Harmónia Centrum
Strúma kezelése mellékhatások nélkül
1055 Budapest, Markó utca 11
H-P: 8.00-19.00
Mi fáj? Mi a panasza?
Hatékony gyógymód kereső...
Főoldal / Pajzsmirigy betegség / Strúma, pajzsmirigy megnagyobbodás

Strúma. A pajzsmirigy megnagyobbodás természetes kezelése

megnagyobbodott pajzsmirigyA pajzsmirigy megnagyobbodás, a strúma az egyik legszembetűnőbb jele pajzsmirigye rendellenes működésének. A pajzsmirigy megnagyobbodásának azonban többféle oka lehet, és ezt az okot mindenképp ki kell deríteni a kezelés előtt. Az ok kiderítése azért fontos, mert a megnagyobbodás okától függően kell megválasztani a kezelést.

Pajzsmirigye a legnagyobb hormontermelő szerve. A légcső két oldalán található, nyaka elülső részén. A megnagyobbodás a pajzsmirigy mindkét oldalán jelentkezhet. Előfordulhat azonban a megnagyobbodás csak az egyik oldalon. A méretének is jelentősége van. A nőknél maximálisan 18 cm3, a férfiaknál pedig 25 cm3 térfogatú lehet az egészséges pajzsmirigy. A pajzsmirigy kétféle hormont termel, a tiroxint és a trijódtironint. Ezen hormonok termeléséhez pajzsmirigyének jódra van szüksége.

A pajzsmirigy működését a TSH hormon segítségével az agyalapi mirigy szabályozza. A TSH hormon szintje megnő akkor, ha a pajzsmirigy nem termel elég hormont a tiroxinból és a trijódtironinból. A hormonok elégtelen mennyisége felfokozott munkára serkenti a pajzsmirigyet. Ennek a felfokozott munkának gyakori következménye a pajzsmirigy megnagyobbodása. A pajzsmirigy mérete akár kétszeresére, háromszorosára is megnőhet.

Melyek lehetnek a pajzsmirigy megnagyobbodás okai?

A pajzsmirigyhormonok termeléséhez megfelelő jódbevitelre van szükség. A jódhiányos területeken, elégtelen jódfogyasztás esetén nem termelődik elegendő mennyiségű pajzsmirigyhormon.

Strúma leggyakoribb oka a jódhiány

A jódhiány a pajzsmirigy megnagyobbodásának leggyakoribb oka. Ez olyannyira igaz, hogy 10 pajzsmirigy megnagyobbodásból 9 jódhiányra vezethető vissza. A jódhiány miatt csökken a hormontermelés, és ezt a csökkenő hormontermelést próbálja a pajzsmirigy ellensúlyozni a megnagyobbodásával.

Tudja, hogy mennyi a napi jódszükséglete?

  • A napi szükséges jódbevitel az életkortól függően változik.
  • A csecsemőknek 1egy éves korig napi 50 mikrogramm jódra van szükségük.
  • 2-6 éves kor között napi 90 mikrogramm,
  • 7-12 éves kor között napi 120 mikrogramm jódra van szükségük a gyerekeknek.
  • Felnőtteknek napi 150 mikrogramm szükséges a jódból.
  • A terhesség és a szoptatás idején megnő a szervezet jódszükséglete, és ilyenkor napi 200 mikrogrammra, vagy még ennél is többre van szükség.

Hazánk területének 70%-a jódhiányos

jódhiány MagyarországonA jódfogyasztás szempontjából annak is jelentősége van, hogy az ország melyik részén él. Ez azért fontos, mert hazánk területének jelentős része enyhén vagy közepesen jódhiányos. Csak az Alföld középső részén, a térképen fehérrel és sárgával jelzett területeken található megfelelő mennyiségű jód az ivóvízben. Nézze csak meg az Országos Közegészségügyi Intézet által készített térképen!

  • A 4 és 6%-os területek kivételével az ország többi területe enyhén vagy közepesen jódhiányos. Vagyis ez azt jelenti, hogy az ivóvízben nincs elegendő mennyiségű jód.

Ez a jódhiányos állapot alapozza meg azt, hogy hazánkban a lakosság 10%-a, vagy még ennél is nagyobb aránya küzd kisebb-nagyobb mértékben pajzsmirigy megnagyobbodással.

A pajzsmirigy megnagyobbodás előfordulásában a nemek eloszlása is felettébb egyenlőtlenül alakul. Serdülőkorig nincs számottevő különbség a lányok és a fiúk közötti előfordulás arányában. A serdülőkort követően azonban a nőknél már hatszor-hétszer gyakrabban alakul ki, mint a férfiaknál. Ebben a felettébb egyenlőtlen eloszlásban minden bizonnyal nagy szerepe lehet a női nemi hormonnak, az ösztrogénnek.

jódhiány a várandós nőknélAz adatokból is jól láthatja, hogy a jódhiány különösen gyakran alakulhat ki várandós nőknél. Ha Ön gyereket vár, vagy gyereket terveznek, akkor különösen figyeljen oda erre. A terhesség idején ugyanis 200 mikrogrammra nő a szervezet jódigénye, és ezt a megnövekedett jódszükségletet az egyébként is jódhiányos területeken külön pótolni kell.

Sok jód van a tengeri halakban. A tőkehal, a hering, a tonhal fogyasztását érdemes növelni. Érdemes több tejet, tojást, burgonyát és hüvelyes zöldségeket fogyasztani, mert ezekben is bőségesen van jód.

Ha a jódpótlás nem történik meg például jódozott só, magzatvédő vitaminok vagy a korábbinál több zöldség fogyasztásával, akkor a szükséges mennyiségű jód hiányában a pajzsmirigy nem tud elegendő mennyiségű hormont termelni, és a hormontermelés elégtelen mennyiségét a megnagyobbodásával próbálja ellensúlyozni.

Pajzsmirigy túlműködés is okozhat golyvát

Ilyenkor a pajzsmirigy túlműködése általában a pajzsmirigy autoimmun gyulladásával, a Grawes-Basedow kórral együtt jelentkezik és okozza a pajzsmirigy megnagyobbodását is.

Pajzsmirigy gyulladása is okozhatja

A pajzsmirigy gyulladását vírus vagy baktérium fertőzés okozza.

Nem megfelelő táplálkozás

A finomított cukor, édességek, a telítetlen zsírok és vöröshúsok túlzott fogyasztása helyett érdemes növelni az immunerősítő vitaminokat és értékes ásványi anyagokat gazdagon tartalmazó gyümölcsök és zöldségek fogyasztását.

A vöröshúsok helyett érdemes növelni a sovány húsok, a baromfihús fogyasztását. Az állati fehérjék helyett érdemes növelni a növényi fehérjéket az étrendjében. Sok értékes fehérje van a hüvelyes zöldségekben, a borsóban, babban, lencsében.

A telített zsírok helyett telítetlen omega-3 zsírsavak az immunrendszer erősítése mellett a vér koleszterinszintjének csökkentésében is fontos szerepet játszik.

Sok emésztését segítő rostanyag van a zöldségekben, gyümölcsökben és teljes kiőrlésű péksüteményekben. Ezek emésztésének javításával az immunrendszerét is erősítik.

Pajzsmirigye egészséges működését és immunrendszerét is támogatja, ha nem fogyaszt félkész- és készételeket. Ezekben túl sok emészthetetlen és ezzel gyulladást okozó finomított élelmiszerek, tartósítószerek és adalékanyagok vannak. Ezek nem tesznek jót az egészségének.

Túlzott stressz

Az állandó rohanás, az idegeskedés, a határidők szorítása, az aggódás a stresszhormonok termelődésével okozhatja a pajzsmirigy megnagyobbodását is.

Gyulladásos góc

Gyulladásban lévő rossz fogak is pajzsmirigy megnagyobbodást okozhatnak.

Pajzsmirigy megnagyobbodás oka mi lehet Önnél?

  1. pajzsmirigy megnagyobbodás okaTöltse ki a Pajzsmirigy betegség okai kérdőívét. Kattintson a linkre pajzsmirigy problémája megszüntetésének legnagyobb esélyéért! 3 évtizedes tapasztalattal összeállított kérdőíve kitöltésével kiderítheti, hogy mi lehet az oka pajzsmirigye megnagyobbodásának.
  2. Derítse ki pajzsmirigy megnagyobbodása kiváltó okát válaszai kiértékelésével. Ebben tud segíteni pajzsmirigy betegségek kezelésére szakosodott specialistánk egy konzultáción akkor, ha elküldi nekünk pontosan kitöltött kérdőívét.
  3. Pajzsmirigy megnagyobbodása okának kiderítése után pedig életmódja átalakításával ne halogassa a pajzsmirigy megnagyobbodást kiváltó ok megszüntetését! Ekkor lehet a legnagyobb esélye pajzsmirigy megnagyobbodása megszüntetésének.

Mi a strúma?

pajzsmirigy megnagyobbodásA strúma a pajzsmirigy megnagyobbodása. A golyva is pontosan ezt jelenti, a köznyelvben gyakran golyvának nevezik a strúmát, a pajzsmirigy megnagyobbodását. A jódhiány okozza a pajzsmirigy megnagyobbodásának döntő többségét, nagyjából 90%-át.

A pajzsmirigy méretének növekedése a stádiumától függően lehet előbb kisebb majd nagyobb mértékű is. Előbb csak tapinthatóvá válik a pajzsmirigy a nyelőcső két oldalán, majd szabad szemmel is látható lesz a növekedése.

Megnagyobbodhat a pajzsmirigy előre, hátra, oldalra, és lefelé is. Nagyon ritkán előfordulhat a felfelé való nagyobbodás is, de ennek a nagyobbodásnak egy izom tapadása útját állja. Az előre nagyobbodás látható jól szabad szemmel is. A megnagyobbodás lehet szimmetrikus és féloldali, amikor még szembetűnőbb az egyik oldali pajzsmirigy megnagyobbodása. A megnagyobbodott pajzsmirigy a légcsövet és a nyelőcsövet is nyomhatja, és légszomj is kialakulhat.

Ha nem kezelik a megnagyobbodott pajzsmirigyet, akkor előbb-utóbb felborul a működése is, és alul vagy túlműködés jelentkezhet. Ez mindenképp érdemes megelőznie.

A jódhiányon túl azonban más egyéb oka is lehet a strúma kialakulásának:

  1. A pajzsmirigy gyulladása is okozhatja.
  2. A pajzsmirigy túlműködése is állhat a háttérben.
  3. Az egyébként ártalmatlan pajzsmirigygöbök is okozhatják.
  4. Autoimmun eredetű is lehet (Besedow-strúma), aminek elkerülésére nagyon keveset tehet.
  5. Szerencsére nagyon ritkán, de rosszindulatú daganat is okozhatja.

Jódbevitellel tehát megelőzheti pajzsmirigye megnagyobbodását.

  • Ha azonban a pajzsmirigy túlműködése vagy gyulladása okozza a megnagyobbodást, akkor a jódbevitel nemhogy csökkentené, hanem még fokozza a panaszait.
  • Ezért panaszai jelentkezésekor mindenképp forduljon szakemberhez, és a körültekintő kivizsgálás után, a megnagyobbodás okának feltárásával kezdjenek hozzá a kezeléshez.

A pajzsmirigy megnagyobbodás (strúma) tünetei

A legtöbbször tünetmentes a strúma, a pajzsmirigy megnagyobbodása. A golyva kialakulására a nyak megnagyobbodása utalhat leginkább.

Lehetnek azonban a pajzsmirigy megnagyobbodása okozta egyéb helyi tünetek is:

1. Nyaki szorító érzés, mikor „gombóc van a torkomban”

Nem annyira különleges tünet ez, mert teljesen egészséges embereknél is előfordulhat ez az érzés stresszes helyzetekben. Náluk azonban hamar elmúlik a feszültség csökkenésével.

2. Légzési problémák, nehézlégzés

A légcső szűkülete okozza a légzéssel, levegővétellel kapcsolatos problémát. Ugyanis a légcsövet a megnövekedett pajzsmirigy viszonylag könnyen elnyomja.

3. A nyelés zavara

Ezt a megnagyobbodott pajzsmirigy miatt bekövetkező nyelőcső szűkület okozza. Az izmos falú nyelőcső sokáig rugalmasan tud alkalmazkodni a külső nyomáshoz, ezért sokáig nem okoz nyelési zavarokat. Az egyre nagyobbá váló strúma azonban a darabos ételek nyelésénél egyre nagyobb nehézséget tud okozni.

4. Megváltozhat a hangszín

Az egyre növekvő golyva a hangszalagot és annak idegét is nyomja, és idővel mélyebb lesz a hangszín. A megnagyobbodott pajzsmirigy rekedtséget is okozhat.

5. A pajzsmirigy és környékének érzékenysége, fájdalma

Nagyobb fájdalom ritkán fordul elő. A leggyakrabban enyhe nyomást érez a nyakán, amely néhány nap alatt magától is szűnik.

Hirtelen kialakuló lázzal is jelentkezhet azonban a pajzsmirigy fájdalmas duzzanata.

Pajzsmirigy megnagyobbodás, a strúma kezelése

Nem kell semmi rossztól tartania, mégis vegye komolyan panaszait és a jelentkező tüneteket. A szemmel is látható pajzsmirigy megnagyobbodással azonnal forduljon orvoshoz. A tünetek megjelenésekor, már a pajzsmirigy rendellenes működésének gyanújával is érdemes részletesebb vizsgálatokat kérnie, mert így előzheti meg a komolyabb panaszok jelentkezését.

A nyaki röntgenvizsgálat vagy a pajzsmirigy ultrahang pontosan megmutatják, hogy merre növekedett meg a pajzsmirigy. A környező szervek közül ugyanis a nyelőcsövet és a légcsövet is nyomhatja az egyre növekvő golyva, és a pajzsmirigy kezeletlen növekedésével egyre nagyobb nehézségbe ütközhet a nyelés és a légzés is.

Ha tehát gombócot érez a torkában, fullad, és egyre nehezebben tud nyelni, akkor mindenképp keresse fel a háziorvosát.

Panaszai és érzékelt tünetei alapján háziorvosa endokrinológiai szakrendelésre küldi, ahol a tapasztalt szakember fizikai vizsgálattal és a megfelelő képalkotó eljárással feltárja panaszai okát.

Pajzsmirigy vizsgálata eredményének ismeretében, a kezelések lehetőségének feltárásakor már Ön dönthet arról, hogy a gyógyszeres kezelést vagy inkább a mellékhatásoktól mentes természetes gyógymódokat választja pajzsmirigy panaszai megszüntetésére.

Szerencsére nagyon ritkán van szükség azonnali pajzsmirigy műtétre. Az esetek többségében még akkor is van ideje utánanézni a lehetséges természetes kezelési lehetőségeknek, ha a vizsgálat eredményeként Önnek a pajzsmirigy műtétet javasolják.

Természetesen előfordulhat olyan helyzet, amikor nem tudja elkerülni a műtétet. Az esetek többségében azonban pajzsmirigy műtét nélkül is eredményesen tudja kezelni, kezeltetni gyógyszermentes, természetes módszerekkel megnagyobbodott pajzsmirigyét. És erről a természetgyógyászati kezelések után újra elvégzett pajzsmirigy vizsgálatának számszerűsített eredményei is világosan beszélni fognak majd.

Gyöngyi megnagyobbodott pajzsmirigyének mérete máris kisebb lett

"Fájdalommal tele, elkeseredetten érkeztem a Harmóniába, de bíztam abban, hogy Benke Rita módszerei nekem is segíthetnek. A pajzsmirigy gyulladásom nem autoimmun betegség okán keletkezett, így jó érzéssel fogtam neki a kezelésnek. Rita útmutatásai, nemcsak rávilágítottak, hanem segítettek abban, hogy változásokat vezessek be. Változások, melyek nemcsak testi, de lelki megújulást is hoztak. A legutóbbi ultrahang vizsgálatom során nemcsak a megnagyobbodott pajzsmirigyem mérete csökkent, hanem a benne lévő göbök is. 2 hónap alatt az orvos szerint izotóp kezelés nélkül ez lehetetlen. Hitetlenül mérte meg ismét, amit kellett, és nézte vissza az első UH képet. Mivel nemcsak a méretek, hanem a fájdalom és a közérzetem javult sokat, nem kérdés számomra, hogy jó utat választottam, amikor Ritához fordultam. Hálás vagyok a sorsnak, hogy ide tévedtem.
Köszönöm Rita!
B Gyöngyi" - 2017.11.17.

Sofia göbös pajzsmirigy strúmája javult

"Fülakupunktúrás és talpreflexológiai kezelésen vettem részt Gorszkij-Kossuth Klaudiánál göbös pajzsmirigy strúmával.
Klaudia a kezelések alatt végig profi módon tájékoztatott a kerülendő élelmiszerekkel kapcsolatban, és folyamatosan hasznos információval látott el, hogy milyen gyógynövényeket, vitaminokat, ásványi anyagokat szedhetek, azokat hol tudom beszerezni, hogyan tudom alkalmazni, beépíteni a mindennapi életmódomba, mire figyeljek.
A kezelések alatt feltöltődtem energiával, nagyon jó hatással voltak a közérzetemre.
Az időpont foglalás zökkenőmentesen zajlott. A centrum légköre nagyon kellemes és barátságos, a recepción dolgozó hölgyek nagyon segítőkészek." - Sofia Vedress Google Cégem bejegyzése 2022. november 15-én

  • Kedves Sofia! Köszönjük szépen, hogy leírta tapasztalatát göbös pajzsmirigy strúmája kezeléséről

Pajzsmirigy megnagyobbodását szeretné kezeltetni Ön is természetes módszerekkel?

Benke Rita természetgyógyászMellékhatások nélküli, természetes kezelést keres megnagyobbodott pajzsmirigyére? Beszélni szeretne Benke Rita természetgyógyász, reflexológus, fülakupunktúrás addiktológussal strúmája eredményes kezeléséről?

  • A konzultációra előzetes bejelentkezés alapján 30 év tapasztalatával várja Rita.
  • Munkaidőben hívja a +36-1-269-2946-os telefonszámunkat.
  • Vagy töltse ki az űrlapot. Az űrlapon adja meg elérhetőségét, és kollégánk visszahívja Önt.

Megnagyobbodott pajzsmirigyét felmérő konzultációján alapos állapotfelmérésre kerül sor. Ennek során megállapítjuk, hogy

  • mi okozhatta pajzsmirigye megnagyobbodását. Miért olyan fontos ez? Azért, mert a megnagyobbodás okának megszüntetésével jó eséllyel pajzsmirigye egészséges működését is visszaszerezheti.
  • Megbeszéljük, hogy megnagyobbodott pajzsmirigye sikeres kezeléséhez milyen életmódbeli változásokra van szüksége. Ha figyel az étrendjére, többet mozog, és eredményesebben kezeli a stresszt, akkor visszaszerezheti pajzsmirigye egészséges működését.
  • Kiválasztjuk, hogy milyen kezelések (talpreflexológia, fülakupunktúra stb.) szükségesek panaszmentességéhez. Mentorként és tanácsadóként segítem pajzsmigye egészséges működésének visszaszerzésében.

A konzultációra kérjük, hogy hozza magával pajzsmirigy vizsgálatának leleteit is.

Rita szeretettel várja. Eljön hozzá megnagyobbodott pajzsmirigye egészséges működéséért?

Gyógyulásához kérjen információt most, mert egészsége a legdrágább kincse, és így tudunk segíteni

Az Ön neve*:
E-mail címe*:
Telefonszáma*:
Üzenete*:

A *-gal jelölt mezőket mindenképp töltse ki!
Adatait bizalmasan kezeljük. Harmadik félnek nem adjuk ki. 2 munkanapon belül visszahívjuk.

         
Harmónia Centrum a médiában: