Harmónia Centrum
Eljön hozzánk az egészségéért?
1055 Budapest, Markó utca 11
H-P: 8.00-19.00
Mi fáj? Mi a panasza?
Hatékony gyógymód kereső...
Főoldal / Emésztési zavarok / Gyomorfájdalom kezelése / Gyomorgyulladás kezelése

Gyomorgyulladás, gyomorhurut kezelése gyógyszerek mellékhatása nélkül

A gyomorgyulladás vagy gyomorhurut a gyomor gyulladással járó betegsége. A gyomor belső rétege, a gyomor belső falának a nyálkahártyája gyullad be. Több minden okozhatja a gyomor gyulladását akár külön-külön is. A legtöbbször azonban több kiváltó ok áll a gyomornyálkahártya gyulladásának hátterében.

Szerencsére a legtöbbször a panaszok maguktól elmúlnak, vagy legalábbis jelentősen enyhülnek néhány nap alatt. Az akut gyulladásos panaszok mellett azonban gyakran előfordul a krónikus, hosszan tartó gyomornyálkahártya gyulladás is. Ilyenkor már komolyan oda kell figyelni a gyomor gyulladásos panaszára, és a jelentkező tünetekre. Különösen akkor, ha súlyosbodnak a panaszok. A krónikus gyomorhurut ugyanis nem múlik el néhány nap alatt, illetve időről időre újra megjelennek a panaszok.

Gyomorgyulladás okai lehetnek

A gyomornyálkahártya gyulladását több minden is okozhatja.

Bakteriális fertőzés okozta gyomorgyulladás

A romlott vagy mosatlan élelmiszerek, illetve az elégtelen kézmosás és higiénia gyakori oka a gyomorhurutnak.
Az egyik leggyakoribb ok a bakteriális fertőzés, amit leggyakrabban a gyomor nyálkahártyájában lévő Helicobacter pylori baktérium okoz. Ez a baktérium az emberek közel felének megtalálható a gyomor nyálkahártyájában, de szerencsére a legtöbb esetben nem okoz panaszokat. Sokaknál viszont enyhébb esetben gyomorhurutot, súlyosabb esetben pedig akár gyomorfekélyt is okozhat.

Gyógyszerek szedése okozta gyomornyálkahártya gyulladás

Sokszor okoznak gyomorpanaszt a mozgásszervi panaszok kezelésére kapott szteroidot nem tartalmazó gyógyszerek. Például az iboprofént tartalmazó fájdalomcsillapítók hosszabb szedésére a gyomor nyálkahártyája gyakran begyullad. Ezért ezeket a mellékhatásokkal járó fájdalomcsillapítókat csak nagyon meggondoltan és indokolt esetben szedje.

A daganatos betegségekre kapott gyógyszerek is károsítják a gyomor nyálkahártyáját, illetve a sugárkezelés is pusztítja a gyomorban és bélrendszerben a jó baktériumokat, aminek a rossz baktériumok túlsúlyba kerülése, és gyomorgyulladás kialakulása lehet a következménye.

Egészségtelen életmód

A túl zsíros és/vagy túl fűszeres ételek túlzott fogyasztása vagy a túl hideg és meleg ételek gyakori fogyasztása is gyakran okozhatja a gyomor gyulladását.

A túlzott alkoholfogyasztás is komoly kockázati tényező a gyomorhurut kialakulásában. A gyomor falát a gyomorban termelődő gyomorsavval szemben védő gyomor nyálkahártya károsodik az alkohol fogyasztására. Ha pedig a gyomorfal védőrétegét alkotó nyálkahártya károsodására a gyomorsav a gyomorfalat kezdi szétmarni, akkor ez a gyomor falán vérzések, fekélyek kialakulásához vezethet.

Az alkoholfogyasztáshoz hasonló komoly kockázati tényező a dohányzás is. Azért, mert a dohányfüstben található nikotin a gyomorszáj záróizmát ellazítja. Emiatt pedig a telt gyomorból a gyomorsav visszafolyhat a nyelőcsőbe, és ott savas felböfögést (reflux) okozva a nyelőcső falát marja.

A túlzott stressz is az életmóddal összefüggő kockázati tényező. A hosszan tartó stressz, az állandó rohanás, az időzavar állandó idegességet okoz. Sokszor csak gyorsan bekapkod valamit anélkül, hogy megrágná azt az egészségtelen ételt, ami éppen a keze ügyébe kerül, és a rágás hiánya és az étel egészségtelensége sem tesz jót a gyomrának. A stressz miatti állandó idegeskedés, rohanás nemcsak a gyomor gyulladását, hanem a gyomorégés vagy az irritábilis bél szindróma kialakulásához is vezethet.

Autoimmun betegség okozta gyomor gyulladás

Autoimmun betegség esetén a szervezet saját sejtjeit nem ismeri fel, és ellenséges betolakodónak érzékelve, az immunrendszer ellenanyagot termel a gyomorfalat védő nyálkahártya ellen. Ezért a gyomor nyálkahártyája begyullad. Ha valamilyen ismert autoimmun betegsége van, akkor sokkal nagyobb veszélye annak, hogy a gyomor nyálkahártyáját is az autoimmun betegség támadja meg.

Gyomor gyulladás tünetei lehetnek

A gyomorhurut az emésztőrendszeri betegségekhez hasonló klasszikus tüneteket produkálja:

  • A gyomorban jelentkező szúró érzés, égő fájdalom a szegycsont alatt, a görcsös hasfájás a leggyakoribb tünet. Ez a fájdalom evés után enyhül vagy éppen rosszabbodik.
  • Gyakran jelentkezik étvágytalanság, émelygés, hányinger, vagy akár hányás is. A hányadék akár véres is lehet.
  • Gyomorégés, savas felböfögés, ami rossz szagú lehelettel párosul.
  • Gyakori tünet az evés utáni teltségérzet, a puffadás, felfuvódottság különösen akkor, ha nem többször kevesebbet, hanem naponta háromszor, egyszerre elég sokat eszik. Még erősebb a gyomor a teltségérzete, ha napközben csak bekapkod valamit, és este pótolja a napközben kimaradt evést. A teltségérzet önmagában még nem jelenthet nagy gondot, mert evés után természetes. Azonban, ha a többi tünettel együtt jelentkezik, akkor gyanakodjon a gyomornyálkahártya gyulladására.
  • Még komolyabb lehet a gyomor nyálkahártya gyulladása, ha a hányással kávéaljszerű hányadék távozik a gyomrából vagy szurokszékletet produkál. Ilyenkor a hányadék és a széklet is a vértől fekete. A vérzés ugyan nem feltétlenül jelent nagy bajt, de mindenképp keresse fel a háziorvosát ezekkel a tünetekkel.

Mik lehetnek a gyomorhurut szövődményei?

A gyomor krónikus, hosszan tartó gyulladása olyan fájdalmas szövődményekkel járhat, mint a gyomorfekély (link: Gyomorfekély kezelése), a gyomor vérzése. Minél hosszabb ideje tart a gyomor gyulladásos állapota, annál nagyobb a gyomorrák kialakulásának veszélye is.

Gyomorhurut kezelése házilag, mellékhatások nélkül

Érdemes a gyomor gyulladását mellékhatások nélküli, kíméletes módszerekkel kezelni. Azért, mert ezek nem okoznak olyan mellékhatásokat, mint a gyógyszeres kezelés.

Figyeljen az étrendjére és az étkezésére!

Hirtelen jelentkező, akut gyomorgyulladásnál a gyorsabb gyógyulásért érdemes diétázni, és napjában többször, de egyszerre kevesebbet enni. Azért, hogy biztosítsa a megfelelő tápanyagbevitelt, de ne terhelje túl a gyomrát.

A túl hideg és túl meleg ételek sem tesznek jót, mert nagyon megterhelik a gyomrát. A túlságosan édes és sós ételek sem tesznek jót a gyomrának. Ugyanígy ne fogyasszon sokat a túl sok savat termelő ételekből sem, hisz a gyomor nyálkahártyája van gyulladásban, ami gyulladásmentes állapotában megvédené a gyomor belső falát a gyomorban termelődő savak maró hatásától.

Ne fogyasszon erősen fűszeres ételeket sem. Különösen a só, bors és paprika túladagolását kerülje el. A puffasztó hüvelyes zöldségek és káposztafélék fogyasztását is mellőzze a gyomor gyulladásának idején.

Mindenképp mellőzze az alkoholos italok, kávé és az energiaital fogyasztását. Szénsavas italokat se fogyasszon, hisz ezek is termelik a gyomorsavat. A bőséges folyadékfogyasztás viszont fontos. A folyadék tiszta víz vagy szénsavmentes ásványvíz legyen elsősorban, és legalább 2-2,5 liter naponta. A gyomor savassága is csökken a bőséges folyadékfogyasztástól.

Nem az étrend része, azonban fontos az is, hogy ne dohányozzon.

Gyomorhurut diéta

Érdemes a gyomor működését megnyugtató ételeket fogyasztani. Ilyen ételek a pirítós kenyér, a sóba vízbe főtt krumpli vagy burgonyapüré, a rizs, a piskóta vagy a keksz. A friss, lágy kenyér helyett érdemes a szikkadt, szárazabb kenyeret, zsemlét és kiflit enni. A gyomor gyulladás diéta során a zsíros ételek helyett jobb zsírszegény ételeket, sovány főtt és sütött húsokat enni.

Az étrend összeállításánál figyeljen arra, hogy bőségesen tartalmazzon növényi rostokat. Ezért érdemes zöldségeket, gyümölcsöket fogyasztani, frissen vagy párolva a zöldségeket. Ezek sok rostot, vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaznak. A zsírok és szénhidrátok helyett inkább fehérjedús legyen az étrendje. Természetesen szüksége van az energiát adó szénhidrátokra és zsírokra is, azonban a korábbinál kisebb arányban. Étrendjének ilyen átalakításával is kíméli gyulladt gyomrát.

Gyömbér gyomor nyálkahártya gyulladás ellen

Gyulladáscsökkentő és antibakteriális tulajdonságaival a gyömbér tea fogyasztásával elpusztítja a gyomorban lévő káros baktériumokat, és ezzel csökkentheti a gyomor gyulladását.

A megtisztított, friss gyömbér rágcsálásával majd víz fogyasztásával is csökkentheti gyomorgyulladását.

Kamillából főzött tea gyomor gyulladás csillapítására

A hazánkban szinte mindenhol termő kamilla gyulladást csökkentő hatása közismert. Ezt a gyulladást csökkentő hatást a gyomorhurut mérséklésére is bátran használhatja. A kamillatea fogyasztásával megnyugtatja a gyulladástól háborgó gyomrát.

A kamillatea készítésekor arra figyeljen oda, hogy a tea keveréket ne forrásban lévő vízzel öntse le. Azért, mert a forrázással jelentősen csökkenti a kamilla gyulladást csökkentő hatását. Ha viszont „csak” meleg vízzel önti le a teafüvet, akkor sokkal jobb lesz a gyulladást mérséklő hatása.

Articsóka emésztés segítésére

Az articsóka fogyasztásának kétszeresen is jótékony hatása van a gyulladt gyomorra. Egyrészt magas rosttartalma segíti az emésztést. Másrészt lúgos hatású is, ami a termelődő gyomorsav megkötésével egyensúlyban tartja a gyomor pH-értékét. Fogyasztása nagymértékben segíti a gyomorhurut megszüntetését.

Burgonyalé a gyomor lúgosítására

A burgonya és a burgonyalé lúgos hatásával szintén a gyomorban termelődő savak megkötésével segíti a gyulladás mérséklődését. A gyomor pH-szintjének egyensúlyban tartásával a nyers krumpli meghámozásával és/vagy lereszelésével kinyert lúgos hatású levet bátran fogyassza a gyulladt gyomor megnyugtatására.

Ananász a gyulladt gyomor megnyugtatására

Az ananász olyan emésztését segítő enzimeket tartalmaz, amelyek megvédik a gyomrát. A lúgos hatású ananász kifejezetten nyugtatja a gyomorsav irritációjától gyulladt gyomrot.

Papaya az emésztés megkönnyítésére

A papayában található papain enzim elősegíti az elfogyasztott ételek könnyebb emésztését. Emellett magas béta-karotin tartalma is javítja az emésztést. Minden olyan zöldség és gyümölcs, ami segíti az emésztését, csökkenti a gyomorban a gyulladást. Ezért jók a sok rostot tartalmazó zöldségek és gyümölcsök, mert segítik a gyulladt gyomrot a könnyebb emésztésben.

Borsmenta a gyomorsav megkötésére

A menta mentoltartalma is megköti a gyomorsavat, ezzel együtt pedig csökkenti a hányingert és a gyomortartalom nyelőcsőbe való visszaáramlását.

A borsmentából főzött tea fogyasztásával vagy akár a mentalevél elrágcsálásával is javítani tudja gyomra pH-értékét gyomor gyulladása mérsékléséért.

Kurkuma gyomor gyulladás csökkentésére

A kurkuma antibakteriális, gombaölő és gyulladást csökkentő hatása nyugtatja a gyomor gyulladt nyálkahártyáját, és ezzel csökkenti a gyulladást.

Nem könnyű étrendjét átalakítani. Nem könnyű akár több évtizedes étkezési szokásait megváltoztatni, és áttérni a gyomor gyulladását megszüntető, egészségesebb étrendre.

  • Akaraterejéért és kitartásáért cserébe viszont jó eséllyel megszabadulhat gyomorgyulladásától, és panaszaitól. Szeretne gyomorgyulladás nélkül élni?

Mennyi a gyomornyálkahártya gyulladás gyógyulási ideje?

A gyomor belső falát védő gyomornyálkahártya az emésztést segítő gyomornedvektől és a gyomorsavtól védik a gyomor falát. Ha a gyomornyálkahártya meggyengül valamilyen vírus, baktérium vagy külső behatás, például antibiotikum szedésére vagy a gyomorban túl sok gyomorsav termelődik, akkor ennek hatására a gyomornyálkahártya begyulladhat.

Az esetek többségében a hirtelen jelentkező, akut gyomorgyulladás enyhe lefolyású. Ilyenkor legtöbbször már néhány nap alatt is enyhülnek a panaszok, és fokozatosan meg is szűnnek. 1-2 hét alatt megszűnnek a panaszok, és magától gyógyul a gyomornyálkahártya gyulladás.

Súlyosabb esetben azonban magától nem szűnik meg a gyulladás, és ha egy hétig nem enyhülnek a panaszok, akkor érdemes a háziorvost felkeresni.

  • Azonnal keresse fel a háziorvosát, sőt inkább a legközelebbi kórház sürgősségi ügyeletét akkor, ha véres a hányása, lázas vagy szurokszéklete van.

Gyomorgyulladás mellékhatásoktól mentes megszüntetését kéri Gorszkij-Kossuth Klaudia természetgyógyásztól?

Gorszkij-Kossuth Klaudia természetgyógyászA gyomor gyulladásos panaszainak megszüntetését segítő konzultációjára előzetes bejelentkezés alapján várja Klaudia.

  • Munkaidőben hívja a +36-1-269-2946-os telefonszámunkat a gyomorgyulladás mellékhatások nélküli megszüntetéséért.
  • Vagy töltse ki az űrlapot. Az űrlapon adja meg elérhetőségét, és kollégánk visszahívja Önt.

Egészségét, immunrendszere erősségét és gyomor nyálkahártyája állapotát felmérő konzultációján egészsége és immunrendszere alapos állapotfelmérésére kerül sor. Ez alapján megállapítható, hogy 

  • mi okozhatta panaszát.
  • Meghatározzák, hogy gyomor gyulladását okozó panaszai megszüntetésére milyen étrendi és életmódbeli változásokra lehet szüksége.
  • Eldöntik, hogy milyen természetgyógyászati kezeléseket használhatunk panasza mellékhatások nélküli megszüntetésére.

Állapotfelmérő konzultációjára Klaudia szeretettel várja. Eljön hozzá gyomorgyulladást okozó panasza mellékhatások nélküli megszüntetéséért?

Gyógyulásához kérjen információt most, mert egészsége a legdrágább kincse, és így tudunk segíteni

Az Ön neve*:
E-mail címe*:
Telefonszáma*:
Üzenete*:

A *-gal jelölt mezőket mindenképp töltse ki!
Adatait bizalmasan kezeljük. Harmadik félnek nem adjuk ki. 2 munkanapon belül visszahívjuk.

         
Harmónia Centrum a médiában: