheti a lábszárfekély megelőzésének lehetőségeit. Ebben tud segíteni lábszárfekély specialistánk egy konzultáción, ha elküldi nekünk körültekintő gondossággal kitöltött kérdőívét.
  3. Ezután pedig ne halogassa tovább diabéteszes lába gondos ápolását, és cukorbetegsége szakszerű kezelését a fekélyesedés elkerüléséért!

Hogyan kezelhető a diabéteszes neuropátia?

Vércukorszintje ellenőrzése a legfontosabb

Figyeljen vércukorszintje megfelelő értékére! Ha vércukorszintje a normális értékeken belül mozog, akkor cukorbetegsége az idegek működését sem károsítja.

egészséges életmódA vércukorszint ellenőrzése mellett a megfelelő diéta betartása és a rendszeres testmozgás, vagyis egészséges életmódja képes a leginkább biztosítani a normális vércukor értékeket.

Előfordulhat olyan helyzet is, amikor életmódja átalakításával önmagában már nem tudja biztosítani a vércukor normális szintjét, és ilyenkor már a gyógyszeres, inzulinos kezelésre is szüksége lehet. Ezt azonban csak akkor használja, ha feltétlenül szükséges, és még ekkor is csak átmeneti lehetőségként, ugyanis egészséges életmódja kialakításával és betartásával javulhat a vércukorszintje, és csökkentheti inzulin adagját. Ezt azonban csak orvosi ellenőrzés mellett tegye.

A normál vércukorszint tartós biztosítása nemcsak az idegek károsodását, hanem a cukorbetegséggel együtt járó egyéb problémák kialakulását is segít megelőzni. Vagy legalábbis késlelteti a panaszok jelentkezését. Életmódja átalakításával azonban van lehetőség az idegek károsodásának a lassítására. Sőt a károsodás mértékének csökkentésére, visszafordítására is. Ehhez azonban az Ön egészséges életmódjának a kialakítása mellett szakember felügyelő segítségére is szüksége van. Ez a segítő szakember lehet természetgyógyász is, aki együttműködik Önnel és orvosával egészsége helyreállításában.

Neuropátiás fájdalom csillapítása

Az idegkárosodással és érzékeléskieséssel együtt járó fájdalmat a mellékhatásokat okozó gyógyszerek rendszeres szedése helyett más, természetes módszerekkel is kezelheti.

Kezelőorvosával egyeztetett módon az akupunktúra és a fizikoterápia hatékony fájdalomcsillapító lehet, ami csökkentheti vagy ki is válthatja a gyógyszerek rendszeres szedését.

Perifériás neuropátia esetén kiemelkedő fontossága van lába ápolásának

láb ápolásaHa cukorbeteg, akkor különösen figyeljen oda lába megfelelő ápolására. Elsősorban a lába veszélyeztetett. A lábfejében futó idegek teste leghosszabb idegei, és az idegek károsodása szempontjából a leginkább veszélyeztetettek. A leggyakrabban és először a lábában futó idegek károsodhatnak.

A neuropátiás láb azért veszélyes, mert ha lábában károsodnak az idegek, akkor a sérüléseket és gyulladásokat nem érzékeli. Ezért ezek a sebek megfelelő ápolás nélkül könnyebben elfertőződhetnek, elfekélyesedhetnek. Ha az idegek károsodása még végtagi keringési zavarokkal is párosul, akkor ez még tovább növeli a lábon kialakuló fekély veszélyét.

diabéteszes neuropátiaA cukorbetegség egyik leggyakoribb és legveszélyesebb szövődménye a lábon kialakuló fekélyek. A neuropátiás láb kifejezetten veszélyeztetett ebből a szempontból. A legtöbb elkerülhetetlenül végrehajtandó lábamputációt a láb fekélyesedése okozza. A kutatók évtizedek statisztikai adatait vizsgálva azt valószínűsítik, hogy a diabéteszesek között elvégzett lábamputációk közül 100 esetből 85 amputáció elkerülhető lenne a láb megfelelő ápolásával.

  • Ne kockáztasson, ha az Ön neuropátiás lába a megmenthető 85 között van, akkor mentsük meg.

„Magyarországon évente 3-4000 cukorbeteg lábát amputálják, bár neuropátiás eredetű amputációnak nem lenne szabad előfordulnia.” (Nemzetközi Diabétesz Szövetség; 2005)

  • diabéteszes láb kezeléseFekélyes sebeket lökéshullámmal eredményesen gyógyító csapatunk ezeknek a lábaknak a megmentesén dolgozik már 2012 óta.
  • Gyógyító csapatunk ma már több mint 800 fekélyes seb eredményes gyógyításának tapasztalatával várja. Az pedig különösen reménytkeltő lehet Önnek is, hogy sok lábat az amputációtól mentettünk meg.
  • Az ilyen talpon kialakuló mély sebeket már sokkal nehezebb meggyógyítani, mint a kialakulását megelőzni. Több mint 800 fekélyes seb kezelésének tapasztalatával mondjuk ezt Önnek.

Diabéteszes, perifériás neuropátia kezelése lökéshullámmal

neuropátiás láb lökéshullám kezelése9 éves tapasztalatunk szerint az idegek érzékelésének zavara, a neuropátiás állapot nem gyógyítható. Ennek ellenére rendkívül jól kezelhető a végtagokon a perifériás neuropátia.

A végtagokon az idegek érzékelésében jelentős javulás érhető el egy-egy 5 alkalmas lökéshullám kezelés sorozattal. A kezelés néhány havonta megismételhető azért, hogy a lábakban az idegek érzékelése fennmaradjon.

Beszélni szeretne gyógyító csapatunk sebész szakorvosával neuropátiás lába ápolásáról és a diabéteszes neuropátia kezeléséről?

Dr. Fekete László sebészLábszárfekély specialistánk gyógyító csapatának sebész szakorvosa a konzultációra előzetes bejelentkezés után várja.

  • Bejelentkezni és munkatársainktól érdeklődni a 06-1-269-2946-os telefonszámon, vagy az űrlap kitöltésével tud. Adja meg elérhetőségét, és kollégáink visszahívják Önt!
  • Sebész szakorvosunk a konzultáción megvizsgálja lábát, és teljes körűen tájékoztatja idegkárosodása állapotáról és lába szakszerű és gondos ápolásáról.
  • Sebész szakorvosunk részletesen elmondja Önnek, hogy mit tehet még azért, hogy diabéteszes lába épségét, az idegek érzékelését a lehető legtovább megőrizze. Pontosabban az idegek érzékelésének romlását megelőzze.

Gyógyulásához kérjen információt most, mert egészsége a legdrágább kincse, és így tudunk segíteni

Az Ön neve*:
E-mail címe*:
Telefonszáma*:
Üzenete*:

A *-gal jelölt mezőket mindenképp töltse ki!
Adatait bizalmasan kezeljük. Harmadik félnek nem adjuk ki. 2 munkanapon belül visszahívjuk.

         
Harmónia Centrum a médiában: