Harmónia Centrum
Reflux tünetei nélkül élne?
1055 Budapest, Markó utca 11
H-P: 8.00-19.00
Mi fáj? Mi a panasza?
Hatékony gyógymód kereső...
Főoldal / Gasztroenterológia / Reflux kezelése

Reflux kezelése

reflux okaiAz elfogyasztott étel gyakran visszaáramlik a gyomrából a nyelőcsövébe, és kellemetlen, maró érzés marad utána a torkában?

  • A reflux betegségre gyanakszik?

Reflux esetén a nyelőcső záróizma, a gyomorszáj nem záródik be rendesen. Ezért a gyomortartalom visszaáramlik a nyelőcsőbe. Ez okozza a kellemetlen, maró érzést a torkában.

A lenyelt étel visszafolyása egészséges embereknél is előfordul időnként. Leginkább egy-egy kiadós étkezés után, amikor a bőségesen elfogyasztott étel a gyomor felől feszíti a gyomorszájat. Ezért könnyebben kinyílik, és a savas gyomortartalom visszaáramlik a nyelőcsőbe. A reflux betegséggé a panaszok gyakori ismétlődésével válik.

  • Úgy érzi, hogy Önnél túl gyakran fordul elő a gyomorsav visszaáramlása?
  • Ha igen, akkor ezt vegye komolyan.

Mivel az egészséges embereknél is előfordul néha a lenyelt étel visszaáramlása, ezért csak becsült adatok vannak a reflux betegség előfordulásáról. Hozzávetőleg az emberek 20-50%-a küzd a nyelőcső záróizmának kisebb-nagyobb rendellenes működésével. A refluxxal küzdők száma évről-évre nő. Ez mindenképp elgondolkodtató.

Reflux okai lehetnek

Nyelőcső záróizmának gyengesége miatt nem záródik jól a gyomorszáj

refluxA gyomortartalom visszafolyását a nyelőcső záróizmának gyengesége okozza:

  • A nyelőcső alsó részén lévő záróizom egészséges állapotban csak a felülről érkező falat áthaladásakor nyílik ki.
  • Gyengesége esetén azonban a gyomorból érkező nyomás hatására is kinyílik alulról, és átengedi felfelé a nyelőcsőbe a gyomor savas tartalmát.

Reflux okai ezek lehetnek?

1. Kiadós evés

Egy-egy kiadós evés után túl sok élelem kerül a gyomorba, és ez feszíti a gyomor felől a gyomorszájat. Ráadásul a gyomorba jutó túl sok étel miatt fokozódik a gyomorsav termelődése is. Előfordulhat a gyomortartalom visszafolyása akkor is, ha nem továbbítódik rendesen a belekbe a gyomortartalom. Jellemzően az utóbbi a kóros állapot.

2. Elhízás

A hasi elhízás is okozhatja, mert a gyomorbeli nagyobb nyomás miatt könnyebben kinyílhat a gyomorszáj.

3. Fizikai munka

A kemény fizikai munka is nagyobb nyomást fejt ki a gyomor felől a gyomorszájra, és könnyebben kinyílhat, utat engedve a savas gyomortartalom nyelőcsőbe áramlásának.

4. Szoros ruházat

A derékban megszorított ruházat is kiválthatja a nyelőcső záróizmának könnyebb kinyílását és a gyomortartalom visszaáramlását.

5. Ülőmunka, mozgásszegény életmód

A reflux is civilizációs betegség, a kevés mozgás nemcsak az ízületeket, hanem a nyelőcső záróizmait is kényelmesebbé teszi. Emellett a kevés mozgás nem segíti az emésztést sem, és a lassan emésztődő élelem hosszabb ideig fejt ki nagyobb nyomást a gyomorban a gyomorszájra.

6. Rendszertelen étkezés

A rendszertelen időben, gyorsan bekapkodott és nem eléggé megrágott étel kedvez a kialakulásának.

Az is kifejezetten egészségtelen, ha a napközbeni állandó rohanás miatt nem jut ideje az evésre, és az elmaradt étkezéseket este igyekszik bepótolni. Ilyenkor a gyomorba kerülő túl sok étel a gyomor felől feszíti a gyomorszájat, és könnyebben kinyílik a gyomorszáj. Ha pedig teli gyomorral fekszik le, akkor a vízszintes helyzetbe kerülő bélrendszerben a gyomor felőli nagy nyomás még könnyebben kinyitja a gyomorszájat, és a savas gyomortartalom még könnyebben beáramlik fekvés közben a nyelőcsőbe.

7. Alkohol- és kávéfogyasztás, dohányzás

A túlzott alkohol és kávéfogyasztás, valamint a dohányzás is irritálja a gyomor nyálkahártyáját és ellazítja a nyelőcső záróizmát, ami a gyomortartalom feszítésének hatására könnyebben kinyílik.

Bizonyos fájdalomcsillapítók és nyugtatók szedése is ellazíthatja a nyelőcső záróizmát, és könnyebben kinyílik a gyomorszáj.

8. Túlzott stressz

A zaklatott, stresszes életmód is pszichoszomatikus tünetek kialakulásához vezethet, és okozhatja a gyomorszáj izmainak ellazulását és elégtelen záródását.

Önnél melyik ok állhat refluxos panasza hátterében?

Mi okozza Önnél a gyomorsav nyelőcsőbe való visszaáramlását?

A gyomortartalom visszaáramlását kiváltó ok ismerete a kezelés eredményessége szempontjából nagyon fontos.

Reflux tünetei mik lehetnek?

1. Gyomorégés

reflux legjellemzőbb tünete a gyomorégésA gyomorégés a legjellemzőbb tünete a refluxnak.

A savtúltengés a mellkasunk középvonalán, a szegycsont mögött jelentkező égető érzés. Nem záródnak jól a gyomorszáj záróizmai, ezért rendszeresen feljön a gyomorsav a nyelőcsőbe, és égeti, marja a nyelőcsövet.

A gyomortartalom visszaáramlása általában éjszaka fordul elő. Azért, mert éjszaka fekvő helyzetben még könnyebben visszaáramlik a nyitott gyomorszájon keresztül a savas gyomortartalom a nyelőcsőbe.

  • Önnél is jelentkezik a torkát kaparó, maró érsés?
  • Ha igen, akkor lefekvés előtt 2-3 órával egyen utoljára. És lehetőleg kevesebbet a korábbinál, és könnyebben emészthető ételekből.

Előfordulhat azonban napközben is, amikor túl sokat eszik, és a gyomorba jutott sok élelem a gyomor felől annyira feszíti a gyomorszájat, hogy az kinyílik, és a savas gyomortartalom feláramlik a nyelőcsőbe.

Gyomorsav túltengésnél az égő érzés nem sugárzik ki a karok és a váll felé. Szemben az infarktusnál tapasztalható szív környéki szorító fájdalommal.

A gyomorégés kísérője lehet még a nyálelválasztódás erősödése is.

2. Savas felböfögés

A savas felböfögés is gyakori tünet. Savas, csípős ízt okoz a gyomortartalom visszaöklendezése. Ez nemcsak kellemetlen, hanem égeti és marja a nyelőcsövet, és köhögésre is ingerel.

3. Fájdalmas nyelés

A nyelőcső-szűkület hatására fájdalmas lehet a nyelés is evés közben.

4. Puffadás, hányinger

Puffadás, émelygés, hányinger, csuklás, böfögés, köhögés gyakori kísérő jelensége a refluxnak.

5. Kellemetlen szájszag

A savtúltengés kísérője lehet a kellemetlen szájszag, a rossz szájíz és a korábban már említett fokozott nyálelválasztás is.

Mik lehetnek a reflux szövődményei?

A visszaáramló gyomortartalom problémájának elhanyagolása idővel a nyelőcső állandó savas maródásának hatására sebesedést, hegesedést, és emiatt nyelőcső szűkületet okozhat.

Az állandóan irritálódó nyelőcső baktériumos fertőzéstől begyulladhat, és kialakulhat a nyelőcső gyulladás.

A szájüregbe jutó gyomorsav a fogzománcot is károsítja. Ez pedig idővel a fogak szuvasodásához, romlásához vezet.

A nyelőcső állandó irritálásának elhanyagolása idővel még nyelőcsőrákot is okozhat. Előzze meg ezt a savas visszaáramlás kiváltó okának kiderítésével és megszüntetésével!

Reflux betegség eredményes kezelése életmód váltással

Ha reflux betegséggel küzd, akkor a sikeres kezeléshez étkezési és életmód változtatásra van szüksége.

Mit tud tenni a reflux, a gyomortartalom visszaáramlásának megelőzéséért?

  1. kevesebb, gyakori étkezésAz egyszerre kevesebb, de gyakori étkezés javasolt a nyelőcső záróizmára kifejtett hasi nyomás csökkentésére.
  2. Érdemes könnyen emészthető ételeket fogyasztani a túlságosan fűszeres, zsíros és nehezen emészthetők helyett.
  3. Ne csak gyorsan bekapkodja az ételt, hanem rágja is meg alaposan. Az étel alapos megrágása is segíti gyorsabb emésztését, mert rágás közben már nyállal is keveredik a gyomorba jutó élelem, és könnyebben tudja megemészteni azt. A könnyebb emésztés miatt pedig kisebb feszítő erő fog hatni a nyelőcső záróizmára a gyomor felől.
  4. Az alsó nyelőcső-záróizom működését zavaró ételek fogyasztását kerülje, vagy legalábbis csökkentse. Ilyenek a csokoládé, a kávé és a tea, valamint az alkoholos italok. Savasságuk miatt a szénsavas üdítők sem előnyösek.
  5. A lefekvés a vízszintes testhelyzet miatt kedvez a gyomortartalom visszafolyásának. Ezért a lefekvés előtti 3-4 órában már ne egyen. Az utolsó étkezéskor könnyen emészthető ételeket, zöldséget, gyümölcsöt egyen. Alváskor érdemes megemelni a fejét és a mellkasát. Vízszintes helyzetben ugyanis a nyitott gyomorszájon át sokkal könnyebben átfolyik a savas gyomortartalom a nyelőcsőbe.

Nemcsak szervi problémák okozhatják a reflux tüneteit. A stresszes, zaklatott életmód gyakran pszichoszomatikus tüneteket produkál. A problémák nagy részének pszichés háttere van, ezért sokszor elég a lelki problémák megoldása és az életmódváltás. Ha változtat stresszes, rohanó életmódján, vagy pedig megtanul néhány stresszkezelő technikát, és ezeket eredményesen használja az Önnek feszültséget okozó helyzetek kezelésére, akkor jó esélye van rá, hogy panaszai megszűnjenek. Vagy legalábbis enyhüljenek.

  • Már az is sokat segíthet, ha vesz néhány mély levegőt, amikor ideges. Lehet, hogy már ettől is megnyugszik egy kicsit. Az is tud segíteni, ha elszámol magában 10-ig, mielőtt felcsattanna, és a környezetében lévőkre zúdítja keresetlen szavait.
  • Sokat segít ha megtanul relaxálni vagy meditálni. Az autogén tréninget is sokan használják eredményesen a stressz kezelésére.
  • A legjobb stresszcsökkentő módszer azonban a rendszeres mozgás. Nemcsak felfalja a stresszhormonokat, hanem még meg is nyugszik tőle, és kitisztul a feje. Emellett pedig a mozgás az emésztőrendszer jobb működését is segíti.

Mit tehet a reflux ellen?

Néhány hasznos tanács gyomorégés csökkentésére:

1. Gyakrabban egyen, és egyszerre keveset

A tömött has alulról feszíti a nyelőcső záróizmát, és előbb-utóbb úgyis ki fog nyílni. Minél gyakrabban kísérletezik, annál lazább lesz a záróizom, és annál többször fog a gyomorsav feljutni a nyelőcsőbe.

Ha gyakrabban eszik, és egyszerre keveset, akkor csökkenti a savtúltengés kockázatát, és a gyomorból a záróizomra alulról nehezedő nyomást.

2. Egyes élelmiszereket tegyen tiltólistára

  • fűszeres, zsíros ételek fogyasztásaA csokoládé,
  • a kávé és a tea,
  • a zsíros, fűszeres ételek,
  • az olajban sült ételek,
  • a hagyma,
  • a paradicsom mellőzésével csökkenti a gyomorszáj kinyílásának veszélyét, és ezzel megkönnyíti az életét.

3. Ne fogyasszon alkoholt!

Az alkohol a tiltólista élén található. Azért, mert az alkohol fogyasztása ellazítja a nyelőcső záróizmát, és emiatt könnyebben kinyílik a gyomorszáj, és a gyomortartalom feláramlik a nyelőcsőbe. Ezért a reflux elleni védekezésként jól teszi, ha ellenáll a csábításnak, és kevesebbet fogyaszt alkoholt.

Cserébe az alkohol nem fogja ingerelni nyelőcsöve záróizmát.

4. Adjon le néhány felesleges kilót

Komoly kockázati tényező a túlsúly is, ezért érdemes csökkenteni a lábára nehezedő terheket, és a gyomorból a gyomorszájat feszítő nyomást. Ha kisebb nyomás hat a gyomrából a gyomorszájra, akkor a gyomorszáj sokkal kevesebbszer fog kinyílni, és nem fogja átengedni a savas gyomortartalmat a nyelőcsőbe.

5. Kényelmes ruhákat hordjon

Ha túl szoros az öltözete, vagy övvel szorítja el a derekát, akkor ezzel is növeli a nyelőcső záróizmára nehezedő nyomást. Még egy kockázati tényezővel kevesebb fenyegeti, ha mellőzi a túlságosan szűk ruhák hordását.

6. Aludjon jól

A vízszintes fekvés helyett jobb, ha egy 15-20 cm-es párnán hajtja álomra a fejét. Azért, mert így nem áramlik fel olyan könnyen a nyelőcsövébe a nyitott gyomorszámon át a savas gyomortartalom.

Azzal is jót tesz alvásának, ha a lefekvés előtti órákban már nem eszik. Különösen nem eszik nehezen emészthető, zsírban, olajban sütött, zsíros ételeket.

leszokás a dohányzásról7. A cigaretta elhagyásával is sokat segíthet magán

Biztos tudja, hogy a dohányzás tönkreteszi a tüdejét.

Az viszont már nem annyira ismert, hogy az emésztőrendszerét sem kíméli. A vékonybélből a gyomorba áramoltatja az epesókat, és refluxos tüneteknél ezek a nyelőcsőben fognak kikötni. Emellett a nikotin is ellazítja a nyelőcső záróizmait, és könnyebben kinyílik a gyomorszáj utat engedve a savas gyomortartalom nyelőcsőbe áramlásának.

Elkerülheti ezeket a kellemetlen gyomorbántalmakat a cigi mellőzésével.

8. Kezelje eredményesebben a stresszes helyzeteteket

Kerülje el a stresszt, mondják azonnal az Önnek segíteni akarók. Azt azonban Ön tudja a legjobban, hogy ezt a legtöbbször nem tudja megtenni. Ha végzi a munkáját, ha intézi az ügyeit, akkor a nehéz helyzeteket nem tudja elkerülni.

  • Meg tudja azonban tanulni ezeknek a helyzeteknek az eredményesebb kezelését. Tanuljon meg relaxálni, és máris könnyebben kezeli ezeket a helyzeteket.

9. Tervezze meg napjait

Ossza be az idejét, és ezen az időbeosztásán csak indokolt esetben változtasson.

Kevesebbet fog idegeskedni, ha tervezettebben éli az életét. És a szervezete meg fogja hálálni Önnek.

Reflux eredményes kezelése

Ha nemcsak írásban szeretné látni a fenti segítő tanácsokat, hanem speciálisan a saját panaszai megszüntetésére szeretné megbeszélni egy szakemberrel, nálunk még választhat is.

Reflux ellen természetesen

reflux kezeléseHa panaszai csak most kezdődtek, és szeretne időben változtatni kialakult szokásain, amelyek a reflux tüneteit kiváltották, jöjjön el természetgyógyászunkhoz.

Alkalmazzon szelíd eszközöket panasza megszüntetésére. Ne vesse be rögtön a gyógyszeres arzenált, hátha van még a panaszai enyhítésére gyengédebb, mellékhatások nélküli út is.

  • Természetgyógyász kolléganőnk, Benke Rita segít Önnek akár az első lépéseket is megtenni a fogyás irányában étrendje átalakításával.
  • De ha Önnek nem a túlsúly jelent problémát, hanem például a stresszes életmód, lehetőség van a stressz oldására is meditációval, vagy egy jó talpmasszázzsal.
  • Rita 30 éves tapasztalatával a lehetőségek közül az Önnek legjobbakat fogja ajánlani, és közösen kiválasztják a legjobb kezelést ahhoz, hogy enyhüljenek és megszünjenek a gyomortartalom visszaáramlását okozó panaszai.

Reflux kezelése 30 éves tapasztalattal

Ha úgy érzi, hogy az enyhébb módszerek már nem segíthetnek, jöjjön el panaszait csökkentő konzultációra gasztroenterológus szakorvosunkhoz, Dr. Hidvégi Edithez, és mondja el a panaszait.

gasztroenterológia magánrendelés 30 éves orvosi tapasztalat

Dr. Hidvégi Edit gasztroenterológus főorvosDr. Hidvégi Edit gasztroenterológus főorvos magánrendelésén 30 perc gyógyító figyelem várja 30 év szakmai tapasztalatával.

  1. Hidvégi doktornő részletesen megkérdezi panaszairól.
  2. Táplálkozási szokásairól is érdeklődni fog.
  3. Körültekintően megvizsgálja Önt, és várja a kérdéseit is.
  4. 30 éves tapasztalata alapján a doktornő az Önnek megfelelő gyógyszeres terápiát fogja ajánlani az étkezésében szükséges változtatások mellett.
  5. Ha szükséges, akkor egy alapos kivizsgálásra is elküldi, de mindenképpen megfelelő időt tud Önre szánni, és végig tudják beszélni a savas gyomortartalom visszaáramlására vonatkozó összes kérdést.
  6. Javasoljuk, hogy kérdéseit írja össze már otthon, hogy a konzultáció során valóban mindet fel tudja tenni, és mindre választ is kapjon.
  7. Közösen fogják tudni meghozni a legjobb döntést panaszai megszüntetésére.

Eljön hozzánk reflux panasza megszüntetéséért?

Kérdezni szeretne munkatársunktól?

  • Munkaidőben várja hívását.

Dr. Hidvégi Edit gasztroenterológusBeszélni szeretne gasztroenterológus szakorvosunkkal panaszai megszüntetéséről és a gyógyulásáról?

  • A rendelésre előzetes bejelentkezés alapján várjuk.

Munkaidőben hívja a +36-1-269-2946-os telefonszámunkat.

  • Vagy töltse ki az űrlapot. Az űrlapon adja meg elérhetőségét, és munkatársunk visszahívja Önt!

A konzultáción szakorvosunk részletesen megkérdezi panaszairól, alaposan megvizsgálja, és teljes körűen tájékoztatja Önt állapotáról, és panaszait enyhítő kezelési megoldásokat javasol.

  • Panasza megbeszélése  után közösen döntenek a kiválasztott kezelésről.
  • Javasoljuk, hogy már otthon írja össze a kérdéseit, és ekkor biztos, hogy nem fogja elfelejteni egyiket sem. Fel fogja tudni tenni mindegyiket szakorvosunknak.

Jöjjön el Dr. Hidvégi Edit gasztroenterológus főorvoshoz visszaáramló gyomortartalom panasza megszüntetéséért. A doktornő várja Önt reflux panasza megszüntetésével.

Gyógyulásához kérjen információt most, mert egészsége a legdrágább kincse, és így tudunk segíteni

Az Ön neve*:
E-mail címe*:
Telefonszáma*:
Üzenete*:

A *-gal jelölt mezőket mindenképp töltse ki!
Adatait bizalmasan kezeljük. Harmadik félnek nem adjuk ki. 2 munkanapon belül visszahívjuk.

         
Harmónia Centrum a médiában: