Diabéteszes lábsebek kezelése lökéshullámmal

A diabéteszes láb szindróma a cukorbetegek 4-10%-ánál jelentkező súlyos szövődmény. Ennek egyik legkellemetlenebb következménye az, hogy a beteg kórházi kezelésre szorul.

A cukorbetegség előbbinél is elszomorítóbb következménye azonban az, hogy a gondos kezelés ellenére is a cukorbetegeknél az alsó végtag-amputáció gyakorisága tizenötször nagyobb, mint a nem cukorbetegek körében. Ugyanilyen szomorú az is, hogy a cukorbetegség szövődménye miatt alsó végtag-amputáltak felénél négy éven belül szükségessé válik a másik oldali alsó végtag amputációja is.

Az emberi veszteségen túl magasak a gazdasági költségek is. Egy cukorbeteg személyre számítva a betegség szövődményeként szükségessé vált amputáció átlagos költsége 18.000 dollár, és az amputáció miatti átlagos kórházi tartózkodási idő 41,8 nap.

A diabéteszes láb szindróma elsődleges okai:

  • szenzoros perifériás idegkárosodás,
    vérkeringési zavar és
    fertőzés.

Perifériás idegkárosodás

A perifériás idegkárosodásnak a diabéteszes láb-szindróma kialakulásában játszott központi szerepét az is mutatja, hogy meglétét a diabéteszes láb szindrómában szenvedők több, mint 80%-nál diagnosztizálták.

A kifekélyesedés sokszor olyan kis sérülések következtében alakul ki, melyek az érzékelés elvesztésének következtében észrevétlenek maradnak. Emellett a leggyakoribb fekély-kiváltó tényező a talpcsontok kidudorodásainak (például a lábközépcsont-fejecsek) a láb bőrére és a bőr alatti szövetekre gyakorolt észrevétlen és ismételt nyomása.

Vérkeringési zavar és fertőzésveszély

A másik fő kórtényező a diabéteszes láb szindróma kialakulásában: a vérkeringési zavar. A lecsökkent szöveti vér-átáramlás miatt a tápanyagok, a növekedési- és regenerációs faktorok mennyisége lokálisan lecsökken, ezért a fertőzések elleni védelem legyengül.

Gyakori komplikáció az érintett terület felülfertőződése. Ennek súlyossága a gyenge helyi fertőzéstől a végtagot veszélyeztető, fasciitissel járó nekrotizáló (üszkösödő, elhalt) folyamatig terjedhet. Ezek a fertőzések gyakran amputációhoz vezetnek. Csont- és ízület-érintettség még akkor is gyakran a gyógyulás elhúzódását és később szükségessé váló amputációt okozhat, ha a periferiális keringési elégtelenséget revaszkularizációs folyamatokkal (az érellátás pótlása, helyreállítása) enyhítik.

Krónikus vénás elégtelenség

A krónikus vénás elégtelenség általában a mély vénákat érintő elégtelen keringést követően, másodlagosan alakul ki, bár a betegek mintegy 25%-ának egészségi állapotában nem szerepel erre vonatkozó adat. Számos esetben valamilyen sérülés esetleg másodlagos vénás elégtelenség (kismedencei daganat) áll a háttérben.

Az alapfolyamat szövődményeként a vénák billentyűinek működése leáll, ezért a vénabillentyűk és a lábikra izomzat pumpafunkciója által biztosított vénás áramlás így megszűnik, ezért fokozott vénás nyomás alakul ki az alsó végtagon. A kialakult magas nyomás a kommunikáló vénákon át áttevődik a lábszár és a boka régió bőr alatti vénáira, szöveteire. Ez pedig következményes ödémát, lábdagadást, vizesedést, bőr fibrózist, továbbá cellulitiszt és végül fekélyt okoz.

Diabéteszes lábsebek testen kívüli lökéshullám kezelése

A radiális testen kívüli lökéshullámok közvetlenül alkalmazhatóak akut és krónikus sebek gyógyítására steril körülmények között kontakt gél használatával. A radiális testen kívüli lökéshullámok jellemzője a több mint 10 MPa értéket elérő magas nyomású pozitív csúcs, a körülbelül b. 1 miliszekundum időtartamú gyors kezdeti nyomásemelkedés, az alacsony, körülbelül 5 MPa értékű kibocsátási amplitúdó, és egy rövid, kb. 20μs tartamú ciklus.

A radiális extrakorporális lökéshullám (RSWT) alkalmazása akut és krónikus sebek gyógyítására a sebek állapotától függően 75-95%-os sikerességi arányt mutat, mind fekvő- mind a járóbeteg ellátásban.

A kezelés könnyen elvégezhető, egy-egy kezelés nem igényel több, mint 5-10 percet. Ez a terápia komoly kiegészítő lehetőséget kínál a modern sebkezelés területén.

Fekélyes sebek kezelése. Sebgyógyulás lökéshullámmal

lábszárfekély gyógyítása

Lábszárfekély eredményes kezelése lökéshullámmal. Önnek hány kezelésre lesz szüksége?

A mellékelt képen a lökéshullám terápiás sebkezelést látja.

  1. A vérkeringés fokozásával az akusztikus hanghullámok a sebes terület anyagcsere folyamatait gyorsítják meg.
  2. Az anyagcsere és a vérkeringés javulása elősegíti a sejtképződést.
  3. Az egészséges sejtek keletkezése pedig segíti a fekélyes seb gyógyulását.

A kezelés legfőbb előnye, hogy a lökéshullám kezeléssel nem ér véget a gyógyulás. Éppen az a lényege, hogy ezzel a kezeléssel kezdődik el a gyógyulás folyamatának fokozódása, mert a kezelés hatására a lökéshullámmal kezelt sebes terület felgyorsult anyagcseréje és felfokozott vérbősége még hetekig folytatódik. A lökéshullám kezelésre beindul az új sejtek képződése, és a seb gyógyul.

A fekélyes sebek házilagos gyógyítása ritkán hozza meg a remélt eredményt, mert bármilyen gondos a seb tisztítása és kötözése, hiányzik belőle a sejtképződést beindító és felfokozó lökéshullám kezelése. Az akusztikus hanghullámok által beindított öngyógyulásra van szükség a vérkeringés élénkítésére és az anyagcsere fokozására. Ez indítja be az új, egészséges sejtek képződését a sebes területen.

A fekélyes sebek kezelésének folyamata

Ha Ön cukorbetegségben szenved, vagy érszűkülete van, akkor krónikus sebe kezelésénél természetesen a sebesedést okozó betegségét kell elsődlegesen kezelni. A sebesedés csak következmény, kezelésére azonban szükség van.

  • A lökéshullámok által beindított sejtképződéssel a gyógyulás folyamata és a kezelés időtartalma jelentősen csökkenthető.
  • A lökéshullámmal végzett sebkezelések másik fő előnye, hogy járóbeteg ellátásban végezhető, ezért két kezelés között otthon gyógyulhat.

A sebkezelés menete:

  1. A lökéshullám kezelés előtt a kezelés hatékonyságának javítása érdekében meg kell tisztítani sebes felületet. Különösen fontos a sebtisztítás váladékozó, nedvedző sebeknél.
  2. A seb és környezete fölé steril műanyag fedőkötszer kerül, a seb szélein a szükséges mértékben túlnyúlva.
  3. A kötszerre steril kontakt gél kerül.
  4. A seb megfelelő előkészítése után következik maga a lökéshullámmal való kezelés.
  5. A géllel ellátott fedőkötszer eltávolítása után következik a seb steril sóoldattal való megtisztítása.
  6. Majd pedig a kezelés végén a seb kötözése.

Az Ön krónikus sebének gyógyításához hány kezelésre lesz szükség?

Természetesen mindenki ezt kérdezi már az első beszélgetéskor, amely általában telefonon történik az érdeklődőkkel, ezért nem lehet erre a kérdésre előzetesen válaszolni.

  • A fekélyes seb mélysége és nagysága határozza meg a szükséges kezelések számát. Azt lehet általánosságban mondani, hogy 6-8 kezelés után már látszanak a kezelés eredményei, és a sebek többségénél elég is ennyi kezelés, hisz az öngyógyulás, az egészséges sejtek képződése és a sebgyógyulás utána még hosszú heteken át folytatódik.
  • Előfordul azonban, hogy különösen súlyos eseteknél, ennél jóval több kezelésre is szükség lehet.

Ha kérdése van fekélyes sebe eredményes kezeléséről, akkor az (1) 269-2946-os számon várjuk hívását.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük