Harmónia Centrum
Eljön hozzánk az egészségéért?
1055 Budapest, Markó utca 11
H-P: 8.00-19.00
Mi fáj? Mi a panasza?
Hatékony gyógymód kereső...
Főoldal / Pajzsmirigy betegség / Strúma, pajzsmirigy megnagyobbodás / Struma tünetei

Struma tünetei, a struma külső jelei mik lehetnek?

A pillangó alakú pajzsmirigy a nyak elülső részén található belső elválasztású mirigy. Ennek mérete a nőknél 18 cm3, a férfiaknál pedig 25 cm3. A pajzsmirigy egyensúlyi működésekor a pajzsmirigy hormonokat termel, amit a véráramba juttatva szabályozza az anyagcserét, a növekedést, az idegrendszer működését. Hatással van azonban az emésztésre is.

A strúma tünetei közül a legszembetűnőbb a pajzsmirigy megnagyobbodása. Olyannyira, hogy a pajzsmirigy megnagyobbodását strumának, golyvának nevezzük. A struma kialakulásának, a pajzsmirigy megnagyobbodásának több oka is lehet.

A struma talán leggyakoribb oka a jódhiány. Magyarország területének 70-80%-a, szinte az ország egész területe az Alföld közepének kivételével jódhiányos. Ez azt jelenti, hogy ezeken a jódhiányos területeken a víz és a talaj is erősen jódhiányos. Ez pedig azzal jár, hogy az itt felszínre hozott és elfogyasztott vízben, valamint jódhiányos földeken megtermelt növényekből készült élelmiszerekben is kevés jód van. Márpedig ezeken a területeken, a jódhiányos földeken termelt növényeket és a jódhiányos földeken termelt takarmányokkal etetett állatok húsát fogyasztva könnyen kialakulhat a jód hiánya az emberi szervezetben is.

Erre a jódhiányos helyzetre, a pajzsmirigyhormonok termelődésének nehézségére a pajzsmirigy a megnagyobbodásával reagál azért, hogy valamilyen szinten mégis biztosítani tudja a pajzsmirigyhormonok szükséges mennyiségét. Kisebb jódhiánynál sikerrel is teszi ezt a pajzsmirigy. Elegendő mennyiségű pajzsmirigyhormont tud termelni. Ennek azonban az az ára, hogy a pajzsmirigy megnagyobbodik. Azért, mert a pajzsmirigy a hormontermelését a méretének a megnövelésével is igyekszik biztosítani.

A pajzsmirigy gyulladása is okozhatja a pajzsmirigy megnagyobbodását. A gyulladást okozhatja baktérium vagy vírusfertőzés. Emellett azonban az immunrendszer téves riasztására egyre gyakrabban előfordul, hogy az immunrendszer a saját sejtjeit nem ismeri fel, és ezért a pajzsmirigy ellen termel antitesteket. Ezek az antitestek pusztítják a pajzsmirigy fehérjeállományát, és ez a pajzsmirigy gyulladásával jár.

Egyre gyakoribb az is, amikor egészségtelen életmódunk okozza a pajzsmirigy megnagyobbodását. A túl sok félkész és készétel fogyasztása a benne lévő túlfinomított anyagokkal, ízfokozókkal és tartósítószerekkel nem tesznek jót az emésztésünknek. Az emésztőrendszerben kialakuló gyulladások pedig gyengítik az immunrendszert, és ennek egyik következménye lehet a pajzsmirigy megnagyobbodása is.

Az állandó rohanás, a határidők szorítása, a minket érő stressz a stresszhormonok túlzott termelődésével gyengíti az immunrendszerünket, és a belső elválasztású mirigyek működését is megzavarja. Ezért a pajzsmirigy egészséges működése is veszélybe kerül a tartós stressz miatt.

Struma tünetei mik lehetnek?

A pajzsmirigy megnagyobbodása kezdetben még nem észlelhető, hisz még nincsenek is tünetek. Azonban amint egyre nagyobb a pajzsmirigy, annál inkább észlelhetők lesznek a megnagyobbodás jelei.

A strúma tünetei a megnagyobbodó pajzsmirigy által okozott nyomástól származnak.

A megnagyobbodó pajzsmirigy miatt a nyak alsó része, ahol a pajzsmirigy található, megduzzad. Előbb csak tapintással érezhető a duzzanat. Később már szabad szemmel is láthatóvá válik az ádámcsutka alatt megduzzadó nyakon a pajzsmirigy megnagyobbodása.

A megnagyobbodó pajzsmirigy nemcsak megduzzad, hanem idővel már nyomja és szorítja is a nyelőcsövet és a légcsövet. Minél erősebb a duzzanat, annál nagyobb mértékű a nyomódás a nyelőcsövön és a légcsövön. Ez pedig nyelési nehézséget, illetve légzési panaszokat is okoz.

A megnagyobbodó pajzsmirigy nemcsak feszíti, nyomja a nyakat, hanem irritálja is a torkot. Emiatt gyakoribb a köhögés, és rekedtséget is okoz a strúma.

Ha a struma a pajzsmirigy túlműködésével, a pajzsmirigyhormonok túlzott mértékű termelődésével jár együtt, akkor a túlműködés tünetei is jelentkezhetnek. A legjellemzőbb tünet ilyenkor az ugyanolyan vagy még fokozódó étvágy melletti fogyás. Emellett jelentkezhet még hasmenés a felgyorsult anyagcsere miatt, a szapora szívverés, a felgyorsult pulzus. Álmatlanság, alvási nehézségek is jelentkezhetnek a pajzsmirigyhormonok túlzott termelődésének hatására.

A struma tünetei közül melyeket veszi észre magán?

Strúma kezelése hogyan történhet?

A pajzsmirigy egészségestől eltérő működésénél a legfontosabb, hogy minél hamarabb észrevegye a kezdeti jeleket. Miért olyan fontos ez?

Azért, mert a struma tüneteinek észlelésével azonnal kiderítheti a kialakulás okát, és ennek megszüntetésére alakítsa át az életmódját pajzsmirigye egészséges működésének visszaszerzéséhez.

Ha jódhiány okozza a pajzsmirigy megnagyobbodását, akkor ezt a jód pótlásával viszonylag könnyen és egyszerűen meg lehet oldani. Sok jódot tartalmaznak a tengeri halak és a hüvelyes zöldségek. Ezeket érdemes nagyobb arányban fogyasztani étrendjében. Jódozott só fogyasztása is segít a pajzsmirigyhormonok termelésének növelésében, és a pajzsmirigy megfelelő működésének helyreállításában.

Sokszor segít az is, ha növeli étrendjében az egészségesebb ételek fogyasztását. A félkész és készételek helyett egyen több zöldséget és gyümölcsöt. Ezekben sokkal több vitamin és ásványi anyag van, ami a szervezet számára nélkülözhetetlen. Sok növényi rostanyag is van bennük, ami segíti az emésztését, és erősíti az immunrendszerét. A teljes kiőrlésű péksütemények fogyasztása is a bennük található rostanyag miatt értékes elsősorban.

Ha pedig az állandó rohanás, a stressz okozza a strúmát, akkor a stressz eredményesebb kezelésével, a stresszhormonok termelődésének csökkentésével tehet sokat a pajzsmirigy egészséges működésének helyreállításáért.

A rendszeres mozgás az egyik legjobb stresszkezelő módszer. Ezért érdemes hetente többször is mozognia. Szinte mindegy, hogy mit csinál, csak az a fontos, hogy mozogjon. Ezért talán az a legfontosabb, hogy olyan mozgásformát válasszon, amit szeret csinálni, és nem fogja hamar abbahagyni azért, mert hamar megunja.

Strúma tüneteit, pajzsmirigye megnagyobbodását szeretné kezeltetni természetes módszerekkel?

A struma tünetei közül melyik okozza a legnagyobb nehézséget?

Strumájára mellékhatások nélküli, természetes kezelést keres?

Benke Rita természetgyógyászBeszélni szeretne Benke Rita természetgyógyásszal tüneteiről és strumája sikeres kezeléséről? Pajzsmirigyét és egészségi állapotát feltáró konzultációjára előzetes bejelentkezés alapján 30 év tapasztalatával várja Rita.

  • Munkaidőben hívja a +36-1-269-2946-os telefonszámunkat.
  • Vagy töltse ki az űrlapot. Az űrlapon adja meg elérhetőségét, és munkatársunk visszahívja Önt.

Egészségi állapotát felmérő konzultációján alapos állapotfelmérésre kerül sor, amely alapján megállapítható, hogy

  • mi okozhatta pajzsmirigye megnagyobbodását. Azért fontos ez, mert a kiváltó ok megszüntetésével pajzsmirigye megnagyobbodása is megszűnik.
  • Kiválasztjuk, hogy strumájának eredményes kezelésében milyen mellékhatások nélküli kezelések (talpreflexológia, talpmasszázs, fülakupunktúra) segítenek.
  • Megbeszéljük, hogy milyen életmódbeli változások szükségesek a megnagyobbodás megszüntetéséhez. Ha odafigyel ezekre, akkor jó eséllyel visszanyerheti pajzsmirigye egészséges működését, struma előtti állapotát.

Konzultációjára kérjük, hogy hozza magával pajzsmirigy vizsgálatának leleteit is.

Rita szeretettel várja. Eljön hozzá megnagyobbodott pajzsmirigye egészséges működéséért?

Gyógyulásához kérjen információt most, mert egészsége a legdrágább kincse, és így tudunk segíteni

Az Ön neve*:
E-mail címe*:
Telefonszáma*:
Üzenete*:

A *-gal jelölt mezőket mindenképp töltse ki!
Adatait bizalmasan kezeljük. Harmadik félnek nem adjuk ki. 2 munkanapon belül visszahívjuk.

         
Harmónia Centrum a médiában: