Vigyázat! Itt a nyár, nem mindegy milyen cipőben jár!

Életünk során naponta 8-16 órát talpon vagyunk. Nem mindegy, hogy milyen lábbeliben töltjük ezeket az órákat. Testünk majdnem minden részére hatással van, milyen cipőt, szandált, papucsot viselünk. Ugye Ön is érezte már, ha új cipőt vesz fel, megváltozik a tartása. Ha töri a cipő a sarkát, úgy fogja terhelni a lábát, hogy minél kevésbé fájjon addig is, míg hazaér vagy legalábbis le tudja cserélni a cipőt papucsra vagy egy másik cipőre.

Talán még nem is gondolt sokszor bele, de a cipő, ami megvéd, például a talaj egyenetlenségeitől, az ellenségévé is válhat, ha nem megfelelő. A cipő minősége pedig sok mindentől függ.

Milyen gondjai lehetnek a cipő választása miatt?

Ön megfelelő méretű cipőt hord? Vagy szeretné, ha kisebbnek tűnne a lába? Nem tudja, mennyit árt önmagának élete további részére akár egy kicsit kisebb cipővel is.
Aztán – kedves nőtársaim – ott vannak azok a szépséges (és gonosz) magas sarkú cipők. Régi közhely, hogy a szépségért meg kell szenvedni. OK lenne, ha ez csak arra a pár órára szólna, ameddig felvesszük, elmegyünk a színházba, buliba, de ennek a néhány órai magas sarkú viselésnek későbbi és hosszú távú hatásai is vannak. Ha gyakran hord nagyon magas sarkú cipőt, az felboríthatja a láb statikai szerkezetét.

magas sarkú cipőben

Csinos csak annyi a baj vele, hogy nem egészséges.

Máshogyan terhelődik a láb, mint az természetes lenne: a lábboltozatra kerül a teher, emiatt pedig túlterheli a 3 középső lábujj lábközépcsontjait. Ez idővel harántboltozat süllyedést és csonthártya-gyulladást okozhat. A talp párnás részén először csak bőrkeményedések keletkeznek (ez az első jele annak, hogy rossz cipőt hord, figyeljen rá!), később pedig jelentkezik a fájdalom is. További hátránya a csinos magas sarkúnak, hogy viselésekor megemeli az izmokat, így hosszabb távon megrövidülhetnek a vádli izmai és az Achilles-ín, ez pedig sarokfájdalomhoz vezet.

Fontos még a cipő talpának milyensége is, hiszen a cipő egyik feladata az is, hogy tehermentesítse lábait. Egy jó gumitalp például jelentős terhelést tud elnyelni, rezgéscsillapító hatása van, ami nagyon fontos például sportolás során, amikor edzés közben sok az ízületeket érő ütés, a kitámasztás, a kemény talajfogás. De a mindennapok során is fontos a rezgéscsillapító talp, mert ha jól összeszámolja, sok-sok kilométert tesz meg akár a munkahelyén, otthonán belül vagy a közlekedés során is. Egy merev talpú platform cipő, 10 centis sarkakkal mennyire felel meg a fenti elvárásoknak?

Nemcsak a rezgéscsillapítás fontos, de a cipő orrának kialakítása is. A mai cipők nagy része szűkülő orrú, mert ez sokkal szebb formát kölcsönöz a lábnak, mintha tompa orrú cipőkben járna. Itt jön azonban megint az egészség szempontja: ilyen formájú cipőkben a lábujjak összetorlódnak, és bekövetkezik, amit fiatalon úgysem hisz el, hogy Önnek is előbb-utóbb lesz bütyke, kalapácsujja, csontkinövése, és nemhogy magas sarkú cipőben nem fog tudni járni, de alig talál majd megfelelő, hordható cipőt az eldeformálódott lábára. És ez még a legkevesebb, mert a lábfej elváltozásai boka-, térd-, csípő és gerincfájdalmakhoz is vezethetnek.

A nem megfelelő lábbeli viselése miatt a lábtól kiindulva az egész vázrendszer egyensúlya megbomlik, és a kiegyensúlyozatlanság további ízületi bántalmakhoz vezet. A szervezetben ugyanis, így a mozgás szervrendszerben is, minden mindennel összefügg. Nem megfelelő cipőiért a lába egészségével fizet.

A láb eldeformálódásának folyamata nem fordítható vissza, csak megállítható, ezért fontos megelőzni az elváltozásokat. De ha már kialakultak, a fájdalmak enyhítésében és a további romlás elkerülésében segíthet egy saját lábra készített talpbetét, egy harántemelő vagy szilikonos sarokék. Mindenképpen ajánlatos azonban szakember segítségét kérni, és egy állapotfelmérést elvégeztetni a legmegfelelőbb kiválasztásához.

Mire figyeljen tehát a nyári lábbeli kiválasztásánál?

Na, nem a divatra gondolok, hanem továbbra is az egészség szempontjaira.

  1. Úgy válasszon szandált, hogy mindenképpen legyen benne alátámasztás, és a sarkakat is tartsa valami.
  2. Ne gyalogoljon kilométereket papucsban! Lehet, hogy szellős, de a lábujjakat így túl nagy megerőltetésnek teszi ki, és jön a harántsüllyedés.
  3. Nem jó a teljesen lapos sarkú papucs vagy szandál sem, mert a lábnak szüksége van némi megtámasztásra.
  4. Tartós viseletre minimum 2 centis sarkú cipő az ideális. Ön milyen cipőket hord?
    Ha teheti, naponta többször is váltson lábbelit, és tanuljon meg néhány gyakorlatot, amely felfrissíti a láb vérkeringését, és akár a buszon ülve vagy az irodában is elvégezhető.
  5. A nap végén pedig egy frissítő lábfürdővel kedveskedjen elgyötört lábainak. Hálásak lesznek érte, és évekkel vagy akár évtizedekkel tovább fogják panaszmentesen hordozni.
  6. Örüljön tehát a nyárnak, és legyen sokat a szabadban. De ha lehetséges, gondolja át új cipő vagy szandál vásárlásakor a fenti szempontokat is.

Egészséges cipőiben Önnek is szép nyarat kívánunk a Harmónia Centrum munkatársainak nevében!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük