Harmónia Centrum
Eljön hozzánk az egészségéért?
1055 Budapest, Markó utca 11
H-P: 8.00-19.00
Mi fáj? Mi a panasza?
Hatékony gyógymód kereső...
Főoldal / Pajzsmirigy betegség / Pajzsmirigy göb / Pajzsmirigy göb diéta

Pajzsmirigy göb diéta a göb elmulasztására

A pajzsmirigy göb diéta segíthet a göbös pajzsmirigy kezelésében akkor, ha a pajzsmirigy göb kialakulását a pajzsmirigy egyensúlyi hormontermelésének a felborulása okozza.

Pajzsmirigy göb túlműködő pajzsmirigynél

Túlműködő pajzsmirigynél az egyensúlyinál több hormont termel a pajzsmirigy. Ez pedig az anyagcsere folyamatok felgyorsításával jár, aminek az elfogyasztott tápanyagok gyors elégetése a következménye. Ennek hatására akár néhány hét alatti is több kilót fogyhat.

Ennek a fogyásnak az ellensúlyozására, valamint a pajzsmirigy egyensúlyi működésének a helyreállítására érdemes energia- és szénhidrátdús étrendet követni. A fehérjékben gazdag és egészséges, telítetlen zsírokat tartalmazó élelmiszereket érdemes fogyasztani a korábbinál nagyobb mértékben. Érdemes csökkenteni az édességek, az energiaitalok, a kávé, valamint a túlságosan sok finomított élelmiszert tartalmazó kész- és félkész ételeknek a fogyasztását.

Pajzsmirigy göb alulműködő pajzsmirigynél

Pajzsmirigy alulműködésnél pedig az egyensúlyi működésénél kevesebb pajzsmirigyhormont termel a pajzsmirigy. Ez pedig a túlműködéssel szemben az anyagcserefolyamatoknak a lassulásával jár együtt. Ennek hatására plusz kilók szaladnak fel rövid idő, akár néhány hét alatt is úgy, hogy nem eszik többet. Ez az anyagcsere lassulása miatt van. Ezért ilyenkor a plusz kilók leadása és a pajzsmirigyhormonok termelődésének növelése érdekében érdemes energiában szegényebb, ugyanakkor vitaminokban, ásványi anyagokban és rostanyagokban gazdagabb ételeket fogyasztani. Erre nagyon jók a zöldségek és gyümölcsök fogyasztásának a növelése, a teljes kiőrlésű péksütemények fogyasztásának a növelése.

A pajzsmirigyhormonok termelődésének csökkenését sokszor a jódhiány okozza. Azért, mert jódhiánynál a pajzsmirigy nem tud elég T3 (trijód-tironin) és T4 (tiroxin) pajzsmirigyhormont termelni. Ezért jódhiányos pajzsmirigy alulműködésnél mindenképp növelni kell a jódtartalmú ételeknek a fogyasztását.

Alulműködő pajzsmirigynél a pajzsmirigyhormonok elégtelen termelődését a legtöbbször a jód hiánya okozza. Különösen így van ez a terhesség idején, mert az átlagosan szükséges napi 150 mikrogrammnyi jódszükséglet a terhesség idején 200-250 mikrogrammra nő. Ezért ilyenkor érdemes jódot gazdagon tartalmazó ételeket fogyasztani.

  • Különösen sok jód van a tengeri halakban, például a tőkehalban, a heringben.
  • Sok jódot tartalmaz a tej és egyéb tejtermékek, valamint a tojás is.
  • Emellett pedig a hüvelyes zöldségek, a bab, a borsó és a lencse is sok jódot tartalmaz. Ezeket érdemes nagyobb mértékben fogyasztani a korábban megszokottnál.

Ugyanakkor a túl sok jód fogyasztása sem előnyös, mert az pedig a túlzott jódbevitel miatt a pajzsmirigy túlműködését okozhatja. Szerencsére természetes formájában, egészséges ételekben fogyasztva a jódot, nemigen tudja túladagolni.

Ugyanígy a szelén fogyasztását is érdemes növelni alulműködésnél. A szelén ugyanis antioxidáns jellege miatt a szervezetben zajló gyulladásokat csökkenti, valamint elősegíti a trijód-tironin (T3) pajzsmirigyhormonok termelődését. A szelén főleg húsokban, diófélékben van nagyobb mennyiségben. Emellett azonban sok zöldségben is van szelén kisebb-nagyobb mennyiségben. Ezért érdemes tengeri halakat, főleg tonhalat, tőkehalat fogyasztani. Emellett a marhahúsban, az állati belsőségekben és a teljes kiőrlésű gabonákban is sok van belőle. Sok szelént tartalmaz a bab és a gombafélék. A gyümölcsök közül sok szelén van a banánban, kiwiben, szőlőben, citromban, narancsban, szederben és a sárgadinnyében is.

A jód és szelén megfelelő bevitele mellett egyéb ásványi anyagokra is szükség van a pajzsmirigy egyensúlyi működésének helyreállításához. Ezért érdemes olyan ételeket fogyasztani, amiben sok cink, vas és magnézium található.

Az energia pótlására a telített zsírok helyett, ami a koleszterinszint kóros növelésében is fontos szerepet játszik, érdemes a telítetlen zsírok, az omega-3 zsírsavak fogyasztását növelni. Sok omega-3 zsírsavat tartalmaz a lenolaj, a diófélék és a repceolaj is. A marhahús és a tengeri halak közül pedig a hering, a lazac és a tonhal is.

Az immunrendszert erősítő és a szervezetben zajló gyulladási folyamatokat mérséklő antioxidáns tartalmú vitaminok fogyasztását is érdemes növelni. Ilyen vitaminok az A-, C- és E-vitaminok. Ezek az antioxidánsok a szervezetben kialakuló káros szabadgyököket megkötik, és csökkentik az oxidatív stresszt is.

Sok ilyen antioxidáns vitamint tartalmaznak a sovány húsok, elsősorban a baromfihúsok, a marhahús és a tengeri halak. A zöldségek és gyümölcsök sokasága gazdag ezekben a vitaminokban. Érdemes több citromot, narancsot, almát, dinnyét, sárgabarackot, meggyet, cseresznyét enni. A hüvelyes zöldségek, a burgonya és a teljes kiőrlésű gabonák fogyasztása is kifejezetten egészséges.

Ezzel szemben érdemes kerülni a gluténtartalmú ételeknek a fogyasztását. Ugyanis a pajzsmirigy alulműködése gyakran együtt jár a gluténérzékenységgel. Márpedig lisztérzékenységnél a glutént tartalmazó élelmiszerek fogyasztása állandó gyulladást okoz a bélrendszerben. Ezt a legkönnyebben úgy tudja elkerülni, hogy kerüli a glutént tartalmazó búzaliszt, és rozs fogyasztását. Valamint kizárja étrendjéből a finomított szénhidrátokat (fehérliszt, cukor) tartalmazó félkész- és készételek, édességek, sütemények és felvágottak fogyasztását.

A goitrogén tartalmú, keresztesvirágú zöldségek nyers fogyasztását is érdemes elkerülni pajzsmirigy alulműködésnél. Ugyanis a káposztafélék, kelkáposzta, karfiol, karalábé, brokkoli, szója nyersen való fogyasztása akadályozza a jód felszívódását, és ezzel a pajzsmirigyhormonok termelődését. Pedig ezekben a zöldségekben sok értékes tápanyag, vitamin és rostanyag van, ami hasznos a szervezetnek.

Ezért ezekről nem kell lemondania, csak arra van szükség, hogy ezeket a zöldségeket jó alaposan főzze meg, párolja meg, és úgy fogyassza mértékkel az étrendjében. Megfőzve ugyanis már nem fogja akadályozni a jód hasznosulását.

Pajzsmirigy göb diéta beállítása Benke Rita természetgyógyász támogatásával

Benke Rita természetgyógyászMegszabadulna pajzsmirigy göbétől mellékhatások nélkül? Pajzsmirigy göb diétáját szeretné beállítani, és szeretne beszélni Benke Rita természetgyógyásszal pajzsmirigy göbének mellékhatások nélküli, eredményes kezeléséről?

Pajzsmirigyét és egészségi állapotát felmérő konzultációjára előzetes bejelentkezés alapján 30 év tapasztalatával várja Rita.

  • Munkaidőben hívja a +36-1-269-2946-os telefonszámunkat.
  • Vagy töltse ki az űrlapot. Az űrlapon adja meg elérhetőségét, és kollégánk visszahívja Önt.

Az állapotát felmérő konzultációján alapos állapotfelmérésre kerül sor, amely alapján megállapítható, hogy

  • Mi okozhatta pajzsmirigye göbösödését. A göbösödés okának megszüntetésével jó eséllyel kisebbednek, majd meg is szűnnek a göbök pajzsmirigyén.
  • Kiválasztjuk, hogy pajzsmirigy göbének sikeres elmulasztásához milyen mellékhatások nélküli (talpreflexológia, talpmasszázs, fülakupunktúra, gyógyteák stb.) kezelések szükségesek.
  • Megbeszéljük, hogy milyen életmódbeli változások szükségesek panaszmentességéhez.

Kérjük hozza magával a konzultációra göbös pajzsmirigye vizsgálatának leleteit is.

Rita szeretettel várja. Eljön hozzá pajzsmirigy göb diétája beállításáért és pajzsmirigy göbe elmulasztásáért?

Gyógyulásához kérjen információt most, mert egészsége a legdrágább kincse, és így tudunk segíteni

Az Ön neve*:
E-mail címe*:
Telefonszáma*:
Üzenete*:

A *-gal jelölt mezőket mindenképp töltse ki!
Adatait bizalmasan kezeljük. Harmadik félnek nem adjuk ki. 2 munkanapon belül visszahívjuk.

         
Harmónia Centrum a médiában: