Harmónia Centrum
Eljön hozzánk az egészségéért?
1055 Budapest, Markó utca 11
H-P: 8.00-19.00
Mi fáj? Mi a panasza?
Hatékony gyógymód kereső...
Főoldal / Egészséges életmód / Mozgás fontossága

Rendszeres mozgás immunrendszere megerősítéséért

A rendszeres mozgás különösen fontos akkor, ha ülőmunkát végez. Ha egész nap az íróasztala mellett dolgozik, akkor a rendszeres fizikai aktivitás Önnek sokkal fontosabb, mint gondolná. A mozgás fontossága különösen aktuális most, ebben hideg, nyírkos időszakban. Nem lehet túl sokat beszélni a testmozgás fontosságáról.

Mozgás fontossága nyírkos, nedves időben

Sokan kényszerülnek ilyenkor kisebb-nagyobb megfázással otthon, a négy fal közé. Ennek eleinte még talán örül is. Végre kicsit pihenősebbek, lazábbak a napjai, mint a korábbi hetekben. Akkor még rohant reggel a munkahelyére, onnan zsongó fejjel haza, de közben be kellett vásárolni, és a gyerekről, mamáról sem szabad elfeledkezni. Aztán jön a főzés, mosás, a lecke kikérdezése. Végre lehuppanhat a fotelba vagy már olyan késő van, hogy rögtön az ágyba.

Sokkal több idő van a fotelban üldögélni, élvezni a semmittevés pillanatnyi kényelmét. Elolvasni néhány félretett könyvet, újságot, böngészni a neten, filmeket nézni vagy zenét hallgatni. De ez az édes semmittevés néhány nap után unalmassá válhat. Lassabban telnek az órák, szűk lesz a lakás, mintha egyre összébb húzódnának a falai, a körülöttünk lévők egyre idegesítőbbek. Szinte mindenből többet, jobbat akarunk, de a túl sok se jó semmiből. A megfázás miatt otthon töltött időből sem.

rendszeres testmozgásAztán meg itt a tavasz is. Mozgásra vágyunk, kiszellőztetni a fejünket. Amúgy is már fáj a fejünk, ráadásul a mozgásszegény napokban az emésztésünk sem az igazi. Nehezünkre esik felállni a fotelból:

  • fáj a derekunk, a térdünk,
  • elgémberedett a nyakunk,
  • a talpunk is fáj, ha ráállunk. Lehet, ott kéne maradni, ahol eddig voltunk? Hamis csábítás.

A mozgás, akár csak egy órás séta, mindenre gyógyszer, anélkül, hogy pirulát kellene bevennünk. Tapasztalta már, hogy csak elindulni volt nehéz, csak induláskor fájt a sarka, a térde, a csípője, aztán észrevétlenül „bejáratódott”? Igen, a mozgás gyógyít. Különösen akkor, ha a fájdalmas folyamat még visszafordítható.

Mi történik, amikor mozog?

Felgyorsul a pulzus, ami azt jelenti, hogy a szív percenként nem 60-70-et, hanem 100-120-at ver a mozgás intenzitásától függően. Ez a felgyorsult szívverés, fokozott véráramlást jelent a testben.

Magasabb pulzusszámnál több levegőre van szüksége, tehát a levegővétel is szaporább és mélyebb. Ez azt jelenti, hogy fokozódik a tüdőben az oxigén - szén-dioxid gázcsere. Több vért pumpál a szív, több oxigén jut a sejtekhez a szervezetben, fokozódik az anyagcsere, az agyba is több vér áramlik. A levegő oxigénje pedig éltető és gyógyító erő.

Gondoljon csak arra, ha egy elhasznált levegőjű szobában van, akkor egyre álmosabb lesz, és csökken a koncentrációs képessége is. Azért, mert csökken a levegő oxigén tartalma.

Ha viszont kinyitja az ablakot, és friss levegőt enged be, akkor újra felélénkül. Ugyanez történik a mozgás során is.

Nyissa ki az ablakot! A friss levegővel adjon életerőt a szervezetének, ne hagyja megfélemlíteni magát a vírustól!

Rendszeres mozgással dolgozzon meg az egészségéért!

Szavazzon lábbal az egészségesebb életre! Minél többet mozog, annál erősebb lesz az immunrendszere, és talán még erősebb lehet a vírusnál is. Persze ez csak talán. Azonban az biztos, hogy a rendszeres mozgástól erősebb lesz.

Mutassa meg, hogy törődik az egészségével! Mozogjon többet az egészségéért. Mozogjon minél többet a tavaszi friss levegőn. Persze csak lassan, fokozatosan növelje a mozgással töltött időt, a futás vagy séta közben megtett távot.

Melyek a rendszeres mozgás előnyei?

rendszeres mozgás egészségéértA rendszeres mozgástól nemcsak jobban érzi majd magát, hanem még edzettebbek, erősebbek lesznek az izmai is. A rendszeres testmozgás számtalan jótékony hatását élvezheti majd.

  • Megedzett izmai stabilabban tartják az ízületeit. Mégpedig azért, mert több terhet le tudnak venni az izmokkal kapcsolódó csontokról és ízületekről. A csontok, ízületek ugyanis nem működnek az izmok nélkül, és fordítva. Szervezetünkben, így a mozgás szervrendszerben is minden mindennel összefügg.
  • Így könyebb és lendületesebb lesz a mozgása.
  • Minél többet mozog annál inkább érzi, hogy egyre több az energiája.
  • A fájdalom is kevésbé fogja kerülgetni majd, mert edzett szervezetén nem fog fogást találni. Tapasztalja majd, hogy minél többet mozog, annál inkább lepattannak majd Önről azok a nyavalyák, amelyeket eddig elkapott, hiszen immunrendszere erősebb, mint azoké, akik nem mozognak, illetve nem ismerték még fel a mozgás fontosságát. Mindennapi rendszeres mozgásával Ön máris előttük jár immunrendszere megerősítésével is.

A mindennapos rendszeres mozgással nemcsak kellemesen elfárad majd, hanem este is könnyebben tud majd elaludni. Mélyebb és pihentetőbb lesz az alvása is.

A kedve is javulni fog, mert nemcsak kellemesen elfárad, hanem elfoglalja magát, és ezzel pedig elűzi borongós gondolatait és a depresszióra való hajlandóságát is. Ha elfoglalja magát, akkor nem jut ideje arra, hogy depressziós legyen.

Nem kell mindenkinek élsportolónak lennie. Nem arra biztatjuk, hogy napi több órás edzésekkel gyötörje magát, és terhelje túl az ízületeit. De az állandó üldögélés és a napi több kilométer futás vagy több óra edzés között azért vannak Ön által is örömmel elérhető fokozatok.

  • Először csak szaladjon le a lépcsőn, és vissza néhány emeletet. Vagy sétálja körül a házat, háztömböt, ahol lakik.
  • Aztán fokozatosan növelje a mozgás időtartamát és intenzitását.
  • Első lépésként mindössze csak arra biztatjuk, hogy keljen fel a fotelból, tegyen meg néhány lépést. Aztán egy kicsit többet. Mindig egy kicsit többet. Ne hagyja el magát.

Ismeri a rendszeres mozgás azonnali hatásait?

  1. Amint elkezd mozogni azonnal érzi majd, hogy frissebb, fittebb lesz. Talán ez lesz az első, ami egyből fel fog tűnni.
  2. Arra sem kell sokat várnia, hogy javuljon az anyagcseréje. Emiatt nemcsak az emésztési panaszai szűnnek meg, hanem energikusabbnak is érzi majd magát. Ennek pedig meglesz az a jótékony hatása, hogy több dolgot lesz képes elvégezni, mint korábban. Az elején csak azt veszi észre, hogy hamarabb végez a dolgaival, és bőven marad még ideje. Talán el sem hiszi, amíg ki nem próbálja, pedig így van. Próbálja csak ki, és győződjön meg róla.

Melyek a rendszeres mozgás hosszabb távú hatásai?

A hosszabb távú hatások még feltűnőbbek lesznek majd.

  1. Ha súlyfeleslege van, akkor a rendszeres testmozgással ez szépen lassan el fog majd tűnni, és újra bele fog férni régen nem hordott ruháiba is.
  2. Javul az állóképessége is, látható izmok épülhetnek a rendszeresen megmozgatott ízületek köré.
  3. Anyagcseréjének javulásával jobb lesz a méregtelenítése is, mert rengeteg méreganyag távozik majd felgyorsult anyagcseréje hatására.
  4. Magyarországon a szív- és érrendszeri betegségek a leggyakoribb halálokok. De ha Ön rendszeresen mozog, akkor sokkal kisebb a veszélye annak, hogy agyvérzést kap, hogy magas lesz a vérnyomása. Más szív és érrendszeri betegségek is kevésbé veszélyeztetik majd. E betegségek kockázatának a mérséklődésére azért számíthat, mert a mindennapos mozgással nemcsak a szívműködése lesz erőteljesebb, hanem a vérnyomása is csökken. Tudta, hogy  kutatások szerint kétszer nagyobb valószínűséggel halnak meg a szív- és érrendszeri betegségektől azok, akik nem mozognak?
  5. A mozgás csökkenti egy másik krónikus betegség, a cukorbetegség veszélyét is. A rendszeresen végzett mozgás ugyanis égeti a kalóriákat, és ezzel is segít a vércukorszint szabályozásában. Különösen fontos a mindennapi mozgás azoknak, akiknek a családjában van cukorbeteg, vagy magas a vérnyomásuk, vagy pedig felesleges kilókkal küzdenek. Náluk mérsékli a diabétesz megjelenésének veszélyét. A már cukorbetegségben szenvedőknek is segít vércukorszintjük alacsonyabb szinten tartásában.
  6. Napjaink harmadik krónikus betegségével, a rákos megbetegedésekkel szemben is véd a mozgás, mert csökkenti azok kialakulásának veszélyét.
  7. Ha Önnek is kevés a nap 24 órája, akkor nem kell magyarázni az állandó rohanás, a stressz, a túlhajszolt életmód kellemetlen hatásait. A mindennapi stressz ellen legjobban jobb időgazdálkodással és eredményesen használható stresszoldó technikák megtanulásával védekezhet. A rendszeres mozgás is segíteni fogja a stressz leküzdésében.
  8. Ha még fiatalabb 30 évesnél, akkor csontjai sűrűségét is növelheti a mindennapos mozgással. Akkor is érdemes azonban mozognia, ha bőven elmúlt már 30 éves, mert ekkor pedig a csonttömege csökkenését tudja lassítani. Ezzel pedig meg tudja védeni magát a csontritkulás veszélyétől. Biztos hallott már róla, hogy 60 éves kor felett milyen veszélyes lehet a combnyaktörés. Ha a rendszeres mozgással is elegendő csonttömeget halmozott fel negyvenes évei előtt, akkor sokkal kisebb lesz a veszélye csontjai könnyű törésének.
  9. váll edzése gumiszalaggalTúlsúlyos nemzet vagyunk, mert hazánk lakosságának kétharmada küzd kisebb-nagyobb súlyproblémákkal. Ha viszont rendszeresen mozog, akkor nagy valószínűséggel nem a túlsúlyos kétharmadba fog majd tartozni, hanem azok közé az edzett embertársaink közé, akiket mindennapos mozgásuk miatt nem fenyeget az elhízás veszélye. Ha viszont már most jelentős túlsúllyal küzd, akkor még fontosabb a rendszeres mozgás fontossága. Ehhez azonban ízületeit kímélő tornára van szüksége, ezért mielőtt elkezd mozogni mindenképp konzultáljon gyógytornásszal. Jelentős túlsúlynál is visszanyerheti korábbi alakját. Ehhez azonban hosszabb időre és ízületeit kímélő mozgásra van szüksége.
  10. A túlsúly azzal a veszéllyel is fenyeget, hogy mozgásszervi betegségek jelentkezhetnek Önnél. Ha viszont mindennap mozog, és közben odafigyel ízületeire is, akkor elkerülheti a mozgásszervi betegségek kialakulásának kockázatát. Vagy legalábbis jelentősen mérsékelheti azt.

Mozogjon többet az egészségéért!

Hogyan kezdjen hozzá a mozgáshoz?

Talán az a legfontosabb, hogy türelmes és kitartó legyen. Lassan, fokozatosan kezdjen hozzá, és legyen kitartó. Nem az a fontos, hogy minél hamarabb lássa a mérlegen kilói számának a csökkenését, hanem az, hogy felesleges kilóinak az eltűnése végleges legyen. Márpedig felesleges kilói tartós elvesztéséért érdemes lehet kitartónak lenni. Egyetértünk ebben?

A felesleges kilói elleni harcában pedig egy pillanatig se felejtse el ízületei szükséges mértékű kímélését. Ha sosem mozgott még rendszeresen vagy pedig elmúlt már negyven éves, akkor érdemes megszívlelni háziorvosa javaslatait. Vagy pedig keressen fel egy gyógytornászt, akitől szintén hasznos tanácsokat tud kapni.

  • Egészségi állapotát Önön kívül a háziorvosa ismeri a legjobban. Fel tudja hívni a figyelmét az olyan betegségeire, ami miatt fokozottan oda kell figyelnie magára mozgás közben vagy a mozgásforma megválasztásához. Ilyen panaszok lehetnek elsősorban a mozgásszervi, valamint a szív és érrendszeri betegségek. Ha háziorvosa javasolja, akkor érdemes elvégezni egy általános kivizsgálást is, mielőtt elkezdi a mindennapos mozgást.
  • A gyógytornász is sokat tud segíteni Önnek hasznos tanácsaival. Egészségi állapotának és elérendő céljának megfelelően olyan személyre szabott mozgásprogramot állít össze Önnek, amivel ízületei veszélyeztetése nélkül mozoghat.

Tűzzön ki maga elé valamilyen célt!

Ha komolyan gondolja a rendszeres mozgást, akkor talán az a legfontosabb, hogy tűzzön ki maga elé valamilyen konkrét és elérhető célt, és ennek az eléréséért dolgozzon.

  • Ha könnyű célt tűz ki, akkor az talán nem fogja eléggé motiválni.
  • Ha viszont nehezen teljesíthető és nagy erőfeszítést igénylő célt állított maga elé, akkor jól teszi, ha részcélokat is meghatároz magának. Ezek segítségével kisebb lépésekre bontva, sikereket elérve haladhat végső célja felé.

Ha elkezd mozogni, akkor fontos a rendszeresség. Határozza meg előre azokat az időpontokat, amikor mozogni fog, és ezeket tartsa is be.

  • Kitűzött időpontjait ne halassza el azzal, hogy majd később be fogja pótolni. Később se lesz több ideje, és ha veszít a kitartásából, akkor egyre nehezebben fogja tudni rávenni magát a rendszeres mozgásra.
  • Ne keressen, és ne találjon ki kifogásokat. Ha kinn rossz az idő, akkor tornázzon a szobájában.

Mindig melegítsen be, és ne feledkezzen meg a nyújtásról sem

Az elején mindig melegítsen be. Mozgassa meg az ízületeit. Mozgassa meg a lábizmait, járjon egyhelyben térdemeléssel, sarokemeléssel. Fordítsa a törzsét jobbra-balra. Mozgassa meg a vállait, karjait is.

Az erősítő gyakorlatok után ne feledkezzen el a nyújtásról és a lazításról sem. Inkább az erősítésből vegyen el egy kis időt, ha nagyon muszáj, de az edzés utáni nyújtás ne maradjon el sosem.

  • A nyújtás fokozza az izmok vérkeringését, és meggyorsítja a regenerálódásukat is.
  • Arra is figyeljen oda, hogy mindig a bemelegített izmait nyújtsa, mert a bemelegítés nélkül végzett nyújtás könnyen izomhúzódáshoz vagy még szakadáshoz is vezethet.

Figyeljen oda arra is, hogy két edzés között hagyjon időt magának a pihenésre, regenerálódásra is.

Fontos Önnek egészsége megőrzése?

Szakítson időt a rendszeres testmozgásra!

Mozogjon legalább 30 percet egészségéért heti 3-5 alkalommal!

Egészsége megőrzéséért nem kell túlerőltetnie magát, csak szánja rá az idejét a mozgásra. Az is mindegy, hogy mit csinál, csak mozogjon rendszeresen.

  • Találja meg az Önnek legjobban tetsző mozgásformát, és mozogjon rendszeresen egészsége megőrzéséért.
  • Ezzel pedig az immunrendszere is erősebb lesz. Erősebb immunrendszerrel pedig magasabb védelmi szinten lesz képes felvenni a harcot a vírusokkal szemben is.

Rendszeresen szeretne mozogni immunrendszere megerősítéséért?

Molnár Fanni gyógytornászEgészségesebben szeretne élni, többet szeretne mozogni, és ezt megbeszélné Molnár Fanni gyógytornásszal?

  • Előzetes bejelentkezés alapján várja gyógytornászunk.
  • Munkaidőben hívja a 06-1-269-2946–os telefonszámunkat.
  • Vagy töltse ki az űrlapot. Az űrlapon adja meg elérhetőségét, és kollégánk visszahívja Önt.

Személyre szabott konzultációján:

  1. Fannival felmérik egészségi állapotát, edzettségét.
  2. Meghatározzák a mozgással kapcsolatos céljait, és megbeszélik az elérésükhöz rendelkezésére álló lehetőségeket.
  3. Ezek alapján Fanni személyre szabott mozgásprogramot állít össze Önnek.

Eljön Fannihoz rendszeres mozgásával megszerzett erősebb immunrendszeréért és jobb egészségéért?

Gyógyulásához kérjen információt most, mert egészsége a legdrágább kincse, és így tudunk segíteni

Az Ön neve*:
E-mail címe*:
Telefonszáma*:
Üzenete*:

A *-gal jelölt mezőket mindenképp töltse ki!
Adatait bizalmasan kezeljük. Harmadik félnek nem adjuk ki. 2 munkanapon belül visszahívjuk.

         
Harmónia Centrum a médiában: