Harmónia Centrum
Eljön hozzánk az egészségéért?
1055 Budapest, Markó utca 11
H-P: 8.00-19.00
Mi fáj? Mi a panasza?
Hatékony gyógymód kereső...

Gyógytorna kérdések

  1. Kell orvosi diagnózis a gyógytornához?
  2. Mi történik, ha elmegyek egy gyógytornászhoz? Miért érdemes felkeresni?
  3. Tornázunk rögtön az első találkozáskor is?
  4. Hány alkalom szükséges a gyógytornából?
  5. Végezhetem otthon is a megtanultakat?
  6. Készíthetek kép vagy hanganyagot a foglalkozásról?
  7. Ha keményebben tornázok, hamarabb gyógyulok?
  8. Mit vigyek magammal a tornára? Miben menjek?
  9. Van öltöző, értékmegőrző és zuhanyzó?
  10. Gyermekem is vihetem Önökhöz?
  11. Kizár a gyógytorna más kezelést?
  12. Gyógytornázhatok, ha fáj minden mozdulat?
  13. Mikor jöhetek tornázni, ha csonttörésem volt?
  14. Gerincferdülésem van, gyógyítható?

1. Kell orvosi diagnózis a gyógytornához?

A gyógytornásznak tudnia kell, mi az a betegség, amit gyógyítani fog a tünetmentesség érdekében. Ezt az orvosok sokkal részletesebb háttér tudással tudják vizsgálni. A gyógytornászok eszköz tárában is van rengeteg mozgásszervi vizsgáló módszer, amivel talán mondani tud Önnek egy diagnózis gyanút. Ez azonban nem egyenértékű az orvosi diagnózissal. Amennyiben a gyógytornász kifejezetten erős tünetnek minősíti, amit lát, vagy hall, vagy súlyos betegekre utaló gyanújeleket tapasztal, el fogja küldeni orvoshoz anélkül, hogy kezelni kezdené. 

Ha a gyógytornász túl használat, életkori természetes elváltozások vagy alul használat enyhe jeleit látja, tud Önnek orvosi vizsgálat nélkül is preventív tevékenységeket (kinezio tape, masszázs, talpbetét, rögzítő...), akár alap kímélő tornagyakorlatokat, és otthoni kezelési vagy életmód praktikákat mondani. Sokszor ez is elegendő lehet, ha időben keresi fel panaszával a szakembert.

[ Laptető ]

2. Mi történik, ha elmegyek egy gyógytornászhoz? Miért érdemes felkeresni?

Az első pár percben panaszát feltáró beszélgetésre számítson. Végig veszik a mostani tüneteit, és megnézik korábban megszerzett leleteit. Ezután megvizsgálja az Ön mozgásait, amelyek kapcsolatban állhatnak a fájdalmával. Megtekinti és megtapintja a fájó zónákat. Esetenként passzív vizsgálatot, izomtesztet, idegtesztet is végez. Majd Ön elmondja, mi a célja, amit el akar érni. Csupán fájdalommentességet akar, vagy valamilyen sportba visszatérni, esetleg a gyógyulás után azt is megtanulná, hogyan védekezhet a jövőben a kiújulás ellen?

Amikor fejben összeáll a betegség, javaslatot fog tenni Önnek a kezelés menetére. A kezelési tervben talán nem csak gyógytorna lesz, hanem gyógymasszázs, kineziotape, valamilyen fizikoterápia, gyógyszerelés, vagy egyebek. A torna alkalmak időtartama, gyakorisága, vázlata mellett megbeszélik, mennyi házifeladatban gondolkodhatnak, vannak-e otthon tornaeszközei, amit érdemes bevonni a tornákba. Fájdalomcsillapítás céljából otthoni praktikákat is kap majd. Életmódjáról is fognak beszélgetni, mely segít feltárni a kiváltó okokat, egyben az életmód tanácsokat betartva megelőzheti panasza kiújulását. 

[ Laptető ]

3. Tornázunk rögtön az első találkozáskor is?

Igen, az állapotfelmérés és kezelési terv megbeszélése után mindenképpen kap alap gyakorlatokat. Ezért érdemes váltó ruhával, szabadabb viselettel készülni. És papuccsal, vagy tiszta benti cipővel a tornaterem használatához. Átöltözni majd a konzultáció megkezdése előtt tud, ezért érdemes ennyivel előbb érkeznie.

Az első feladatok általában óvatosabbak, kímélőbbek, főleg akkor, ha fájdalom is jelen van a tünetek között. Ezen feladatokat otthon végezni kell párszor a következő találkozóig, ezért csak kb. 5-10-15 gyakorlatot fog kapni, de azt alaposan megtanulják. Ezekről a második találkozón vissza kell jeleznie, ha volt köztük olyan, ami nehéz volt, vagy fájdalmat okozott. A visszajelzése alapján fogja a gyógytornász a második alkalommal nehezíteni vagy módosítani a gyakorlatsort. Ezen az órán már jobban el fog fáradni testben és fejben is, és több gyakorlatot is fog kapni.

[ Laptető ]

4. Hány alkalom szükséges a gyógytornából?

Biztos lehet benne, hogy egy gyógytorna nem gyógytorna. Hiába a rengeteg szakirodalom és tapasztalat, nem lehet elsőre úgy összeállítani és megtanítani egy tornát, hogy az maradéktalanul eltüntesse az összes tünetet. A torna a kezdeti fájdalom enyhülésével, a mozgási képesség növekedésével fokozatosan változik. A nem jó hatást kiváltó gyakorlatok lecserélésre kerülnek.

Az sem gyakori, hogy valaki hiba nélkül, tökéletes kivitelezéssel végzi el a feladatokat, amelyeket most hallott először. Tehát szükséges bemutatni és kontrollálni a házifeladatokat. 
Tehát a 3-5 alkalom minimum kell azok számára, akiknek enyhébb betegségük van, és otthon lelkiismeretesen követik a terápiás utasításokat. Súlyosabb betegségnél, vagy helytelen otthoni tornázás esetén 10 vagy akár 20 alkalom is szükséges lehet a gyógyuláshoz.

[ Laptető ]

5. Végezhetem otthon is a megtanultakat?

Természetesen, sőt, örül a gyógytornászok szíve, ha valaki elsajátítja és gyakorolja az itt tanultakat. A mozgásszervi betegségek megszüntetése és fájdalmának csillapítása ugyanis napi szintű törődést igényel.

Biztos lehet tehát benne, hogy a gyógytornász törekedni fog a házifeladatok adására, és alapos megtanítására. Lesznek olyan elemei a közös gyógytornának, amit talán egyedül otthon nem tud majd kivitelezni, eszköz hiányában, vagy mert passzív feladat, de ez nem baj. 

Ha Ön az aktív feladatokat végzi otthon, akkor gyorsabban fog javulni, és a gyógytornásszal pedig elegendő arra időt szánniuk, ami egyedül nem menne, valamint a kontrollvizsgálatokra és kezelési terv nyomonkövetésekre. Egy alkalom tehát akkor sem elegendő, ha otthon is tornázni fog, ám rövidíti és ritkítja a közös találkozásokat. Az otthoni rendszeres tornázással tehát gyorsabb gyógyulást szerez magának, és nem mellesleg pénzt is megtakarít.

[ Laptető ]

6. Készíthetek kép vagy hanganyagot a foglalkozásról?

A konzultációról és a tornákról is készíthet magának jegyzetet, biztosítunk papírt és tollat, hogy saját szavaival leírja a hallottakat. Egyes esetekben már kész segédlettel fogjuk Önt fogadni, amennyiben a leggyakoribb betegségek egyikével fordul hozzánk.

Képet vagy videót módjában áll bármennyi feladatról készíttetni a saját telefonjával saját magáról, azonban vegye figyelembe, hogy ezzel lassítani fogja az óra ütemét, és végeredményben talán kevesebb feladattal fog távozni. Javasoljuk, hogy csak azokat a feladatokat rögzítse, amelyet úgy érez, képtelen megjegyezni, pedig nagyon szeretné otthon is végezni. Ne felejtse el, hogy egy adott feladat talán felülvizsgálatra fog szorulni, így lehet, hogy a következő alkalommal már módosítva kell majd végeznie. Tapasztalataink alapján az a gyakorlat, amit sok ismétléssel tanul be a vendég, jobban is fog menni Neki.

[ Laptető ]

7. Ha keményebben tornázok, hamarabb gyógyulok?

Nem. A túlterhelés sem az élsportban, sem a gyógysportban nem megoldás.

Amikor a gyógytornász kialakítja az Önnek megfelelő gyakorlatsort, ügyelni fog arra, hogy ne okozzon fájdalmat egy mozdulat sem, mert a fájdalom melletti mozgás ártani fog hosszú távon is. Ha túl könnyűnek érzi a gyakorlatokat, szóljon, és együtt megpróbálnak nehezíteni. A hirtelen növelt terhelés szinte biztosan kompenzációkat, fájdalom fokozódást fog eredményezni. Ha otthonra kap házifeladatot, azokat az előírt mennyiségben végezze. Ha nem biztos benne, hányszor, és mennyi ideig végezheti egy nap, kérdezzen, kérdezzen, kérdezzen!

A gyógyfolyamat mindig közös munkája a terapeutá(k)nak és a gyógyulni vágyó félnek. Ha nincs megfelelő információ megosztás, előfordulhat, hogy a gyógyulásában egy helyben fog topogni, vagy vissza fog esni rosszabb állapotba.

[ Laptető ]

8. Mit vigyek magammal a tornára? Miben menjek?

Első alkalommal a leleteit ne felejtse otthon, és lakcímkártyájára is szüksége lesz az adminisztrációkor.

Kéztörés, ujjbetegségek, bütyök vagy lábboltozat panaszok esetén nem feltétlenül kell átöltözni. Minden más panasszal érkezőnek már az első alkalommal egy kényelmes váltóruhát javaslunk. Szekrényes vendég öltözőnk van, ahova lepakolhat. A tornatermekbe utcai cipőben nem lehet tornázni. Amennyiben váltó cipőt nem hozott, és nem szeretne zokniban lenni, vendégpapucsot tud kérni.

Amennyiben olyan tornára jár, ahol leizzad, lehetősége van a vendég zuhanyzó használatára, ehhez szükséges eszközöket javasoljuk, hogy hozzon magával, de kis kéztörülközőt a recepción is módjában áll kérni.

A feladatok során használt eszközöket mi biztosítjuk. A recepción megvásárolhat olyan tárgyakat, amelyekre az otthoni feladatokhoz szüksége lehet. Ha a gyógytornász szükségesnek látja, hogy lássa az Ön által otthon használt gumiszalagot vagy más tornaeszközt, meg fogják beszélni, milyen módon tudja ellenőrizni megfelelőségét.

Hozhat innivalót, mert a hidratáltság a gyógyulás fontos része, ám recepciónkon is van kihelyezve pohár és víz.

Hozhat egy kis jegyzetfüzetet, ezért, ha kérdéseit előre felírja, biztosan nem felejti el megkérdezni, és az ismétlő alkalmakon könnyebben be tud számolni a tapasztalatairól.

[ Laptető ]

9. Van öltöző, értékmegőrző és zuhanyzó?

Van öltöző, és a benne található kulcsos szekrényben bent hagyhatja csomagját, de ha valami nagyon értékes dolgot nem szeretne betenni, a recepcióban ülőkre is bízhatja. Zuhanyzó van, ehhez szükséges eszközöket javasoljuk, hogy hozzon magával, de kis kéztörülközőt a recepción is módjában áll kérni.

[ Laptető ]

10. Gyermekem is vihetem Önökhöz?

Nem kizárt, hogy tudunk segíteni, azonban érdemes ezzel kapcsolatban előre érdeklődnie a recepción. Mindenképp szükséges meglévő orvosi diagnózis, és ennek függvényében fogjuk tudni megmondani, hogy egyáltalán foglalkozunk-e az adott betegséggel. Amennyiben valamely kollégánk vállalja, az első találkozáskor felméri a gyermek állapotát, az Önök céljait, és konzultálnak a lehetőségekről.

[ Laptető ]

11. Kizár a gyógytorna más kezelést?

Nem gyakori jelenség, de a gyógytornásznak fontos tudnia minden alkalmazott terápiájáról. Ezekről az állapotfelmérés során kérdezni is fog. Minden társbetegség, és kezelés fontos lehet, majd jelzik Önnek, ha nem meghatározó jelentőségű a gyógytorna szempontjából.

Az azonos fájdalomra alkalmazott kezelések, ha ki nem is zárják egymást, de befolyásolhatják egymás hatékonyságát. A kezelési terv megalkotásánál, és a kezelés során fellépő változásoknál számolnia kell vele. Előfordulhat, hogy könnyíteni kell miatta a gyógytorna gyakorlatokat, vagy talán hamarabb nehezítheti. Egyes kezeléseknél meg kell határozni a két kezelést mennyire közeli napokon érdemes igénybe vennie.

[ Laptető ]

12. Gyógytornázhatok, ha fáj minden mozdulat?

A fájdalom nagyon szubjektív élmény, így sajnos azt nem tudjuk megmondani, az Ön fájdalmával mit szabad és mit nem szabad végezni. Mindazonáltal létezik egy olyan fájdalom mérés, hogy 0-10 skálán kell számmal jelölni a fájdalmat. A 0 a nem érzi, a 10 amikor tényleg mozdulatlan, és mégis sikítani akar a kíntól. Amikor 6-7-nél intenzívebb a fájdalom, érdemes a torna helyett a gyógytornásztól kímélő pozíciókat tanulni, kineziológiai tapasz segítségét igénybe venni, meleghengeres kezelést, vagy krioterápiát alkalmaz(tat)ni. Valamint gyógymasszőrt felkeresni.
 
Amikor a fájdalom 2 vagy alatta van, akkor óvatosan végezhet Önre szabott gyógytorna feladatokat, amelyek azonban nem fokozhatják a fájdalmat, hanem enyhíteni hivatottak azt. Ám a korábban felsorolt kezelések ekkor is javasoltak.

[ Laptető ]

13. Mikor jöhetek tornázni, ha csonttörésem volt?

Ha egy súlyosabb trauma érte a testet, az orvos meg fogja mondani, mennyi ideig kell rögzíteni a testrészt, mennyi ideig kell terheléstől vagy mozgástól védeni az adott területet. Amíg az adott izmot vagy ízületet nem is mozgathatja, a gyógytornásszal való konzultáció már akkor is hasznos lehet Önnek. Különösen akkor, ha az orvosi kezelésről távozva számtalan kérdés merül fel Önben. Például, hogy hogyan lássa el a ház körüli dolgait, mivel csillapítsa fájdalmát, mennyi ideig és milyen mértékben normális a fájdalom, hogyan tudna jobban aludni éjszaka, szabad-e használnia a rögzítés után lévő testrészeit, mikor lesz újra “normális” a teste… stb. 

Egy konzultáció során előre fel tud készülni arra, mire számíthat majd a rögzítés eltávolítása után. Mit nem szabad majd végeznie, és mit kell majd tennie, hogy mielőbb visszakapja a traumán átesett testrészét. Amint az orvos engedélyt ad a fokozatos mobilizációra és erősítésre, megkezdődhet az igazi közös munka, heti egy-kettő vagy akár több találkozó mellett. Törés esetén általában a 6-8. hetet követően, komplexebb törések esetén 12 hét rögzítés után kezdődik meg a munka, de ma már olyan modern műtétek is vannak, ahol 3-4 hét rögzítés is elegendő.

[ Laptető ]

14. Gerincferdülésem van, gyógyítható?

A háromdimenziós, csigolya csavarodással is járó gerincferdülés kizárólag a csontosodási folyamatok lezárultáig, huszon pár éves korig kezelhetőek látványosan. Erre a Schroth terápia alkalmas. Későbbi életkorokban már csak esztétikai változások érhetők el az izmokban, és a tünetek minimálisan befolyásolhatóak.

Ha azonban az Ön gerince csak két dimenziósan ferde, azaz nagyon púpos, nagyon homorú, vagy nagyon egyenes a nem megfelelő szakaszokon, akkor jó hírünk van. Bármely életkorban képes javítani az állapotán kellő energiabefektetéssel!

[ Laptető ]

Felhív minket mozgása szabadságáért?
         
Harmónia Centrum a médiában: