Harmónia Centrum
Fájdalommentes bokájáért
1055 Budapest, Markó utca 11
H-P: 8.00-19.00
Mi fáj? Mi a panasza?
Hatékony gyógymód kereső...
Főoldal / Gyógytorna / Láb, boka gyógytorna / Bokatörés utáni gyógytorna

Bokatörés, ficam, rándulás utáni rehabilitáció gyógytornával

badagadt bokaA bokasérülés utáni duzzanat az itt mellékelt képen is látható módon bizony nem szép látvány. Némi vigaszt jelenthet talán, hogy ha már megtörtént a sérülés, akkor a duzzanatot is csökkentheti gyógytornával.

  • Balesetnél, traumás sérülésnél a boka akár többszörösére is dagadhat. Még látványnak is rossz ezen a képen, nemhogy akkor, amikor a saját bokáját pillantja meg ilyennek, és érzi is a sérüléssel járó fájdalmat.

felduzzadt bokaEgy sérülésnél megnézheti a bokáját más szemszögből is. Úgy sem szép látvány, elhiheti nekem. Ha büszke csinos lábaira, akkor azt egy időre elfelejtheti.

  • A ránduláskor, töréskor felduzzadt boka elveszti kecses formáját, oszlopszerűvé alakul, és belilul. A fájdalomról nem is beszélve.

Melyek a leggyakoribb bokasérülések?

A boka sérülései közé soroljuk a szalagok és izmok sérülését, erősebb erőbehatásoknál pedig a bokaízületet alkotó csontok törését. Leggyakoribb sérülés a külső szalagrendszert megpróbáló ficam vagy rándulás.

Sérüléseknél, vagy gyulladások kialakulásakor természetes reakciója a szervezetnek, hogy duzzanat alakul ki az adott területen, az adott ízületben. Sokszor még véres aláfutás is keletkezik.

  • A nyálkahártya fokozza folyadéktermelését, feszül az ízületi tok, és a bevérző izmok miatt elszíneződés alakul ki.
  • A folyadék a gyógyulással párhuzamosan csökkenni fog.
  • A salakanyagot elszállítja a szervezet, és helyébe friss, oxigénnel telt vért pumpál. Addig azonban a feszítő hatása kellemetlen fájdalmat okoz. Ez esetben a duzzanat átmeneti tünet. Ennek csökkentése az elsődleges feladat, melyben a gyógytorna is szerepet tud vállalni, ha a duzzanat hátterében álló ok nem tiltja a mozgást. Például egy akut csonttörésnél tilos, de rándulásnál előnyös az ízület mozgatása.

Bokasérülés sürgősségi ellátása

traumás bokasérülés sürgősségi ellátásaA traumás bokasérülés alapvető sürgősségi ellátása a

  • felpolcolás,
  • jegelés,
  • fáslizás.

Ha tehát valamilyen traumatikus esemény (pl. kibicsaklik a bokája, elesik, megüti a bokáját) okozta bokaduzzanatát, az alábbi a teendő:

A sérült boka azonnali ellátásába tartozik a tehermentesítés, a jegelés, a felpolcolás és a kompresszió.

  1. Tehát csökkentse az adott lábra eső terhelést.
  2. Jegelje, mert ezzel csökkenti az esetleges gyulladás mértékét, ráadásul a hideg fájdalomcsillapító hatást is nyújt.
  3. Ne hagyja mindig lógni a lábat. Polcolja fel, ezzel segítve a szervezetnek a kialakult duzzanat csökkentésében.
  4. Egy fásli vagy rögzítő felhelyezése szintén segíthet a duzzanat ellen, és bekorlátozhatja a fájdalmas boka mozgásterét is. Így elejét veszi annak, hogy egy óvatlan, reflexes mozdulattal élesebb fájdalmat váltson ki.

Természetesen a bokasérülést követően rövid időn belül keressen fel egy szakorvost, aki segít megállapítani, hogy milyen sérülése van, és mennyire súlyos a sérülés. Ha ezt kiderítik, akkor az is meghatározható, hogy milyen módon mozgathatja bokáját. Ebben gyógytornász is segítségére lehet.

Enyhébb sérüléseknél, például rándulás után azonnal megkezdhető a mozgás bizonyos irányokba, felügyelet mellett.

Mikor forduljon gyógytornászhoz?

Az orvosi konzultáció utáni napokra bátran kérjen időpontot konzultációra gyógytornászhoz. Ha fekvő gipszet kapott, természetesen akkora kérjen, amikor járhat majd járó gipsszel, segédeszközzel.

Ha enyhébb sérülése volt, az első konzultáció rövidebb lesz, és akár aznap meg is kezdik a mozgásokat. Például bokaízületi rándulás után azonnal megkezdhető a mozgás bizonyos irányokba, felügyelet mellett.

Rögzítés bokasérülés után

Komolyabb sérüléseknél, mint ficamnál, de méginkább törésnél és/vagy szalagszakadásnál pár hét, általában hat hét rögzítés szükséges.

Ha törést vagy szalag szakadást szenvedett, akkor ezen a korai első gyógytornásszal való találkozáson nem fogják tornáztatni a törött területet, de sok hasznos kérdést megvitathatnak. Ezen a beszélgetésen azt tudjuk elérni, hogy a rögzítés időtartama alatt Ön a lehető legkényelmesebben érezze magát. Már amennyire lehet, és magabiztos lehessen az Önre váró hetek gyógyulásáról.

Szerencsésebb esetben nincs gyakorlata csonttörésben. Nem tudja, vajon a tapasztalt fájdalmak megszokottak-e egy bokatörésnél. Sokat nyerhet, ha foglalkozik Önnel egy gyógytornász, akitől a heti 1-2-3 találkozón visszajelzést kérhet. Ő fogja tudni, mikor kell valóban eljutni mindenáron az orvoshoz kontrollra. Például a törött csont forradásának elégtelensége a nagy fájdalom mellett a lábszárcsontok és boka elégtelen mozgatását, és ezzel együtt pedig a boka ízület fokozott kopását okozhatja. A helytelenül felrakott gipszrögzítés pedig nyomhatja az ideget, vagy ereket. Ezzel pedig súlyos szövődményeket okozhat, melyek hetekkel vagy hónapokkal visszavethetik a gyógyulást.

  • Tippeket kap a fájdalom csökkentésre. Noha a gyógyulás velejárója a fájdalom, a gyógyszereken kívül más módja is van a fájdalmas gyógyulási időszak elviselhetőbbé tételének. Például a felpolcolással, kompresszió alkalmazásával, hűsítéssel, és lecsökkentett mennyiségű helyváltoztatással. Időnként egy megfelelő helyre felragasztott kineziológiai tapasszal.
  • Beszélnek a keringés fokozás módjáról, melyre a gyógyuláshoz és a feszítő duzzanat csökkentéséhez is szüksége van. Amíg nem mozgathatja bokáját, addig a felpolcolás, lábujjak finom zongorázása, csípő mozgatása segíthet a gyógyulásban. Ezeket azonban érdemes együtt átnézni. Azért, hogy a sérült csontokra biztos ne fejtsen ki húzó vagy nyomó erőt.
  • Megtudhatja azt is, hogyan ne veszítsen tovább egészségéből. A rögzítésből kimaradó ízületekről megbeszélik a tudnivalókat és velük kapcsolatos tennivalókat. A műtéti megoldástól függően szükség lehet külső rögzítésre a beavatkozás után is. Már a gipszrögzítés viselése alatt is fontos, hogy mozgassa a gipszben nem rögzített ízületeket, a csípőt, és ha lehet, a térdét is, de nagy izomterhelés nélkül. Így a gyógytorna nem csak a törött rész rehabilitációját foglalja magában, hanem a teljes láb funkciójának helyreállítását, és a testtartás javítását is.

Az első konzultáció tehát nagyrészt beszélgetésből, és kevés mozgásból áll. Amikor azonban a rögzítő lekerül, már más összetételű lesz a találkozó. Enyhébb sérülést szenvedők hamarabb jutnak el erre a pontra.

Ficam, rándulás, bokatörés utáni gyógytorna

Ezeknél a bokasérüléseknél a rögzítő eltávolítása után kell megkezdeni a gyógytornát. Elsődleges célja itt már nem annyira a duzzanat csökkentése lesz, hanem a meggyengült izmok, megmerevedett bokaízület újra formába lendítése lépésről lépésre.

Ennek módja:

  1. először az elmozdulást nem engedő izomerősítés,
  2. utána a mozgástér növelésében segít a terapeuta, és
  3. végül a komlex mozgásokat is újra magabiztosan fogja tudni végezni.

Általában a lábujjak karmolása-visszafeszítése, és a boka pipa-spicc mozgatása az első. A boka oldalirányú elmozdulásai később lesznek. Hétről hétre kontrollalják a helyzetet. Módosítják a gyakorlatokat, ahogyan a mozgás javul, és a szövet gyógyulás előre halad. Idővel az elmozdulás mellé erő is társul, majd teljes testsúly terhelést is kap a lába.

Mondhatja, hogy jó, akkor mozgatom otthon, nem kell ehhez szakember. Nézhet az interneten példákat. Megkérdezheti a szomszédot, a barátot, aki járt gyógytornára, hogy milyen feladatokat kapott. Csakhogy minden eset kicsit más, és ha hatékony akar lenni, akkor nem végezhet sarokbedőlésre vagy saroksarkantyúra javasolt tornát boka törés torna helyett. Vagy nem szükséges, hogy 120 fokban mozogjon a sérült oldali bokája, ha az ép sem tud derékszögnél többet.

Ezen az alkalmon műtét esetén a heget is megvizsgálja gyógytornásza.

  • Megtanulja, hogyan ápolja bőrét. Hegpuhító krém alkalmazásával, megfelelő irányú simításokkal egy apró figyelmességet ad a bőrének, amit az szép egyenletes gyógyulással fog meghálálni. Vendégeink körében kedvelt például a curiosa krém. A simítások iránya és erőssége változni fog, ahogy egyre messzebb kerül a műtét időpontja, és erősödnek a szövet kapcsolatok. Eleinte csak puhán simítsa át. Lehetőleg a vágással párhuzamosan. Később lehet majd jobban nyomni, kiemelni vagy akár haránt irányban kifelé simítani.
  • Megbeszélik, milyen további jelek esetén kell azonnal felkeresni a gyógytornászt. Milyen esetben az orvost, és milyen tünetek jelentkezésekor ér rá a következő konzultációra elhozni tapasztalását.

Más oka is lehet a bokatáji duzzanatnak

bokatorna a keringés javításáraA bokatáji duzzanat másik oka lehet egy krónikus vénás vagy nyirokkeringési betegség is.

Ilyen esetben a panasz magától nem fog megoldódni, sőt egyre nagyobb mértéket fog ölteni a folyadék felhalmozódás, és vele a fájdalom is. Vénás és nyirok betegségben a torna nem ellenjavallt, sőt. Mivel a torna során az izmok mozgása elősegíti a köztük futó vénák és nyirokerek munkáját, ezért kifejezetten ajánlott is a boka rendszeres mozgatása.

A képen is láthatja, hogy a terhelésmentes helyzetben végzett bokatorna a keringés javítására irányul.

A traumás (sérülés utáni) és keringési betegség eredetű duzzanat gyógytornája nagyon sok hasonló elemet tartalmaz.

Ficam, rándulás, bokatörés utáni rehabilitáció

A mozdulatokat ágyban vagy tornamatracon, háton fekve végezze. Ezek a feladatok akkor jelentenek Önnek segítséget, amikor a gyógytornásza, orvosa már minden mozgásirányt engedélyez Önnek, a terápia sikeres mederben halad, de még visszamaradt duzzanat a bokája körül. Néhány példa a boka torna gyakorlatokra:

  1. Feküdjön nyújtott lábakkal az ágyban, karmolja be, majd nyújtsa ki lábujjait.
  2. Feszítse lefelé a bokáját, majd húzza vissza erősen pipáljon.
    • Az első és második feladatot frissen sérült fázisban is megpróbálhatja. Szigorúan ágyban fekve, amíg nem vált ki erőteljes fájdalmat. Amennyiben műtéte volt, ne végezzen semmilyen gyakorlatot orvosa beleegyezése nélkül!
  3. Körözzön kifelé és befelé a bokájával. Érezze a lábszárban lévő izmok mozgását, melyek segítenek a bokából eljuttatni a vért a térdhajlatig.
  4. Húzza talpra lábait. A kevésbé duzzadt lábbal kezdje a biciklizést: elemeli lábát az ágyról, hashoz húzza térdét, majd felnyújtja a plafon felé, és onnan hozza le nyújtva, majd hajlít a térd, és ismét hashoz húz. Közben a boka is mozogjon pipa és spicc helyzeteket váltva. Mintha pedálozna. 8-10 ismétlés után megpróbálhat irányt váltani. Végezze el ezután a másik lábra is. Az egyik láb mindig maradjon talptámasz helyzetben, a derék stabilitása érdekében.
  5. Ismét talpra húzott lábtartásból indítunk. Egyik lábát nyújtsa a plafon felé, (Amennyire térdét tudja, egyenesítse!) és ott kezdjen pipa-spicc mozdulatokat végezni a bokájával, társítva mellé a lábujjak karmolását és egyenesítését. 10-15 másodperc múlva cseréljen lábat.
  6. Végül a harmadik talptámaszból indított gyakorlat: az eleje hasonló, plafon felé nyújtsa, boka mozgást végezzen egyik lábán, melyet lassan fokozatosan hozzon lefelé nyújtva a talaj felé, majd vigye vissza fel. Tegye talpra, és cseréljen lábat. Gondolatban a folyadéktöbbletet eljuttatta csípőtövéig.
  7. Mindkét lábat talptámasz helyzetében tartva szorítsa meg farizmait, és emelje el fenekét. Majd derekát a talajtól, pár másodpercig tartsa, majd engedje vissza először derekát, végül a fenekét. Vegyen mély levegőt, majd kezdjen újabb kört. Ezek a mozgások segítenek abban, hogy a lábszárból visszapumpált folyadékot eljuttassa a szívig, hogy az újraszortírozza a testfolyadékokat.

Bokatörés utáni járás

egy lábon állva boka erősítésBokatörés után a fájdalom és duzzanat enyhülésével, és a szövetek regenerációjával eljut abba a fázisba, amikor elhagyható a vízszintes (fekvő) helyzetben végzett tehermentesítő, duzzanat csökkentő torna. Ettől a ponttól az izmok megerősítésére kell fókuszálni, a stabilitás, és a teljes testsúlyt megmozgatni képes erő visszaszerzésére. Ezek a gyakorlatok kezdetben akár kapaszkodás mellett végrehajtott erősítések. Például alapos bemelegítés után lábujjra emelkedések, kitörések, elasztikus szalaggal szembeni erőkifejtések. Ezek a gyakorlatok már előkészítik a bokatörés utáni járás elérését.

Utána jönnek a járó gyakorlatok, mely átvezetés az instabil helyzetek felé.

A bokatörés utáni járás és az erőfejlesztés sikerességével tovább léphet az egyensúlyfejlesztés fázisába. Ezt bővebben megismerheti a „Sérülés megelőzése, Egyensúly fejlesztés” oldalunkon.

Bokatörés utáni felépülésekor milyen célt határoz meg?

Mi lesz a bokasérülés utáni gyógytorna célja?

Milyen célt tűz ki bokatörés, ficam vagy rándulás utáni gyógytornájának? A bokatörés utáni járás elérését mikorra tűzi ki célul? Mi történik első alkalommal, állapotfelmérő konzultációján?

  1. Állapotfelmérő konzultációja kölcsönös bemutatkozás után a sérülésével kapcsolatos zárójelentésének megbeszélésével kezdődik, és állapotának felmérésével folytatódik. Mit érez? Mit tapasztal?
  2. Bokája állapotának felmérése után meghatározzuk a bokatornával Ön által elérni kívánt célt. Megbeszéljük kitűzött célja realitását, és célja elérésének lehetséges útjait.
  3. Ezután összeállítjuk a reálisan kitűzött célja eléréséhez szükséges boka torna menetét.
  4. Konzultációjáról reális alapokra helyezett, célja elérésére alkalmas, személyre szabott bokatorna gyakorlatsorral távozik.

Mi lesz a bokatörés, ficam, rándulás utáni gyógytorna menete?

  • A konzultációját követő alkalommal már a boka torna gyakorlatok pontos kivitelezését tanulhatja meg.
    • A tornagyakorlatok bemutatása, és közös, majd mozdulatait segítő, javító végzése állandó visszajelzés mellett történik. Azért, hogy az Önt segítő gyógytornász azonnali visszajelzést kapjon a gyakorlat közben tapasztalt érzéseiről. Ezek a visszajelzések Önt is segítik, mert hamarabb rá fog érezni a mozdulatok tökéletes kivitelezésére.
    • A tornagyakorlatok folyamatos korrekciót tartalmazó végzése közben sajátítja el a bokája állapotát javító és célja elérését segítő gyakorlatok egyre pontosabb, végül már tökéletes kivitelezését. Ezzel tudja a legjobban segíteni fájdalma enyhülését, bokaízülete mozgásterjedelmének növelését.
  • A gyakorlatok rendszeres otthoni végzésével a későbbi közös alkalmak a folyamatos visszajelzésre, korrekcióra, pontosításra, és újabb, már haladóbb vagy eszközös gyakorlatok kidolgozására adnak lehetőséget.
    • A rendszeres otthoni torna és az eszközös gyakorlatok még jobban segítik majd kívánatos fejlődését.
    • Például még jobban növelik a megdolgozott bokaízület mozgástartományát, fokozzák az ízület rugalmasságát, erejét.
    • A boka torna gyakorlatok rendszeres végzésével egyre közelebb kerül célja eléréséhez fájdalommentessége és bokája korábbi teljes mozgásterjedelmének visszaszerzéséhez.

Ha viszont nem nő bokája mozgásterjedelme, nem tapasztalható majd előrelépés, akkor változtatni kell.

  • Lehet, hogy a gyakorlatok menetét, ismétlésszámát.
  • Lehet hogy a célkitűzést kell módosítani.
  • Vagy az is lehet, hogy kezelést kell váltani, és áttérni egy másikra.

Ha pedig elérték a kitűzött célt, akkor a következő célt érdemes meghatározni.

  • Következő cél lehet a például bokája visszanyert mozgásterjedelmének, erejének, rugalmasságának a hosszú távú fenntartása, és ezzel  egy esetleges újabb bokasérülés megelőzése.
  • Vagy pedig akár még ambíciózusabb célt is kitűzhetnek az előrelépés érdekében, például bokája stabilitásának a növelését.
  • Ebben a szakaszban, a gyakorlatok pontos kivitelezésének ismeretében már az otthoni, egyéni gyakorlás kerül előtérbe. Gyógytornásza ebben is segíteni Önnek.

Törött boka fokozatos terhelése gyógytornával

lábszár izmok megerősítéseTörött bokája fokozatos terhelésekor azért lehet hasznos a tapasztalt gyógytornász segítsége, mert Önnek szerencséjére gyakorlat nélkül nincs megfelelő tapasztalata a bokatörés utáni felépülésben.

  • Nem tudja pontosan, hogy hogyan és miként terhelheti a gyógyuló bokáját biztonságosan, és mégis felépülése érdekében megfelelő hatékonysággal. Ez egy olyan gyakorlati tudása a tapasztalt gyógytornásznak, amivel Ön élete első bokatörésekor nem rendelkezik. Örüljön neki, hogy nincs tapasztalata, és ne irigyelje tőle felhalmozott tudását. Öröljön neki, hogy Önnek eddig nem volt módja tapasztalatot szerezni, és ne irigyelje a gyógytornász tapasztalatát.
  • Sőt gyógyult betegeink többsége azt mondja, hogy  örül neki, hogy felépült, és igyekszik minél hamarabb elfelejteni a tortúrát.

A gyógytornász segítsége azért hasznos, mert az Ön visszajelzése alapján ő tudja megítélni, hogy az érzett fájdalom a gyakorlatok végzése közben természetes a rehabilitáció adott szakaszában, amire szükség van a gyógyulás érdekében.

  • Vagy pedig már túl erős a fájdalom, ezért kímélni kell a törött bokáját.
  • Vagyis gyógytornászunk a leggyorsabb, de még biztonságos felépülésben tud segíteni bokája törés előtti mozgásterjedelmének visszaszerzésében.

Bokasérülés utáni gyógytornában járatos megbízható gyógytornászt keres?

Olyan gyógytornászt, aki könnyen érthető kezelési tervet állít össze Önnek bokája fájdalommentességének visszaszerzéséhez. Aki nemcsak elmagyarázza, hanem be is gyakoroltatja Önnel a bokatörés utáni gyógytorna gyakorlatokat?

  • Azért, hogy valóban gyógyító hatása legyen a gyakorlatok végzésének?
  • Hisz ha Ön rászánja az időt, akkor legyen eredménye is.

Önnel együttműködve visszaadjuk bokája fájdalommentes mozgásának szabadságát.

Eszter sérült bokájának fájdalma megszűnt

"Teljes mértékben meg vagyok elégedve a szolgáltatással.
Egyéni bokatornán voltam náluk egy sérülés után. A gyógytornász hölgy alapos és felkészült volt, az első alkalommal állapotfelméréssel kezdett és minden feladatot megfelelően megtanított.
Egy 6 hónapja halogatott fájdalmas problémát oldott meg 4 alkalom alatt (azt azért fontos hangsúlyozni, hogy ehhez otthon rendszeresen kellett végezni a gyakorlatokat)." - Kovács Mária Eszter Google Cégem véleménye 2022. június közepén

  • Kedves Eszter Köszönjük szépen, hogy elmondta tapasztalatát bokasérülés utáni fájdalma megszüntetéséről. Valóban az otthon rendszeresen végzett és pontosan kivitelezett boka torna gyakorlatok nélkül nem szűnt volna meg a fájdalma teljes mértékben. Vagy ha igen, akkor is sokkal lassabban.

Eljön hozzánk bokasérülése utáni gyógytornára?

Pakulár Nóra gyógytornászMinél hamarabbi felépülése, a bokatörés utáni járás minél hamarabbi elérése érdekében beszélni szeretne Pakulár Nóra boka specialista gyógytornászunkkal rehabilitációjáról? Minél hamarabb szeretne felépülni, és tanácsot szeretne kérni?

  • Előzetes bejelentkezés alapján várja Önt.
  • Munkaidőben hívja a +36-1-269-2946-os telefonszámunkat.
  • Vagy töltse ki az űrlapot. Az űrlapon adja meg elérhetőségét, és kollégánk visszahívja Önt!
  • Nórival a konzultáción megbeszélik a panaszait, bokája tornáztatásával elérendő célját, és boka specialista gyógytornászunk panaszait enyhítő, célja elérését segítő gyakorlatsort állít össze Önnek.
  • Nóri azt kéri Öntől, hogy a célja elérését, a bokatörés utáni járás minél hamarabbi elérését segítő rehabilitációs gyakorlatsor még pontosabb összeállításához hozza magával korábbi leleteit is.

Gyógyulásához kérjen információt most, mert egészsége a legdrágább kincse, és így tudunk segíteni

Az Ön neve*:
E-mail címe*:
Telefonszáma*:
Üzenete*:

A *-gal jelölt mezőket mindenképp töltse ki!
Adatait bizalmasan kezeljük. Harmadik félnek nem adjuk ki. 2 munkanapon belül visszahívjuk.

         
Harmónia Centrum a médiában: