Orsócsont könyökízületi törése esettanulmány

Judit, aki egy sportos negyvenes éveiben járó hölgy vendégünk, sajnos egy kellemetlen balesetet szenvedett május végén. A barátaival való focizás közben elesett. Esésének igencsak szerencsétlen következménye lett. Nemcsak alaposan megütötte magát esés közben, hanem még el is tört a könyöke.

Orsócsont törése a könyökízületben

orsócsont törése könyöknél

Az orsócsont törése a könyöknél röntgenfelvételen

A játék hevében könnyen történnek kisebb-nagyobb balesetek. Ennek lett az áldozata Judit is. Eséskor nyújtott könyökkel a tenyerére esett, és ezt az esést a csuklón kívül a könyök és a váll csillapította. Az esést azonban legjobban a könyöke szenvedte meg.

Az erős könyöktáji fájdalom mellett alaposan be is dagadt a karja. Sérült könyöke ellátásáért a baleseti sebészetre ment. Ott derékszögű gipszsínt kapott, amit egy hétig kellett hordania. Szépen gyógyult, így a gipsz levétel után megkezdhető volt a sérült könyök célzott gyógytornája. Ezt meg is kezdte, de ekkor még nem nálunk. Sérült könyökét, alkarját átmozgató gyakorlatokat végzett. Naponta járt be gyógytornára, ahol passzívan mozgatták sérült könyökét.

Az orsócsont törés gyógyulása nem haladt megfelelően

Judit elégedetlen volt. Azért, mert nem igazán úgy haladt a törés rehabilitációja, ahogy ő várta. A gipsz levételétől már másfél hónap eltelt, mégsem javult érezhetően könyöke állapota. A rendszerese gyógytorna ugyan elmondása szerint megvolt, de érezte, hogy könyöke könnyebben mozogna. Valószínű, hogy nem kapott megfelelő erősségű gyakorlatokat rehabilitációjának gyorsabb előrehaladása érdekében.

Szeretett volna már biciklizni, és a munkába is visszaállni. Irodai munkája során számítógéppel dolgozott, és alkarjának feszülő érzése mellett még nehezebbnek is érezte a jobb karját. Az alkar feszülő fájdalma nem hagyta, hogy úgy élje a mindennapjait mint előtte. Könyök és alkarja fájdalmának kiváltó oka nem volt kérdéses. A feszülő fájdalom mellett esésének még egyéb kellemetlen következménye is lett.

orsócsont törés a könyöknél

Orsócsont törése a könyöknél

Könyöksérüléseknél nem meglepő módon nemcsak a feszülő, nyilalló fájdalom keserítette a mindennapjait, hanem még a könyöknek korábban megszokott fájdalommentes mozgásai is erősen korlátozottak lettek.

  • Egy átlagos egészséges könyök mozgásait, ha fokban mérjük egy ízületi szögmérővel, akkor jelentős mozgásterjedelmet mérhetünk.
  • Természetesen ez egyénileg minimálisat változhat, de a hajlítás mértéke egy egészséges könyöknél 130 fok körül van. A teljes nyújtást, vagyis a kiegyenesített kart, pedig mi gyógytornászok 0 fokkal jelöljük.

Judit nem volt megelégedve megsérült könyöke tornájának eredményességével. Pedig rendszeresen járt gyógytornára, hetente többször is. Ezért szeretett volna gyorsabban fejlődni. Szerette volna minél hamarabb újra fájdalommentesen hajlítani és kinyújtani a könyökét. Semmi különösebb dologra nem vágyott, csak könyökének sérülés előtti mozgására és fájdalommentességére.

Ezért úgy érezte, hogy keres egy magán intézményt könyöke szakszerű tornáztatásához. Így talált ránk az interneten.

Reszegi Bettina gyógytornász

Reszegi Bettina gyógytornász vagyok. Milyen célt tűz ki fájdalmas könyöke gyógyulásában?

Július 17-én találkoztunk elsőnek. Ekkor a fő panasza a fájdalmas feszülés és a mozgás nehézsége volt, ami miatt a munka is nehezen ment neki.

Nagy szívfájdalma volt Juditnak még az is, hogy a kedvenc sporttevékenységét a biciklizést sem tudta csinálni. Azért, mert állandóan fájó és korlátozottan mozgó könyökével a kormányt nem tudta megfogni.

Az első mérések a következő eredményeket hozták.

  1. Könyökének a hajlítása 110 fok volt, ami egy 20 fokos elmaradás a normálhoz képest. Ez azt jelentette, hogy a vállát nem tudta megfogni.
  2. A nyújtás pedig 30 fokos elmaradásban volt, tehát 30 fok kellett a teljes könyök nyújtáshoz.
  3. Az volt a fő cél, hogy visszanyerje a teljes fájdalommentes mozgástartományt.

Milyen torna gyakorlatokat végzett könyöke mozgásterjedelmének visszaszerzéséért?

Mi történt az első könyök torna során?

Első alkalommal megtanult szalaggal és 1 kg-os súlyzóval különböző nyújtásokat. Ezekkel a gyakorlatokkal a fő cél a bicepsz és az alkar izmok nyújtása volt.

Megbeszéltük, hogy minden nap végzi a feladatokat, mert ezzel felszabadíthatja könyökében a törés miatt letapadt izmokat. Ez pedig azonnal javítja majd könyöke mozgását.

Mit tapasztaltunk, és mi történt a második alkalommal?

Következő alkalommal július 26-án találkoztunk. Nagyon lelkesen végezte a feladatokat. Mivel gyógyulni akart, ezért minden nap végezte a feladatsort. Céljának sikeres elérése érdekében nem maradt ki egyetlen nap sem. Tapasztalatom szerint ez az a hozzáállás, ami eredményre vezethet a törések utáni minél gyorsabb és teljes körű rehabilitációban.

Sajnos munka közben sokszor feszült neki az alkar közel a könyökhöz. Ez egyáltalán nem szokatlan ilyen jellegű töréseknél. Javasoltam neki, hogy napközben is nyújtson. Ennyivel azonban még nem értük be.

Találtunk egy-két trigger pontot az izmokban, ezért ezeket is kezelésbe vettük. Erre teniszlabdás masszázst tanult meg, és saját kézzel trigger pont kezelést. Javasoltam, hogy ezt napi szinten csinálja.

Kiegészítettük még a feladatsort is pár új feladattal. Még mindig a nyújtáson volt a hangsúly. A rendszeres gyakorlás jutalmaként a javulás 10 fok volt. A teljes nyújtáshoz már csak 20 fok hiányzott. Örömteli volt az is, hogy a hajlítás is javult pár fokot.

Mit tapasztaltunk, és mi történt harmadik alkalommal?

Második találkozásunk végén megbeszéltük, hogy két hét múlva jön, és a megbeszélt feladatokat naponta csinálja. Sajnos egyéb elfoglaltságok és szabadság miatt nem tudtunk csak augusztus 21-én, tehát több mint három hét múlva találkozni. Volt azonban még egyéb kellemetlen híre is Juditnak.

Elmondása szerint nem tudta minden nap végezni a tornát. Ez meglátszott a fokokon is, most csak két fokot javult a könyök nyújtás a korábbi méréshez képest. Tehát még mindig nem volt meg a teljes könyök nyújtás. A fejlődés azonban így is tapasztalható volt, és ennek is lehetett örülni. És még másnak is.

Jó hír volt az is, hogy a fájdalom és feszülés nem volt az elmúlt időszakban, és biciklizni is tudott már probléma nélkül. A nyújtás folytatása mellett elkezdtük az erősítő feladatokat, bicepsz és tricepsz izmokra szalag és súly használatával.

Mit tapasztaltunk, és mi történt a negyedik alkalommal?

Negyedik alkalommal körülbelül 3 hét múlva találkoztunk, amikor is csodálatos fejlődést tapasztaltunk. A teljes nyújtáshoz már csak 2 fokos elmaradás volt. Ez azt jelentette, hogy már ránézésre teljesen egyforma volt a két könyök és kar. Volt ortopédus orvosnál kontrollon, és mindent rendben talált.

Kétnaponta tornázott. Egy nap érzett feszülést, és problémamentes lett szinte minden mozgás, egyedül a kancsóból kiöntés, ami kicsit kellemetlen és nehéz. Erre a mozdulatra néztünk pár erősítő feladatot, és megbeszéltük, hogy pár hónap múlva visszatér kontrollra.

Így a negyedik alkalom után, könyöke mozgásterjedelmének szinte teljes visszatérésének birtokában elégedetten és boldogan távozott tőlünk ezzel a vendégkönyvi bejegyzéssel.

  • ,,Kedves Bettina! Köszönöm a kedves, lelkiismeretes hozzállást! Azt gondolom profi munkát végzett. Abszolút elégedett vagyok könyököm tornáztatásával, hisz teljesen elmúlt a korábbi állandó fájdalom! Még egyszer köszönöm!” 2019.09.06.

Mit tud hasznosítani Judit törött könyöke mozgásterjedelmének visszanyeréséből?

Judit többé-kevésbé rendszeresen végezte könyöke nyújtását, és azt követően pedig az erősítését. Ez a szorgalom biztosította neki a sérült könyök fájdalommentességének visszaszerzését, és a megszokott mozgásterjedelem szinte teljes visszatérését.

  • Ez azért jó hír, mert könyöke sérülésekor Önnek is jó esélye van a teljes fájdalommentesség és mozgásterjedelem eléréséhez, ha kitartóan végzi az Önnek személyre szabottan összeállított könyök torna gyakorlatsort.
  • Ha így fog tenni, akkor minden esélye meg lesz arra, hogy nemcsak lelkiismeretes gyakorlásával, hanem könyöke korábbi mozgásterjedelmének a visszaszerzésével is elégedett lehet majd.

14 gondolatok ezen: “Orsócsont könyökízületi törése esettanulmány

  1. Szabó Zoltán

    Tisztelt harmónia centrum!
    Ugyan olyan sérülésem van, mint a hölgynek akinek eltört a könyöke. Kérdésem az lenne, hogy mennyire természetes hogy zsibbad a csuklóm és az alkarom. Válaszukat előre is köszönöm. Tisztelettel: Szabó Zoltán

    1. harmonia-blog A Bejegyzés szerzője

      Kedves Szabó Zoltán!
      Köszönjük, hogy kérdésével hozzánk fordult
      A töréseket gyakran kíséri az Önéhez hasonló panasz, melynek több oka is lehet. Mivel az Ön sérülésének pontos menetét és a jelenlegi állapotát nem ismerjük, általánosságban tudunk válaszolni:
      – amennyiben karja még gipszben van, a zsibbadás semmi esetre sem jó jel. Elképzelhető, hogy a gipsz nyom egy eret vagy egy ideget. Ebben az esetben mihamarabb forduljon orvoshoz, mert a gipszet le kell cserélni.
      – amennyiben már levették a gipszet, és így tapasztal zsibbadást, annak több oka is lehet. A súlyosabb lehetőség az, hogy a törés nem megfelelő szögben gyógyult meg, így az egyik ideget nyomja a csont. A másik lehetőség, hogy a zsugorodott izmok, inak vagy más lágyrész fejt ki nyomást az idegre. Keletkezhetett az ideg közelében hegszövet, mely szintén nyomást fejt ki az idegre. Az is lehet, hogy nem a könyökéhez kötődik a tünet megjelenése, hanem a vállízület vagy a nyak környékén van a gond.
      Mivel sok magyarázat lehetséges, érdemes felkeresnie egy orvost vagy egy gyógytornászt, akik fizikális vizsgálattal és kikérdezéssel pontosabb választ tudnak adni a kérdésére. Nálunk a Harmónia Centrumban ortopéd-traumatológus és felső végtagra specializált gyógytornász is dolgozik. Mindkettőjük fog tudni segíteni a kérdések tisztázásában. Akár az info@harmonia-centrum.hu e-mail címen, akár a 06-1-269-2946 telefonszámon is érdeklődhet a részletekről, illetve megnézheti a honlapunkat is: http://www.harmonia-centrum.hu
      Reméljük, mihamarabb találkozunk, és segíthetünk megoldani a problémáját.
      Sikeres gyógyulást kívánok Önnek a Harmónia Centrum nevében

  2. Nagy István

    Ez ám a jó cikk ! Mindenről van benne szó . Csak a lényeg nincs leírva. Konkréten milyen gyakorlatok, milyen gyakorisággal. Ez valahogy érdektelen volt a szerzőnek. Gratulálok !

    1. harmonia-blog A Bejegyzés szerzője

      Kedves Nagy István
      Az esettanulmány megírásának célja az, hogy az olvasók megtudják, más is járt már hasonló cipőben, de van belőle kiút. Lehetőséget biztosít arra, hogy a hasonló problémával küzdő betegek között megindulhasson a kommunikáció. Ugyanakkor nem célja az edzésterv megosztása, épp azért, mert mindegyik személyre szabott. Az edzésterv felállításához találkoznunk kell a beteggel, látni, megtapintani, meghallgatni őt, kideríteni a betegség okát, az esetleges műtét menetét, és csak ezután állítjuk fel személyesen neki a programot.
      Egy gyakorlat, mely valakinek a gyógyulást jelenti, másnak lehet, hogy még tiltott. Nem szeretnénk senkit arra bátorítani, hogy konzultáció nélkül kezdjen öngyógyításba. Igény esetén nagyon szívesen várjuk személyes konzultációra, ahol Önre adaptált gyakorlatokkal segítjük.
      Tisztelettel,
      Harmónia Centrum

  3. Garajszki Orbánné

    Szép napot kívánok
    Ugyan ez a problémám orcsont törés és ízületi felszín is sérült
    2-hétig gipszben volt
    Már akkor is zsibadt a kezem
    Most még mindig gyógytornára járok de nem javul a kezem zsibad és erős fájdalmat érzek
    Minden torna után rosszabb
    Mi lehet az oka ?

    1. harmonia-blog A Bejegyzés szerzője

      Kedves Garajszki Orbánné!
      Elsősorban azt szeretném kérdezni, hogy az egyre erősödő fájdalmáról beszámolt az Önnel együtt dolgozó gyógytornásznak is?
      Talán a gyakorlatok után egy kis lazítás vagy hűsítés jól esne. Talán túl gyorsan igyekszik eredményt elérni, és az engedettnél jobban terheli?
      Ha gyógytornászával nem találják okát a fájdalmának, akkor valószínűleg Ő is javasolni fogja az orvosi kontrollt.
      Mind gyógytornásszal, mind szakorvossal konzultálhat intézményünkben. Gyógytornásszal akár most, a két ünnep között is. Személyes konzultációhoz időpontot a recepción kell kérnie, melyet az alábbi telefonszámon ér el: +36 1 269 2946
      Üdvözlettel:
      Harmónia Centrum

  4. Hermann Sándor

    Tisztelt gyógytornásznő !

    Nekem is eltört az orsócsontom, el nem mozdult, de az orvos 6 hét gipszet mondott.
    Meglépő számomra, hogy a cikkben, egy hét gipsz szerepel. Hogyan forr össze egy törött csont ennyi idő alatt?

    Hermann Sándor

    1. harmonia-blog A Bejegyzés szerzője

      Kedves Hermann Sándor!
      Bettina gyógytornászunk közel 3 évvel ezelőtti esetének részleteibe sajnos nincs betekintésem, így nem tudom biztosra mondani, hogy Ő miért hagyhatta el egy hét után a gipszet sebészorvosa javaslatára. A csontja biztosan nem jött helyre hiánytalanul ennyi idő alatt, azonban ekkorra az orvos kellően stabilnak találta a sérülés csontos rögzülését ahhoz, hogy az óvatos lágyrész rehabilitáció vezetetten elkezdődjön. Innen még neki is több hétbe telhetett, mire a csont képződési folyamata végbe ért, mely egy többfázisú folyamat. Súlyosabb törések esetén 3-6 hónapig is tarthat a teljes regeneráció, ám ez alatt nem kell végig elviselni a rögzítőt, mert azzal az addig inaktívvá tett lágyrészek funkcióját, a kapcsolódó ízületek mozgékonyságát veszélyeztetnék. A sebészorvosok feladata, hogy megállapítsák, mi az az ideális időpont, amikor a gipsz már elhagyható, és a lágyrészek nagyon óvatos újbóli használata FOKOZATOS terheléssel elkezdhető.
      Általában a következő tényezők határozzák meg, hogy a sebész meddig javasolja a gipszrögzítést:
      – A törés mértéke, mely úgy sejtem, Judit esetében repedés volt.
      – A törés vagy repedés pontos elhelyezkedése, hatol-e ízületbe, érint-e szalagokat, stb
      – Társul-e izomszakadás, ínszakadás, szalagszakadás, idegi érintettség…
      – Az adott személy csontállományának minősége, vélt regenerációs hajlama
      Az egy hét rögzítés egyébként valóban nagyon ritka, sokkal gyakoribb a 6-8 hetes rögzítés, amelyet Önnek is előírtak.
      Kívánok sikeres gyógyulást, és ha a rögzítés eltávolítás után elégedetlen lesz a gyógyulása ütemével, várjuk Önt is szeretettel egyéni gyógytorna szolgáltatásunk igénybevételére.
      Üdvözlettel,
      Harmónia Centrum

  5. Tóth Zsolt

    Tisztelt gyógymasszőrnő. Tóth Zsolt vagyok nekem az orsócsont vége tört el. Egy hét után lekerült a gipsz róra az orvos szavára. Akkor továbbküldött gyógytornára napi szinten, de a bal karomat nem tudom kiegyenlíteni, és iszonyúan fáj még. Az a kérdésem, hogy ki fogom tudni a vállamat egyenesíteni, megszűnik a fàjdalom. üdv Zsolt

    1. harmonia-blog A Bejegyzés szerzője

      Kedves Zsolt!
      Köszönöm kérdését. A könyök törések nagyon fájdalmasak tudnak lenni. Attól függ, hogy kinek milyen fajta törése volt, és pontosan hol, hány darabban tört a csont, és még sok tényezőtől. Ezért a gyógyulás és regenerálódás is más-más időt vesz igénybe az adott egyénnél. Javaslom, keresse meg a pontos kérdésével kezelőorvosát vagy ortopédusát, aki ismeri sérülésének pontos részleteit, így ő pontosabb választ tud adni kérdésére.
      Azt biztosan tudom mondani, hogy kitartónak kell lennie a gyógytornával és nem csak a gyógytornán, hanem otthon is minden napos gyakorlással, így könnyebben enyhül a fájdalom, és egyre jobban tudja nyújtani a könyököt.
      Ha még nem ját egyéni gyógytornára, Molnár Fanni gyógytornászunk tud segíteni Önnek könyök és karfájdalma megszüntetésében:
      https://www.harmonia-centrum.hu/molnar-fanni-gyogytornasz
      Mielőbbi fájdalommentes mozgást kívánok Önnek

  6. Jablonyko Anna

    Tisztelt Harmónia Centrum!
    Hasonló panasszal élek én is, mint az előttem írók. Pontosan egy éve törtem el az orsó csontomat. Elmozdulás nem volt, így műteni sem kellett. Egy hét gipsz után kiírtak munkába, azzal a mondattal, hogy használjam erőteljesen mindkét kezemet. Gyógytornát nem kaptam, ellenben 30 mágneses terápiát és 15 lézerkezelést igen. A könyököm azóta is fáj, zsibbad, 10%-os elferdüléssel.Többször voltam vissza az orvoshoz, de azt a választ kaptam, hogy „neki nem volt eltörve a keze, mégis fáj”. Gyógytornát továbbra sem ajánlottak fel.
    Ma voltam utoljára az orvoshoz, aki azt mondta egy ilyen törésnek az elferdülés és az élet végéig tartó fájdalom a velejárója. Ezzel én nem értek egyet.
    Kérdésem: ennyi idő elteltével lehet-e még segíteni a ferdülés javításán és a fájdalom enyhítésén?
    Válaszát előre is köszönöm
    Üdvözlettel: Anikó

    1. harmonia-blog A Bejegyzés szerzője

      Kedves Anikó!
      Sajnálattal hallom a történteket. A gyógytornát bizony ilyenkor fel kellene ajánlaniuk az orvosoknak minden törés után. Igaza van, hogy azért 1 év elteltével is lehet valamennyit segíteni a könyök izmain, és lazítani vagy éppen visszaerősíteni azokat. Tény, hogy ilyenkor ez már nehezebb, mint közvetlenül a törés után lett volna.
      Mindenképpen keressen fel személyre szabott gyógytornát személyesen, akár centrumunkban Molnár Fanni gyógytornászunkat. Ez azért fontos, hogy az Ön törésére tudjon kidolgozni a gyógytornász egy pontos tervet.
      Mielőbbi fájdalommentességet kívánunk Önnek

  7. Farkas Renáta

    Tisztelt Harmónia Centrum!
    3,5 hete baleset ért, egy nagy testű kutya lendületből nekem rohant. A jobb sípcsont proximális törése látszott a röntgenen. Még aznap bent fogtak a kórházban, hogy megműtik másnap, de végül az osztályvezető úgy döntött, hogy mivel műtéttel se tudnának jelentős javulást elérni, marad a konzervatív terápia. Azt mondta a doktor úr, hogy enyhe a benyomódás, röntgenen nem is látszik, csak ct-n.
    4 napig gipszem volt. Azóta térdrögzítőt viselek.
    2 mankóval, teljes tehermentesítéssel járhatok csak.
    A kezelőorvos azzal bocsátott el, hogy a baleset után 1 héttel ct-t végeznek,de erre nem került sor (az akkor ügyelő orvos azt mondta elég a röntgen!)
    2 röntgen is volt azóta, a csont változatlan státuszban van.
    A kérdésem az volna, ha nagyobb lenne a benyomódás, az látszódna a röntgenen? Azért nem volt ct?
    Másik kérdés egyik orvos szerint a baleset után 4 hétig elég a teljes tehermentesítés, utána jöhet a lábsúlyterhelés, a másik szerint 6 hétig kell a teljes tehermentesítés? Szóval, tanácstalan vagyok.
    Válaszát köszönöm:
    Renáta

    1. harmonia-blog A Bejegyzés szerzője

      Kedves Farkas Renáta!
      Igen, ha nagyobb törés lenne akkor azt kívülről is észrevehető lenne. Valószínűleg az ismétlő röntgenen látták, hogy nem változott/ nem rosszabbodott a törés helyzete/mérete, így nem volt szükség a CT felvételre.
      A tehermentesítést illetően, ha nem 4 hanem 6 hét után kezdi el terhelni, azzal nem tesz rosszat, viszont ha túl hamar kezdi el terhelni abból baj lehet, így az Ön helyében kivárnám a 6 hetet. Az ez utáni terhelést mindenképpen gyógytornász segítségével kezdje meg.
      Jöjjön el Rimán Ferenc gyógytornászunkhoz egyéni gyógytornára, ahol személyre szabottan állítanak össze gyakorlatokat.
      Üdvözlettel, Harmónia Centrum

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük