Harmónia Centrum
Eljön hozzánk az egészségéért?
1055 Budapest, Markó utca 11
H-P: 8.00-19.00
Mi fáj? Mi a panasza?
Hatékony gyógymód kereső...
Főoldal / Reumatológia / Nyakfájás kezelése / Elülső nyaki fájdalom kezelése

Elülső nyaki fájdalom kezelése gyógytornával

Tudta, hogy a nyak gerince legmozgékonyabb szakasza?

Gerince képes csavarodni, jobbra-balra fordulni, és előre-hátra hajolni. A hajlékony gumiemberek kivételével többségünknél azonban csak korlátozottan.

A gerinccel szemben a nyak jóval nagyobb mozgástartománnyal rendelkezik. Előre-hátra képes mozogni, jobbra-balra fordulni a nyaki gerinc szakaszán. Emellett pedig körkörösen is mozog. Többirányú mozgása mellett tartja a fejét, és fontos szerepe van a fej és a vállak mozgatásában is. Nyaka állandó használatban van. Talán éppen ezért gyakran megfájdul. A nyak elülső részén is.

Nyaki fájdalom legtöbbször nem igényel orvosi ellátást. Az elülső nyaki fájdalom sem

Ha nem valamilyen hirtelen bekövetkezett sérülés vagy baleset okozza a nyak fájdalmát, akkor az így kialakult fájdalom nem olyan jellegű, ami miatt azonnal orvosi ellátást igényel a nyakfájás.

Természetesen, ha balesetet szenved, vagy valamilyen sérülése van, akkor haladéktalanul fel kell keresnie a baleseti sebészetet a csigolyatörés vagy pedig a súlyosabb izomsérülés veszélye miatt. Önmagában azonban a nyakfájás miatt általában nem kell különösebben aggódnia.

Ha komoly a baj, akkor a nyaki fájdalom mellett más tünetek is jelentkeznek, és ekkor ezeket a tüneteket kell nagyon komolyan venni. Például infarktusnál vagy szívizom elhalásnál gyakran jelentkezik nyakfájdalom is. Az agyhártyagyulladás is okoz nyak és fejfájást. Ezeknél a súlyos panaszoknál azonban a további tünetek sokkal jellegzetesebbek.

Akut és krónikus nyakfájás

A nyakfájdalom jelentkezhet azonnal, hirtelen, amikor belenyilall a fájdalom a nyakába. Például egy sérülés után. Jelentkezhet a bemelegítés nélküli nyakizmok meghúzódása vagy pedig a nyakcsigolyák közül kilépő ideggyökök becsípődése miatt is.

És jelentkezhet a nyakfájdalom lassan, fokozatosan, amikor nincs konkrét kiváltó oka a fájdalomnak. Ilyen nyaki fájdalom lehet a nyakcsigolyák meszesedése miatti nyakfájás, vagy pedig a rossz tartásból, és az ülőmunkából adódó egyenetlen terhelése a nyakizmoknak. A nyakizmok egyensúlyának felborulása a leggyakrabban a rossz tartás miatt jelentkezik. Gyakori még a nyakizmok egyenetlen terhelése miatt az izomegyensúly felborulása a nyaki gerincen.

Melyek a nyakfájás, az elülső nyaki fájdalom leggyakoribb okai?

Ülőmunka és a mozgásszegény életmód

Az ülőmunka túlsúlya és a mozgásszegény életmód miatt egyenetlenül terheli nyaki izmait is. A gyakori vagy állandó használat miatt egyes izmokat túlzottan megerőltet. Ezért ezek a túlerőltetett izmok begyulladnak. Más izmokat viszont mozgásszegény életmódja miatt alig mozgat. Emiatt ezek akár el is sorvadhatnak. A ritka használat miatt viszont mindenképp elgyengülnek. Vagyis felborul az izmok egyensúlya az izmok egyenlőtlen terhelése miatt a nyakban is.

Az ülőmunka miatti egyenetlen izomterhelést tetézi még az irodai munkakörnyezet derék, hát, nyak és vállfájást okozó rossz kialakítása akkor, ha a szék, az íróasztal, a billentyűzet és a monitor magassága nincs jól beállítva.

Rossz testtartás

helyes és helytelen testtartás számítógép előttA hanyag, helytelen testtartás miatt is aránytalanul terhelődnek az izmok a nyakban, és felborul az izmok arányosan terhelt egyensúlya.

A nyakfájás gyakori oka az ülőmunka közben túlzottan előredőlő fej. Ilyenkor nyaka hátsó részén lévő izmok tartják a fejét, és ezek az izmok az állandó túlzott terheléstől kifáradnak, begyulladnak. Nyaka elülső izmai pedig alig használódnak közben, ezért elsorvadnak.

Ugyanez az előredőlő, lehajtott fejtartás jellemző mobiltelefonálás közben is. A hátsó nyaki izmokra ez állandó túlzott terhelést jelent. Ezek az izmok az állandó feszülés miatt túlterhelődnek, az elülső nyaki izmok pedig elsorvadnak.

Stressz

Az állandó rohanás, a túlzott stressz miatt gyakran feszült. Egy rossz kapcsolat feszültsége megterhelő. Az állandó családi vagy munkahelyi problémák sem tesznek jót az idegeinek. Az anyagi gondok is fokozott sebességgel koptatnak bennünket.

Ezekben a helyzetekben érzett állandó feszültség az izmokat is állandó feszülésben tartja. Az izmok nem tudnak ellazulni, nem tudnak elernyedni, és ezért az állandó feszülés miatt a felhalmozott salakanyagok nem távoznak el az állandóan feszülő izmokból. Vagyis túlzott stressznél az izmok terhelése és pihenése közötti egyensúly bomlik fel azzal, hogy az izmok nem tudnak elernyedni, és nem tudnak eleget pihenni az állandó stresszelés okozta izomfeszülés miatt.

Rossz fekvés

A nyakfájás további gyakori oka a rossz fekvés. Megfájdul a nyaka akkor is, amikor nem megfelelő a párnája vagy a matraca. Vagy egyszerűen csak rossz fekvése miatt „elfekszi a nyakát”. Ne feledje, hogy életének csaknem a harmadát alvással, fekvéssel tölti. Nem mindegy, hogy milyen kényelmi helyzetben van közben a nyaka.

Nyakfájás gyakori oka lehet a hideg vagy a huzat

Gyakori oka lehet a nyakfájásnak a hideg vagy a huzat. Nyakán több izom található. Ezek biztosítják feje többirányú mozgását. Nyitott ablaknál hideg, szeles időben vagy pedig klíma használatakor a huzat hideget fúj a nyakába, és ez lehűti a feje mozgatását végző nyakizmokat. A hideg nyakizmok pedig sokkal könnyebben húzódnak meg feje tartása és mozgatása közben.

Légúti betegségek

Több légúti betegség, például a megfázás és az influenza is okozhatja a nyaki izmok fájdalmát.

Lelki oka is lehet a nyakfájásnak

Tartós, krónikus nyakfájdalomnak lelki oka is lehet. Nyaka gondolkodó fejét köti össze mozgó testével. A rugalmasságot, az együttműködést fejezi ki szellemi és testi léte között.

Nyaka fájdalma a gondolkodása és mozgása rugalmas együttműködése közötti kapcsolat megbomlásának a kifejeződése. A nyak fájdalma kifejezheti a korlátlan mozgás vagy a szabad gondolkodás akadályát, korlátját is.

Hosszútávon nyakfájást okozhat az is, ha nem szereti azt a munkát, amit csinál. Ha utál bemenni a munkahelyére, ha azt csinálja, amit a háta közepére sem kíván, akkor a „nemszeretem” munkavégzés okozhatja a nyak fájdalmát.

Elülső nyaki fájdalom oka mi lehet Önnél?

nyakfájdalom okaiTúlterhelte a nyaki izmait? Vagy a túlzott stressz okozhatja nyaka fájdalmát? Tudja, hogy mikor enyhül és mikor erősödik a fájdalom?
Kisugárzik a fájdalma? Ha igen, akkor hova?

  1. Krónikus elülső nyaki fájdalmának mi az oka? Kattintson a linkre nyakfájása okának kiderítéséért!
  2. Töltse ki kérdőívét, és válaszai kiértékelésével derítse ki nyakfájása okát! Válaszai értékelésében tud segíteni nyakfájás kezelésére szakosodott specialistánk egy konzultáción. Akkor, ha elküldi nekünk pontosan kitöltött kérdőívét.
  3. A nyakfájás okának ismeretében szabaduljon meg nyaki fájdalmától.

Ne halogassa elülső nyaki fájdalma kiváltó okának kiderítését és megszüntetését. Azért, mert nyaka fájdalma kiterjedhet a vállára és a hátára is.

  • Minél hamarabb kideríti fájdalma okát, annál kisebb fájdalommal, és annál hamarabb meg tud szabadulni panaszától.
  • Segíthetünk Önnek is elülső nyaki fájdalom nélkül élni?

Fejbiccentő izom fájdalom

A fejbiccentő izom a nyak két oldalán a fülek mögött a tarkótól a kulcscsont és a szegycsont tetejéig húzódik.

A fejbiccentő izom feladatai:

  • a fej forgatását végzi egyik oldalról a másikra
  • a fej oldalra hajtását biztosítja úgy, hogy a füle a vállához érjen
  • az elülső nyaki fájdalomnál pedig leginkább az a fontos, hogy a fej előre döntését is lehetővé teszi úgy, hogy az álla megérintse a mellkasát.
  • Rágás és nyelés közben is stabilan tartja a fejet.

A fejbiccentő izom fájdalmának sokféle oka lehet.

  1. Az egyik leggyakoribb a túlzott terhelésből származó fejbiccentő izom gyulladás. A fejbiccentő izom gyulladását gyakran okozza az állandóan előre döntött fej a számítógépes munka közben, vagy az állandó mobilozás közbeni előrehajtott fej.
  2. A fej felett végzett rendszeres munka is túlterhelheti a fejbiccentő izmot, például szobafestő munkája során.
  3. A túlterhelés miatti megerőltetés mellett kiválthatja a fejbiccentő izom fájdalmát egy hirtelen rossz mozdulat.
  4. Rossz testtartás is okozhatja, amikor a fejét egyik oldalra fordítva tartja.
  5. A nyak sérülése is oka lehet.
  6. Krónikus betegség, például az asztma is kiválthatja a fejbiccentő izom fájdalmát.

Fejbiccentő izom fájdalom legfőbb tünetei

A fejbiccentő izom fájdalma több testtájon is okozhat panaszokat. A tompa fájdalom jelentkezhet a nyak, a váll vagy a hát felső részén is. Ezenkívül a homlokon vagy az arcüregben is érezhető lehet a fájdalom.

A fájdalom együtt járhat

  • szédüléssel, egyensúlyi zavarokkal
  • hányingerrel
  • fülzúgással
  • tenziós vagy migrénes fejfájással
  • homályos látással

Mit tehet a fejbiccentő izom fájdalmának megszüntetéséért?

Rossz testtartás javítása

A fejbiccentő izom fájdalmának enyhítéséért a legtöbbet talán testtartása javításával tehet.

ülés és monitormagasságHa ülőmunkája van, és számítógép mellett dolgozik, akkor az asztallap, a számítógép monitorának és billentyűzetének, valamint székének a megfelelő beállításával nemcsak előredőlő fejét tarthatja egyenes állásban, hanem háta és válla is megfelelő tartásba kerül.

Jól beállított munkakörnyezetnél is fontos azonban az izmok időnkénti megmozgatása. Az, hogy óránként 5-10 percre álljon fel az íróasztala mellől, és mozgassa meg munka közben nem használt ízületeit. Különösen fontos ez a nyak és vállöv alig használt izmainál. Az íróasztal mellől való felállás pedig azért fontos, hogy ne csak a felsőtestét, hanem az alsó végtag ízületeit is megmozgassa. Hisz ezeket sem igazán használja az íróasztal mellett.

Rendszeres nyaktorna

Ülőmunkája közben is fontos, hogy rendszeresen megmozgassa a nyaki izmokat. A nyaki izmok megmozgatása, bemelegítése után a legjobban a nyaki izmokat nyújtó gyakorlatok segítenek a nyaki fájdalom megszüntetésében, illetve megelőzésében. 
Gyógytornász munkájának megbeszélése és testtartásának megvizsgálása alapján személyre szabott gyakorlatsort állít össze Önnek fájdalma megszüntetésére. Ennek a gyakorlatsornak a pontos végzésére megtanítja Önt. Utána pedig ezeket a nyaki izmokat átmozgató, nyújtó gyakorlatokat már saját maga is végezheti majd otthon vagy a munkája közbeni rövid szünetekben.
A gyakorlatok rendszeres végzése sokat fog segíteni nyakfájása megszüntetésében, utána pedig a fájdalom újbóli megjelenésének megelőzésében.

Eljön a Harmóniába elülső nyaki fájdalma megszüntetéséért?

Havasi-Hollanda Karina gyógytornászSzemélyre szabott gyakorlatsort kér nyakfájdalma enyhítésére? Szeretne beszélni Havasi-Hollanda Karina gerinc specialista gyógytornászunkkal panaszairól? Tanácsot szeretne kérni?

  1. Gerincspecialistánk állapotának felmérése során elvégzi háta, nyaka, válla, a vállöv és karjai átfogó vizsgálatát.
  2. Megállapítják nyakfájdalma kiváltó okát?
  3. Ezt követően nyaki fájdalma csillapításáért, megszüntetéséért fokozatosan nehezedő gyakorlatokat végeznek, és életmódbeli tanácsokkal látja el Önt.
  4. A konzultáció végén pedig összeírjuk az otthon végzendő gyakorlatokat, amelyek rendszeres gyakorlásával meggyorsíthatja nyaki fájdalma csillapítását.
  5. A nyakfájdalmát megszüntető gyakorlatsor még pontosabb összeállításához kérjük hozza magával korábbi leleteit is, ha vannak.

Várjuk Önt

  • Gerincspecialista gyógytornászunk bejelentkezés alapján várja Önt.
  • Munkaidőben hívja a +36-1-269-2946-os telefonszámunkat.
  • Vagy töltse ki az űrlapot! Az űrlapon adja meg elérhetőségét. Kollégánk visszahívja Önt, és a megfelelő szakemberünkhöz ad konzultációt Önnek.

 

Gyógyulásához kérjen információt most, mert egészsége a legdrágább kincse, és így tudunk segíteni

Az Ön neve*:
E-mail címe*:
Telefonszáma*:
Üzenete*:

A *-gal jelölt mezőket mindenképp töltse ki!
Adatait bizalmasan kezeljük. Harmadik félnek nem adjuk ki. 2 munkanapon belül visszahívjuk.

         
Harmónia Centrum a médiában: