Mik lehetnek izomfájdalma okai, és hogyan kezelheti őket?

Testében több száz izom van, és ezek közül bármelyik fájhat. Ezért sokszor még azt sem olyan könnyű eldönteni, hogy melyik izom fáj.

Mik lehetnek az izomfájdalom okai?

izomfájdalom kezelése

Hogyan kerülheti el az izomfájdalom kialakulását? Vagy ezen már felesleges rágódni, és inkább azt szeretné tudni, hogyan gyorsíthatná meg izmai regenerálódását?

Sportolás, mozgás közben bármelyik izma megsérülhet, megrándulhat vagy meghúzódhat. Jóval nagyobb az esély ezekre a sérülésekre akkor, ha kellő bemelegítés nélkül kezd hozzá az edzéshez. Ha pedig nem sportol rendszeresen, és nem is ismeri annak a jelentőségét, hogy az edzés, mozgás kezdetén be kell melegíteni az edzés közben használt izmait, akkor még nagyobb a veszélye annak, hogy összeszedhet valamilyen kisebb-nagyobb sérülést.

Ha szeretné csökkenteni az izomsérülés veszélyét, akkor az alapos bemelegítés mellett még néhány dologra figyeljen oda.

Gyakran okoz izomfájdalmat a túlságosan megerőltető mozgás. Ilyenkor a mozgáshoz nem szokott izmai olyan nagy terhelés alá kerülnek, amihez nincsenek hozzászokva, és nincsenek felkészülve rá. Ilyenkor ha nem szenved valamilyen rándulást vagy húzódást, akkor is garantált a másnapi kiadós izomláz.

A helytelen tartás is felborítja teste egyensúlyi állapotát, és emiatt túlzott terhelés alá kerülhetnek egyes izmok. Például a népbetegségnek számító lúdtalp esetén a lesüllyedt hosszboltozat miatt a boka is megsüllyed, befelé fordul, és ez megváltoztatja térde és csípője állását is. Ennek pedig az lehet a következménye, hogy megfelelő talpbetét hiányában estére már úgy érzi, hogy mindene fáj.

Vírusos fertőzések is okozhatnak izomfájdalmat, ezért nem véletlen, hogy az igen gyakori influenzánál jelentkezik menetrendszerűen az izmok fájdalma is.

Az izomfájdalmaknak sokszor lelki okai vannak, és sokszor a túlzott stressz is kiváltja.

Emellett még különféle belgyógyászati és idegrendszeri betegségeknél is gyakori tünet lehet a nem múló, krónikus izomfájdalom. Ilyen izomfájdalommal járó gyakori betegség lehet például a reumás ízületi gyulladás (sokízületi gyulladás), a gerincsérv, a pajzsmirigy alulműködés, a veseelégtelenség vagy az érszűkület is. Ezekben az esetekben természetesen nem az izomfájdalmat, hanem az alapbetegséget kell kezelni elsődlegesen. Ezt pedig már mindenképp orvosa felügyelete mellett tegye, és ne házilag próbálja kezelni izomfájdalmát.

Hogyan kezelheti izomfájdalmát?

izomgyulladás

Bármelyik izma begyulladhat, megfájdulhat

Szerencsére az edzetlen izmok túlterheléséből származó fájdalmak már egyszerű pihentetéssel is jól kezelhetők. Ha a pihentetést még kiegészíti hideg vizes vagy inkább jeges borogatással, akkor ezzel fel tudja gyorsítani fájdalma megszüntetését. A jegelés ugyanis csökkenti a fájdalmas duzzanatot, és el is zsibbasztja a fájó izmot.

A fájdalmas izom kellő bemelegítés utáni óvatos nyújtása, és a fájdalmat okozó mozdulatok újra elvégzése is gyorsabb gyógyulást fog hozni. Itt csak arra ügyeljen, hogy jóval kevesebbszer végezze el, mint amikor összeszedte a fájdalmát. Ha pedig utána rendszeresen mozog, vagyis állandóan használja, mozgásban tartja, tornáztatja az izmait, akkor azok egyre erősebbek lesznek. Ha pedig az erősítés mellett még odafigyel izmai nyújtására is, akkor megőrzi azok rugalmasságát, és edzettebb izmai jóval ellenállóbbak lesznek a különféle sérülésekkel szemben is. Persze kellő bemelegítés után. Ezt ne felejtse el.

Ha jelentős túlsúlyt cipel magán, akkor néhány felesleges kiló leadásával nemcsak lábizmainak a dolgát könnyíti meg, hanem boka, térd és csípőízületeit is kíméli.

A fájdalom elkerülésére érdemes odafigyelni néhány dologra az edzéssel kapcsolatban.

  • A bemelegítés, valamint a nyújtás fontosságáról már beszéltünk.
  • Ha rendszeresen fut, akkor a futáshoz lehetőleg füves területet válasszon, és ne aszfalton vagy a járdán fusson.
  • Bármit sportol, figyeljen oda a megfelelő sportcipőre. A lába egészségének megőrzése érdekében ez annyira fontos, hogy érdemes tanácsot kérnie arról, hogy az adott sporthoz milyen cipő a legjobb az Ön lábának. Ha rendszeresen sportol, akkor a cipő talpának épségére is figyeljen oda, és cserélje le, ha már kopott a talpa.
  • Ha pedig valamilyen lábdeformitása, például lúdtalpa van, akkor sportolás közben is rakja a sportcipőjébe a személyre szabott sportbetétjét vagy lúdtalpbetétét.

Vannak még további hatásos módszerek is az izomfájdalom gyorsabb regenerálódására. Szeretné megismerni ezeket?

Foglaljon időpontot gyógyulásáért: (+36-1) 269-2946

Mit fog tenni izomfájdalma megelőzésére?

  • Segít azzal másoknak is, hogy leírja elhatározását?

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük