Mit tehet magas vérnyomás esetén

A megnövekedett vérnyomás (hipertónia) szinte már népbetegségnek számít. Talán az sem véletlen, hogy Ön is rákattintott erre a cikkre. A Harmónia Centrumot segítségért felkeresők egy jelentős része is szenved a magas vérnyomástól. Sajnos, egyre többen már a fiatalabb korosztályból is.

Ha magas a vérnyomása, akkor több dolgot is tehet a magas vérnyomás ellen. Ebben a cikkben le is írunk néhányat. Egyet azonban semmiképpen sem ajánlunk. Ne gondolja azt, hogy most már akkor élete végéig gyógyszereket kell szednie vérnyomása kordában tartására. Sőt még arról sincs szó, hogy visszafordíthatatlan folyamat vérnyomása magas értéke. Életmódja megváltoztatásával jó esélye lehet vérnyomása tartós normalizálására gyógyszerek nélkül is. Ahhoz azonban változtatnia kell, hogy vérnyomása visszatérjen az egészséges tartományba, és ekörül is maradjon.

Következzen itt néhány könnyen kivitelezhető alternatív, semmiképpen sem ártó ötlet magas vérnyomása ellen:

  1. magas vérnyomás ellen

    Életmód váltással sokat tehet vérnyomása normalizálásáért. Nézze meg a lehetőségeit!

    A táplálkozásában mindenekelőtt csökkenteni szükséges a magas nátrium-klorid tartalmú ételek mennyiségét. Vagyis csökkentse a só bevitelt, különösen a rejtett sótartalmú (felvágottak, sonkák, sajtok, készételek, előkészített élelmiszerek) ételekkel járjon el nagyon óvatosan és figyelmesen. Ezzel egyidejűleg pedig szerepeljenek az étrendjében magas káliumtartalmú alapanyagok.

    Ügyeljen arra is, hogy élelmiszerei lehetőleg tápegészek (teljes liszt, barna cukor, stb.) legyenek, hogy ne tartalmazzanak felesleges állományjavítót, ételszínezéket, tartósítót stb. Amennyiben túlsúllyal küzd, akkor érdemes azon is elgondolkodnia, hogy leadjon néhány felesleges kilót, ugyanis a megnövekedett testsúly is növeli a vérnyomást. Vagyis ha fogy, akkor jelentős higanymilliméterekkel csökkentheti vérnyomását. Minél több kockázati tényezőt zár ki, annál nagyobb az esélye vérnyomása normalizálására.

  2. A mozgás a következő sarkalatos pont. Az olimpia idején a Rióban versenyzők erőfeszítéseit látva Önnek nem kell ilyen nagy dolgokra gondolni. Nem szükséges drága edzőtermi bérletet, vagy különleges edzőgépeket sem vásárolni. Magas vérnyomása visszaszorítására az egyszerű megoldások is nagyon eredményesek lehetnek. Legtöbbször elég egy gyorsabb ütemű gyaloglás jó levegőn, egy kis kocogás, amit bármikor beütemezhet. Már az is valami, ha ebéd után nem közlekedési eszközzel, hanem gyalog megy vissza dolgozni a munkahelyére. Bármilyen sport, mozgás megfelel, ami egy kis örömérzéssel párosul, amit szívesen végez. Hiszen a mozgás során örömhormonok szabadulnak fel a szervezetében.Sokan járnak már biciklivel, rollerrel dolgozni. Ez is nagyon üdvözlendő, hiszen a testi egészség védelme mellett a környezetet és a természetet is óvja, ha nem autóval közlekedik. Bármi legyen is, az nagyon fontos, hogy legalább tartson negyven percig, mert ezt követően kezd el csökkenni a vérnyomás. Azonban talán még ennél is fontosabb a rendszeresség, hogy heti legalább 3-4 alkalommal szánjon időt a rendszeres mozgásra.
  3. A manapság divatos pszichofitness, stresszlevezetés az újabb pont, amihez még mindig nem kellett igénybe venni senkinek a segítségét. Ide nagyon sok mindent sorolhatunk, beleértve a meditációt, a jógát, a természetjárást, hívőknek a vallásgyakorlást, családi, baráti programokat… sőt akár a kacagást is. Egy jó nevetés igazán felszabadító tud lenni. Főleg akkor, ha felszabadult, és szívből jön.
  4. Talán Ön is ismeri Csíkszentmihályi Mihály professzor nevét és munkásságát. Különösen ismert a professzor úrtól az úgynevezett „flow” (áramlat), vagyis a tökéletes élmény pszichológiája.
    Mindenki előtt köztudott az a szituáció is, amikor minden lelki-, fizikai és szellemi erőnket megfeszítve teszünk valamiért, valaminek a sikeréért és mégsem válik valóra. Ez a helyzet is vezethet hipertóniához.
    A magas vérnyomás szempontjából akkor jár el helyesen, ha kicsit félreteszi azt a valamit, amivel foglalkozik. Persze csak akkor, ha teheti. Ha nem halasztható a feladat, akkor kérjen segítséget. Ha elakad, akkor az a legjobb, ha mással kezd el foglalkozni, és később, amikor talán eljön a siker ideje, újra folytatja ott, ahol korábban abbahagyta. Az áramlattan egyik leegyszerűsített elve ugyanis, hogy mindennel sokkal könnyebben boldogul, ha az Önnél nagyobb erőkkel együttműködik, együtt áramlik, folyik. Valahogy úgy, mint egy folyóban, ahol annak az áramlásával együtt úszni sokkal könnyebb, mint szembemenni vele.
    A magas vérnyomáshoz pedig úgy kapcsolhatja ezt a felismerést, hogy megvizsgálja az életét. Van-e benne hasonló szituáció, amely hosszú időn keresztül megfeszített figyelmet, testi, szellemi vagy lelkierő-bedobást igényel? Ha igen, akkor próbáljon meg változtatni ezen a helyzeten. Persze csak akkor, ha módjában áll.
  5. A magas vérnyomás ellen nagyon sok gyógynövénnyel segít bennünket a természet patikája. Mielőtt azonban a gyógyfüvekhez nyúl, fontos vizsgálni, hogy mi válthatta ki a hipertóniát. Állhat a háttérben tartós stressz, megfeszített munka, nyugtalanság, veseprobléma, szív vagy keringési gondok, lelki nyugtalanság, alvászavar, változókori problémák, szeretettelenség, stb.
    A legismertebb gyógyító anyagok a citromfű, galagonya, fehérfagyöngy, hibiszkusz, levendula, pásztortáska, fokhagyma…
  6. A magas vérnyomás hátterében is állhat lelki eredetű ok. Így ír erről Kurt Tepperwein:
    „Vérnyomás (magas): túlfokozott dinamika, elfojtott agresszió, fegyelmezett érzelmek, becsvágy, a rugalmasság hiánya. A magas vérnyomású ember kitér a konfliktusok elől, ahelyett, hogy megoldásukon munkálkodna. (Ez az elváltozás) egy adott tevékenység szüntelen elképzelése nyomán jön létre, ám anélkül, hogy e tevékenységet véghez vinnék, azaz cselekvésben realizálnák. A túlzott feszültségi állapot révén rövid ideig tetemes mennyiségű energia áll rendelkezésre, ez azonban mégsem kerül felhasználásra, s így állandó magasfeszültségként marad fenn.”
    Jacques Martel szerint a magas vérnyomásban szenvedő ember olyan, mint a főzőkukta, amelyben tartósan magas a nyomás. így ír erről: „Mivel gyakran túlérzékeny vagyok, és magamat rosszul irányítom, előfordulhat, hogy hosszú időszakok alatt olyan gondolatokat, érzelmeket halmozok fel, amelyeket nem juttatok kifejezésre. A dühömet, bosszúságaimat lenyelem, így forrongok belül. Hajlamos lehetek halogatásra, hogy félelemből vagy önbizalomhiányból későbbre halasszak olyan dolgokat, amiket el kell mondanom vagy meg kell tennem.
    Az is lehet, hogy felnagyítom a problémát.
    Mivel nagyon mély félelmeket táplálok az esetleges elutasításommal kapcsolatosan, veszélyben érzem magam, és védekező pozícióban maradok.
    Jobb, ha megtanulom egészen finoman, lassan kiengedni a gőzt magamból. Így elkerülhetem a felhalmozódást, amely esetlegesen robbanáshoz vezethet. Megtanulok bízni magamban.”
  7. Végül egy könnyű, gyors lazítás – akár munkahelyen is egy hirtelen stresszhelyzetben is könnyen elvégezhető.
    • Álljon egyenesen, laza terpeszben, karok a test mellett.
    • Fújja ki a levegőt.
    • Most a belégzéssel feszítse meg az arca izmait, vállakat, karokat. Zárja ökölbe a kezeit, feszítse meg a törzs, a comb, a lábszár izmait.
    • A kilégzésre pedig lazítsa el minden izmát, és mosolyogjon egyet. Nemcsak a vérnyomásának, hanem a lelkiállapotának is jót fog tenni.

Egészséges vérnyomást kíván Önnek Benke Rita a Harmónia Centrum nevében is.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük