Harmónia Centrum
Eljön hozzánk az egészségéért?
1055 Budapest, Markó utca 11
H-P: 8.00-19.00
Mi fáj? Mi a panasza?
Hatékony gyógymód kereső...
Főoldal / Egészséges életmód / Egészséges táplálkozás / Rostos ételek

Rostos ételek székrekedésre

A rostos ételek segítik az emésztést. Rostban gazdag ételek rendszeres fogyasztásával és elegendő folyadék ivásával nemcsak emésztőrendszere egészségét tudja megőrizni, hanem meg tudja előzni a székrekedés, valamint az aranyér kialakulását is.

rostban gazdag ételekEz azonban még nem minden.

  • A rostos étrend a víz megkötésével teltségérzetet okoz, és ezzel az étvágyat is csökkenti, ami segít a plusz kilók leadásában. A rostos ételek együttműködő szövetségesei lesznek az elhízás elleni harcában is.
  • Ráadásul az emésztés javítása jelentősen csökkenti a vastagbélrák kialakulásának veszélyét.
  • Emellett pedig a cukorbetegség megelőzésében is segít a rostban gazdag étrend. 

Rostos étrend követésekor érdemes minél több zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani, lehetőleg nyersen. Sok rostot tartalmaznak a teljes kiőrlésű gabonafélékből készült péksütemények is. 

A bőséges zöldség és gyümölcsfogyasztással együtt érdemes naponta 2-2,5 liter vizet is meginni. Azért, mert az emészthetetlen növényi rostok a víz megkötésével teszik híggá a székletet. Ezért is tud az elfogyasztott táplálék jól felszívódni a vékonybélben. Egészséges táplálkozáskor az elfogyasztott ételek viszonylag gyorsan végighaladnak a bélcsatornán, és az emészthetetlen salakanyagok fájdalom és erőlködés nélkül kiürülnek.

A bélrendszerben vízzel felduzzasztott rostanyagok megfelelő emészthetetlen tömeget adnak a bélben megemészthetetlen salakanyagoknak. Ez a tömeg megfelelő mozgásra készteti a bélrendszert. A beleknek ez a mozgása is segíti az emésztést, a székrekedés elkerülését.

Napi ajánlott rostbevitel emésztése segítéséért

Nem véletlenül beszélünk a rostos ételek fogyasztásának fontosságáról az emésztés megkönnyítésében. Egy felnőttnek naponta 3 dkg rostot kellene fogyasztani legalább. A gyerekeknek természetesen kevesebb is elég a jó emésztéshez. Kisgyereknél, 5 éves kor alatt ennek a fele is bőségesen elég. 10-14 éves korban legalább 2 dkg rostra van szükség naponta.

A napi rostbevitel azonban ennél jóval kevesebb. A legtöbb ember ennek a szükséges rosttartalomnak a felét sem fogyasztja el.

  • Mégpedig azért, mert kevés zöldséget és gyümölcsöt eszik.
  • Teljes kiőrlésű kenyér helyett a legtöbben még mindig finomított búzalisztből sütött fehér kenyeret esznek. A finomított fehér lisztból pedig éppen a rostanyagot, a korpát távolítják el a finomítás során. 
  • Emellett pedig a finomított szénhidrátokkal dúsított félkész és készételeket eszik a szükséges napi 2 liternél kevesebb folyadék elfogyasztásával. Ezért nem véletlenül küszködnek sokan előbb-utóbb emésztési problémákkal.  

rostban gazdag élelmiszerekAz egészségtelen táplálkozás helyett rostban gazdag étrendre való áttéréssel meg tudja szüntetni kezdődő emésztési problémáit, és vissza tudja szerezni immunrendszere erősségét is.

Ezért fontos lenne, hogy az értékes növényi rostokat tartalmazó friss gyümölcsök és zöldségek, hüvelyes zöldségek és teljes kiőrlésű péksütemények változatos összetételű, mindennapi fogyasztásával elegendő rostanyag jusson a bélrendszerbe. A rostokban gazdag ételek mindennapi fogyasztása pedig legalább napi 2 liter víz ivásával tudja igazán segíteni emésztése jó működését.

A rostos étrendre való áttérésnél figyeljen oda a fokozatosságra. Azért fontos a fokozatosság, hogy szervezetének legyen ideje hozzászokni a megváltozott, több növényi rostot tartalmazó étrendhez.

Rostos ételek emésztése javítására

A rostos étrend sok friss zöldség és gyümölcs változatos fogyasztását tartalmazza lehetőleg nyersen. Érdemes még rendszeresen hüvelyes zöldségekből készült ételeket is fogyasztani, mert nemcsak magas rosttartalmukkal, hanem fehérje és lassan lebomló szénhidráttartalmukkal is hasznos tápanyagok, és segítik az emésztést. Nézzük részletesen a sok rostot tartalmazó ételeket.

Sok növényi rostot tartalmazó zöldségek

rostban gazdag zöldségekA zöldségeket érdemes nyersen fogyasztani, mert főzés közben vitamin és ásványi anyag tartalmuk jelentős részét, akár 50%-át is elveszíthetik. Ezzel szemben viszont nyersen vagy salátaként fogyasztva teljes mértékben hasznosulni tudnak a vitaminok és ásványi anyagok is a vékonybélben felszívódva. A zöldségek nyersen való fogyasztásakor nemcsak a sok növényi rost segíti az emésztését. 

Sok növényi rost található a spenótban, sóskában, a leveles salátában, a káposztafélékben, a brokkoliban, a karfiolban, a kelbimbóban, a kelkáposztában és a karalábéban. Rostban gazdag zöldség a sárgarépa, a petrezselyem és a zeller is. Sok rostot tartalmaz a cékla, a paradicsom, az uborka és a retek is. Megkönnyítik az emésztést magas rosttartalmukkal.

Télen nem olcsó a friss zöldség, ezért ilyenkor érdemes savanyú káposztát nagyobb mennyiségben fogyasztani rendszeresen. A savanyú káposztának nemcsak a rosttartalma, hanem magas C-vitamin tartalma is segíti az emésztést és erősíti az immunrendszerét. 

Magas rosttartalmú gyümölcsök

magas rosttartalmú gyümölcsökRostban gazdag gyümölcsök a bogyós gyümölcsök. Az eper, a málna, a szeder és a ribizli kimagasló rosttartartalommal rendelkeznek, ezért az emésztés megkönnyítésére érdemes enni. Nemcsak ezeket, hanem bármelyik bogyós gyümölcsöt.

A citrom, a narancs, a grépfrút és a kivi nemcsak rosttartalmával, hanem C-vitamin tartalmával is segít az immunrendszer erősítésében, és a szervezet számára káros szabadgyökök megkötésében.

Sok rostot tartalmaz a barack, a sárgadinnye, az alma és a szőlő is. A szilva pedig az egyik legjobb emésztést segítő és székrekedést megelőző gyümölcsünk. Nemcsak nyersen fogyasztva, hanem lekvárként és szilvaléként is segíti az emésztést. Az alma és a körte fogyasztásának is jótékony hatása van az emésztésre.

Teljes kiőrlésű gabonafélék

teljes kiőrlésű kenyérA finomított fehérlisztből sütött kenyér helyett teljes kiőrlésű búzalisztből, rozslisztből készült kenyeret fogyasszon. A teljes kiőrlésű gabonából készült pékáruknak sokkal nagyobb az emésztést segítő rosttartalma, és sokkal inkább megkönnyítik az emésztését. A finomított fehérliszttel szemben teljes kiőrlésnél a tápanyagok is lassabban szívódnak fel a vékonybélben, és jobban hasznosulnak.

A teljes kiőrlésű gabonaféléknél az őrleményből nem távolítanak el semmit. A gabona összes alkotórésze megmarad. Finomított feldolgozásnál azonban a vitaminokban és rostanyagban gazdag héjat eltávolítják. Emiatt a finomított gabonából készült liszt tartósabb, tovább eláll, azonban élettanilag rendkívül rossz irányban változik meg az összetétele. A leghasznosabb héj eltávolításával kivonják a vitamin és rostdús héjat, és csak a gyorsan felszívódó, ezért meglehetősen egészségtelen szénhidrátot hagyják meg.

A zabpehely fogyasztása is sokkal egészségesebb reggelire, mint a sok fűszert, tartósítószert és adalékanyagokat tartalmazó felvágottak, konzervek és egyéb húskészítmények.

Nagyon egészséges, emésztést segítő teljes kiőrlésű gabona még a barnarizs, a köles, a hajdina, a bulgur és a tönkölybúza is. Teljes kiőrlésnél ezeknek a gabonaféléknek a csirája és a héja is benne marad az őrleményben. Ezért sokkal táplálóbb és egészségesebb élelmiszerek a finomított fehér lisztnél.

Magas rosttartalmú növényi magvak

Kimagasló rosttartalma miatt a lenmag fogyasztása kifejezetten hasznos az emésztés megkönnyítésére. Magas rosttartalma mellett vitamin és ásványi anyag tartalma is jelentős.

A lenmag mellett a tökmag, a napraforgó magja és a mandula tartalmaz még nagy mennyiségű rostot. 

Hüvelyes zöldségek magas rosttartalommal

A hüvelyesek, a bab, a zöldborsó, a száraz sárgaborsó és a lencse fogyasztása nemcsak magas rosttartalma, hanem értékes fehérje és szénhidráttartalma miatt is értékes eleme étrendjének.

Élelmi rostok fajtái

Kétféle növényi rostot különböztetünk meg.

Vízben oldódó növényi rostok

Ezek a vízben oldódó rostok a tápanyagok felszívódását segítik az emésztés lassításával. Ezek a rostok a zöldségek és gyümölcsök húsában vannak elsősorban pektin formájában. Sok pektint tartalmaz az alma, a birs, az egres és a szilva is.

Vízben nem oldódó élelmi rostok

A növények héjában találhatók. A gyümölcsök héjában és a teljes kiőrlésű gabonafélék őrlésekor a korpa emészthetetlen anyagával a széklet tömegét adja. Ez elősegíti a belek mozgását, és ezért a széklet gyorsabban halad a bélrendszeren át. 

Mik a rostban gazdag ételek fogyasztásának legfőbb előnyei?

Rostos ételek telítettségérzetet adnak

A rostos élelmiszereket többet rágjuk, és ezzel is fokozzák a jóllakottság érzetét. A rostban gazdag ételek a belekben haladva megkötik a vizet, és megduzzadnak, ami megtölti a beleket. Emészthetetlen rostanyagukkal növelik a széklet tömegét, és ezzel megkönnyítik a széklet ürítését.

Javítják az emésztést, fokozzák az anyagcserét

Elősegítik a zsírok elégetését, és ezzel is segítik a fogyást, a plusz kilók leadását. Rostokban gazdag ételek fogyasztásával nemcsak fittebb és karcsúbb, hanem egészségesebb is lesz.

Lassítják a cukor felszívódását

Ezzel elősegítik a vércukorszint egyensúlyban tartását, a cukorbetegség megelőzését.

Rostokban gazdag ételek a koleszterinszintet is csökkentik

A zsírok elégetésének gyorsításával és a zsírok felszívódásának lassításával megkötik a belekben a káros koleszterint.

Megelőzik a székrekedést

Az emésztés javításával a széklet hígabb, lazább és gyorsabban halad a belekben. Ez pedig megkönnyíti a székelést, a széklet fájdalom nélküli ürítését.

Rostokban gazdag ételek rendszeres fogyasztásával nemcsak az emésztését könnyíti meg, hanem az immunrendszerét is megerősíti. Emellett elkerülheti a székrekedés és az aranyér kialakulását. Sokkal nagyobb esélye van a vastagbélrák megelőzésére és a cukorbetegség elkerülésére is.

Milyen rostos ételeket fog ezután rendszeresebben enni emésztése javításáért és immunrendszere megerősítéséért?

Rostban gazdag étrendje összeállításáért eljön Gorszkij-Kossuth Klaudia természetgyógyászhoz?

Gorszkij-Kossuth Klaudia természetgyógyászEmésztése megkönnyítéséért, a napi rostbevitel eléréséért és immunrendszere megerősítéséért előzetes bejelentkezés után várja Klaudia.

  • Munkaidőben hívja a +36-1-269-2946-os telefonszámunkat. Ne halogassa a hívást rostokban gazdag, egészséges étrendje összeállításáért!
  • Vagy töltse ki az űrlapot. Az űrlapon adja meg elérhetőségét, és munkatársunk visszahívja Önt.
  • Konzultációján Klaudiával megbeszélik a problémáját, és az Ön személyére szabják rostokban gazdag étrendje kialakítását. Összeállítják az étrendjét.
  • Eljön Klaudiához emésztése megkönnyítéséért és rostban gazdag étrendje összeállításáért?

Gyógyulásához kérjen információt most, mert egészsége a legdrágább kincse, és így tudunk segíteni

Az Ön neve*:
E-mail címe*:
Telefonszáma*:
Üzenete*:

A *-gal jelölt mezőket mindenképp töltse ki!
Adatait bizalmasan kezeljük. Harmadik félnek nem adjuk ki. 2 munkanapon belül visszahívjuk.

         
Harmónia Centrum a médiában: