Rheumatoid arthritis kezelése

A rheumatoid arthritis, a hosszan elhúzódó, krónikus sokízületi gyulladás elsősorban a kéz és a láb kisízületeit, a csuklót, bokát és a térdet támadja meg. A reumás ízületi gyulladásnál nem az ízületi porc kopásos elhasználódása okozza a gyulladást, hanem az immunrendszer téves reakciója.

rheumatoid arthritis

A rheumatoid arthritis elsősorban a kéz kisízületeinek a fájdalmas reumás gyulladása

A reumatoid artritisz ugyanis autoimmun betegség, amelynél az immunrendszer tévesen értelmezve a jeleket, a kórokozókkal szembeni védelem helyett saját szervezetét támadja meg. Mégpedig olyan ellenanyagok termelésével, amelyekkel károsítja többek között a csontot, és a csontok fejét borító porcot is. Emiatt aztán a porcok elhasználódásához, kopásához kísértetiesen hasonlító tünetek jelennek meg az ízületekben. A porc deformálódása miatt aztán az ízületben termelődő folyadék is felszaporodik, és ez még tovább fokozza a fájdalmat.

Vannak azonban jelentős eltérések a kopásból származó panaszokhoz képest.

  • Míg a kopásos panaszok jellenzően 40-50 éves korban jelentkeznek nagy számosságban, addig a reumás ízületi gyulladás már nagy arányban jelentkezik a 30-as években is.
  • Amíg kopásnál a tünetek hosszú évek alatt alakulnak ki, addig sokízületi gyulladásnál az immunrendszer téves riasztására sokkal rövidebb idő, hónapok alatt megjelennek a nagy ízületi fájdalommal járó panaszok.
  • A fájdalom mellett az ízületek duzzanata is sokkal határottabban jelenik meg, és jóval meredtebbek az ízületek.
  • Kopásos panaszoknál általában mindkét oldalon jelentkeznek a panaszok. Reumás üzületi gyulladásnál azonban sokszor előbb csak az egyik oldalon jelentkeznek a tünetek. Utána persze kisebb-nagyobb késéssel a másik oldalon is megjelennek.
  • Az elhasználódástól kopott porcok reggel viszonylag hamar bejáratódnak, és csökkennek vagy akár meg is szünnek a panaszok, addig sokízületi gyulladásnál a reggeli fájdalom jóval hosszabb ideig, egy óránál is tovább tart.

Melyek lehetnek a rheumatoid arthritis kialakulásának okai?

Hazánkban körülbelül 70-90 ezer ember szenved ettől az autoimmun betegségtől. Előfordulásának különlegessége, hogy háromszor annyi nőt érint, mint férfit. Elsősorban a középkorú, 30-50 év közötti nőket támadja meg.

Nem örökletes betegség, ezért ha a felmenői között előfordul sokízületi gyulladással küzdő, akkor nem kell pánikba esnie. Azonban családi halmozódások előfordulnak, ezért ilyenkor érdemeg még komolyabban vennie a jelentkező tüneteket.

A születéskor meglévő hajlam mellett életmódbeli és környezeti tényezők okozhatják a kialakulását:

  • kimerültség, stresszes életmód
  • dohányzás
  • a fogamzásgátló tabletták szedése

Melyek a reumatoid artritisz tünetei?

Már a 30-as években is gyakran jelentkezik, elsősorban a nőknél. 60 éves kor felett is jelentkezhetnek azonban az első tünetek.

  • Alapvetően a kezeken és lábakon jelentkeznek a tünetek, az ízületek fájdalmas duzzanatával, a reggel jelentkező ízületi merevséggel.
  • Ezt a több mint egy órán át tartó merevséget a szokásos tünetek kísérik:
    • ízzadás, gyengeség, fáradékonyság
    • általános rossz közérzet
    • alvászavar
  • Járásképtelenség, láz is jelentkezhet a betegség kezdetekor.
  • Később a csontok és a porcfelszínek egyre jelentősebb roncsolódása még tovább növeli az ízületek deformitását, és ezzel együtt a mozgatásra érezhető fájdalmat.

Hogyan lehet eredményes a rheumatoid arthritis kezelése?

A reumatoid artritiszt sajnos gyógyítani nem lehet. Azonban mindent érdemes megtenni a lehető legkorábbi kezelés érdekében, mert időben elkezdett kezelésével nagymértékben kordában lehet tartani a tünetek súlyosbodását és jelentkezését.

Ugyanis minél hamarabb mérséklik az ízületek gyulladását, annál jobban le lehet lassítani a tünetek súlyosbodását. Sőt bizonyos esetekben még a csontállomány és a porcok pusztulását, az ízületek deformálódását is meg lehet állítani. Hatásos gyógyszeres kezeléssel és gyógytornával még a tartós tünetmentesség is elérhető.

  • Gyógyszeres kezeléssel csökkenteni lehet a gyulladást. A fájdalom is jelentősen mérsékelhető, és a csontvesztés folyamata is lassítható. Ehhez azonban arra van szükség, hogy a szteroid és nem szteroid gyógyszereknek a szedése szigorúan csak az orvos utasítása szerint történjen. Ezeknek a készítményeknek ugyanis komoly mellékhatásaik vannak. Emellett az is fontos, hogy több gyógyszer szedésénél a gyógyító hatás nem növekszik, a lehetséges mellékhatások azonban összeadódhatnak.
  • A gyógyszeres kezelés mellett a rendszeres mozgás, a gyógytorna is nagyon fontos, mert ezzel nemcsak meg lehet tartani a fájdalmas ízületek mozgástartományát, hanem még növelni is lehet. A rendszeres gyógytornának az izmok erejének a megtartásában is kulcsfontosságú szerepe van. A tornagyakorlatokat azonban nagy odafigyeléssel végezze, mert ezeknek az ismétlésszámát és fajtáját mindig egészségügyi állapotának megfelelően kell meghatározni. Ugyanis a gyulladás erősödésekor csak az ízületek körültekintő átmozgatása ajánlott. Mégpedig kisebb ismétlésszámmal, és több pihenéssel. Az ízület mozgásterjedelmét ilyenkor nem szabad tágítani, mert az erőltetés a fájdalom erősödéséhez is vezethet.

Ha viszont nem kezelteti reumás ízületi gyulladását, akkor egyre jobban nőni fog a fájdalmas ízületek deformálódása, és egyre kibírhatatlanabb lesz a fájdalom is.

  • Hogyan fogja megelőzni a tünetek súlyosbodását?

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük