A vállfájdalom okai mik lehetnek?

A három ízületből álló vállunk a legnagyobb mozgásterjedelemmel rendelkező ízületünk. Ennek az egyébként dicséretes nagy mozgásterjedelemnek azonban ára van. Ezt az árat pedig vállunk stabilitása fizeti meg. Ezért van az, hogy ízületeink közül leggyakrabban a váll ficamodik ki.

A vállficam gyakori előfordulását persze a váll instabilitásán túl az is okozza, hogy a kezünket, és ezáltal a vállunkat szinte minden tevékenységünkhöz használjuk, hisz a kezünk sokkal ügyesebb végtagunk, mint a testünk alátámasztását és hordását végző lábunk.

A vállficam gyakori előfordulásával szemben viszont van egy jó hírünk is, mégpedig az, hogy kopásos panaszok viszont ritkán fordulnak elő a vállban. Ennek roppant egyszerű oka van. A váll nem teherhordó ízület, ezért nem nehezedik rá testünk súlya. Ezért a kopással járó megpróbáltatások nem igazán fenyegetik vállunkat.

Mi lehet a vállfájdalom oka?

A vállfájás kialakulásának két nagy területe van. Egyrészt a különféle sérülések és betegségek, tehát a vállban elszenvedett elváltozások is okozhatják a váll fájdalmát, másrészt a más testtájakról kisugárzó fájdalom is okozhat panaszokat a vállban.

Emellett pedig még lelki okai is lehetnek a váll fájdalmának.

A vállban kialakult elváltozások közül az elsősorban 20-30 éves korban jellemző elakadási szindróma, valamint a zömében 50-60 éves korban jelentkező befagyott váll jellemző. Az ízületek meszesedése is gyakran okoz panaszokat 50 éves kor felett. Az izmok rugalmatlanságának fokozatos csökkenésével a 60-70 éveseknél gyakran előfordul az életkor növekedésével egyre rugalmatlanabb vállizom szakadása is.

  • vállfájdalom okai

    Vállpanaszát a vállfájdalom lehetséges okai közül melyik okozhatja?

    Az elakadási szindróma a fiatal korosztály problémája. Elsősorban a rendszeresen sportolóknál jelentkezik mégpedig a fokozottan erős fizikai terhelés hatására. A fájdalom elsősorban a túlzott megerőltetés hatására jelentkezik, és a nyáktömlők gyulladása valamint az izmok és az inak sérülése okozza.

  • 50-60 éves korban pedig már a befagyott váll okoz gyakori panaszokat. A kar felemelésének problémáját a váll mozgásának beszűkülése okozza.
  • A mozgás beszűkülését a különféle ízületi betegségek is okozhatják, de még ezeknél is gyakrabban okoz problémát a túlságosan sok vagy a túl kevés mozgás. Ha túl keveset mozog, akkor elsatnyulnak a nem használt ízületei, túl sok mozgásnál pedig elkopnak a sokat használt ízületek. Gondot jelent a féloldali terhelés is, mert ekkor nem arányosan terheli az ízületeit.
  • 50 év felett már a vállízületek, az inak meszesedése is okozhat vállfájdalmat.
  • A váll különféle sérülései is gyakoriak. Szinte minden mozgáshoz használjuk a kezünket is, ezért a váll állandó sérülésveszélynek van kitéve. Könnyen meghúzódhat, megrándulhat, vagy akár még ki is ficamodhat egy hirtelen mozdulat vagy megerőltetés hatására.
  • A váll nem teherhordó ízület, ezért kopásos panaszok ugyan előfordulnak, de ritkák a vállban. Ugyanakkor a nyaki gerinc kopásos panaszai kisugárzásos fájdalmakat a vállban is okozhatnak. Ezeket a fájdalmakat a kar és a fej mozgatása váltja ki. A kialakuló fájdalom pedig nemcsak a vállban jelentkezhet, hanem a vállon át a karba is kisugározhat. Sőt akár még tovább is, egészen a kézujjakig is elérhet a fájdalom, a zsibbadás.

Ezek közül válla fájdalmát melyik okozhatja?

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük