Harmónia Centrum
Kruppos köhögés kezelése
1055 Budapest, Markó utca 11
H-P: 8.00-19.00
Mi fáj? Mi a panasza?
Hatékony gyógymód kereső...
Főoldal / Tüdőgyógyászat / Krupp kezelése

Krupp kezelése

Kisgyerekes szülők rettegett betegsége a krupp. A kruppos roham hirtelen, váratlanul tör rá a gyerekre. Önnek is kicsi még a gyereke, és kruppos köhögés közben aggódik érte?

Gyermekét kruppos roham gyötri?

tüdőgyulladás jeleiA krupp jellemzően gyerekbetegség. Vírus, a leggyakrabban az influenza okozza. A vírus kiszárítja a nyálkahártya felszínét, ezért az nem tud tisztulni. Nem tudja kiszűrni a légúti kórokozókat. Kiválthatják azonban felső légúti betegségek, például a nátha vagy a tüdőgyulladás is a gyerekeknél.

Gyakran hirtelen kezdődik a kruppos roham. A vírusfertőzésre a gége és a gége alatti légút nyálkahártyája megduzzad. Ez beszűkíti a légutakat, és ezzel okoz légzési nehézséget. Ismertetőjegye az ugató jellegű, száraz köhögés, mert a gyerek a levegőt száraz, jellegzetesen ugató köhögés kíséretében veszi. A beszűkülő légút kiszáradása miatt.

A kruppos roham általában hideg időben, ősszel és télen éjszaka jelentkezik, nem ritkán nehézlégzéssel, zihálással kísérve. Kifejezetten veszélyes, mert a légút teljes elzáródása fulladást okozhat.

A krupp vírusos légúti betegség kisgyerekkorbanA veszélyt a légutak szűkössége illetve a kruppos roham miatti beszűkülése okozza. Minél fiatalabb a gyerek, annál kisebb átmérőjűek a légutai. A kruppos köhögés, a nyálkahártya duzzanata azért veszélyes, mert a szűk légutakat a duzzanat nagyon hamar eltömíti.

  • A szűk légutak miatt 3 éves kor alatt kifejezetten veszélyes.
  • A kruppra hajlamos gyerekeknél általában 5-6 éves korig lezajlik az első fulladásos roham.
  • Később is jelentkezhet még, de serdülőkorban (14 év felett) már elég nagy a légutak átmérője ahhoz, hogy ne okozzon fulladásos rohamot a nyálkahártya duzzanata.

Krupp tünetei

gyümölcsökA legrosszabb az, hogy a kruppos köhögés a legtöbbször minden előjel nélkül, váratlanul tör rá az alvó gyerekre. Megelőzhetik azonban megfázásos tünetek is. A krupp betegség azok közé tartozik, amelyeket nem lehet megelőzni a kruppra hajlamos gyerekeknél. Előfordulását persze lehet mérsékelni például az immunrendszer erősítésével.

Mik lehetnek a krupp tünetei?

1. Légcső megduzzad

krupp tüneteiA légcső a hangszalagok alatti területen megduzzad, és ez okozza a gyereknél még szűk légutak további beszűkülését. Súlyos esetben pedig az elzáródását is, ami életveszélyes állapotot idézhet elő az oxigénhiány miatt.

2. Kapkodó légzés

Kruppos köhögés közben a gyerek sápadt, légzése kapkodó.

3. A belégzés nehezített kruppnál

A kilégzési nehezítettséggel terhelt asztmával szemben a kruppnál a belégzés akadályozott. A gyerek sípoló hangon veszi a levegőt a légutak szűkössége, a nyálkahártya duzzanata miatt.

4. Ugató, száraz köhögés

Száraz, ugató köhögés kíséri a levegőért kapkodó gyerek küzdelmét. A gyerek a köhögést sokszor sírással, öklendezéssel vagy akár hányással kíséri. Ez pedig még tovább nehezíti levegőért folytatott küzdelmét.

5. Oxigénhiány

Az oxigénhiány miatt az ajkak elkékülhetnek.

6. Szapora pulzus

A roham súlyosbodásával a pulzus egyre szaporább, és a gyerek állapota nagyon hamar válságossá válhat.

7. Éjszaka jelentkező kruppos roham

Folyamatos felügyeletre van szükség, mert a roham általában éjszaka jelentkezik.

Krupp betegség súlyossági fokozatai melyek lehetnek?

Ez azért fontos, mert ennek megfelelően kell biztosítani a kezelést is.
 
1. fokozat:

  • Ugató köhögés rekedtséggel. Enyhén vagy egyáltalán nem hallatszik még sípoló zaj belégzés közben. Ilyenkor az ugató köhögés mellett a belégzés még nem nehezített.

2. fokozat:

  • Ugató köhögés már hallhatóan sípoló belégzéssel és enyhe légszomjjal. A belégzés már nehezített, de még működik.

3. fokozat:

  • Kifejezetten sípoló már a levegővétel, egyértelmű a kapkodó légzés, a légszomj. Belégzéskor már behúzódik a nyak, és a bordaközi izmok és a rekeszizmok is fokozottan dolgoznak.
  • A gyerek nyugtalan, nem egyszer sír.

4. fokozat:

  • Kapkodó légzés, nagyon súlyos a légszomj, a sípoló hang ki és belégzésnél is hallható. Az ajkak az oxigénhiány miatt kékülnek.
  • Nyugtalan, sokszor sír a gyerek a félelemtől.

A legfontosabb ilyenkor, hogy amennyire csak lehet meg kell nyugtatni a gyereket, mert a sírás még idegesebbé teszi, ami csak növeli a nyálkahártya duzzanatát, és a belégzés nehezítettségét.

Krupp betegség, a kruppos köhögés kezelése

Mit tegyen otthon kruppos roham esetén?

Gyorsan cselekedjen kruppos rohamnál. Hűtse a légutakat, és párásítsa a levegőt. Ez a kruppos köhögés házilagos enyhítésének lényege. Sokszor már ez is elég a tünetek megszüntetéséhez.

A légutakat kell lehűteni azért, hogy csillapodjon a köhögés, visszahúzódjon a duzzanat, és minél rövidebb ideig tartson a roham. Fontos, hogy az agy oxigénellátását minél kevesebb ideig veszélyeztessük.

  1. nyissa ki az ablakotHűvös, párás levegőt lélegezzen be a gyerek. Ezért ősszel és télen öltöztesse fel gyerekét, zárja el a fűtést, és nyissa ki az ablakot addig, amíg a roham el nem múlik. Ne csak résnyire, hanem nyissa tágra az ablakot, hogy a párás levegő hamar beáramoljon a szobába, és minél hamarabb nedvesítse a gyerek szűk légutait. A párás, hideg levegő segíteni fog a köhögés megszüntetésében. Csak a hideg, párás levegő hatásos. A meleg, párás levegő még tovább ront a gyerek légzésén.
  2. Igyon néhány korty hideg vizet a gyerek. A hideg víz is segíti a gyulladt légutak lehűtését. A hideg nyálkahártyában ugyanis a vérerek összehúzódnak. Ez azonnal csökkenti a duzzanatot, ezzel megkönnyíti a légzést.
  3. Próbálja megnyugtatni a gyereket. Azért, mert a sírás csak rontja a helyzetét azzal, hogy növeli a nyálkahártya duzzanatát. Ezzel szemben, ha megnyugszik, akkor a légzése is egyenletesebbé válik, és könnyebben kap levegőt. A gyereknek nem elég azt ismételgetni, hogy nyugodjon meg. A legjobb az, ha látja, hogy Ön nyugodt, és tudja, hogy mit kell tenni a kruppos roham közben. Ha gyereke azt látja, hogy Ön nyugodt, és teszi a dolgát gyereke légzésének megkönnyítésére, akkor ő is könnyebben meg fog nyugodni.
  4. inhalálás salvusvízzelPróbálja rávenni gyerekét az inhalálásra. A Salvus-vízből keletkező aeroszol légutakba juttatása is sokat segíthet. Ajánlott ezért, hogy kruppra hajlamos gyereke keze ügyében legyen inhalátor.

Ezt a néhány alapvető dolgot mindig tegye meg gyereke érdekében kruppos rohamnál. A többi teendő már a gyerek állapotától függ.

Nyugtatót semmiképp se adjon gyerekének, mert ez gátolhatja a légzőközpont működését. Ha szükséges, akkor a láz csillapítása hidegvizes borogatással történjen. Magas láz esetén azonban mindenképp lássa orvos a beteg gyereket.

Meddig tart a kruppos köhögés?

Az elsősorban éjszaka jelentkező kruppos roham megismétlődhet még a következő 1-2 napon is.

A gyerek hangos, ugató köhögéssel sípolva veszi a levegőt. Ez az ugató köhögés az esti órákban lehet a legrosszabb. Az ugató köhögés 1-2 naptól kezdődően akár 3-7 napig is tarthat, és utána kezd csillapodni a köhögés, illetve átalakul hurutos, váladékos köhögéssé, ami már könnyebb a gyereknek.

3 éves kor a vízválasztó

Ez alatt kruppos rohamnál a gyereket érdemes látnia orvosnak, aki sokszor a kórházba szállítás mellett dönt a gyerek szakszerű felügyelete érdekében.

Ha pedig először jelentkezik a roham - akkor életkortól függetlenül - lássa orvos a gyereket.

Gyereke kruppos rohamáról konzultálna gyermekorvos tüdőgyógyászunkkal?

tüdőgyógyász magánrendelés 30 éves orvosi tapasztalat

Dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyász szakorvosA doktornő 30 éve gyógyítja a gyereketet. 30 perces gyógyító figyelem 30 év tapasztalatával várja Önöket panaszcsökkentő konzultációján.

  1. A konzultáción a betegellátásban megszokott 3 perc helyett 30 perc van gyermeke panaszának részletes megbeszélésére. Ezalatt csak Önökre figyel gyermekorvos, tüdőgyógyász doktornőnk.
  2. Gyerekén milyen tüneteket tapasztal kruppos roham közben? Doktornőnk kérdéseivel minden lehetséges tünetet számba vesz majd. Részletesen megkérdezi Önt panaszaikról.
  3. Tegye fel kérdéseit gyereke állapotáról.
  4. 30 éves tapasztalat birtokában a fizikai vizsgálaton nemcsak a nyilvánvaló dolgokat veszi észre a gyakorlott gyermek tüdőgyógyász, hanem az apró részleteket, a normálistól eltérő apró jeleket is. Kruppos köhögés közben azonban Ön látja a gyerekét. Ezért nagyon fontos a részletek megfigyelése, és ezeknek a részletes ismertetése a konzultáción.
  5. Ha vannak már korábbi leleteik, akkor kérjük, hogy hozza magával. A doktornővel együtt átnézik azokat, és megbeszélik a rohamok kialakulásának veszélyét csökkentő lehetőségeket.

Kruppos rohamoktól szenved a gyereke?

Eljön hozzánk gyermeke kapkodás és fulladás nélküli légzéséért? Munkatársunktól szeretne kérdezni?

  • Munkaidőben várja hívását.

Dr. Hidvégi Edit gyermek tüdőgyógyászBeszélni szeretne Dr. Hidvégi Edit pulmonológus, tüdőgyógyász gyermekorvosunkkal gyereke panaszáról és a gyógyulásáról?

  • A kruppos rohamokat megszüntető konzultációra előzetes bejelentkezés alapján várja Önöket a doktornő.
  • Munkaidőben hívja a +36-1-269-2946-os telefonszámunkat.
  • Vagy töltse ki az űrlapot. Az űrlapon adja meg elérhetőségét, és kollégánk visszahívja Önt!
  • A konzultáción a doktornő alaposan kikérdezi Önt gyereke panaszáról. Megvizsgálja gyerekét, és teljes körűen tájékoztatja Önt állapotáról, és a kruppos roham kialakulásának veszélyét csökkentő kezelési megoldásokat javasol.
  • A doktornővel közösen döntenek a gyereke panaszait csökkentő kezelésről a kruppos köhögés megelőzéséért.

Gyógyulásához kérjen információt most, mert egészsége a legdrágább kincse, és így tudunk segíteni

Az Ön neve*:
E-mail címe*:
Telefonszáma*:
Üzenete*:

A *-gal jelölt mezőket mindenképp töltse ki!
Adatait bizalmasan kezeljük. Harmadik félnek nem adjuk ki. 2 munkanapon belül visszahívjuk.

         
Harmónia Centrum a médiában: