Harmónia Centrum
Eljön hozzánk az egészségéért?
1055 Budapest, Markó utca 11
H-P: 8.00-19.00
Mi fáj? Mi a panasza?
Hatékony gyógymód kereső...
Főoldal / Emésztési zavarok / Hasnyálmirigy gyulladás kezelése

Hasnyálmirigy gyulladás kezelése

A hasnyálmirigy gyulladás tünetei közül melyeket veszi észre magán? Egyáltalán mik lehetnek a hasnyálmirigy gyulladás jelei?

A hasnyálmirigy a hasüregben lévő szervünk. Elsősorban az emésztésben részt vevő enzimeket és különböző hormonokat termel. Ezek segítségével a vékonybélben megemésztődnek az elfogyasztott élelmiszerben lévő a cukrok, fehérjék és zsírok. A hasnyálmirigy megbetegedése súlyos következményekkel jár. Mik lehetnek a hasnyálmirigy gyulladás súlyos következményei?

Hasnyálmirigy gyulladás szövődményei lehetnek

Súlyos hasnyálmirigy gyulladás esetén előfordulhat, hogy műtétileg el kell távolítani ennek a szervnek egy részét. Emiatt a hasnyálmirigy már nem tudja teljes mértékben elvégezni a feladatát, az emésztést segítő hormonok és enzimek termelését. Ez pedig több szövődményt is eredményezhet.

Emésztési zavarok

Ha a hasnyálmirigy nem tud elegendő mennyiségben emésztő enzimet termelni, akkor olyan emésztési zavarok léphetnek fel, mint például a puffadás vagy a hasmenés. Azért, mert a fehérjék, zsírok és szénhidrátok lebontása elégtelenné válik, és így ezek a fontos tápanyagok nem tudnak felszívódni a vékonybélben.

A hasnyálmirigy gyulladásától szenvedő a tápanyagok elégtelen felszívódása miatt veszít a súlyából, és hiánytünetek lépnek fel. Ilyen esetben a hiányzó emésztőenzimeket speciális készítményekkel tudja pótolni. Ezeket az étkezés során kell bevenni. Ezek adagolását mindig egyedileg kell beállítani, ugyanis a hasnyálmirigy megmaradt funkciói, és az élelmiszerek fajtái határozzák meg a pontos dózist. Továbbá szinte mindig szükséges a zsírban oldódó vitaminok, az A-, D-, E- és K-vitamin pótlása, hiszen azok felszívódása is zavart szenvedhet a zsíremésztés zavara miatt.

Cukorbetegség

Ha a hasnyálmirigy már nem tud elegendő inzulint termelni, cukorbetegség, azaz diabétesz alakulhat ki. A betegség súlyosságától függően a kiegyensúlyozott táplálkozás, a sok mozgás, illetve az inzulin beadása segíthet a vércukorszint szabályozásában.

Álciszták

Ez egy viszonylag gyakori szövődménye a hasnyálmirigy gyulladásnak. Ezek az emésztőnedvekkel megtelt álciszták pár héttel a gyulladás után keletkeznek a hasnyálmirigyben.

A legtöbb esetben kicsik maradnak, így nem okoznak tüneteket, tehát fel sem fedezik őket. Ha azonban megnőnek, olyan panaszokat okozhatnak, mint a gyomorrontás vagy a teltségérzet. Annak a veszélye is fennáll azonban, hogy szétszakadnak, megrepednek, véreznek és/vagy elfertőződnek.

Nekrotizáló hasnyálmirigy gyulladás

Ennél a rendkívül súlyos szövődménynél elhal a hasnyálmirigy, majd a nekrotizált, elhalt szövetekből súlyos bakteriális fertőzés indulhat el.
Ez a fajta komplikáció a legtöbb esetben a betegség fellépését követő második vagy harmadik héten szokott bekövetkezni. Ez nagyon veszélyes, ugyanis szisztémás gyulladásos válasz szindrómát (SIRS) okozhat, ami azt jelenti, hogy a gyulladás átterjed a teljes szervezetre. Ennek a szövődménynek az előjelei közé tartozik a magas láz, de akár a nagyon alacsony testhőmérséklet, a vérnyomás csökkenése, a megnövekedett pulzusszám, és a szapora légzés is. Ilyen tünetekkel azonnali intenzív osztályos kezelés válik szükségessé.

A hasnyálmirigy normálisan kb. 20 cm hosszúságú szerv. A hasüregben, a gyomor alatt, a patkóbél görbületében helyezkedik el. A patkóbélbe egy vezetéken keresztül üríti az emésztést segítő enzimeket és az inzulint.

A hasnyálmirigyet leggyakrabban érintő betegségek a gyulladás és a daganat. A gyulladásos folyamatok jelentkezhetnek hevenyen, hirtelen fellépő módon vagy elhúzódó krónikus formában, míg a daganatok lehetnek jóindulatú vagy rosszindulatú folyamatok is.

Heveny (akut) hasnyálmirigy-gyulladás

Hirtelen jelentkező hasnyálmirigy gyulladás tünetei:

  • hasfájás, bélgázképződés,
  • sárgaság,
  • hányinger, hőemelkedés,
  • övszerű fájdalom a köldök magasságában.

A hirtelen jelentkező hasnyálmirigy gyulladás jelei közül melyiket veszi észre magán?

A heveny hasnyálmirigy-gyulladás előfordulási gyakorisága országonként, népcsoportonként eltérő lehet.

Mik lehetnek a heveny hasnyálmirigy gyulladás okai?

Leggyakoribb kiváltó okai olyan tényezők, amelyek gátolják a hasnyál kiürülését, vagy lehetővé teszik az enzimek aktiválódását már a hasnyálmirigyen belül, és kilépését a sejtek közé a hasnyálmirigy-vezetékből. Normál körülmények között az emésztőenzimek ugyanis előenzim (proenzim) formájában termelődnek, és csak a bélbe érve aktiválódnak. A heveny hasnyálmirigy-gyulladás gyakori kiváltó okai az alábbiak:

Epekövesség

Az apró epekövek a veszélyesek. Azért, mert azok elindulhatnak az epehólyagból az epevezetéken át. Az epevezeték és a fő hasnyálmirigy-vezeték (Wirsung-vezeték, ductus Wirsungianus) általában közös szájadékkal nyílik a patkóbélbe. Ha az epekő itt elakad, meggátolja a hasnyál ürülését.

A Wirsung-vezeték átmeneti elzáródása is már gyulladás kialakulásához vezethet. Már egészen apró, ultrahanggal biztonsággal nem látható epekövek is okozhatnak panaszt.

Alkoholfogyasztás

Az alkoholizmus inkább idült, hosszú ideje tartó, krónikus hasnyálmirigy-gyulladást okoz, melynek lehetnek heveny, hirtelen fellángolásai. Akut, hirtelen fellépő megbetegedést rendszerint nagyobb mennyiségű alkohol elfogyasztása okoz, gyakran zsíros étkezéssel együtt (pl. lakodalomban).

A hasnyálmirigy gyulladások jelentős része erre a 2 okra, az epekövességre és a túlzott mértékű alkoholfogyasztásra vezethető vissza. A panaszok közel 80%-át ezek valamelyike okozza.

Magas trigliceridszint

A triglicerid a zsírok egyik fajtája. Vérszintjének normál felső határa 1.7 mmol/l. Hasnyálmirigy-gyulladás veszélyével rendszerint a 10 mmol/l feletti érték jár. Kissé magasabb éhomi (éhgyomri, éhgyomorra mért) értékek mellett zsírdús étkezés okozhat jelentős étkezés utáni trigliceridszint emelkedést. Az alkoholfogyasztás arra hajlamos személyekben gátolhatja a trigliceridek vérből való eltávolítását, így emelheti vérszintjüket.

Krónikus hasnyálmirigy gyulladás

A krónikus hasnyálmirigy-gyulladás olyan betegség, amelynél a hasnyálmirigyben visszatérően gyulladásos folyamatok zajlanak, a gyulladásos epizódok közt pedig tünetmentes időszakok vannak. Ennek során a szerv kötőszövetesen átépül, ami miatt a belső és külső elválasztású mirigy működése romlik. A betegség nem gyógyítható, csak lefolyása lassítható.

Krónikus hasnyálmirigy-gyulladás előfordulása

A krónikus hasnyálmirigy-gyulladás az alkoholisták körében sokkal gyakoribb, az érintettek 50-80 százaléka közülük kerül ki. A betegség egyénként évente és 100 ezer főre vonatkoztatva 10-50 főt érint. Ez hazánkban évente több ezer főt jelent. Leginkább a 30-50 éves korosztály érintett.

A férfiak és a nők érintettsége között alapvetően nincs különbség, az előfordulás inkább az okok miatt változik. A krónikus hasnyálmirigy-gyulladás - tekintettel arra, hogy a külső ártalom káros következményei lassan alakulnak ki - főként idősebbeket érint.

Ez alól természetesen kivételt képeznek a betegség genetikai okokkal magyarázható öröklött típusai, amelyek fiataloknál is megjelenhetnek. Ennél a ritka típusnál családi halmozódás figyelhető meg.

Krónikus hasnyálmirigy gyulladás tünetei lehetnek:

Hasi fájdalom, mely típusos esetben övszerű, a köldök magasságában jelentkezik, és a hátba is kisugározhat. Bizonyos testhelyzetek, például az előregörnyedés, enyhíthetik a tüneteket. A háton fekvés azonban fokozhatja a kellemetlen fájdalmat.

A fájdalomhoz társulhat hányinger, hányás, hőemelkedés, láz, hidegrázás, gyengeség.

A krónikus hasnyálmirigy-gyulladás nem mindig jár együtt hasi fájdalommal, azonban tünete lehet sárgaság, fogyás, tápanyaghiány és vérszegénység is.

Jellemző tünet még a gyomortáji fájdalom és teltségérzet, székrekedés, sárga vizelet.

Az életmód megváltoztatásának van gyógyító ereje. Elsősorban a hasnyálmirigyet kímélő, az epekövesség valószínűségét csökkentő étrendre van szükség a gyulladás megszüntetéséhez.

A hasnyálmirigy-gyulladás többször is visszatérhet valakinél, gyakran egyre súlyosabb tüneteket okozva. Éppen ezért rendkívül fontos lehet a betegség megelőzése, megfelelő életmóddal, étrendje átalakításával és rendszeres mozgással.

Krónikus hasnyálmirigy gyulladás megelőzése

Az egyik legfontosabb, a diéta.

A diéta során az alábbi főbb feltételeket kell szem előtt tartani:

  • A megfelelő tápanyagszükséglet biztosítása.
  • A diéta magas energiabevitelt igényel, hiszen általában lesoványodott testalkat jellemzi a betegeket. Kiemelt hangsúlyt kap a fehérjebevitel és szénhidrátbevitel növelése a nem túlzott zsírbevitel (napi 50 g alatt) kompenzálására.
  • Kerülni kell zsíros ételeket.
  • Fontos a rendszeres, gyakori étkezések beiktatása (5-6 alkalom/nap) azonos időpontokban és a túl hideg, túl forró ételek mellőzése.
  • Érdemes különös figyelmet fordítani a megfelelő vitamin, ásványi anyag bevitelre, mint B12 vitamin, folsav, cink, magnézium és a zsírban oldódó vitaminok (A vitamin, D vitamin, E vitamin, K vitamin).
  • Léteznek az idült hasnyálmirigy-gyulladásban szenvedő betegek számára enzimpótlásra alkalmatos gyógyszerek. Ezeket az enzimpótlókat étkezés közben kell bevenni.
  • Teljes alkohol és dohányzástilalom.
  • Biztosítani kell a napi optimális folyadékbevitelt 1,5-2 liter szénsavmentes ásványvíz, világos tea (pl. hársfa), valamint higított gyümölcs- és zöldséglevek formájában.

Fontos még a megelőzésben

A túlsúlytól és epekövektől való megszabadulás és az alkoholfogyasztás mérséklése. Ez különösen azoknak lényeges, akiknek már volt hasnyálmirigy-gyulladása.

Krónikus hasnyálmirigy gyulladás lelki okai lehetnek

A hasnyálmirigy gyulladás általában olyan kóros állapotot okoz, amelynek során az itt termelt emésztőenzimek nem a megszokott úton, egy vezetéken át távoznak a vékonybél irányába, hanem helyben aktiválódnak, és károsítják a hasnyálmirigy saját szövetét. A mirigy állományába jutott enzimek gyulladást és pusztulást okoznak a mirigy fehérje-állományban és a környező zsírszövetben. Sőt súlyos esetben az erek falát károsítva vérzések okozói is lehetnek.

Nagyon dühös vagyok az életre, mert nem nyújt már számomra „örömöket”. Elutasítom az életet.

Pedig ahelyett, hogy arra várnék, hogy az „örömök” a számba repüljenek, az én feladatom, hogy megajándékozzam magam apró örömökkel, tudatában annak, hogy megérdemlem őket. Sőt annak tudatában, hogy olyan életet élek, hogy megérdemlem, kiérdemlem az élet kisebb-nagyobb örömeit.

Mik lehetnek a krónikus hasnyálmirigy gyulladás okai?

Tompa hasi sérülés

A sérülés roncsolhatja a hasnyálmirigy állományát, illetve lehetővé teszi, hogy a hasnyál a vezetékből a hasnyálmirigy állományába kerüljön. Ez ritkán nagy hasi műtétek kapcsán is kialakulhat.

Gyógyszerek

Egyes gyógyszerek szedésekor ritka mellékhatásként kialakulhat hasnyálmirigy gyulladás (pl.: egyes rákellenes szerek, anti HIV gyógyszerek szedésekor).

Epeútfestés

Epeútfestés után az endoszkóppal végzett epeútfestés (endoscopos retrograd cholecystopancreatographia - ERCP) során a hasnyálmirigy-vezeték átmeneti elzárása okozhat hasnyálmirigy-gyulladást. Ez ritka, általában enyhe, magától szűnő mellékhatás. A beavatkozást egyébként gyakran használják záró epeútkő eltávolítására is.

A hasnyálmirigy gyulladás ritka okai közé tartoznak egyes autoimmun betegségek, a magas vér kálciumszint (pl. mellékpajzsmirigy-betegségekben), a hasnyálmirigy fejlődési rendellenességei, a hasnyálmirigyrák, és vírusfertőzések.

Hasnyálmirigy gyulladás kezelése

Heveny hasnyálmirigy-gyulladás kezelése

A hasnyálmirigy-gyulladás kezelésében alapvető fontosságú a hasnyálmirigy nyugalomba helyezése.

Ennek legegyszerűbb módja a teljes koplalás. Szájon át semmi, még folyadék sem vihető be. Ilyenkor a hasnyálmirigyet nem éri olyan hatás, ami emésztőnedv termelésére serkentené. Hosszas koplalás alatt is szükség van természetesen tápanyag-bevitelre, ez rendszerint infúzió formájában történik.

Az infúziók rendszerint fájdalomcsillapítókat, görcsoldókat, gyomorvédő gyógyszereket is tartalmaznak. Hányás, gyomorfeszülés esetén gyomorszonda levezetésére is sor kerülhet. Egyes intézményekben lehetőség van 1-2 nap után szondatáplálásra, ilyenkor a szonda végét a hasnyálmirigy-vezeték beszájadzása alá vezetik, így a bejuttatott tápanyag azt nem ingerli. Ez az eljárás speciális szakértelmet kíván.

Ha a beteg fájdalommentes és jó bélhangjai vannak, el lehet kezdeni a szájon át táplálást. Először csak folyadékot (víz vagy tea) lehet fogyasztani. A szilárd táplálék bevezetésére fokozatosan kell, hogy sor kerüljön. Eleinte zsírszegény / zsírmentes, fűszerszegény táplálék fogyasztható. A többi étel fogyasztására csak további panaszmentesség esetén kerülhet sor.

Súlyos esetekben, erős fájdalom esetén, illetve, ha a hasnyálmirigy elhalásának veszélye áll fenn, intenzív osztályos megfigyelésre, és kezelésre, antibiotikum adására lehet szükség. Nagyon fontos meghatározni, hogy mikor indokolt az antibiotikum szedése. És az, hogy mikor nem.

Ha a hasnyálmirigy egy része elhalt, sebészi eltávolításra van szükség.

Hasnyálmirigy gyulladás kezelése gyógynövényekkel

A különféle gyógynövényekből készült gyógyteákat nemcsak akkor érdemes fogyasztani, ha már megtörtént a baj. A gyógyteák fogyasztása a megelőzésben is segít.

A kamilla, a borsmenta vagy a fehér fagyöngy teakeveréket napi 1-3 csészével, étkezések között javasolt fogyasztani. Amennyiben vérhígító hatású gyógyszert nem szed, a diófalevél tea is ajánlott egy csészével minden reggel, éhgyomorra.

Hasnyálmirigy gyulladás kezelése mellékhatások nélkül a Harmóniában

Általános egészségi állapota és hasnyálmirigy gyulladása állapotának felmérése várja konzultációján.

1. Egészségi állapotának általános felmérése

Gorszkij-Kossuth Klaudia természetgyógyász a konzultáción részletes állapotfelmérést végez talp-, tenyér, arc és füldiagnosztikával. Ezután panasza okának pontos kiderítésére részletes, alapos kikérdezés és az orvosi leletek átolvasása következik.

2. Életmód tanácsadás hasnyálmirigy gyulladása megszüntetéséért

Hasnyálmirigy gyulladása lehetséges okának kiderítése és életmódjának felmérése után életmód tanácsadás következik. Olyan hasznos életmódjára vonatkozó tanácsokat kap Klaudiától, ami mellékhatások nélkül hatásos lehet a hasnyálmirigy fájdalom kezelésére és állapotának javítására.

3. Személyre szabott étrendjének összeállítása

Eddig követett étrendje és hasnyálmirigy gyulladása állapotának felmérése alapján kialakításra kerül személyre szabott étrendje.

Természetgyógyászunk mozgásforma és életmódbeli javaslatokat tesz állapota javítására, és egyéb otthon elvégezhető feladatokkal látja el, például célzott jógagyakorlatok, speciális légzőgyakorlatok, stresszkezelési technikák formájában. Ezek segítik hasnyálmirigy gyulladása mellékhatások nélküli megszüntetésében.

Talpreflexológiai kezelés

Már az első alkalommal, az állapotfelmérés után megtörténik az első kezelés. Egy kellemes talpreflexológiai kezelésben is részesül állapota javításáért. Már az első kezelés megnyugtatja, és beindítja a gyulladás csökkentését, a méregtelenítést. Emiatt átmenetileg, amíg a méreganyagok kiürülnek a szervezetéből a vérárammal, a közérzete rosszabbodhat is.

Fülakupunktúra

A fülünkben is megtalálhatóak a szerveink ugyanúgy, mint a talpunkon és számos testrészünkön. A talpreflexológiát kiegészítve egy fülakupunktúrás kezeléssel még hatékonyabban tud hasnyálmirigy fájdalma a gyógyulás útjára lépni.

A behelyezett tűk a fülben azonnal elkezdenek “dolgozni”, és méregtelenítéssel segítenek hasnyálmirigye állapotának regenerálódásában.
Méregtelenítés hogyan segít a hasnyálmirigy gyulladás megszüntetésében?

  • Ha csökken a méreganyagok szintje a szervezetében, akkor nemcsak energikusabb lesz, hanem erősebb lesz az immunrendszere, és javul az emésztése is. Ez pedig segíti a hasnyálmirigy fájdalom megszüntetését.

Kezelésének ideje alatt tulajdonképpen kétféle gyógymódot alkalmazok hasnyálmirigy gyulladása megszüntetésének elősegítéséért:

  • Talpmasszázzsal a gyulladás csökkentését,
  • fülakupunktúrás kezeléssel a méregtelenítést érjük el Önnel együttműködve közösen hasnyálmirigy fájdalom gyógyulásáért. A tűk eltávolításra kerülnek a kezelés végén, kellemesen, relaxált állapotban, kiegyensúlyozottan, lelkileg feltöltődve távozik hasnyálmirigy gyulladását csökkentő és állapotát javító kezeléséről.

Hasnyálmirigy gyulladás mellékhatások nélküli, természetes megszüntetését kéri Gorszkij-Kossuth Klaudia természetgyógyásztól?

gorszkij-kossuth klaudia természetgyógyászEgészségi állapotát és hasnyálmirigye állapotát felmérő konzultációjára előzetes bejelentkezés alapján várja Gorszkij-Kossuth Klaudia természetgyógyász.

  • Munkaidőben hívja a +36-1-269-2946-os telefonszámunkat hasnyálmirigy gyulladása mellékhatások nélküli eredményes kezelésének lehetőségéért.
  • Vagy töltse ki az űrlapot. Az űrlapon adja meg elérhetőségét, és kollégánk visszahívja Önt.

A hasnyálmirigy gyulladás tünetei közül melyek jelentkeznek Önnél?

Konzultációján egészsége alapos állapotfelmérésére kerül sor, amely alapján megállapítható, hogy

  • mi okozhatja hasnyálmirigy gyulladását. Ezt megszüntetve jó eséllyel panasza is megszűnhet.
  • Megbeszélik, hogy hasnyálmirigye egészséges működésének helyreállításához, a hasnyálmirigy fájdalom megszüntetéséhez milyen étrendbeli és életmódbeli változásokra lehet szüksége,
  • Eldöntik, hogy milyen természetgyógyászati kezeléseket alkalmazunk a hasnyálmirigy gyulladás mellékhatások nélküli megszüntetéséhez.

Klaudia szeretettel várja. Eljön hozzá most még gyulladt hasnyálmirigye egészséges működéséért?

Gyógyulásához kérjen információt most, mert egészsége a legdrágább kincse, és így tudunk segíteni

Az Ön neve*:
E-mail címe*:
Telefonszáma*:
Üzenete*:

A *-gal jelölt mezőket mindenképp töltse ki!
Adatait bizalmasan kezeljük. Harmadik félnek nem adjuk ki. 2 munkanapon belül visszahívjuk.

         
Harmónia Centrum a médiában: