Tudja miről marad le, ha a dohányzás miatt 10 évvel kevesebbet él?

A dohányzás öregkori éveit rövidíti meg néhány évvel. Vagy akár még többel is. A felmérések szerint ugyanis még az egészségét is tervezetten károsíthatja, és az életét is előre meghatározott mértékben rövidítheti meg a dohányzással.

Kiszámolták, hogy négy szál cigaretta elszívásával nagyjából egy órával rövidíti meg az életét. Ebből már tovább is számolhatja, hogy életének 10 évvel való megrövidítését 17.500 doboz cigaretta elszívásával érheti el, ha 20 szálas csomaggal tervezi az évek megnyirbálását.

Ennyire pontosan persze nem tudja kiszámolni az elszívott cigaretták életét megrövidítő hatását, de azért riasztóak ezek a számok. Azt sem nehéz elfogadni, hogy ha erős dohányosként napi két doboz cigit elszív, akkor 24 év alatt bizony el is szív 17.500 dobozzal. Napi egy doboz elszívásával ehhez azért egy kicsivel több időre lesz szüksége.

Az persze egyáltalán nem biztos, hogy Önnél a 17.500 dobozos cigarettamennyiségnek az elszívása éppen 10 évet vesz el az életéből, de abban azért biztos lehet, hogy nem fogja meghosszabbítani az életkorát.

dohányzásról való leszokás

A dohányzásról való leszokás nemcsak a dohányzónak, hanem a társadalomnak is jó. Szinte mindenkinek előnyös, mégis nehéz leszokni.

Mostanra bizony eljutottunk odáig, hogy leszokni a dohányzásról kifejezetten jó üzlet lett a dohányosnak és a társadalomnak is.

  • Erős dohányosként napi 2 doboz cigaretta árát takarítja meg, és éveket nyer az életéhez.
  • A társadalomnak is megéri a tömeges leszokás, mert ma már többe kerül a dohányosok orvosi ellátása, mint amennyi a dohányiparból befolyik adóként. Bizony ez az érzelemmentes matematika húzódik meg az Ön „leteszem a cigit” elhatározása mögött is.

Ha le szeretne szokni a cigiről, akkor személyes elhatározása mögé ma már széleskörű társadalmi támogatottságot is kap. Persze ez még nem jelenti azt, hogy ezért jóval könnyebb lesz leszoknia a cigiről. Nem lesz könnyebb, sőt kifejezetten nehéz lesz. Igazi emberpróbáló feladat, igazi dohányos embert próbáló feladat lesz.

Nem könnyű leszokni a cigiről

A statisztikákból ugyanis azt is ki lehet olvasni, hogy a cigiről saját akaraterejükből a dohányosok mindössze 3%-a képes lemondani. A másik 97%-nak nem sikerül. Az elhatározás tehát még igencsak kevés ahhoz, hogy tényleg le is tegye valaki a cigit. De persze a sikeresen leszokó 3%-nak is az elhatározástól kezdve sikerült végül leszoknia.

A sikertelenül próbálkozó 97%-nak bizony azért is nem sikerült, mert a nikotinelvonás testi tünetei mellett a pszichés tünetek is jelentkeznek. Vagyis nemcsak arról van szó, hogy a leszokni akaró szervezetében már annyira felhalmozódott a nikotin, hogy a cigarettázásnak akár az átmeneti abbahagyása is elvonási tüneteket eredményez, hanem arról is, hogy bizony a dohányzás rituáléjával kialakult a pszichés függés is.

A rágyújtás a cigire valóságos szertartássá vált. Különösen baráti társaságban olyan erős hatású ez, hogy bizony nehéz megállni, hogy ne gyújtson rá. A barátokkal bulizva bizony nem könnyű kitartani a leszokás mellett, és ellenállni a csábításnak.

A leszokás szilárdságát persze jelentősen erősítheti valamelyik közeli hozzátartozó vagy barát dohányzással kapcsolatos idő előtti halála, vagy pedig a megbetegedéstől való félelem is. Nőknél jelent sokszor szilárd elhatározást, és emellé még sikeres megvalósítást is a teherbeesés. Ezt az elhatározást még tovább erősítheti az is, hogy ilyen helyzetben az elhatározást a kismama környezete is maximálisan tolerálja, és a maga módján még igyekszik is megkönnyíteni azzal, hogy nem is dohányzik a kismama közelében, és nem is emlegetik a cigit.

A leszokást persze nemcsak az elhatározás szilárdsága, hanem a nikotinpótlás is segítheti

A nikotinpótlás a nikotin szintjének fokozatos csökkentésében nyújt gyógyszeres segítséget.

  • A jól ismert tapasz a leszokás időszakában a bőrön keresztül juttatja a szervezetbe a kívánt mennyiségű nikotint. Kétféle közül választhat. Vagy a nappal ragasztja fel magára, vagy pedig a reggeli cigaretta utáni sóvárgást igyekszik mérsékelni.
  • A nikotinos rágógumi fő előnye, hogy a nikotin mennyisége szabályozható.
  • A nikotintartalmú cukorkát, az édességhez hasonlóan, lassan kell elszopogatni.
  • A leszokás legerősebb támogató eszköze lehet a nikotinos orrspray. Ennél a tartályból a nikotinoldat közvetlenül az orr nyálkahártyájára kerül, és innen gyorsan fel is szívódik. Ez még az erős dohányosok leszoktatásakor is eredményesen használható.

A nikotinfüggőségtől való megszabadulásban nagy segítséget jelent az akupunktúra a sóvárgástól való megszabadulásban.

Milyen esélye van leszokni a cigiről?

Hazánkban magas a dohányosok aránya, erre bizony nem lehetünk különösebben büszkék. Ezzel szemben viszont körülbelül 1 millió valamikor dohányzó embernek sikerült végleg letenni a cigit. Persze a többségüknek nem elsőre, hanem sokadik próbálkozásra. Ez azonban végül is semmit nem jelent a végeredmény, az egészségesebb élet szempontjából.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük