Melyek az izomszakadás lelki okai?

Izomszakadásnál az izom túlzott nyújtása, túlzott terhelése szakadáshoz vezethet. Vajon miért következik ez be?

Vajon miért feszíti túl az izmot olyan mértékig, hogy az elszakadjon? Nem lehet az izom terheléséből, fájdalmából előre megérezni azt, amikor már szakadás veszélyezteti például a vádli izmát?

A kérdés jogos, hisz a rugalmassága határaihoz közelítő izom nyilván a feszülése hatására egyre erőteljesebben előbb nyúlik, feszül, utána pedig egyszerűen már fáj is. Miért nem áll meg az ember ilyenkor az izomrugalmasság tesztelésében, ha ezzel megelőzné a izomszakadást. Ezzel több hónap, akár fél év, egy év tehetetlenségre kárhoztatását előzhetné meg.

Izomszakadásnál az izom rugalmasságának a tesztelése olyan szélső határhoz érkezik, ahol az izom egyszerűen nem bírja ki rugalmasságának a próbáját, és elszakad. Miért szakad el az izom?

Az elég egyértelműnek tűnik, hogy túllő a célon az, akinek elszakad az izma. Az elszakadt izom bizony arról árulkodik, hogy az izommal szembeni követelmény nagyobb volt az izom rugalmasságának kialakítására fordított energiánál.

Az izomszakadás fizikai okai

izomszakadás lelki okai

Az izomszakadásnak fizikai és lelki okai is lehetnek

A rugalmassága határaihoz közelítő izom feszülésekor az edzésmunka hatására javul az izom vérellátása. A vérbőség meggyorsítja a véráramlást. A vérkeringés javulására felgyorsulnak az izmot alkotó sejtekben az anyagcsere folyamatok. A fokozatosan növekvő feszülés hatására pedig az izom rugalmassága nő.

  • Nincs az izom edzésével és rugalmasságának fokozásával kapcsolatban semmilyen veszély vagy feladat, akkor, ha a nyújtásra a már tökéletesen bemelegített izomnál kerül sor, még a nyújtás és feszítés szakaszában.
  • Amikor azonban már el van fáradva az izom, és még ilyen állapotban is a feszítés határán dolgozik rajta, akkor már kockázatos a további nyújtás, feszítés.
izomgyulladás

Izomgyulladás az izmok túlerőltetése és a szükséges regenerálódás elmaradása miatt

Az izomnak ugyanis nemcsak erősítésre és nyújtásra, hanem ezzel együtt megfelelő pihenésre, regenerálódásra is szükség van az edzések között. Természetesen minél lelkiismeretesebben, és minél rendszeresebben edz és nyújt, annál jobb lesz az erőnléte. Izmainak a mozgásterjedelme pedig egyre nagyobb lesz. Ez azért van, mert a rendszeres edzés és nyújtás hatására erősödik és rugalmasabbá is válik az izom.

Minél rendszeresebben terheli és nyújtja az izmait, annál fontosabb szerepe van a rendszeresen megdolgozott izmok kellő regenerálódásának is a gyulladás elkerülésében.

részlegesen elszakadt izom

Részlegesen elszakadt izom

A pihenés elmaradásakor ugyanis a túlfeszített izom elszakad, és az elszakadt izom nemcsak fájdalmas, hanem még teljes szakadásnál azzal is számolnia kell, hogy műtétre van szükség az izom szakadásának megszüntetésére.

  •  Részleges izomszakadásnál is hetekbe kerülhet, amíg megszűnik a fájdalom

Melyek lehetnek az izomszakadás lelki okai?

Izomszakadásnál érzelmei áradásával kapcsolatban is túlfeszíti a húrt. Az Önben dúló érzelmek, érzelmi hullámzások olyan szélsőséges értékeken, mélységeken és/vagy magasságokon járhat, amikor már lelkileg is kiegyensúlyozatlanná válik.

A befelé forduló, introvertált embereken ilyenkor vesz erőt a depresszió, a szorongás, az elveszettség, az egyedüllét érzése. Tévképzetei vannak, és sokkal negatívabbnak látja magát, mint amilyen valójában, vagy még inkább annál, mint amilyenné válhatna.

A lélek húrjainak túlfeszülését nemcsak a belsőjében kialakuló depressziós gondolatok, hanem lehetőségeinek kellő körültekintés nélküli túlzó beállítása is okozhatja. A saját magával szemben felállított túlzó elvárások, az irrálisan kitűzött célok elérhetetlensége is vezethet oda, hogy olyan mértékű meghasonlást okoz Önben, amelyből csak egy izomszakadás jelentheti a kiutat.

  • Kicsit bizony szomorú ez, mert izma szakadásának kellett Önt drasztikusan figyelmeztetni arra, hogy bizony ideje lenne megállni egy rövid időre, és végiggondolni azt, hogy vajon jó irányba megy-e?
  • Ha pedig igen, akkor azt is érdemes végiggondolnia, hogy a megfelelő ütemben halad-e reálisan kitűzött célja felé?

Ha ezek közül a kérdések közül bármelyikre nemleges a válasza, akkor bizony már meg is lehet izomfájdalma lelki oka a magával szembeni túlzó elvárások vagy pedig a környezetével való túlzott szembenállás miatt.

Mit tud tenni az izomszakadás lelki okai ellen?

A leginkább akkor és azzal tud tenni a lelkében dúló érzelmek áradásának negatív testi tünetei ellen, az izomszakadásnak a megelőzésére, ha megáll egy rövid időre, szünetet tart egy kicsit, és értékeli a saját helyzetét.

  • Megfelelő irányba tart-e?
  • Úgy határozta meg a céljait, hogy azok reálisak, és az elérésükért örömmel és szívesen is dolgozik?
  • Mert ha nem, akkor ez is okozhat Önben olyan belső feszültséget, amelyet, ha nem áll meg egy pillanatra, akkor előbb-utóbb teste fizikai tüneteivel fogja megállásra késztetni.

Az izomszakadás lelki okainak megelőzésére akkor jár el a legjobban, ha még azelőtt megáll, rövid szünetet tart, és értékeli, átértékeli a helyzetét, mielőtt izma szakadással késztetné Önt erre.

Ha elméje rugalmasabbá válik azzal, hogy lentebb ad túlzó elvárásaiból, ha reálisabban határozza meg a céljait, ha képes jobban elfogadni Önmagát, akkor a lelkében dúló feszültség is csökkenni, oldódni fog. Ezzel pedig eléri azt, hogy nem lesz szükség az izomszakadás lelki okainak következtében a fizikai tünet megjelentetésére.

Egyedül minden nehéz. Lelki békéjének a megtalálása, céljainak a meghatározása is. Segítséget kérve viszont szinte semmi sem lehetetlen lelki békéje megtalálásához. Szeretne újra békében élni önmagával? Szeretne békében élni környezetével?

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük