Harmónia Centrum
Tünetmentes lenne?
1055 Budapest, Markó utca 11
H-P: 8.00-19.00
Mi fáj? Mi a panasza?
Hatékony gyógymód kereső...
Főoldal / Gasztroenterológia / Ételallergia / Lisztérzékenység

Lisztérzékenység tüneteitől szenved?

gluténérzékenységHa lisztérzékeny, akkor a búzában, rozsban és árpában található glutént az emésztőrendszere nem tudja feldolgozni. Ezért a megszokott, hagyományos kenyér helyett csak gluténmentes kenyeret ehet panaszmentesen.

Lisztérzékenység autoimmun betegség

Ha lisztérzékeny, akkor szervezete a gliadint, ami a glutén egyik összetevője, nem tudja feldolgozni. A gluténnal szemben ellenanyagot termel az immunrendszere. Ez az autoimmun folyamat, ha nem követi a gluténmentes diétát, idővel a vékonybél nyálkahártyájának (bolyhainak) a pusztulását okozza. Ennek következménye a lisztérzékenységből származó emésztési zavar, a tápanyagok felszívódásának a zavara.

A vékonybél egészséges nyálkahártyájában szívódik fel az elfogyasztott élelmiszerből megemésztett tápanyagok jelentős része. Felszívódás után a tápanyagok, vitaminok és ásványi anyagok a vérárammal jutnak el a szervekhez. A vékonybél nyálkahártyáján található bélbolyhokban szívódnak fel a tápanyagok. Lisztérzékenységnél az immunrendszer által termelt ellenanyag hatására ezek a bélbolyhok károsodnak, pusztulnak, ezért a tápanyagokat, vitaminokat és ásványi anyagokat felszívó felület folyamatosan csökken. Emiatt a tápanyagok felszívódása romlik. Ezért hiába jut hozzá az elfogyasztott élelmiszerben az értékes tápanyagokhoz, vitaminokhoz és ásványi anyagokhoz, ha azok nem tudnak felszívódni a vékonybélben a bélbolyhok pusztulása miatt. A tápanyagok nem hasznosulnak, és nem jutnak el a vérárammal a szervekhez.

Az autoimmun folyamattal pusztított vékonybél bolyhok pusztulása miatt hiába fogyasztja az értékes tápanyagokat, vitaminokat és ásványi anyagokat, azok nem szívódnak fel a vékonybélben. Az élelem feldolgozatlanul, lebontatlanul halad tovább a vastagbélbe. Az autoimmun folyamat miatt, a felszívódás zavara miatt szervezete nem tudja hasznosítja a tápanyagokat, vitaminokat és ásványi anyagokat, és úgy reagál mintha nem is jutna hozzá ezekhez.

A lisztérzékenység az emberek 1-2%-át sújtja. A nők veszélyeztetettebbek, mert közöttük jóval nagyobb arányban fordul elő, mint a férfiaknál.

  • Ha Ön is lisztérzékeny, akkor bizony az Ön emésztőrendszere sem tolerálja a glutént.

A lisztérzékenység, másképpen cöliákia, allergia, autoimmun betegség. A búzában található glutén egyik összetevőjét, a gliadint az immunrendszere idegen anyagként azonosítja, és ezért ellene ellenanyagot termel. A lisztérzékenység, ami allergia ezért nem ugyanaz, mint a gluténérzékenység, ami glutén intolerancia.

  • Mindkettőt a búzában, árpában és rozsban található glutén okozza, és akár hasonló tünetekkel is járhatnak.
  • Azonban a lisztérzékenység, mint allergia és a gluténérzékenység, mint intolerancia mögött különböző okok állnak

A lisztérzékenység vagy cöliákia alapvetően örökletes betegség, azonban kifejlődésében

  • az életmódnak és
  • a környezeti tényezőknek (alapvetően a táplálkozásnak) is szerepe van.

Mik lehetnek a lisztérzékenység tünetei?

A cölikália, a lisztérzékenység jellegzetes tünetei a gyerek egy-másfél éves korában jelentkeznek általában, de később is megjelenhetnek. Sőt az is előfordul, hogy felnőttkorban alakul ki a lisztérzékenység.

Lisztérzékenység emésztőrendszeri tünetei mik lehetnek?

Az emésztőrendszeri panaszok legjellemzőbb formája a rendszeresen jelentkező hasmenés.

  1. A hasmenés következménye a gyengeség, hosszabb távú következménye lehet a fogyás.
  2. A hasmenés helyett székrekedés is jelentkezhet, puffadással együtt.
  3. Az általánosan jellemző étvágytalanság még hányással is járhat.
  4. A tápanyagok felszívódásának zavara miatt szinte bármilyen vitamin és ásványi anyag hiánya kialakulhat.
  5. Ha gyereke produkálja a lisztérzékenység tüneteit, akkor nyűgös, kedvetlen, állandóan sír, és ezzel együtt a fejlődése, a testsúly gyarapodása is megáll. Idővel a gyerek az alultápláltság jeleit (pókhas) mutathatja.

Lisztérzékenység bőrtünetei

  • A haj hullása az egyik legtipikusabb bőrtünet. Lehet egyenletes vagy foltokban is hullhat a haj. A hajhullás érintheti a szemöldök és az arcszőrzet területét is.
  • A bőr égő, viszkető érzése is jelentkezhet.
  • Bőrszárazság jelentkezik, a köröm töredezetté válik.

Mivel ezek a tünetek nem egyszerre jelentkeznek, hanem csak néhány közülük, vagy lehet, hogy csak egy tünet tapasztalható, és több más betegség tünetei is lehetnek ezek, ezért nehéz a cölikália felismerése, diagnosztizálása. Sőt az is előfordulhat, hogy semmilyen tünetet nem tapasztal, mégis lisztérzékeny.

Ha a lisztérzékeny nem ismeri fel a jelentkező tüneteket, vagy a tünetek nem jelentkeznek, akkor hosszabb távon

  • csontritkulás,
  • vérszegénység,
  • ízületi gyulladás, izomgyengeség, izomgörcs,
  • menstruációs problémák, sőt terméketlenség is kialakulhat az állandó panaszok hatására. Eddig a pontig azonban ne jusson el.

Milyen tüneteket tapasztal?

  • Ha a lisztérzékenység tüneteit észleli, akkor forduljon gasztroenterológus szakorvoshoz.

Lisztérzékenység kezelése diétával

Jelenlegi ismereteink szerint a lisztérzékenység kezelésére egyedül a gluténmentes diéta hatékony. Cöliákia esetén minden olyan élelmiszert hagyjon el az étrendjéből, ami glutént tartalmaz. Gluténmentes étrenddel az autoimmun folyamat leáll, a vékonybél bélbolyhainak pusztulása leáll. Akár még a vékonybél bolyhainak a pusztulása is visszafordítható.

Cöliákia ellenszere a gluténmentes diéta

  • gluténmentes diétaA rozs és búzaliszt helyett kukorica, rizs vagy sárgaborsó lisztet használjon. A rozs és búza mellett az árpát és a zabot is hagyja ki az étrendjéből. Minden olyan élelmiszert, amelyek ezekből a legkisebb mennyiséget is tartalmazhatják.
  • Gluténmentes kenyér is vásárolható az üzletekben.
  • Száraztészta, konzervek és édességek is kaphatók gluténmentes kivitelben.
  • A húsok nem tartalmaznak glutént, ezért fogyaszthatók. A kolbászok, szalámifélék, húskonzervek azonban tartalmazhatnak. Ezeknek a fogyasztását kerülje el.
  • Az adalékanyagok nélküli tej és túró gluténmentes. A feldolgozott tejtermékek azonban már tartalmazhatnak glutént.
  • Jó hír, hogy a gyümölcsök és zöldségek is veszély nélkül fogyaszthatók.

Vásárláskor figyelje az élelmiszerek összetételét.

A megfelelően összeállított gluténmentes diéta elkezdése után érezni fogja a javulást. Az étvágya vissza fog térni, és ha a kisgyerekéről van szó, akkor a súlya is gyarapodni fog. Ezután a jó hír után sajnos jön a rossz hír is. Ha lisztérzékenysége van, akkor diétáznia kell egész életén át. Ha ezt nem tartja be, akkor visszatérnek a panaszai. Cserébe viszont panasz és tünetmentes lesz.

Ha lisztérzékenysége van, akkor ne hanyagolja el, mert érzékenységének a panaszokon kívül is komoly szövődményei lehetnek.

  • Ilyen következmény lehet a súlycsökkenés, a vérszegénység vagy a csontritkulás, amely a nőknél különösen nagy arányban fordul el.
  • Ha elhanyagolja lisztérzékenységét, akkor ezzel jelentősen növeli az emésztőrendszer rosszindulatú daganatainak veszélyét is.

Lisztérzékenység tünetei után végre tünetmentes lenne?

gasztroenterológia magánrendelés 30 éves orvosi tapasztalat

lisztérzékenység kezelése 30 éves tapasztalattalCentrumunkban magánrendelésén 30 perc gyógyító figyelem 30 év szakmai tapasztalatával várja. A cöliákia, a lisztérzékenység jelenlegi ismereteink szerint egész életén át elkíséri, nem lehetséges a megszüntetése. A tünet és panaszmentességet azonban gluténmentes diétával el tudja érni, és egészségesen élhet.

A konzultáción gasztroengerológus doktornőnk kizárólag az Ön lisztérzékenységével foglalkozik.

  1. Mi a panasza? Milyen tüneteket észlel?
  2. A doktornő megkérdezi étkezési szokásairól.
  3. Megvizsgálja Önt. A három évtizedes tapasztalattal rendelkező szakember nemcsak a nyilvánvaló jeleket veszi észre, hanem a normálistól eltérő apró részleteket is.
  4. Milyen kérdések foglalkoztatják lisztérzékenységével kapcsolatban? Tegye fel ezeket a doktornőnek.
  5. Ha vannak, akkor hozza magával korábbi leleteit is, és átnézik azokat. Utána pedig megbeszélik a követendő étrendet.

Lisztérzékenységét kivizsgáltatná? Eljön hozzánk tünetmentességéért?

  • Dr. Hidvégi Edit gasztroenterológusPanaszairól beszélni szeretne gasztoenterológus doktornőnkkel?
  • A rendelésre előzetes bejelentkezés alapján várja.
  • Munkaidőben hívja a 06-1-269-2946-os telefonszámunkat.
  • Vagy töltse ki az űrlapot. Az űrlapon adja meg elérhetőségét, és munkatársunk hamarosan visszahívja Önt.
  • Konzultációján a doktornő részletesen megkérdezi, alaposan kivizsgálja, és teljes körűen tájékoztatja Önt lisztérzékenységéről, és panaszait enyhítő megoldásokat (gluténmentes diétát) javasol.
    • Gasztroenterológusunkkal közösen döntenek a kiválasztott diétáról.
  • A panaszait enyhítő kezelés még körültekintőbb meghatározásához kérjük, hozza magával - ha vannak - korábbi leleteit is.

Gyógyulásához kérjen információt most, mert egészsége a legdrágább kincse, és így tudunk segíteni

Az Ön neve*:
E-mail címe*:
Telefonszáma*:
Üzenete*:

A *-gal jelölt mezőket mindenképp töltse ki!
Adatait bizalmasan kezeljük. Harmadik félnek nem adjuk ki. 2 munkanapon belül visszahívjuk.

         
Harmónia Centrum a médiában: