Elsődleges és másodlagos magas vérnyomás

Primer vagy elsődleges magas vérnyomásról akkor beszélünk, amikor nem lehet kimutatni a magas vérnyomás kiváltó okát. A konkrét kiváltó ok nélkül is következtethetünk azonban a magas vérnyomást okozó tényezőre, tényezőkre.

Elsődleges magas vérnyomás okozója lehet

A pontos kiváltó okot nem lehet megállapítani. Azonban az elmúlt 50-60 év vérnyomás alakulásával kapcsolatos kutatásai alapján a szakemberek több tényezőt is azonosítottak, amelyek szerepet játszhatnak az elsődleges magas vérnyomás kialakulásában.

  1. Fontos szerepe lehet modern korunk felgyorsult, rohanó élettempójának, az állandósuló stressznek.
  2. Ezzel együtt a fizikai munka helyett az ülőmunka elterjedése és tömegessé válása leszoktatott bennünket a rendszeres mozgásról is, és a mozgásszegény életmódunknak is nagy szerepe lehet a tünetek jelentkezésében.
  3. Az élettanilag szükséges sófogyasztáshoz képest többszörösen (3-szor, 4-szer) elfogyasztott sómennyiség sem tesz jót az erek rugalmasságának. Emellett az egészségtelen táplálkozás egyik legfontosabb eleme, a túl zsíros ételek fogyasztásának emelkedése a zöldség és gyümölcsfogyasztással szemben sem kedvez a vérnyomás egészséges értékének. A kelleténél kevesebb folyadék, és a rostot tartalmazó élelmiszerek elégtelen mennyiségű fogyasztása is szerepet játszhat még.
  4. elsődleges magas vérnyomás

    Mi lehet az elsődleges magas vérnyomás életmódjából adódó kiváltó oka?

    Dohányzásnál a dohányfüstben található nikotin és a kátrány érszűkítő hatása is növeli a vérnyomást.
  5. A túlzott mértékű alkoholfogyasztás, valamint a kávé, az energiaitalok és a kábítószer fogyasztásának is vérnyomást növelő hatása van.
  6. Emellett örökletes tényezők is szerepet játszhatnak a magas vérnyomás kialakulásában. Ezért ha a családban a felmenők között valakinek ismert magas vérnyomása van, akkor ez is megmagyarázhatja a tünetek jelentkezését. A testvérek közötti magas vérnyomás már inkább a családban érvényesülő azonos életmódbeli minta következménye lehet, és nem biztos, hogy genetikai ok állhat a háttérben.
magas vérnyomás oka

Milyen életmódbeli oka lehet magas vérnyomásának? Kattintson a képre magas vérnyomása okát feltáró kérdőívéért!

Az, hogy konkrétan, az adott esetben melyik állhat a háttérben, a magas vérnyomástól szenvedő életmódja alapján lehet valószínűsíteni.

Önnek milyen az életmódja? Mit gondol? Az Ön esetében a felsorolt kockázati tényezők közül melyikben lehet keresni a magas vérnyomás lehetséges kiváltóját? A magas vérnyomás oka mit lehet Önnél?

Másodlagos magas vérnyomás

Másodlagos magas vérnyomásnál azonban a magas vérnyomást valamilyen más szerv elsődleges betegsége okozza. Ezért ilyenkor az elsődleges betegség eredményes kezelésével a kiváltott magas vérnyomás is megszüntethető az esetek jelentős részében.

Ez mindenképp jó, hisz ilyenkor az elsődleges betegség kezelésével a legtöbbször megszűnik a másodlagos is. A problémát azonban az okozza, hogy a magas vérnyomásos eseteknek csak mintegy 5-10%-át teszik ki a másodlagos esetek. Tehát az esetek 90%-ában nem lehet megállapítani a kiváltó okot.

A másodlagos magas vérnyomás kialakulásának leggyakoribb oka a vese valamilyen megbetegedése. A vese működésének és vérellátásának zavara is magas vérnyomást okozhat. A vese működési zavarát okozhatja valamilyen felfázás, hugyúti gyulladás, a cukorbetegség, de például a vesekő is.

Ilyenkor a csökkent működőképességű vese nem képes a szükséges mértékben eltávolítani a vérből a felgyülemlett salakanyagokat és a felesleges folyadékot. Nemcsak a működés zavara okozza azonban a vese működésének zavarát, hanem vérellátás zavara is. Ennek oka általában a beszűkült veseartéria. A szűkületet általában a magas koleszterinszint miatti érfalra történő lerakódások okozzák. A szűkület miatt a vesében ilyenkor kevesebb vér áramlik, és ilyenkor a szervezet érzékeli a vérnyomás csökkenését, és bekapcsolnak a vérnyomást növelő reflexek.

A testünkben található legnagyobb artéria az aorta. Az aortából kerül a szívben tápanyagot felvett vér az artériákba, majd innen a szervekhez, szövetekhez. Ennek a szűkülete is magas vérnyomást okozhat, mert ha ez beszűkül, akkor a szív ezt érzékeli, és emiatt még erőteljesebben kezdi el pumpálni a vért, hogy a legcsökkent szűkületen át is elegendő mennyiséget tudjon átpréselni a sejtek táplálására. Ilyenkor is az aorta szűkület feloldására visszáll a vérnyomás megfelelő értéke.

A pajzsmirigy betegsége is okozhat magas vérnyomást. Ugyanis az anyagcserét a pajzsmirigyben termelődő hormonok szabályozzák. Ha túl sok hormont termel a pajzsmirigy, akkor ennek hatására felgyorsulhat a szív működése a vér erekbe pumpálása. Ez a felgyorsult túlműködés pedig túlterheli a szívet. A hormontermelés megfelelő mértékűre való visszaállása nemcsak a szív működését, hanem a vérnyomás megfelelő értékének a visszaállását is elérheti.

Ezen betegségek mellett még különféle gyógyszereknek a szedése is okozhat magas vérnyomást. A legtipikusabb és legnagyobb mértékben szedett vérnyomást befolyásoló gyógyszerek a fogamzásgátló tabletták. Általában ezek a fogamzásgátlók nem befolyásolják érdemben a vérnyomás alakulását, de előfordulnak olyan esetek is viszonylag jelentős számban, amikor érezhetően megemeli a vérnyomást a tabletta szedése. Ilyenkor általában érdemes áttérni valamilyen más fogamzásgátló módszerre, mert tartósan nem maradhat magas a vérnyomás következmények nélkül.

Többféle más gyógyszer is okozhat azonban kisebb-nagyobb mértékben magas vérnyomást. Például a megfázásra szedet gyógyszerek vagy a nem szteroid gyulladást csökkentő gyógyszerek.

Erőteljes vérnyomást növelő hatása lehet a kábítószerfogyasztásnak vagy az alkohol túlzott mértékű fogyasztásának is. Ugyanígy vérnyomást növelő hatása lehet a mértéktelen dohányzásnak is.

vérnyomás magas értéke

Mit tehet, amikor ilyen magas a vérnyomása? Hogyan csökkentheti a vérnyomást a vérnyomáscsökkentők káros mellékhatása nélkül?

Ezeknek a betegségeknek a jelentkezésekor általában hirtelen emelkedik meg érezhetően, igen nagy mértékben a vérnyomás értéke.

  • Ezt a hirtelen felerősödő szívdobogás, a mellkasban kialakuló nyomás és/vagy a jelentkező fejfájás és látászavar is jelzi. Ilyenkor mindenképp érdemes felkeresnie háziorvosát.
  • Sokszor előfordul azonban az is, amikor semmilyen érezhető tünete nincs a magas vérnyomás jelentkezésének. Csak a vérnyomás mérésekor derül ki a magasabb érték.

Mit tehet ilyenkor vérnyomása mellékhatások nélküli csökkentéséért?

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük