Hogyan lehet kezelni az asztmát?

Jelenlegi ismereteink szerint az asztma még nem gyógyítható, de a tünetek jelentkezésének felismerésével és időbeli kezelésével jól kordában tartható.

Mi azt asztma kezelésének célja?

asztma kezelése

Hogyan lehet eredményesen kezelni az asztmát?

A kezelés célja elsősorban a légutak gyulladásának valamint a tüdő hörgőiben kialakult görcsöknek a megszüntetése. A leszűkült légutak átjárhatóságát segítő hörgőtágító gyógyszerek a bevételük után azonnal hatni kezdenek. A belégzéssel közvetlenül a tüdőbe jutó tágítók már néhány másodperc után hatni kezdenek, és olyannyira hatásosak, hogy 1-2 perc alatt megszüntetik a fulladást is.

A hörgőtágítók tablettában és injekcióként is adhatók. Hatékonyságukat mutatja, hogy a hatásuk órákon át tart. A legújabb gyógyszerek már 10-12 órás hatással is rendelkeznek. Ugyanakkor körültekintően kell szedni ezeket, mert kis adagban nem hatnak elég gyorsan, a túladagolásuk viszont veszélyes is lehet. A tünetek enyhítésére szolgáló hörgőtágítók mellett a tünetek jelentkezésének a megelőzésére is megfelelő készítmények vannak.

Az inhalálással, belégzéssel bevehető szteroidok a légutak gyulladásának a csökkentésére, ezáltal pedig a légutak szűkületének a megelőzésére szolgálnak. Ezzel pedig az asztmás tünetek megelőzését segítik. Ezek a gyulladást csökkentő szteroidok inhalálással juttathatók a légutakba a gyulladás csökkentésére. A megelőzésre szolgáló gyulladást csökkentő gyógyszerek megfelelő használatával, a légutak gyulladásának az elkerülésével jelentős mértékben lehet csökkenteni a tünetek kialakulásának a lehetőségét. Ez azzal is jár, hogy jelentősen csökkenteni lehet a tünetek csillapításához szükséges hörgőtágító gyógyszerek szedését is.

Az asztma kezelésére a gyógyszerek száraz por formájában történő bevétele a legkorszerűbb gyógymód. A kisgyerekeknél pedig az elektromos porlasztó vagy a spray jelent jó megoldást. A megelőzésre szolgáló gyulladáscsökkentőt, és a jelentkező tünetek kezelésére szolgáló hörgőtágítót egy készülékből tudja adagolni magának a beteg.

Mit tehet az asztmás rohamok megelőzéséért?

Tulajdonképpen a megelőzésnél a kockázati tényezőként jelentkező környezeti okozók tudatos elkerüléséről, és életmódja átalakításáról van szó.

Ez adott esetben azt jelenti, hogy az olyan családokban, ahol valamelyik felnőtt asztmával küzd, ott a gyerekeknél tudatosan figyelnek arra, hogy amennyire lehet elkerüljék a környezetben előforduló allergén anyagokkal való gyakori érintkezést.

Azt is jelenti, hogy nem tartanak macskát. A pollen virágzásának időszakában csak szélcsendes időben, valamint kora reggel és késő este szellőztetnek, amikor még jóval kisebb koncentrációban szállnak a pollenek.

Ha pedig már kialakult az asztma, és az asztmás rohamok nehézlégzés formájában megjelentek, akkor az allergiás tünetek szakszerű kezelésével lehet megelőzni a légutak gyulladását.

A légutak gyulladását csökkentő inhalációs szteroidos kezeléssel jelentős mértékben mérsékelni tudja a tünetek kialakulásának lehetőségét. Ezzel pedig csökkenteni tudja a ténylegesen jelentkező asztmás rohamok számát, illetve a mégis jelentkező rohamok súlyossága is jelentősen mérsékeltebb lehet.

Az életmód átalakításakor elsősorban az asztmás tünetek jelentkezését fokozó kockázati tényezők csökkentéséről beszélünk. Ez jelentheti például a testsúly kíméletes csökkentését rendszeres testmozgással, és az étkezési szokások átalakítását is. Ajánlott kerülni a túl zsíros ételek fogyasztását és a túlzott sófogyasztást. A félkész ételekben található tartósítószerek is okozhatják a tünetek megjelenését, ezért ezek fogyasztását is célszerű csökkenteni. Ha pedig allergiás valamelyik élelmiszerre, akkor azt az élelmiszert hagyja el az étrendjéből. Egyen több gyümölcsöt és zöldséget.

Életmódja átalakításával, a környezetében allergiát okozó tényezők lehetséges elkerülésével és a szükséges megelőzéssel az egészségesekhez hasonlóan, közel azonos életet életet élhet asztmás betegként is. Csak Önnek tudatosan figyelnie kell a környezetére és saját magára is.
Vagyis Önnek a panaszmentes vagy közel panaszmentes hétköznapjaiért kicsit többet kell tennie, mint egészséges társainak.

Van még kérdése asztmás panaszai eredményes kezeléséről?

  • Munkatársainktól a (+36-1)269-2946 -os telefonszámon érdeklődhet.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük