Cukorbetegek világnapja van november 14-én

A diabétesz világnap 2021-ben is november 14-én van megtartva. Mint minden évben 1991 óta.

Miért november 14 a cukorbetegek világnapja?

Azért, mert a Nemzetközi Diabetes Szövetség és az ENSZ által létrehozott Egészségügyi Világszervezet, a WHO döntése alapján az inzulin felfedezőjének, Frederick Bantingnak a születésnapján emlékeznek meg a cukorbetegek világnapjáról.

cukorbetegek világnapja

Cukorbetegek világnapja van november 14-én. A Diabétesz világnap logója egy kék kör. Ez egyben a cukorbetegség nemzetközi jelképe is. A kék kör a cukorbetegséggel küzdők közösségét jelképezi

Az inzulin 1921-es felfedezése óta a cukorbetegség egyre veszélyesebb népegészségügyi probléma lett. A XXI. században a diabétesz a legtöbb embert érintő anyagcsere betegség. A WHO, az Egészségügyi Világszervezet jelentése alapján 1980-tól 2014-ig a cukorbetegek száma 108 millióról 422 millióra nőtt a Földön.

Ebben benne van az 1-es típusú, inzulinfüggő cukorbetegség, amely autoimmun betegség, és benne van a 2-es típusú cukorbetegség is, amely alapvetően az életmódunktól függően alakul ki.

Vagy éppen nem alakul ki, ha odafigyelünk arra, hogy mit eszünk, és mozgunk eleget. Az egészségesebb étkezés és a rendszeres mozgás azonban korántsem olyan könnyű az élelmiszeripar félkész és készétel dömpingjében, és az ülőmunka mindent elsöprő térhódítása közben. Az emberi test mozgásra, helyváltoztatásra lett kialakítva, és nem az íróasztal előtti egész munkanapos ülőmunkára.

egészséges ételek

Melyik kerül gyakran az asztalukra? Melyiket szereti ezek közül az egészséges élelmiszerek közül?

Természetesen egészségesen táplálkozva és sokat mozogva sincs garancia a cukorbetegség elkerülésére. Egészségesen élve azonban minden esélyünk megvan arra, hogy sokkal kisebb legyen a valószínűsége a cukorbetegség kialakulásának.

Nem véletlen az, hogy a diabétesz elsősorban a túlsúllyal küzdő és keveset mozgó emberek panasza.

Miért olyan fontos felhívni a figyelmet a cukorbetegségre?

Azért, mert az előbb említett adatok szerint is 34 év alatt megnégyszereződött a cukorbetegek száma a világon. Ha nem változtatunk legalább a szükséges mértékben az életmódunkon, akkor tovább fog folytatódni a cukorbetegek számának duplázódása, négyszereződése.

A diabétesz ellen akkor tud a legtöbbet tenni, ha odafigyel arra, hogy mit eszik, és arra, hogy mennyit mozog.

Cukorbetegség a nyolcadik leggyakoribb halálok a Földön

A cukorbetegség komoly kockázati tényezőt jelent. A diabétesz velejárójaként a magas vércukorszint megnöveli a szív és érrendszeri betegségek kialakulásának és a vese elégtelen működésének a veszélyét. A diabétesz jelentősen felgyorsítja az erek elmeszesedésének folyamatát. Ennek hatására pedig kialakul az erek szűkülete, súlyos esetben pedig szívinfarktus vagy agyvérzés is kialakulhat.

diabéteszes neuropátia

Neuropátia, az idegek érzékelésének zavara fenyegeti a cukorbetegeket

A cukorbetegek látása is veszélybe kerül, ha éveken, évtizedeken át magas a vércukorszint. A diabétesz a szemet is megtámadja, és rontja a látást. Az idegek érzékelésének zavara, a neuropátia is kialakul a cukorbetegek 60-70%-ánál.

Ez pedig azt jelenti, hogy az idegek érzékelésének romlásával egyszerűen nem érzi a fájdalmat. Márpedig az ellen a fájdalom ellen nem tudunk védekezni, amit nem is érzünk. Az idegek nem továbbítják az agyba a sejtek fájdalomüzeneteit.

talpfekély kezelés után

Talpfekély lökéshullám kezelés után

Emellett pedig az alsó végtagon futó erek falára nehezedő nagy nyomás, valamint az artériás és vénás keringés évtizedek alatt kialakuló problémája miatt a láb fekélyesedésének kockázata is fenyegető veszélyt jelent a cukorbetegekre. A diabétesz egyik nagy problémája az, hogy a vércukor magas szintjénél a seb gyógyulásának hajlama is jelentősen romlik. Nemcsak könnyebben sebesedik a fekélyes láb, hanem sokkal nehezebben is gyógyul a seb.

Beszédesen elborzasztó adat, hogy az amputációk 70%-a a cukorbetegségre vehethető vissza. Itt pedig elsősorban az alsó végtag amputációja a kiemelkedő gyakoriságú.

Cukorbetegség Magyarországon is a leggyakoribb anyagcsere betegség

Hazánkban is körülbelül félmillió ismert cukorbeteg ember él. Olyan diabéteszesek, akik már tudják, hogy ha nem figyelnek oda az étkezésükre, akkor bizony magas a vércukorszintjük. Körülbelül félmillióan lehetnek azok is, akiknél ugyan még nem derült ki, hogy cukorbetegek, mert nem voltak szűrővizsgálaton, nem mérették meg a vércukorszintjüket, de már a megengedettnél magasabb a vércukorszintjük.

Emellett pedig félmillióan lehetnek azok is, akik hajlamosak a cukorbetegség kialakulására.
Márpedig a kevesebb, mint tízmilliós Magyarországon másfélmillió ember egészségügyi problémája már komoly népegészségügyi problémát jelent.

Mikor magas a vércukor szintje?

A vércukorszint normális szintje 3,9 és 6,1 mmol/l közötti értéket mutat éhgyomorra. Cukorbetegnek akkor számít valaki, ha étkezés után 8 órával 7 mmol/l felett van a vércukorszintje. Illetve akkor, ha a vércukorszint bármikor mérve meghaladja a 11 mmol/l-t.

Mi a Diabétesz Világnap célja?

diabétesz világnap

Diabétesz világnap a cukorbetegség veszélyeire, valamint a megelőzésre és a kialakult cukorbetegség kezelésének fontosságára hívja fel a figyelmet

Az, hogy felhívja a figyelmet a cukorbetegség veszélyére. Felhívja a figyelmet a cukorbetegség súlyos szövődményeire. És éppen ezért tájékoztatással segítse a diabétesz kialakulásának megelőzését az életmódunkra való odafigyeléssel.

A megelőzés mellett pedig ugyanolyan fontos a cukorbetegek tájékoztatása is. Egészséges táplálkozással, cukorbeteg étrenddel, az inzulinszintre való odafigyeléssel és rendszeres mozgással kordában tartható a cukorbetegség, és jó eséllyel el lehet kerülni a diabétesz súlyos szövődményeinek a kialakulását is. Nagyságrendekkel lehet csökkenteni a szív és érrendszeri betegségek, a vesebetegségek kialakulásának a veszélyét.

cukorbeteg láb szindróma

Nehezen gyógyul a seb cukorbeteg láb szindrómánál

Emellett pedig a láb gondos ápolásával és az inzulinszintre való odafigyeléssel jelentősen csökkenteni tudja a láb fekélyesedésének veszélyét és az idegek érzékelésének romlását.

Miért fontos ez? Azért, mert Magyarországon évente 3-4.000 lábat amputálnak cukorbetegség miatt. Márpedig ezeknek az amputációknak a jelentős része elkerülhető, megelőzhető lenne.

Mit tud tenni a cukorbetegség elkerüléséért?

Az életmódunkból adódó, 2-es típusú cukorbetegség megelőzéséért már akkor is sokat tesz, ha egészséges étrenddel leadja felesleges kilóit, és rendszeresen mozog. Szakemberek szerint már az is elég lehet, ha naponta fél órát, háromnegyed órát sétál. Garancia természetesen nincs a diabétesz megelőzésére ekkor sem.

Azonban az biztos, hogy sokkal kisebb a veszélye a kialakulásának.

A Diabétesz világnap a cukorbetegség megelőzésére, és ha már kialakult, akkor a kezelésére, a vércukorszint szinten tartására hívja fel a figyelmet.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük