Harmónia Centrum
Kéz zsibbadás megszüntetése tornával
1055 Budapest, Markó utca 11
H-P: 8.00-19.00
Mi fáj? Mi a panasza?
Hatékony gyógymód kereső...
Főoldal / Reumatológia / Alagút szindróma

Alagút szindróma kezelése gyógytornával

alagút szindrómaZsibbad a tenyere és a csuklója alagút szindróma miatt?

A zsibbadás kezdeti enyhe tünete lehet későbbi komoly panaszoknak is. Ezért vegye komolyan az első bizsergő jeleket.

Alagút szindróma okozta kellemetlen zsibbadását segítünk megszüntetni a zsibbadás okának kiderítésével és idegfelszabadító gyógytornával. Mégpedig a zsibbadást okozó nyomódó ideg felszabadításával.

alkari hajlító izmok nyújtásaA túlerőltetéstől megduzzadt inakhoz kapcsolódó izmok célzott gyógytornájával keze vagy lába fájdalmas zsibbadása elmúlik.

  • Az idegfelszabadító torna nyújtja az izmokat. Az izmokat nyújtó tornával a korábban feszülő inak duzzanata megszűnik.
  • A gyulladásmentes ín duzzanata megszűnik, ezért mellette több hely marad a szűk alagútban, és nem nyomódik már az ideg. Megszűnnek a zsibbadás okozta panaszai.

Az idegfelszabadító alagút szindróma torna gyakorlatok végzésével elkerülheti a fájdalmas műtétet. Azért mert zsibbadó keze a rendszeres tornával is zsibbadás és fájdalommentes lehet. Ismerje meg, hogy a szűk alagútban nyomódó ideg felszabadításával hogyan tudunk segíteni a zsibbadás megszüntetésében.

Szeretne újra kézzsibbadás nélkül élni?

  • Rendszeres kéztornával megszabadulhat keze zsibbadásától. Mert az alkari hajlító és feszítő izmok nyújtása megszünteti a megduzzadt ínak gyulladását. Ha megszűnik az inak gyulladása, akkor elmúlik a duzzanat is, és a szűk alagútban az ín mellett több hely marad az idegnek. Ezért nem nyomódik az ideg, és elmúlik a zsibbadás, megszűnik a fájdalom.
  • Ha pedig a nyújtás mellett meg is erősíti alkari hajlító és feszítő izmait, és később sem hanyagolja el az izmok nyújtását, akkor nem is fog visszatérni keze zsibbadása. Később sem. Azért, mert a rendszeresen nyújtott és megerősített izom nagyobb terhelést bír el, és nem gyullad be olyan könnyen. Ha pedig nem nem gyullad be, akkor nem duzzad meg, és nem fogja nyomni a mellette futó ideget sem. A nyomódás nélküli ideg fájdalom és zsibbadás nélkül továbbíthatja az üzeneteket.

Alagút szindróma hogyan alakul ki?

Lassan, fokozatosan. Kezdetben csak zavaró, majd egyre kellemetlenebb a zsibbadás. Ezt sokszor a zsibbadó testrészt behálózó perifériás idegek nyomódása okozza.

csukló alagútAz idegek testünkben gyakran izommal, ínnal és csonttal körbezárt szűk csatornákban futnak. Ezek a csatornák az alagutak.

  • Ha az alagutakban futó ideg nyomás alá kerül, akkor a nyomódó ideg ingerülettovábbítása romlik.

Testünk számtalan pontján találhat ilyen izomból, szalagokból és csontokból alkotott alagutakat. Ilyen alagút van a csuklóban, a könyöknél, a vállban, a lábfejben. Ezekben az alagutakban az inak mellett idegek és erek haladnak, amik gyakran nyomás alá kerülnek. A képen a csukló alagutat látja.

  • Az idegek nyomódása rontja az ingerület továbbítást, és ez több problémát okozhat az ideg által behálózott testrészben: zsibbadást, érzéskiesést, fájdalmat, izomgyengülést.
  • Ha zsibbad a keze vagy a lába, akkor lehet, hogy Önnek is ilyen idegek nyomódása miatti alagút szindrómája van.

Mi okozhatja keze, lába zsibbadását?

1. Túlerőltetés miatti gyulladás

A csukló, a könyök vagy a láb fokozott igénybevétele is kiválthatja a zsibbadást és a fájdalmat. A megerőltetett kéz és láb izmai és ínai begyulladnak, és a mellettük futó idegek nyomódása miatt zsibbadás jelentkezhet a nyomódó ideg által beidegzett területeken. Az idegek nyomódása miatti zsibbadás gyakran okoz panaszokat.

2. Sérülések

A perifériás, tehát a végtagokon, a karban és a lábban futó idegek nyomódását kiválthatja valamilyen sérülés, csonttörés vagy vérömleny keletkezése is. Emiatt a szűk alagutakban futó puha idegek nyomás alá kerülnek.

3. Csontkinövés

A csontkinövés és régi sérülések gyógyulás közbeni hegesedése is csökkentheti az egyébként is szűk csatorna átmérőjét. A szűk helyen pedig nyomódik a puha ideg.

4. Vizesedés

Nemcsak a szűk alagutakban futó inak gyulladás miatti duzzanata, hanem a testünkben pangó folyadék is nyomhatja a szűk alagutakban futó ideget. A nyári nagy melegben, napközben leginkább bokája duzzanatának formájában veszi észre a testében pangó folyadék miatti duzzanatot. Azonban éjszaka, amikor alszik, eloszlik ez a folyadékgyülem a testében, és ez a vizesedés gyakran okoz folyadékpangást a szűk csuklóalagútban és testszerte más helyeken is. A felszaporodó túlzott folyadék miatt is nyomódhatnak a szűk alagútban futó puha idegek.

5. Különféle betegségek

A zsibbadást különféle betegségek is okozhatják:

Csuklófájdalom az ideg nyomódása miatt

csukló gyulladásA csuklóban haladó csontok és az itt futó ínszalagok által határolt területként található a csuklóalagút. Ebben a szűk csatornában a kézfej mozgatóizmait a csontokhoz rögzítő inak és a tenyért és az ujjakat beidegző medianus ideg halad. Ha ezeknek az inaknak és az idegnek a működését akadályozza valami, akkor kialakulhat a csuklófájdalom.

Az alkar illetve a csukló túlzott erőltetésekor. Például testépítő edzéskor, vagy nagy súlyok rendszeres munkahelyi emelgetésekor.

carpalis alagút szindrómaAz alkar, a csukló és az ujjak rendszeres, monoton használatakor. Például a számítógép billentyűzet és az egér túlzott, hosszadalmas használatakor az ínhüvely és az ízület begyullad. Fájdalmasan begyulladhat a helytelen csuklótartással, az állandóan lelógó csuklóval végzett számítógépezéskor is.

Ugyanilyen gyulladást okozhat például a futószalagok mellett végzett munka. Vagy a zongorázás vagy bármilyen rendszeresen állandó mozdulatokkal végzett monoton egyéb mozgás is.

Ön milyen munkát végez? Rendre ismétlődő mozdulatokkal túlterheli a kezét?

A csukló területén futó izmok a túlzott erőltetésből begyulladhatnak. Az izom gyulladása miatt feszül, és ezért megduzzad az izmot a csontokhoz kötő ín. Márpedig a szűk keresztmetszetű alagútban a megduzzadt ín több helyet foglal el, és ezért nyomja a mellett futó ideget. Ez a nyomás az ujjvégek, ujjak, illetve a tenyér zsibbadását, érzéskiesést, vagyis a kéztőalagút szindróma tipikus tüneteit okozhatja. A csuklóalagútban kialakult idegi nyomás zsibbasztó, érzéskiesést okozó hatása kisugárzik az ujjakba és a tenyérbe.

Melyek lehetnek az alagút szindróma tünetei?

1. Zsibbadás

carpalis alagút szindróma tüneteiA szűk alagútban az izmok, inak és erek mellett futó ideg nyomódásakor először a bizsergő zsibbadás jelentkezik. Ez a legenyhébb tapasztalható tünet. Először éjszaka okoz panaszokat. Később azonban nappal is egyre gyakrabban jelentkezik a bizsergés, zsibbadás.

2. Érzékelés zavara és a fájdalom

Ha az ideg már hosszabb ideje nyomódik, akkor a zsibbadás után megjelenik az érzéskiesés, az ingerülettovábbítás zavara is. Az ideg nyomódására megjelenik a fájdalom. Ez általában átmeneti, főleg az éjszakai órákban jelentkezik. Ennek oka a vénás pangás, vagyis az elégtelen vérellátás.

  • Ha az érzőideg kerül nyomás alá, akkor a panaszos terület jól körülírható. Ilyenkor éles, égő jellegű a fájdalom.
  • Ha a mozgatóideg érintett, akkor a fájdalom tompa. Valamely izomcsoport, vagy ízület területén jelentkezik, és a határa elmosódik.
  • Az érzéskiesés azt jelenti, hogy nem érzi a tapintást, a hideget, meleget, a nyomást.

3. Izomgyengeség majd az izom sorvadása

Ha több hónapig nem kezelik az ideg nyomódását, akkor az ideg nem szabadul fel a nyomás alól. Márpedig az ideg nyomódása miatti érzészavar már az ideg által beidegzett izomzatra is hatással lesz. A kéz és az ujjak finom mozgásai sutává válnak. Keze egyre ügyetlenebb lesz.

A hosszan tartó zsibbadás előbb izomgyengeséget okoz, majd pedig az izmok sorvadásához vezethet az állandó érzészavar. Idáig már nem szabad eljutnia.

Ha az alagút szindróma kezdeti tüneteit érzi, akkor minél hamarabb forduljon szakorvoshoz. Az éjszakai zsibbadás és az ezzel járó fájdalom már intő jel. Azért, hogy a súlyosabb tüneteket, az izomgyengeséget és sorvadást elkerülje, és a gyógyítást is mielőbb megkezdhessük.

Alagút szindróma lábon, kézen, nyakon és vállon

Melyiktől szenved? A keze, az ujjai vagy a lába zsibbad az ideg nyomódása miatt?

  • A zsibbadás mellett gyengének is érzi zsibbadó végtagját?

Alagút szindrómák kézen és a kéz ujjain

Kéztőalagút szindróma. Vagy inkább carpalis alagút?

kéztőalagút szindróma tüneteiLehetséges, hogy Ön carpalis alagút szindrómaként hallott már erről a kellemetlen kézzsibbadásról a csuklónál, a tenyér felőli oldalon. Csukló alagút szindróma néven is ismert még a kéznek ez az ideg nyomása miatti zsibbadása.

Az alagút szindrómák közül a carpalis alagút fordul elő a leggyakrabban. Körülbelül olyan gyakorisággal, mint az összes többi alagútra jellemző szindróma együttvéve.

Fontos jellemzője még, hogy háromszor olyan gyakran alakul ki nőknél, mint férfiaknál. Ennek minden bizonnyal az lehet az oka, hogy a kisebb női kézen a kéztőalagút is szűkebb. Ezért a 9 hajlító ín mellett még kevesebb hely jut a középidegnek, a nervus medianusnak. Megfigyelhető az is, hogy általában 40 éves kor felett jelentkezik a fájdalom.

Talán nem meglepő az sem, hogy a gyakrabban használt kézen jóval sűrűbben kialakul a középideg nyomódása miatt. Hisz ezt a kezünket használjuk gyakrabban, ezt erőltetjük.

Kéztő alagút szindrómájának okát a legtöbb esetben nem lehet megállapítani. Azonban sokszor a kialakulás hátterében ismert okok állnak:

  • Foglalkozási ártalomként jelentkezik azoknál, akik túlságosan igénybe veszik a csuklójukat munka közben. Például a rendszeresen billentyűzeten dolgozó nőknél vagy légkalapáccsal dolgozó férfiaknál fordul elő gyakran
  • A gyakori számítógép használat, gitározás vagy zongorázás is kiválthatja a tüneteket

A kéztőalagút szindróma kialakulását a csukló tenyéri oldalán, a carpalis alagútban a középideg (nervus medianus) nyomódása okozza.

Kéztőalagút szindróma tünetei megegyeznek az általános tünetekkel

  1. kéztőalagút szindrómaKezdetben a zsibbadás éjszaka jelentkezik a hüvelyk, a mutató és a középső ujjban az ujjak végén. Később már nappal is érezhető a zsibbadás és a fájdalom. Például autóvezetés vagy számítógép használat közben, amikor hosszabb időn át emelve tartja a kezét.
  2. A fájdalom kisugározhat.
  3. Jellemző tünet még a három ujj érzéscsökkenéssel együtt járó ügyetlensége. A szorítóerő elillan a kézből, az ujjak erőtlenné válnak.
  4. A csukló megduzzad, nyomásra is érzékeny
  5. Jellemző tünet még, hogy mozgatáskor a fájdalom erősödik.
  6. Ha hónapokig nem kezelik, akkor a hüvelykujj alatti izompárna sorvadása is megindul. Az izomsorvadás kialakulásához a panaszok tartós fennállása vezethet.

Könnyen megelőzheti a csuklóalagút szindróma fájdalmas tüneteinek jelentkezését

csuklótámasz használataAmennyire lehet, munkavégzés közben is ügyeljen a helyes csuklótartásra. Ez azt jelenti, hogy munkája közben ne hátrafeszített, lelógó csuklóval, hanem egyenes kézfejjel dolgozzon. Ezt azzal is segítheti, ha ügyel a munkapad, az asztallap és az egérpad magasságának megfelelő beállítására. Kattintson a linkre a részletekért!

Ha gépelés közben azt veszi észre, hogy állandóan lelóg a csuklója, akkor használjon segítséget. Csuklótámasz használatával is segítheti csuklója egyenes tartását, és ezzel biztosíthatja fájdalommentességét.

Monoton munka közben, például számítógépezés, autóvezetés közben érdemes időnként megállni. Mozgassa meg elmacskásodott ízületeit!

Szálljon ki a kocsiból, és álljon fel az íróasztal mellől! Csak néhány percre. Ilyenkor lazítsa el, mozgassa meg a kezét, tornáztassa meg az ujjait. Az a fontos, hogy a rendszeresen végzett mozdulataival ellentétes irányú mozgásokat végezzen. Azokat az ízületeit mozgassa meg, amelyeket munkája közben nem használ.

A carpal tunnel szindróma ellen a stressz eredményesebb kezelése, a relaxálás (lazítás) különböző módszerei (pl. jóga, autogén tréning, agykontroll, stb.) szintén jót tesznek.

Könyök alagút szindróma

A könyöknek ezt az idegek nyomódása miatti fájdalmát cubitalis alagút szindrómaként is ismerheti. Melyik néven hallott már róla?

A cubitalis alagút szindróma a nehéz fizikai munkát végzőknél, sportolóknál gyakrabban fordul elő.

Leggyakrabban a könyököt ért valamilyen sérülés vagy ízületi probléma okozza az ideg nyomódását. A sok írás, a könyöklés, hajlított könyökkel alvás, valamint a túlzott mobiltelefon használat is állhat a zsibbadás hátterében. Minden rendszeresen ismétlődő, monoton mozgás fokozza az ideg nyomódásának a veszélyét. Különösen akkor, amikor a könyöke 90 foknál kisebb szögben hajlik be tartósan.

  1. könyök alagút szindrómaA tüneteket a könyök kisujj felőli oldalán futó nervus ulnaris ideg nyomódása okozza.
  2. A panaszok jelentkezésekor a zsibbadás a gyűrűs és a kisujjban, valamint a tenyéren jelentkezik, elsősorban éjszaka.
  3. Ez az égő fájdalom kisugározhat az alkarba is.
  4. A fájdalmas kéz gyakran ügyetlenebb. A páciens esetenként a finom mozgásokat csak darabosan tudja végezni, és a kisujj hajlítása is nehézséget okozhat.
  5. Ha a kórkép hosszabb ideje fennáll, a gyűrűs, és a kisujj alatti izompárna elsorvadhat.

A képen pirossal megjelölt területen zsibbad a kisujja és a gyűrűsujja?

Hogyan előzheti meg a könyök alagút szindróma tüneteinek kialakulását?

Ha valamilyen sérülés éri a könyökét, és emiatt nyomódik az ideg, akkor ez ellen csak a sérülés elkerülésével védekezhet. Ez persze nem könnyű, mert baleset bármikor érhet bennünket.

Rendszeres tevékenységei közben azonban ügyelhet könyöke megfelelő tartására. Ez azt jelenti, hogy hacsak lehetséges, akkor könyöke ne zárjon be munkavégzése közben 90 foknál kisebb szöget.

  • asztallap magasságának beállításaHa sokat számítógépezik, akkor érdemes jól beállítani az asztal magasságát. Az íróasztal és a billentyűzet magasságának megfelelő beállításával elkerülheti könyöke túlságosan nagy behajlítását. Kattintson a linkre vagy a képre íróasztala magasságának tökéletes beállításáért!
  • És fizikai munkájának végzése közben is odafigyelhet a munkapad magasságának megfelelő beállítására.
  • Házi munkája végzése közben is lehet az asztallap megfelelő magasságba beállítva. Ha végiggondolja, akkor az asztal melletti állásnál nem fenyegeti könyökét a túlzott behajlítás veszélye. Ha viszont leül az asztal mellé, és úgy hámozza a krumplit, akkor könyöke veszélyben van. Könnyen lehet, hogy 90 foknál sokkal kisebb szögben fog állni a könyöke. Figyeljen oda erre is.

Természetesen nem teheti meg, hogy soha ne legyen 90 foknál kisebb szögben behajlítva a könyöke. Arra azonban figyeljen oda, hogy huzamosabb ideig ne legyen állandóan behajlítva. Időnként hagyja abba azt, amivel foglalatoskodik, és mozgassa meg a könyökét. Nyújtsa ki a karját, körözzön az alkarjával néhányat. Már néhány perc átmozgató torna is segít.

Guyon alagút szindróma

A nervus ulnaris (az alkarban lévő singcsonti ideg) felületes és/vagy mély ága kerül ilyenkor nyomás alá a csukló vonalában.

Kialakulásának hátterében megerőltető fizikai munka, tartós nyomás a kisujjpárnán (pl. biciklizés, motorozás, mankózás), valamint a singcsont törése is állhat.

A tünetek között szerepel a gyűrűs- és a kisujj zsibbadása, ami az alkarba sugározhat. Továbbá az érintett ujjak izomzata is gyengülhet. Emiatt pedig kialakulhat a jellegzetes eskütartás.

Alagút szindróma nyakon, vállon

TOS (Thoracic outlet) szindróma

Jellemzően azoknál alakul ki a TOS szindróma, akik a karjukat folyamatosan felemelve tartják például a munkájuk közben. Ebből pedig már tudja is, hogy kik lehetnek az igazán érintettek. Bizony a szobafestők, a villanyszerelők között különösen nagy arányban fordul elő ez a panasz. Karjuk állandó fej felé emelése miatt egy idő után már nem tudják oldalra felemelni a karjukat, nem tudják kifelé fordítani.

thoracic outlet szindrómaEnnél a vállban és nyakon megjelenő alagút szindrómánál a kar perifériális beidegződését adó karfonat nyomódik. A karfonat nyomódhat a nyakon, az első borda és a kulcscsont között vagy pedig a kulcscsont és a lapocka között is. A lapockából kiinduló, azonos oldali vállba sugárzó fájdalom oka a lapocka feletti ideg nyomódása. A nervus suprascapularis nyomódik a lapocka felső részénél lévő scapularis alagútban.

  • Már a helytelen testtartástól is kialakulhat.
  • Leginkább azonban valamilyen megerőltetésből származó sérülés okozza az izmok bevérzését, megduzzadását, gyulladását. Ez nyomja az ideget.

A thoracic outlet szindróma rendkívül összetett lehet. Azért, mert a szűk csatornában gyakran az erek is nyomás alá kerülhetnek, és ez komplex tüneteket eredményez.

Melyek a TOS szindróma tünetei?

  1. Az érzéskiesés, a zsibbadás az alkar kisujj felőli oldalán jelentkezik, a tenyéren pedig a kisujj és a gyűrűsujj vonalában. Ritkábban ugyan, de esetenként érezhető a felkaron is.
  2. Jellemző tünet az alkar és a kéz izmainak a gyengesége.
  3. Az érzéskiesés miatt a kéz érezhetően ügyetlenebb.
  4. A kéz hidegebb és el is fehéredhet. Ez a tünet gyakran csak az érintett kéz felemelésekor jelentkezik, mert ekkor nyomódnak az erek.

Hogyan előzheti meg a tünetek kialakulását?

A monoton, egyoldalúan terhelt ízületeknek a rendszeres más irányú mozgatásával tudja megelőzni a panaszok jelentkezését. Ugyanaz a megoldás itt is, mint a többi alagút szindrómánál.

Alagút szindróma lábon

Peroneus alagút szindróma

peroneus alagút szindrómaA láb zsibbadása azoknál jelentkezik, akik például szoros zoknit hordanak. Vagy pedig gyakran teszik keresztbe a lábukat, ezzel nyomás alá helyezve a peroneus ideget. A hosszú ideje gipszet viselő betegeknél is jelentkezhetnek ilyen panaszok. A külső nyomáson kívül a szárkapocscsont törése is kiválthatja a tüneteket.

A lábon jelentkező zsibbadás a lábszár külső részén, a lábháton és a nagylábujj felőli oldalon jelentkezhet. A láb zsibbadása és érzéketlensége lógó lábfejet, és „steppelő járás”-t is okozhat.

Piriformis szindróma

piriformis szindrómaA piriformis szindróma a keresztcsontból eredő musculus piriformis vagyis a körteképű izomról kapta a nevét. A piriformis izom a csípőízület mögött a combcsont nagytomporán tapad, és mozgatja a csípőt. Alatta fut az ülőideg. Ez testünk leghosszabb és legvastagabb (hüvelykujjnyi vastagságú) idege.

Ha a medencetájék sérülése miatt az ülőideg nyomás alá kerül, akkor a farpofába, a comb hátsó részébe, és a lábszárba sugárzó fájdalmat okoz. Az ülőideg nyomódását okozhatja a piriformis izom zsugorodása is. Súlyosabb esetben ez az alsó végtagba kisugárzó fájdalom azonban akár a lábujjakig is kisugározhat.

A gerincsérv is ugyanilyen tüneteket produkál, amikor a porckorong nyomja az ideggyököt. Ahhoz, hogy meg tudjuk különböztetni a gerincsérvet a piriformis szindrómától CT vagy MRI vizsgálatra lehet szükség.

Mi okozza keze vagy lába zsibbadását?

Mi lehet a zsibbadás kiváltó oka? Mitől zsibbad a keze? Minél pontosabban kideríti alagút szindrómája okát, annál biztosabban meg tud szabadulni tőle.

  1. kéz zsibbadás okaTöltse ki a zsibbadás okát feltáró kérdőívét. Mi az oka az ujjaiban, és az ujjak végén bizsergő, szurkáló érzésnek? Kattintson a linkre zsibbadása megszüntetésének legnagyobb esélyéért!
  2. Derítse ki keze vagy lába zsibbadásának pontos okát válaszai kiértékelésével. Miért olyan fontos ez? Azért, mert a zsibbadás okának pontos meghatározásával és a zsibbadást kiváltó ok megszüntetésével tud a legbiztosabban megszabadulni keze vagy lába zsibbadásától. Zsibbadása okának kiderítésében tud segíteni alagút szindrómák kezelésére szakosodott specialistánk egy konzultáción. Akkor, ha elküldi nekünk gondosan kitöltött kérdőívét.
  3. A kiváltó ok ismeretében pedig kezeltesse a zsibbadást. És szüntesse meg a zsibbadást kiváltó okot. A zsibbadást kiváltó ok megszüntetésével pedig szabaduljon meg a zsibbadástól akár egész életére.

Zsibbadása okának ismerete már félsiker. Ne halogassa zsibbadó keze és ujjai kezelését, és a zsibbadást kiváltó ok megszüntetését! Minél hamarabb kezelteti, annál kisebb szenvedéssel, és annál hamarabb meg tud szabadulni zsibbadásától.

  • Segíthetünk Önnek is keze vagy lába zsibbadása nélkül panaszmentesen élni?

Alagút szindróma kezelése hogyan történik?

Ha valamilyen elsődleges kiváltó betegség okozza a panaszát, akkor az alapbetegséget kell kezelni. Ilyen kiváltó betegség lehet

csukló alagút szindróma vizsgálataA reumatológiai vagy ortopédiai szakorvosi vizsgálaton a panaszát okozó betegség nagy biztonsággal kideríthető. Panaszának részletes megbeszélése, a magával hozott leleteknek az átnézése és a fizikai vizsgálat biztosítja ezt.

Ha pedig a reumatológusnak vagy ortopédusnak kétsége van fájdalma pontos okának megállapításakor, akkor tovább vizsgálódik. Labor- vagy képalkotó vizsgálatokat kér fájdalma okának kiderítésére.

A fájdalmas ízület fizikai vizsgálata további segítséget jelent a reumatológusnak fájdalma pontos okának kiderítéséhez.

Ha pedig megállapítja, hogy a kézfejében futó izmok egyoldalú terhelése okozza panaszait, akkor alagút szindrómája van. Az idegek nyomódása többféle módszerrel is eredményesen kezelhető.

Alagút szindróma kezelése házilag

Tud segíteni saját magán is zsibbadása megszüntetésében. Vagy legalábbis a zsibbadás csökkentésében.

1. Csukló egyenes tartása alagút szindróma ellen

csuklótámasz számítógépezéshezHa munkája közben nem hajlik állandóan hátra (90 foknál nagyobb szögben) a csuklója, akkor a szűk kéztő alagút a csukló egyenes tartása révén kicsit bővebb lesz. Ez segít abban, hogy ne nyomódjon annyira az alagútban a középideg. Nem fog annyira zsibbadni, fájni a tenyere és a csuklója. Megkönnyítheti csuklója egyenes tartását, ha segédeszközt használ. Például a számítógépezéshez csuklótámaszt.

Ugyanígy az összes többi alagút szindrómánál, ha nincs annyira behajlítva a szűk alagút, akkor tágabb lesz, és több hely marad benne az idegnek is. Ezért nem nyomódik annyira az inak mellett az alagútban nyomódó ideg. Például könyök alagút szindrómánál minél kevésbé hajlítja be a könyökét, annál tágasabb lesz könyökében a könyök alagút a benne futó singcsont ideg zsibbadás nélküli ingerülettovábbításának.

2. Zsibbadó végtagja rendszeres átmozgatása

Ha mindennapi tevékenysége közben időnként néhány percig átmozgatja a zsibbadó végtagot, akkor a munkája közben nem használt izmait is megmozgatja. A "mozgás szinte mindent gyógyít", és ezek a néhány perces tornák is segítenek a szűk alagútban futó inak gyulladásának csökkentésében. A gyulladás mérséklődése pedig az inak vastagságának csökkentésében segíthet. Ez pedig azzal jár, hogy a szűk alagútban több hely marad a benne futó nyomódó idegnek.

3. Görcsös szorítás csökkentése munkája közben

Az is segíthet keze zsibbadásának csökkentésében, ha nem markolja olyan erősen, görcsösen a szerszámokat, nem püföli annyira a számítógép billentyűzetét. Nem gyulladnak be az izmai, és nem fogja feszíteni a gyulladt izom a szűk alagútban futó ínakat, amellyel a csonthoz csatlakozik.

Segít az is, ha egykezes munkáinál sűrűbben váltogatja a kezét. Így a terhelés arányosabban oszlik el a két keze között, és nem fárasztja ki annyira a sűrűn vagy korábban állandóan használt kezét.

4. Meleg vizes borogatással, masszírozással

A meleg vizes borogatás serkenti a borogatott terület vérkeringését. A meleg borogatás az összeránduló izmok ellazítását is segíti. Masszírozás is javítja a vérkeringést.

Ugyanezt a hatást éri el, ha hideg hely helyett melegebb helyiségben dolgozik.

Segít az is, ha kesztyűt húz, és a kesztyű melegíti, melegebben tartja a kezét.

Kezdődő alagút szindrómánál már ezek is segíthetnek a zsibbadás megszüntetésében. Ha viszont nem szűnik meg a kellemetlen zsibbadás, akkor további lehetőségei is vannak.

Melyik otthon is könnyen használható módszert fogja kipróbálni fájdalmas kéztő alagút szindrómája megszüntetéséhez? Minél többet kipróbál és tartósan csinál, annál nagyobb esélye van fájdalma megszüntetésére.

  • Ha szeretne műtét nélkül megszabadulni panaszától, akkor érdemes rendszeresen használni ezeket a házilagosan használható módszereket.
  • Persze nem mindig könnyű odafigyelni csuklója egyenesen tartására, például gépelés közben. Időt sem könnyű szakítani csuklója rendszeres tornáztatására. Ha viszont figyel csuklója állására, rendszeresen tornáztatja csuklóját, akkor jó eséllyel megszabadulhat fájdalmas panaszától. Minél hamarabb elkezdi, annál nagyobb eséllyel, és annál hamarabb lehet újra panaszmentes.
  • Kitartásáért cserébe visszakaphatja fájdalmas csuklója panaszmentességét. Szeretné?

Alagút szindróma kezelése műtét nélkül

1. Kineziológiai tapasz felragasztásával

alkari hajlító izmok nyújtása kéztőalagút szindrómánálAz érintett fájdalmas területre felragasztott kinezio tape csökkenti az izmok gyulladását és az ínak feszülése és megdagadása okozta fájdalmat. A tapasz nagy előnye, hogy több napon keresztül fennmaradhat anélkül, hogy zavarná a mozgásban.

2. Rögzítő sínekkel

A zsibbadás jelentkezésekor rögzítő sínekkel helyezik nyugalomba az érintett területet. Ha szükséges, akkor akár még nappalra is. Ugyanis ezzel az eljárással biztosítani lehet az alagút legnagyobb átmérőjét, és ezzel a benne futó ideg tehermentesítését.

  • Emlékszik még, hogy korábban azt olvasta, hogy ne hátrafeszített, hanem egyenes kézfejjel dolgozzon?
  • Pl. a kéztőalagút szindrómánál a sínekkel rögzítés ezt az egyenesen tartott kézfejtartást biztosítja állandóan.

3. Gyulladást csökkentő gyógyszerekkel

Nem szteroid tartalmú gyulladáscsökkentő gyógyszerekkel és kenőcsökkel is csökkenthető a gyulladás.

4. Gyógytornával és fizikoterápiás kezelésekkel

Fizikoterápiás kezelések és a gyógytorna sokat javíthat zsibbadó végtagja állapotán és csökkenti majd megszünteti a zsibbadást. A személyre szabott gyógytorna gyakorlatok rendszeres végzése segít. A gyógytorna lényege, hogy az Önnek összeállított speciális nyújtó és mobilizáló (átmozgató) gyakorlatok végzésével a szűk alagútban

  • olyan izmok és inak merevségét és duzzanatát szünteti meg, amelyet nagyon ritkán használ. Ezáltal a közöttük futó idegek számára több hely marad, és felszabadulhatnak a nyomás alól.
  • De gyakori a túlerőltetés miatti gyulladásból származó panasz, amelyre szintén hatékony gyógyírt jelenthet.

5. Szteroid injekcióval

Ha ezek a korábban felsorolt módszerek nem használnak, akkor szteroid injekcióval lehet folytatni a kezelést. A szteroid injekcióknak azonban számos mellékhatása lehet, ezért meggondolandó a használatuk. Bizonyos betegségeknél, például diabéteszes betegeknél és magas vérnyomástól szenvedőknél nem is alkalmazható.

Alagút szindrómák műtéti kezelése

Végső esetben, ha az előbb felsorolt műtét nélküli konzervatív kezelések egyike sem segít, akkor műtétre van szükség.

Műtétkor az ideget nyomó, szorító izmot, szalagot vágják át ambulánsan, egynapos sebészet keretében. A műtét után néhány napig még pihentetni kell a műtött csuklót vagy könyököt. Utána azonban már mozgatható, és az esetek 80-90%-ában teljes panaszmentességet érhetünk el.

  • Ehhez azonban szükség van arra is, hogy időben forduljon szakorvoshoz. Ezzel elérheti, hogy a kézfejében, karjában, vállában futó izmok még ne legyenek elsorvadva.
  • A panaszmentesség eléréséhez a műtét után is szükség van speciális, célzott gyógytornára. A műtét nem lesz eredményes gyógytorna nélkül.

Mikor és hogyan segít az alagút szindróma gyógytorna?

A túlerőltetésből származó alagút szindrómákat eredményesen kezelhetjük gyógytornával. Mégpedig műtéti beavatkozás nélkül.

  • Ha viszont valamilyen sérülés vagy betegség okozza a panaszokat, akkor műtétre lehet szükség.
  • Ezt személyre szabott vizsgálattal tudja eldönteni ortopédus szakorvosunk. Kezdeti panasznál az alagút szindrómák kezelésére szakosodott gyógytornászunk is tud segíteni panasza megszüntetésében.

carpalis alagút szindróma okaLeggyakrabban a kézfejnek és a kéz ujjainak a zsibbadásával, a kéztőalagút szindróma gyanújával fordulnak hozzánk.

Amikor túlerőlteti, és egyoldalúan terheli a kézfejében futó és például az ujjait hajlító izmokat (pl. a munkájából adódóan), akkor felbomlik az egyensúly a csukló és az alkar hajlító és feszítő izmai között. A túlzott terhelés, az egyoldalúan végzett, monoton mozdulatok miatt a hajlító izmok elfáradnak és megrövidülnek. Ha ez a folyamat hosszú időn keresztül zajlik, akkor egyre nagyobb erőfeszítésbe kerül az ujjak hajlítása.

Előfordulhat az is, hogy már nem tudja teljesen behajlítani az ujjait. Az izmok megrövidülése miatt az ujjak kinyújtása és a csukló hátrafeszítése is fájdalmas lehet. Talán Ön is ezeket a tüneteket érzi, amikor fájdalmával küszködik.

alkar hajlító és feszítő izmok nyújtásaA megoldás ilyenkor a hajlítóizmok pihentetése és nyújtása. Az izmok ellentétes irányú mozgatásukkal visszanyerhetik eredeti hosszúságukat. Vagy legalábbis nő a hosszúságuk, ami panaszai enyhülését hozza. Természetesen nincsenek csodák. Mindenkinek más és más problémája súlyossága.

Viszont önmagához képest a lelkiismeretes és kitartó gyakorlással mindenki, így Ön is javulást érhet el. Csökkenni fog a zsibbadás, csökkenni fog a fájdalom.

A kézfejben futó hajlítóizmok rendszeres ellentétes irányú mozgatásával és nyújtásával felélénkíti a vérkeringést is a megmozgatott területen. Ezzel több vért juttat ezekhez az izmokhoz. A felgyorsult vérellátás és a több vér, pedig nemcsak az izmoknál, hanem az idegeknél is az öngyógyulás, a regenerálódás indítókulcsa.

  • Ha a megnövekedett vérellátással több oxigénhez és tápanyaghoz jutnak a szövetek, akkor gyógyulni kezdenek.
  • A felgyorsult véráramlásnak a jótékony következménye még az is, hogy a gyulladásos salakanyagok is gyorsabban kiürülnek. Azért, mert a vénás véráram gyorsabban elszállítja onnan.

A hajlítóizmok célzott tornájával, nyújtásával tehát jelentős eredményeket érhet el. Nagyon fontos azonban az, hogy itt nem a hajlítóizmok erősítéséről, hanem a nyújtásáról van szó. Tehát marka erősítésével nem a kívánt hatást éri el.

Alagút szindrómák alternatív kezelése gyógytornával, perifériás idegmobilizációval

kéztőalagút szindróma masszázsaA perifériás idegmobilizáció zsibbadást csökkentő, megszüntető kezelés a kézfejen, alkarban és a lábban. Ez a fizioterápiás eljárás a perifériás idegek állapotát és működését vizsgálja. A vizsgálat eredményeképpen pedig kezeli, ha szükséges. A módszer célja, hogy speciális fogásokkal az alsó és felső végtagok idegeit felszabadítsa a fokozott nyomás alól. Vagyis megszüntesse a zsibbadást.

  1. A kezelés során először megvizsgáljuk a zsibbadó területet, és a speciális tesztek segítségével megállapítjuk a panasz okát.
  2. Majd különböző manuálterápiás és idegmobilizációs technikákkal segítjük az érintett ideg gyógyulását az ideg nyomódásának csökkentésével. Ezekkel a fogásokkal serkentjük az ideg keringését, amelynek eredményeként csökken a fájdalom és a zsibbadás is.
  3. Természetesen a hozzánk forduló panaszost otthon végezhető gyakorlatokkal is ellátjuk. Ezeknek a gyakorlatoknak a rendszeres végzésével segítheti mielőbbi gyógyulását.

Ilyen zsibbadás jellegű tüneteknél a hozzánk forduló panaszosok rendre visszatérő kérdései:

  1. Milyen gyakorlatokat kell végeznem?
  2. Mikor kell csinálnom a gyakorlatokat?
  3. Mennyi ideig kell csinálnom?
  4. El fog múlni ezektől a zsibbadás?

Ezek azok a kérdések, amelyekre a panaszától függően mindenkinek más és más válaszokat kell adnunk. Különösen az első kérdésre adott gyakorlatok sorozata mindenkinél más. Mégpedig konkrét panaszától, zsibbadó végtagjától függően.

  • Az otthon is végezhető gyakorlatokat célszerű jellemzően reggel, vagy inkább napközben csinálni. Így az elért eredmény így tovább megmarad. Lehetőleg minden nap.
  • Kezdetben rövidebb ideig, kevesebb ismétlésszámmal dolgozzon. Majd fokozatosan növelheti a gyakorlatok végzésének idejét. Fontos, hogy ne legyen fájdalmas, túlzottan megterhelő.
  • Az Ön problémájára hatásos nyújtó, lazító gyakorlatsort gyógytornászunktól panaszának felmérésekor kapja meg. Személyesen Önnek összeállítva. Elmondja Önnek a gyakorlatok végzésének szabályait is.

Szabaduljon meg zsibbadásától célzott gyógytornával.

  • És gondolja végig, hogy a zsibbadás megszűnte után mivel fogja tölteni felszabaduló idejét.

Minél hamarabb fordul szakemberhez panaszával, annál könnyebben kezelhető a fájdalma. Hamarabb szüntethető meg a zsibbadás, és biztosítható a tünetmentesség.

A tünetek kiújulására azonban lehet számítani. Főleg akkor, ha erre hajlamosító tényezők, például a munkavégzéséből adódóan fennállnak Önnél. A fájdalmat, a zsibbadást okozó izmok ellentétes irányú rendszeres mozgatásával azonban jó esélye van a fájdalom tartós megszüntetésére.

Önnek milyen tünetei vannak? Mit érez, és mit szeretne megszüntetni?

Eljön hozzánk zsibbadó végtagjának panaszmentességéért?

Kérdése van zsibbadása megszüntetéséről, és szeretne választ kapni rá? Megszüntetné keze vagy lába zsibbadását műtét nélkül?

40 perces gyógyító figyelem várja zsibbadását mellékhatások nélkül megszüntető konzultációján

Rimán Ferenc gyógytornászBeszéljen Rimán Ferenc gyógytornászunkkal a zsibbadó kezén vagy lábán nyomás alatt lévő ideg nyomódásának lehetséges okairól, az ideg felszabadításának lehetőségeiről és zsibbadása mellékhatások nélküli megszüntetéséről. Vagy jelentkezzen be rögtön 60 percre, és ha alkalmas a kezelésre, már meg is kezdhetik a tehermentesítést a nyomódó ideg felszabadításáért.

  • A rendelésre előzetes bejelentkezés alapján várja gyógytornászunk.
  • Ha még nincs szakorvosi diagnózisa, akkor is érdemes lehet eljönnie a konzultációra, mert nagyon sok hasznos dolgot megtudhat zsibbadása megszüntetéséről. Tapasztalt mozgásszervi kezelője az állapotfelmérés során azt is meg fogja tudni Önnek mondani, ha mielőbb szüksége van szakorvosi konzultációra és képalkotó vizsgálatra zsibbadása megszüntetéséért.
  • Munkaidőben hívja a +36-1-269-2946-os telefonszámunkat.
  • Vagy töltse ki az űrlapot az oldal alján! Az űrlapon adja meg elérhetőségét, és kollégánk visszahívja Önt.

Zsibbadása okát feltáró konzultációján Rimán Ferenc gyógytornász megkérdezi zsibbadást okozó panaszáról és életmódjáról, ami okozója lehet zsibbadásának. Tapasztalt gyógytornászunk fizikálisan megvizsgálja zsibbadó végtagját, és legjobb tudásához mérten tájékoztatja Önt alagút szindrómája pillanatnyi állapotáról. A zsibbadás okának feltárása és a vizsgálat alapján panaszát enyhítő kezelést javasol: fizioterápiás (gyógyszer nélküli) természetes kezelési módot, gyógytornát, ha pedig már szükséges, akkor a műtétet javasolja.

Tapasztalt mozgásszervi kezelőnkkel közösen döntenek a kiválasztott kezelési megoldásról zsibbadó keze tünetmentességének biztosításáért.

30 perc gyógyító figyelem várja szakorvosi konzultációján

Dr. Mészáros Ádám ortopédusHa még nincs ortopédus vagy reumatológus szakorvostól diagnózisa, és szükségesnek látja, akkor beszéljen Dr. Mészáros Ádám ortopédus szakorvosunkkal a zsibbadó végtagjában nyomás alatt lévő ideg felszabadításáról.

  • Idegfelszabadító konzultációjára előzetes bejelentkezés alapján várjuk.
  • Munkaidőben hívja a +36-1-269-2946-os telefonszámunkat.
  • Vagy töltse ki az űrlapot. Az űrlapon adja meg elérhetőségét, és kollégánk visszahívja Önt!
  • A konzultáción ortopéd szakorvosunk megvizsgálja. Majd teljes körűen tájékoztatja alagút szindrómája pillanatnyi állapotáról. A vizsgálat alapján panaszait enyhítő kezelést állít össze. Gyógyszer nélküli fizioterápiás természetes kezelési módot, gyógytornát, kineziológiai szalag felragasztását, ha pedig már szükséges, akkor a műtétet javasolja.

Ortopédusunkkal közösen döntenek a kiválasztott kezelési megoldásról zsibbadó végtagja tünetmentességének visszaszerzéséért.

Gyógyulásához kérjen információt most, mert egészsége a legdrágább kincse, és így tudunk segíteni

Az Ön neve*:
E-mail címe*:
Telefonszáma*:
Üzenete*:

A *-gal jelölt mezőket mindenképp töltse ki!
Adatait bizalmasan kezeljük. Harmadik félnek nem adjuk ki. 2 munkanapon belül visszahívjuk.

         
Harmónia Centrum a médiában: