Achilles fájdalom erősödhet futás hatására

Az Achilles-ín, az emberi szervezet legvastagabb ina. A vádli izmait rögzíti a sarokcsonthoz, és ezzel pedig a vádli és a talpi izmok közötti kapcsolatot, az energiaátvitelt biztosítja járás, futás közben.

Achilles fájdalom futás

Az Achilles fájdalma leggyakrabban a hirtelen megnövelt terhelés hatására következik be

Az Achilles-ín sérülése, túlzott megerőltetése akkor következik be, amikor az Achilles fokozatos megerősítése nélkül, hirtelen növekszik meg az Achillest ért terhelés. A hirtelen megnövelt terhelés akár szakadást, részleges vagy teljes szakadást és gyulladást is okozhat.

Okozhatja azonban az Achilles fájdalmát a futás előtti bemelegítés elmaradása, vagy nem megfelelő elvégzése is.

Az Achilles vérrel meglehetősen gyengén ellátott ín, ezért regenerálódása, a fájdalom mérséklődése lassú és nehézkes folyamat. Az Achilles gyulladás nehezen múlik el.

Járás, de még inkább futás közben a lábfej és a vádli közötti harmonikus mozgásért felelős elsősorban az Achilles-ín.

Azonban nemcsak a futás közbeni felfokozott fizikai aktivitás, hanem a lábfej különféle deformitásai, például a boka süllyedése, illetve a kereszt vagy a hosszboltozat süllyedése is jelentősen növeli az Achilles-ín terhelését, és ezzel pedig gyulladásának a veszélyét. Emellett azonban több más tényező is felelős lehet az Achilles túlzott terheléséért. Melyek lehetnek ezek:

  • A nem megfelelő futócipő is túlterheli, illetve nem megfelelően védi az ízületeket, és az Achillest sem.
  • Egy túl sokáig hordott futócipő a maga széttaposott viseltességével már nem képes olyan feszesen tartani a lábfejet és rugalmasan alátámasztani a talpat, ezért a cipő tartásának hiánya az ízületekre, ezáltal pedig az Achilles-ínra is túlzott terheket rakhat.
  • Ugyanakkor az aszfalton illetve bármilyen túl kemény talajon történő futás is túlzottan igénybe veheti az Achillest. Különösen a gyors futás terheli meg az ízületet.
Achilles-ín gyulladás okai

Az Achilles-ín gyulladását mi okozza? Derítse ki az Achilles gyulladás okát feltáró kérdőív kitöltésével! Kattintson a képre kérdőívéért

Önnek mi okozza Achillese gyulladását?

  • Derítse ki a gyulladás okát a kérdőív kitöltésével!
  • A gyulladás okának kiderítése után pedig szüntesse meg a gyulladást kiváltó okot! A kiváltó ok megszüntetésével megszabadulhat Achillese gyulladásától is. Akár örökre. És már tervezheti is, hogy az Achillese fájdalmától szenvedés heteit, hónapjait mivel fogja tölteni ezután.

A legfontosabb a fájdalom jelentkezésekor, hogy nem szabad folytatni a futást, mintha mi sem történt volna. Azért, mert a kezdeti gyulladás egyre erőteljesebbé válik. Állandósul a fájdalom, és a terhelésre csak egyre rosszabb lesz a helyzet.

A futók között jól ismert, hogy futás közben nem elsősorban a talajról való elrugaszkodás veszi a legjobban igénybe az ízületeket. Ebben ugyanis segít a kar lendítése és a másik láb is. Az elrugaszkodáshoz képest jóval nagyobb terhelést jelent az ízületekre a talajfogás, és az ezt követő támaszfázis. Ugyanis ilyenkor a lendületben lévő testtömeg teljes terhelése a támaszkodó lábra esik. Ráadásul minél gyorsabb a futás, annál rövidebb ennek a támaszkodó szakasznak az ideje.

talppárna fájdalom

Talppárna fájdalom a lábujjak alatti talpi részen

Ebből pedig az következik, hogy egyre inkább a talpa elülső részén fut, és minél gyorsabban fut, annál inkább a talp elülső részének terhelése a nagyobb. Márpedig azért, hogy ezeknél a gyors ütemű futásoknál ne csapódjon be a sarok a talajba, a vádli egyik izma, a gázlóizom a felelős. Tehát minél gyengébb ez a gázlóizom a vádliban, annál nagyobb lesz az Achillesre nehezedő túlterhelés.

Ebből viszont már adódik is a feladat, vagyis az Achilles fájdalom megelőzésének a lehetősége.

Meg kell erősíteni a vádliban ezt a gázlóizmot, és ekkor az edzett gázlóizom a gyors futás közbeni talajfogás támaszkodási fázisában csillapítani tudja a sarok becsapódását. Ezzel pedig eléri azt, hogy nem fogja túlterhelni az Achillesét.

lábszár

A gázlóizom megerősítésével futás közben tehermentesíti az Achilles-ínt

A vádliban lévő gázlóizom megerősítésével meg is előzheti az Achilles fájdalmát, de ha már fáj az Achillese, akkor fájdalmát is hatásosan, mellékhatások nélkül kezelheti. Ehhez pedig arra van szüksége, hogy rendszeresen végezze a következő gyakorlatot.

Álljon lehetőleg mezitláb a lépcsőre úgy, hogy csak a talpa elülső részével áll a lépcsőn, lábfejének a talppárnák alatti része a lépcsőfok szélén túllóg.

A gyakorlat során emelkedjen a lábujjaira úgy, hogy olyan magasra emeli a lábujjain állás közben a sarkát, amilyen magasra csak tudja. A gyakorlat lényegi része, a gázló izom erősítése pedig most fog következni. A gázló izom megerősítése, illetve a fájdalmas Achilles panaszmentessé tétele érdekében a lábujjain állva a teljes testsúlyát helyezze a fájdalmas, illetve a gázló izmot erősíteni kívánó lábára, és így ereszkedjen vissza a sarka mélyen a lépcsőfoga alá.

Amikor újra felemelkedik a lábujjaira, akkor a testsúlya a nem fájdalmas vagy nem erősíteni kívánt lábán legyen, amikor viszont visszaereszkedik, akkor testsúlya teljes terhelése erre a lábára essen.

A szakirodalmi leírásokban azt javasolják, hogy a gázlóizom megerősítése érdekében ezt a gyakorlatot érdemes 3×15-os ismétlésszámmal napjában kétszer megcsinálni. A gyakorlat rendszeres végzésével fájdalmas Achillese esetén nagyon gyorsan tudja mérsékelni Achillese fájdalmát. Rendszeres edzés esetén pedig gázlóizma megerősítésével jelentősen csökkenteni tudja az Achillesére nehezedő terhelést. Ezzel pedig megelőzheti az ín nem kívánt gyulladását. Természetesen a gázló izom megerősítése után nem maradhat el a bemelegített izmok nyújtása sem.

Hobbi futóknak és profi sportolóknak is jól jön a sérülések elkerülésére az izmok alapos bemelegítés utáni megerősítése, és az erősítés utáni rendszeres nyújtása. Ezzel lesz alkalmas a jelentős terhelésnek kitett ízület egyre nagyobb terhelés elviselésére fájdalom és gyulladás nélkül.

Mikor kezdi el vádlijában a gázlóizom fokozatos megerősítését az Achilles sérülésének megelőzésére?

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük